לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
עושים גלים | עונה 6
כינוי: עושים גלים
מלאו כאן את כתובת ה-email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלנו ?

כן לא
שלח
ארכיון:


ארכיון פרקים של העונה הנוכחית
עונה 6, פרק ראשון
עונה 6 פרק 2
עונה 6 פרק 3
עונה 6, פרק 4


ארכיון מתכונים, עונה 6
פילה בר ים על אטריות פפאדרלה
שרימפס קריסטל הולך על המים
סקומברי וברבוניות בגריל
מולים
פילה מוסר ים אל –א –פלאנצ'ה , בסגנון באסקי
דג בואקום
דניס על מצע אורז חמוציות ושקדים עם צ'יפס קולרבי
מרק דייגים - הגשה נוסח מרסיי


מתכונים מעונה 5
מרמירים בשום באכזיב
סרגוסים בניחוח אניס
דג בפיתה בעכו
סרטנים במעגן שביט
דג בורי בירדן
מבשלים על האוניה
פילה לוקוס עם פירות
פילה עם ירקות בעתלית
קציצות דגים לשייטים
קוקי סאן-ז'אק בנתניה


ארכיון פרקים של עונה חמישית
עונה 5, פרק ראשון
עונה 5, פרק שני
עונה 5, פרק שלישי
עונה 5, פרק רביעי
עונה 5, פרק חמישי
עונה 5, פרק שישי
עונה 5, פרק שביעי
עונה 5, פרק שמיני
עונה 5, פרק תשיעי
עונה 5, פרק עשירי
עונה 5, פרק אחד עשר
עונה 5, פרק 13
עונה 5, פרק 14
עונה 5, פרק 15 (לקט)
עונה 5, פרק 16
עונה 5, פרק 17
עונה 5, פרק 18


עונות קודמות
עונה רביעית
פרק 14 - כל אחד באמת יכול!

שלום חברות וחברים , בתכנית שלנו הפעם כפי שראיתם פגשנו את דודי וירניק, איש ים שהוא גם טייס מסחרי, ואף בעברו היה מדריך צלילה ומה לא?.....

הוא השכיל עם ניסיון חייו וכל התחומים בהם עסק, לפתח תוכנת ניווט תלת מימד שעוזרת לנו למצוא את דרכנו בעת ניווט עירוני סבוך או טיול בכל מקום בעולם! I GO 8))

התוכנה מראה את השטח ומדברת ב 76 שפות!

אבל צריך לזכור איך הכול התחיל, הרי המכשירים הנחמדים הללו נעזרים בתשתית גאונית של מערכת ה- GPS השייכת לצבא ארצות הברית ואם כבר נפתחנו עם האמריקאים אז הבלוג שלנו שנמצא באינטרנט גם הוא פרי פיתוח צבא ארצות הברית שזלג לאנושות, והנה אנחנו מתקשרים בזכותו.

יפה להם לאמריקאים לתת לאנושות מתנות שכאלה ועל כך אני אישית מודה להם בלי ציניות ומהלב,

ומיד אספר לכם כיצד ממש הציל אותי מייאוש המכשיר הזה בים.

 

אני זוכר את הפעם הראשונה שראיתי GPS ביאכטה, זה היה באי טורטולה כשהייתי בהפלגה באיי הבתולה שבקריביים. זה היה מכשיר שחור וגדול ללא מפה ! (מי חשב אז על מפה) שנתן פיקס של קו רוחב ואורך.

אני, אחרי שבאתי מחיל הים, התרגלתי למכשיר ה"מגנווקוס"  שהוא בגודל של טלוויזיה עם מסך כתום שחור, ומלא פרטים לא חשובים שקיבל אז פיקס כל כמה שעות !. פתאום בא מכשיר קטן וחוצפן שאומר לך איפה אתה מפליג בדיוק של כמה עשרות מטרים, ובמחיר כל כמה מאות דולרים.

זו הייתה מהפכה של ממש ומאז ועד היום יש בכל יאכטה מכשיר שכזה עם מפה אלקטרונית ומכ"מ שנותנים תמונה מדויקת של המצב בשטח מה שהיה פעם שמור אך ורק לנושאות מטוסים (בשנות ה- 80).

