חודשים ארוכים עיתון "הארץ" התקיים בלי מבקר טלוויזיה קבוע. מאז ימי רוגל אלפר ואהוד אשרי, העמוד האחורי הפך פרוץ. כמעט בכל יום הנפיקו אנשיו של שוקן מבקר טלוויזיה מתחלף. פרשנים פוליטיים, כתבים חברתיים, מבקרי קולנוע, יצרני הגיגים ומחלקי תה, כולם פרסמו את דעתם המלומדת על הטלוויזיה כשזכו להחזיק בתואר "מבקר הטלוויזיה של עיתון הארץ", לשעות ספורות.

 

קשה לי להאמין שדבר דומה היה מתרחש אם הפרשן הפוליטי של העיתון היה נעדר. אתם יכולים לדמיין מאמר פרשנות על מהלכיו של ברק בפרשת ההפצצה בסוריה כשהמחברת היא רותה קופפר, או אסתר זנדברג? לא סביר שעורך בר דעת היה מאפשר מהלך כזה. אבל תחום הטלוויזיה לא דורש ידענות, מומחיות או שליטה ברזי הז'אנר, לפחות כך סבורים ב"הארץ". באופן כזה, למשך תקופה ארוכה אם עברת במסדרונות ברחוב שוקן ולא רצת מספיק מהר יכולת למצוא עצמך כותב ביקורת נוקבת על "כוכב נולד 6", "עובדה", או "לונדון את קירשנבאום".

 

חלק מאותם מבקרים לרגע, כתבו דברים מעניינים. אבל רובם רשמו הגיגים הרחוקים מביקורת ברורה ומקצועית ואפשר לסכם אותם בביטוי התנכ"י - בבל"ת.

           

בסיום אותם ימים מבולבלים נחתה פרסונה קבועה בעמדה המופקרת ונקבע שירון פריד הוא מבקר הטלוויזיה החדש של "הארץ". בחלוף ימי החסד של המבקר החדש, אפשר לומר בפה מלא שכולנו געגוע לתקופת "מינוי המסדרון" של העיתון.

 

פריד הוא מבקר מזן מיוחד מאוד ובלתי נדלה של עיתונאי טלוויזיה שאפשר לכנותם ז'אנר המבקרים שלא תמיד מבינים מה הם רוצים לספר לנו. או בקיצור, טוחני שכל חסרי תכלית.

 

הוא לא עומד על טיבן של תוכניות, איכותן, אופן העשייה והביצוע שלהן. הביקורות שלו לא מסבירות או מנתחות אם התוכנית שצפה בה מעניינת, ערוכה היטב/ערוכה רע, או מוגשת באופן מקצועי. ברובד העל אין לו אג'נדה, אמירה או תפיסת עולם מגובשת. האם לדעתו ריאליטי זה טוב? זה רע? זה מהנה לעיכול? הכיסוי של הפריימריז נעשה באופן נאות? או שמא הוא חסר ומוטה? לך תדע. פריד חתום כספינקס.

 

לדוגמא, בנוגע לשידור החדשותי סביב מציאת התיק בו נמצאו שרידיה של רוז - האיש לא הצליח להסביר לקורא דבר וסיכם את הטור שלו בנושא בעזרת להטוטי לשון סביב שמה של דנה סומברג, כתבת חדשות ערוץ 2. אחרי שסיים עם הצגת כשרון שיענקל'ה פרוינד לא היה מתבייש בו, הוא החל לספר על חייו של שרון גל, איש חדשות 10, כשהוא מציג יכולת מרשימות שסופר נני הייתה מתקנאת בהן. תובנה בנוגע לשידור הסוער של אותו היום לא קיבלנו.

 

היום קראתי את ביקורתו על גמר "רוקדים עם כוכבים", וזה אפילו יותר מטריד. מה הוא מנסה לומר, שהתוכנית גרועה? שהיא פאסה, שהעולם עגול? שקופרניקוס טעה? אלוהים ופרשניו נותרים מבולבלים.

 

עיתון "הארץ" היה בעבר מוקד מעניין של פרשני העל של העיתונות הישראלית. הוא ריכז אינטלקטואלים חדים ומסעירים שגרמו לנו לצפות לטור העתידי במתח וקריאה של ביקורות כאלה היו בדרך כלל מעשירות ומדויקות. במקרה הנוכחי קשה לומר שהעיתון פגע בול וחבל. מהיום אפשר אולי לדלג מעל החלק הזה. לסיכום נאמר, בסגנונו של ירון פריד: חרבוש, חרבש, חרבשון... לך תבין מה הוא רוצה.