לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
עושים גלים | עונה 6
כינוי: עושים גלים
מלאו כאן את כתובת ה-email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלנו ?

כן לא
שלח
ארכיון:


ארכיון פרקים של העונה הנוכחית
עונה 6, פרק ראשון
עונה 6 פרק 2
עונה 6 פרק 3
עונה 6, פרק 4


ארכיון מתכונים, עונה 6
פילה בר ים על אטריות פפאדרלה
שרימפס קריסטל הולך על המים
סקומברי וברבוניות בגריל
מולים
פילה מוסר ים אל –א –פלאנצ'ה , בסגנון באסקי
דג בואקום
דניס על מצע אורז חמוציות ושקדים עם צ'יפס קולרבי
מרק דייגים - הגשה נוסח מרסיי


מתכונים מעונה 5
מרמירים בשום באכזיב
סרגוסים בניחוח אניס
דג בפיתה בעכו
סרטנים במעגן שביט
דג בורי בירדן
מבשלים על האוניה
פילה לוקוס עם פירות
פילה עם ירקות בעתלית
קציצות דגים לשייטים
קוקי סאן-ז'אק בנתניה


ארכיון פרקים של עונה חמישית
עונה 5, פרק ראשון
עונה 5, פרק שני
עונה 5, פרק שלישי
עונה 5, פרק רביעי
עונה 5, פרק חמישי
עונה 5, פרק שישי
עונה 5, פרק שביעי
עונה 5, פרק שמיני
עונה 5, פרק תשיעי
עונה 5, פרק עשירי
עונה 5, פרק אחד עשר
עונה 5, פרק 13
עונה 5, פרק 14
עונה 5, פרק 15 (לקט)
עונה 5, פרק 16
עונה 5, פרק 17
עונה 5, פרק 18


עונות קודמות
עונה רביעית
פרק 10

 

שלום חברות וחברים

 

בתכנית שלנו הפעם הצטרפנו למבצע "משוט" ומיד אפרט במה הדברים אמורים, המבצע הזה הוא חלק ממסורת שנוסדה בשנת 1951 בבית הספר הימי במכמורת, "מבואות ים".

מייסדי בית הספר שחרטו כבר אז על דגלם את הרצון לחנך וללמד על הים ובעזרת הים, רצו לתת לתלמידים החדשים את הרגשת השייכות למשפחת בית הספר, כיצד אפשר לקחת נערה או נער ולתת לו או לה אתגר קשה הקשור לים, שיאשר ויסמן את התלמיד כשייך ומחובר... כך נולד דאז מבצע משוט והוא מתקיים עד היום!

דומה הדבר לכל מסע כומתה בצבא... או כל טקס אחר.... רק שכאן מדובר בתלמידים בסוף כיתה ט', חלקם לא ראו את הים כמעט אף פעם לפני כניסתם לבית הספר.

במבצע משוט לוקחים תלמידי כיתה ט' את סירות הסנונית של בית הספר ואף משאילים כמה סירות נוספות וחותרים צפונה לחוף דור, מסע של 24 ק"מ.

איציק, מורה בבית הספר, פנה אליי וביקש שנצטרף ונצלם, לי הדבר נראה אולי קצת משעמם, מה כבר יכול להיות במסע חתירה? ולמה אנחנו צריכים להגיע לבית הספר בשעה 3 לפנות בוקר....

בסופו של דבר החלטנו לצאת למסע ולתעד אותו...

לא דמיינתי לעצמי כמה מרגש ויפה לראות תלמידים צעירים, נערות ונערים, בגיל 14 שבחרו לעזוב את הבית וללכת ללמוד בבית הספר הזה, בתנאי פנימייה, קמים כשבחוץ עוד הכול חשוך.... וכל מה שמעניין אותם הוא לצאת לים ולחתור בידיים לחוף דור. אולי לחתור לעבר משפחת מבואות ים, לרצות לעשות משהו ערכי, חינוכי ולא פשוט, בטח בעידן של פיתויים עם אווירת "כוכב נולד" וריאליטי ששוטפת כיום את המדינה בכלל ואת הדור הצעיר בפרט.

חשבתי לעצמי מאיפה באה לכאן המוטיבציה? כיצד מצליחים המורים והמנהלים במבואות ים להחזיק את התלמידים באתגרים כאלה, לחבר אותם לים בצורה שכזו... אולי זה העבר הארוך והמפואר? אולי זה כי מדובר ב- 400 תלמידות ותלמידים שביחד מהווים משפחה? מה מחבר את הדור הצעיר לקו החוף ולים בישראל? מה אפשר לעשות אולי כדי לתת לכל נערה ונער בישראל את האפשרות להפליג בסירה טרם התבגרו וקבעו את עתידם מבלי להכיר את עוצמת הים והמרחבים הכחולים?

 

המבצע התנהל ללא תקלות, בכול סירה ישב מפקד שהוא תלמיד וותיק , אחד כזה שרק לפני שלוש שנים ישב באותה סירה וחתר בעצמו.... דור רודף דור ומבואות ים היא הוכחה ברורה לכך שלפחות אצלם בבית הספר הדור לא הולך ופוחת .

הים הוא אולי המורה והמחנך הטוב ביותר. מה ילמד אדם על עצמו יותר מאשר התמודדות עם האין סוף, הקושי, והמאמץ? בתוך מסגרת חברתית תומכת אך לא תמיד מלטפת, כי לקושי יש במבואות ים מקום של כבוד בדרך למשפחה הגדולה וארוכת המסורת ....

חזרתי ממבצע משוט עם אהבה בלב למוסד המפואר הזה, מבואות ים, על כל מוריו ומנהליו. אם כל נער ונערה במדינת ישראל היו עוברים את מבצע משוט, הייתה החברה הישראלית נראית הרבה יותר טוב.

 

איפה הרומנטיקה?

עוד בתכנית הפעם מסביר הסקיפר שלנו, עמית, בפינה שלו כיצד למעשה עובד המפרש!

בכל פעם שאני מקשיב להסבר הזה או מסביר אותו בעצמי... , ההסבר המדעי הזה תמיד מנתק אותי מהרומנטיקה של המפרשים, בד לבן, סירה קטנה, שקיעה באופק... מאיפה פתאום מגיע לו "ברנולי" ומפריע לנו להפליג?  ומי אמר שזה ככה?

מסתבר שמפרשים זה מדע ואפילו די מדויק למרות שבכל קמפיין של "אמריקה קאפ" ממציאים גזרה חדשה לאותה שנה.... ובסופו של יום העקרונות פשוטים, ואז אנחנו יוצאים לים והלב מתמלא, המחשב כבה וחוזרת הרומנטיקה, אוויר נושב על בד (מזמן לא בד אלא פולימר היטק) והסירה שטה קדימה מהר או לאט ועכשיו נראה לי שזה כבר לא חשוב אם הים הוא מדבר גדול ... פתאום תראה שם 4 גרמנים בג'יפ מרצדס עם מחשבים ועוד שעה יעבור הבדואי על הגמל, העיקר זה להיות שם!

שבת שלום חבריי

גדי אייזן

 

נכתב על ידי עושים גלים, 10/7/2009 00:10, בקטגוריות פרק 10, פרקים מלאים
2 תגובות   הוסף תגובה     הצג תגובות כאן     0 הפניות (TrackBack) לכאן     קישור ישיר לקטע         המלץ על הקטע     לקטע הקודם     לקטע הבא     לבלוג המלא
תגובה אחרונה של נטאלי דגן ב-21/7/2009 02:18

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לעושים גלים אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על עושים גלים ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2010 © נענע10 בע"מ