לרגל קבלת החוק שמחייב חברות שמעסיקות עובדי קבלן, כאלה שגם מוספי הכלכלה מקפידים לקרוא להם "זמניים" למרות שחלק לא מבוטל מהם עובד באותה המשרה שנים על גבי שנים (אולי צריך לקרוא להם "זמניים קבועים" על משקל "נוכחים נפקדים" הזכור לטוב), חברות סחר העבדים פתחו בקמפיין שאמור לשכנע אותנו בסיפור הבא:

 

בחברות גדולות ובמשרדי ממשלה יש המון, אבל המון עובדי קבלן שאשכרה, הייתם מאמינים? עושים עבודה. הם המנקים, השומרים, הגננים, הטכנאים, הנהגים ועוד ועוד. אם מעסיקים אותם כנראה זה בגלל שצריכים אותם ולא בגלל העיניים היפות שלהם.

ברגע שיתקבל החוק שמחייב את אותו הגוף שבו העובד עובד בפועל להפוך למעסיקו הישיר גם על הנייר, כל החברות הגדולות ומשרדי הממשלה פשוט יפטרו את כל המנקים, השומרים, הגננים, הטכנאים והנהגים שלהם ואז הפקידים והמנכ"לים פשוט יעשו קצת שעות נוספות ויירדו מהמשרד פעם בכמה זמן להעביר איזה וויש או לזרוק איזו מעטפה בדואר.

 

כבר השתכנעתם?

 

כדי להוסיף קצת אמינות לסיפור המופרך הזה, סוחרי העבדים אפילו הוציאו הודעת התראה על פיטורים שיחולו באחד באוקטובר. שימו לב: לפי החוק, באחד באוקטובר העובדים האלה אמורים להפסיק להיות "זמניים קבועים" ולהפוך מעובדים מן המניין. אנשים מסויימים חושבים שזה יביא לפיטורים של חלקם, ונתייחס לשאלה זו מייד, אבל אם כבר מישהו עומד להיות מפוטר באחד באוקטובר, מי שיפטר אותו יהיה מעסיקו החדש ולא סוחרי העבדים, ולכן לא ברור מה מצאו האחרונים להודיע על פיטורין שאינם בסמכותם.

 

לא ברור? מאוד ברור! את תרבות הספינים לא המציאה הממשלה, בעולם העסקים עשו את זה קודם (וכידוע, כל מגזרי החברה מאמצים את ערכי ה"יעילות" של המגזר העסקי).

סוחרי העבדים מסתמכים על טיעון קפיטליסטי ישן ובדוק-אם העובדים עולים יותר, מעסיקים פחות מהם. כרגיל, טיעון הגיוני, כל זמן שמקפידים לא להקדיש לו חצי דקה של מחשבה. צוואר הבקבוק של העסקת העובדים הוא הצורך בהם. כלומר, אם הארגון לא יכול להתנהל בלי מאבטחים מנקים ונהגים, אז הארגון יעסיק אותם גם אם הם יעלו יותר, כל זמן שהארגון יכול להרשות את זה לעצמו.

היות שקשה להאמין שמישהו טורח להעסיק אפילו מנקה אחד "מיותר" כדי להקל עליהם קצת את החיים, כנראה שצריכים את העובדים האלו. יכול להיות שהארגון יצטרך לגרד את הכסף ממקום אחר וכאן יכול להיות, לטענת המלעיזים, שזה יבוא על חשבון הצרכן, במקרה של החברה הפרטית, או על חשבון משלם המיסים אם מדובר בגוף ממשלתי. זה יכול לקרות, אבל היות שחברות פרטיות נוהגות כבר עכשיו לגבות מלקוחותיהן בערך את המקסימום שהם יכולים ומוכנים לשלם, זה לא סביר. ולמשלם המיסים עדיף חד משמעית לממן משכורות נורמליות לעובדים, מה שיכול לחסוך במיסים על השלמת הכנסה וכיו"ב, מאשר לממן במיסיו את חברות כוח האדם. אז מה שנשאר לעשות זה להפסיק לבזבז כסף על שטויות, ואולי לגרד קצת מהבכירים, וזה לא יפריע לאף אחד חוץ מהם.

 

העניין היותר מהותי הוא שכל הסיפור הזה גם לא יעלה הרבה יותר, אם בכלל. בעצם, המעסיקים ישלמו ישירות לעובדים את מה שהם משלמים ממילא לחברות הקבלן. החוק פשוט דואג לסלק את המתווך. במקום שהמעסיק ישלם 4000 שקל לסוחר העבדים, שמהם העובד יראה 2000, הוא ישלם את כל ה-4000 ישירות לעובד וסוחר העבדים לא יראה כלום. העלויות הנוספות יהיו רק על עבודת הניירת שכרוכה בהעסקתם הישירה של העובדים, וזה, ושום דבר אחר, מה שמפריע לחברות כוח האדם.

זאת הסיבה שהם פצחו בקמפיין של הפחדה לפיו הם "יאלצו" לפטר עשרות אלפי עובדים שאין בסמכותם לפטר ושגם מעסיקיהם החדשים לא יכולים להרשות לעצמם לפטר וזה הטריק הכי ישן בספר הטריקים המלוכלכים של המעסיקים הנצלנים.

זה בערך כמו קמפיין של המאפיה שאומר שהם ייאלצו לשרוף לך את המכולת אם לא תשלמו את הפרוטקשן. הם לא רוצים, כמובן, אבל הם "יאלצו", והם אשכרה מצפים שבעל המכולת, או העובדים במקרה הזה, יתייצבו לצידם.

 

יום אחד, בעתיד, אולי נצליח להיפטר מהמחלה הזאת, שבה אנשים עושים כסף מניצול חסר בושה של עובדים קשי יום, כשהשירות היחיד שהם מספקים למי משלם להם זה קצת חיסכון בניירת ואת האפשרות שלא להסתכל לעובדים שלהם בעיניים. בינתיים, גם החוק הזה הוא טוב והוא חייב לעבור, וחברות כוח האדם צריכות להיתבע על מסירת מידע שיקרי והפחדה.