השמש הלוהטת לא פסחה על הראשים הקירחים שמאפיינים את מרבית אנשי היחידה המרכזית של מחוז מרכז. עשרות התקבצו בחניית הבכירים, סמוך למשרדי התשאול ברמלה. כיבוד קל נפרס על השולחנות, אווירת קייטרינג שלוותה בציפצופים בלתי פוסקים של ביפרים. מפקד הימ"ר אבי נוימן, העביר הוראות לבלשים שלו לקראת הטכס שהוגדר מראש "צנוע". "היום אנחנו עוצרים לרגע כדי להגיד תודה". רחוק מכולם היה ניתן היה להבחין באלי אסייג, סגנו של נוימן, מדבר בפלאפון, מפקח על פעילות שמתרחשת ממש עכשיו בכפר ערבי.

 

אין מה להגיד, תחושה של סיפוק והצלחה מלווה את נוימן ואנשיו בחודשים האחרונים. עשרות מקרי רצח שפוענחו, חשודים שאמרו "לא רצחתי" וגמרו עם כתב אישום - כל אלה עברו בידיים של נוימן, מועלם, קוטלר, לוין ואסייג. שמות שעבריינים מכירים היטב. ניר חזיזה היה האחרון שבהם - הוא הואשם ברצח יפתח מור יוסף, לאחר שהחוקרת ענת קצב קיבלה על פתק את השם שלו - מהיעד המקורי לחיסול, שהתעורר בדרך נס מהתרדמת בה שקע לאחר ניסיון החיסול במהלכו נרצח מור יוסף. הנס הרפואי פתר לחוקרים את הבעיה המשפטית בתיק הזה. כמה ימים לפני הטכס הם קיבלו את הראייה המשמעותית, וכתב אישום הוגש. שבוע לפני כן, הימ"ר שלחו את הפרקליטים להגיש כתבי אישום גם נגד מי שנחשד ברצח החייל אורי חן, וגם נגד מי שנחשדו ברצח תלמיד הכולל דוד מינשרוב.

 

באותו הזמן, התנהלה חקירה "קטנה" שזכתה לשם "כוכב הצפון". 18 כתבי אישום הוגשו נגד בכירי העבריינים בישראל, יעדים מחוזיים של המשטרה ובשפת הרחוב - מספרי 2 ו-3 בארגוני הפשיעה מולנר כארג'ה. נוימן אמר כבר בתחילת הפרשה: "אנחנו נעצור את רוזנשטיין ומולנר, כי יש חומר חדש שאנחנו צריכים לבדוק. אני אומר מעכשיו, שלא יהיו ציפיות. לא יכול להבטיח שזה יסתיים בכתב אישום, אבל חובתנו לבדוק. לא תמיד אנחנו מצליחים, הפעם זה הצליח לנו, לפחות עם היעדים המחוזיים". וכך היה – רוזנשטיין ומולנר חמקו מעונש נוסף, אבל הארגונים שלהם ספגו מכה קשה מאוד.

 

נוימן, לשעבר ימ"רניק, במחוז ת"א - עומד היום בראשה של אחת היחידות הכי מגובשות במשטרת ישראל. הרבה בזכות היכולת שלו לשדר צניעות ומקצועיות נוצרה כימיה טובה בין החוקרים והבלשים, שנכון להיום, יודעים להציג הרבה קבלות וקבלות שמנות. עדות לכך אפשר לקבל בשעות הלילה המאוחרות, במשרדי הימ"ר, כשיואב קוטלר, ראש מחלק הבילוש, מתרוצץ בין הקרוואנים ומחלק הוראות בבלוטוס שלו. 3 שעות שינה בלילה נחשבות להספק לא רע עבורו. תעודות ההערכה חולקו לכולם וגם לו, על הרצח של הילדה נעה גולדרניג; על מור יוסף, על דוד מינשרוב וכמובן על כוכב הצפון. ניסים מור, מפקד המחוז, אמר בטקס: הבטחנו למשפחות שנעשה הכל כדי להביא את הרוצחים, הוא לא ידע שיצטרך לחלק עוד הבטחה כזאת בתוך פחות משבוע. נוימן אמר לי בשיחת טלפון, "תראה דורון, בעיקרון אני מקווה שיהיה לי סוף שבוע אחד שקט, פעם בשנה אני עם המשפחה בחופשה באילת". אבל החופשה הסתיימה יום וחצי לאחר שהתחילה – כשהבין שצריך למצוא עוד רוצח אחד, הרוצח של משפחת אושרנקו. זה המבחן האמיתי של אבי נוימן, הקצין המבטיח מרמלה. כל המדינה והמשטרה מחכה שיציג קבלות . ורצוי מהר.