כל אחד יכול! אפילו אני ק. מכונות בדימוס יכול למצוא את דרכו בים.

 

היה זה יום אפל ומעונן בחודש מרץ (המשוגע) ואני סקיפר בהעברת סירה מצרפת לישראל שזה עתה נולדה! איתי 3,4 אנשי צוות, לאחר היציאה ממרסי התפתח ים לא נעים מכוון החרטום (מזרח) והסירה עולה ויורדת , גם הניסיונות להפליג ב- 30 מעלות לגלים עם מפרשים מצומצמים לא צלחו והמנוע היה חייב לדחוף יחד עם המפרש כדי להתקדם נגד הגלים, מצב מעייף ומייאש. החלטתי להפליג לבונפצ'יו שבאי קורסיקה, כמה מיילים בודדים צפונית למעבר, נמצאת מרינה בונפצ'יו החצובה בסלעי הגיר, ממש חור בהר שרק לאחר שנכנסים אליו, מצד ימין מתגלית מרינה! ממש קסם.

הים סוער, וגם אני הגעתי למצב הקאה... כולל כל הצוות ,כל שעה נראית לי כמו חודש, אך הכיוון חיובי וטוב, ובשעה  2 בבוקר אנחנו מתקרבים אל הצוקים של בונפצ'יו, גלים של 2.5 מטר על החרטום, הים כמו מרק, ואין זכר לפתח הכניסה בהר, אין שם אורות ניווט בגובה הים או שלא היו אז? ואני ממש לא בטוח מה לעשות .

הצוות מותש ואני מרגיש שלחכות לבוקר יהיה קשה, להם ולי. מה שנשאר לי לעשות הוא ניווט מכשירים לפתח, בתקווה שמכמה מטר אוכל לראות את הכניסה.

הוצאתי פיילוט בוק עם נתוני המרינה המדויקים, הכנסתי פיקס ל- GPS. התרחקתי מהצוק כדי לבוא בזווית ישרה אל נקודת הפיקס ולא לגרד בטעות איזה סלע.

לאותו מכשיר אז לא הייתה מפה אלקטרונית והוא נתן לקורס לנקודת הכניסה בהנחה שהכנסתי אותה נכון!

כולם עומדים בחוץ, אחד החברים על ההגה ואני יושב בשולחן הניווט על המכשיר ומידי פעם מוצא את הראש החוצה, שקט של פחד עם עייפות אחרי הקאות, כולם "שמחים" שלא הם הסקיפרים בסירה, וזה עוד אחד מאותם רגעי בדידות שכל סקיפר מכיר!

לאט לאט על המנוע ללא מפרש אנחנו מתקדמים לתוך הצוקים, משקפת על העניים, ואני מסתכל על העומק והקורס, יודע מתי אני מחליט לסגת אם לא ארגיש שזה בסדר, ואז ממרחק של 30 מטרים מבחינים בצל הנשבר של הרי החזית וההרים שמאחורי הפתח, וכנגד הגלים והרוח אנחנו נכנסים לתוך ההר וה- GPS  מדווח על הגיענו לנקודה. אני מאד אוהב אותו ברגע הזה, זה הוא שנתן לי את הביטחון לנסות ולהיכנס לבונפצ'יו בלילה.

כולם יגידו שסקיפר צריך לדעת להסתדר בלי! ויש הרבה קלישאות ... ואני אומר לכם שמאז שהוא בא אלינו ה-GPS הזה ! כל אחד באמת יכול!

שבת שלום לכם

גדי אייזן

 

 

 

נכתב על ידי עושים גלים, 7/8/2009 14:57, בקטגוריות פרק 14, פרקים מלאים
1 תגובות   הוסף תגובה     הצג תגובות כאן     0 הפניות (TrackBack) לכאן     קישור ישיר לקטע         המלץ על הקטע     לקטע הקודם     לקטע הבא     לבלוג המלא
תגובה אחרונה של עזרא רג'ואן ב-8/8/2009 14:46

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לעושים גלים אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על עושים גלים ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2010 © נענע10 בע"מ