הס, יד לפה! אסור לומר את המילה "הפוליגרף" בקול רם! שקט! ששש... אם תעזו לבטא את השם המפורש והאיום של תוכנית הטלוויזיה הפרוצה הזו, מיד יזנקו עליכם עשרות מטיפי מוסר מודאגים ויטיחו שאתם חסרי בושה ומדרדרים את הנוער באופן סדרתי. גורל מר מזה יצפה לכם אם רק תהרהרו באדם ששמו גדי סוקניק. מי שחושב על האדון הממושקף הזה, שם נפשו בכפו. שלא תגידו שלא הזהרתי! שלא תתעוורו!

 

התמימים ביניכם ישאלו בוודאי: "מדוע השמות הללו הפכו משוקצים וארורים כל כך, הרי זו רק תוכנית טלוויזיה?" ועל כך ישיבו בעלי השררה והטורים העיתונאיים: "ככה, כי אנחנו קול המצפון והמוסר. לא סתם קוראים לנו אנשי הרשות. התחנפנו ללא מעט אנשים כדי להגיע למעמד הזה ועכשיו, זכותנו לקבוע".

 

אז בסדר, "הפוליגרף" מעוררת סערה ואכן מדובר בתוכנית נועזת. אבל יש כאלה שקצת נסחפו. טיפונת. כי עם כל הכבוד לא מדובר ברעה החולה של כל הזמנים. ממש לא. התוכנית הזו היא רק חלק מזרם טלוויזיוני שנותן טון חריף בתקופה האחרונה וכנראה עתיד להשתלט על המסך.

 

כל מי שעוקב אחרי הפורמטים העדכניים, שם ודאי לב שהעניינים מקצינים. תוכניות הריאלטי החדשות מעמידות אנשים במצבים חריפים ולעתים מבזים מאוד. היום מייצרים פחות מוצרי ריאלטי של משחקי שעשוע בסיסיים, כמו בימים הראשונים של תוכניות המציאות, והרבה יותר מבחנים מוסרים קשים שהמתמודדים צריכים לספוג. "הפוליגרף" היא לא העדינה שבתוכניות המציאות הקיימות, אבל ודאי לא המוקצנת ביותר. די לגלוש ברחבי האינטרנט לזמן קצר כדי לקבל מושג מבדר וגם מבהיל מעט, על פורמטים בוטים בהרבה.

 

אבל, כמובן שמיני מבקרים, אנשי רשות, מובילי דעת ופוליטיקאים, שלא ממש עשו הרבה בשנים האחרונות כדי לקדם את חיינו, מנצלים את ההזדמנות בכדי לבלבל את המוח ולקרוא לנו להתייצב לימין המוסר הפגוע. בוא נפגין בגרות וננסה להתעלם מהם, כי בפועל "הפוליגרף" היא תוכנית מרתקת. אכן הגיוני לשדר אותה מעט מאוחר יותר, כפי שהוחלט לאחרונה, היות שהתכנים בה לא פשוטים, אבל בכל זאת, היא סוחפת.

 

החמדנות האנושית עומדת ב"פוליגרף" למבחן גלוי וזה מסעיר את הרוח. בנוסף, הליהוק של גדי סוקניק מבריק. ההנחיה שלו מעניקה אמינות וממלכתיות שמעדנת את היסוד הצהוב מאוד בפורמט. האיש ממשיך להראות לנו שהוא קורא את תחום המדיה הישראלי מצוין. כבר בעבר הסיק, באופן ראשוני, שגם אנשי חדשות יכולים ליצור סביבם הילה זוהרת וזו מסייעת מאוד בייצוב המעמד והרייטינג. הוא גם הבין שצילום פפראצ'י מחמיא שווה רבות בזירה החדשה וכן שניצול הכישרון והיכולת לעשיית כסף, היא לא דבר בזוי. הפעם סוקניק בחר לעמוד בראש פורמט מתקדם מאוד שבסופו של דבר, כך אני מעריך, יעשה רייטינג מרשים.

 

התוכנית היא מבחן מעניין לטלוויזיה הישראלית, שכנראה פותחת צוהר לעוד פורמטים שיקשו וירתקו את הצופה. חלקם יהיו ודאי ראויים, חלקם בזויים, אבל אם נרצה או לאו, זו המציאות והיא חזקה מאיתנו. אנחנו נתיניו של השוק העולמי והוא מכריע בעניין הזה.

 

ובעניין כל שומרוני ההגינות הטובים, אם בכל זאת יש בכם רצון להיות מועילים, הכינו כוחות ושימרו אנרגיה, למיגור תוכניות עתידיות שעומדת לנחות. כאלה שיכילו עירום, אלימות ומרעין בישין שעוד יגרמו לכולנו להתגעגע ל"הפוליגרף".