ראשי   קבועים   עריכה   RSS


חבצלת מהשרון
בת 52

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח
ארכיון:
קיטורי כתיבה
(20/11/2007)

אני משוכנעת שהיכן שהוא נמצאים ספר או מאמר שמתארים שלב אחר שלב את מסכת היסורים שלי (גארפילד, אני ממתינה לציטוט המתאים); בהתחלה אופוריה, אחר כך רמיסיה, אחר כך תסכול ובסוף התאבדות או ספר. כרגע אני הרבה יותר קרובה לראשון מאשר לשני.

 

לכאורה התגשמותו של חלום - להניח בצד את כל מחויבויות היום יום ולהקדיש זמן בלתי מוגבל לכתיבה. יום אחרי יום אחרי יום אחרי יום עם זכויות מנוחה רק בסוף השבוע. אלא שמדובר במאמץ בלי שכר מיידי בצידו. כל יום מפיק, במקרה הטוב, כמה פסקאות מתוך השלם והסוף - בעבורו נעשה כל המאמץ הזה - אפילו לא נראה באופק. זה מייסר לכתוב סיפור קצר אבל בהיותו קצר מדובר ביסורים חטופים. כמה נשימות מאומצות והוא מגיע לסופו, מביא איתו את אותו קתרזיס שהופך את הכתיבה לתענוג שהיא. כל זה לא קיים בכתיבה ארוכת נשימה. מאה ושבע עשר עמודים מאחורי, יש ימים שאני אוהבת את הכתוב בהם יש ימים שאני פשוט שונאת, ובכל מקרה אני מתקשה לחשוב על מאה ושבע עשר העמודים שעוד צריכים להגיע.

 

אין לי מושג איך עושים את זה האחרים. אני מוצאת את עצמי מחפשת סיבות שונות ומשונות שלא להתמודד עם השורות שצריכות להיכתב. מפתחת קשרים וירטואלים, מכינה למשפחה ארוחה מרובת מנות (תזכירו לי בהזדמנות לספר על שקיות הפלא), הולכת עם הילדים, רחמנא ליצלן, לבריכה ושוקעת ברומנים רומנטיים זולים או בשינה מופרזת.

 

אולי אני לא בנויה לקשר ארוך טווח? ואולי אני בכלל מסוגלת לכתיבה רק כשאין לי זמן עבורה?

 

 

הכל כמובן מתחיל ומסתיים בחיזוקים. אני זקוקה לחיזוקים, כל הזמן, כדי להאמין בעצמי. כשמדובר בסיפור קצר אפשר לבדוק מיד אם הוא שווה, אם אני שווה. יום, שבוע, לכל היותר חודש של כתיבה ואחר כך הרבה עיניים קוראות. בעיקר העיניים שלי - אני קוראת את הסיפור שוב ושוב ושוב עד שכל שורה ממנו חרוטה בי והשלם מוצא חן בעיני או שלא, שאז אני מתקנת. אי אפשר לעשות את זה כמדובר ביצירה ארוכה יותר. מפעם לפעם אפשר להעביר את הקיים לכמה קורבנות מיוסרים, אבל ודאי שאי אפשר להעביר אליהם כל פסקה שנכתבת.

 

ואולי, פשוט, אני צריכה לעבוד על הבטחון העצמי שלי. מעניין אם מישהו כתב על זה ספר.

בקטגוריות: סיפרותי
76 תגובות   הוסף תגובה     הצג תגובות כאן     0 הפניות (TrackBack) לכאן     לינק ישיר לקטע     לפוסט הקודם     לפוסט הבא     לבלוג המלא117,518
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לחבצלת מהשרון אלא אם צויין אחרת