אחד שקוראים לו עו"ד סורין גנות, יו"ר ועדת ההוצאה לפועל בלשכת עורכי הדין (ולמה לעזאזל עורכי דין מתעקשים לשים את התואר שלהם לפני השם, כאילו שהם מלכת אנגליה. מישהו ראה פעם מישהו שמציג את עצמו בתור "אינסטלטור שמעון בוזגלו" מחוץ לצנרת?) אמר את הדברים הבאים:

 

"אצלנו יש קלות בלתי נסבלת ביחס לאי תשלום חובות. אני לא מבין מדוע לא מבטלים רישיון נהיגה או מעכבים יציאה מהארץ לחייבים שלא משלמים. צריך לייצר כלים שייתאימו לאופיו של הישראלי הממוצע ולמוסר התשלומים הלא ראוי שלו, שיאפשרו למערכת להתמודד עם בעיות הגביה הקשות. הבעיה היא בחינוך. אני מציע, שכמו שיש קורס לנהיגה מונעת, ינהיגו קורס של ניהול כספים".

 

סורין אמר את זה ל-YNET בתגובה על הרפורמה בהוצאה לפועל שהתקבלה בוועדת חוקה, חוק ומשפט ואושרה בממשלה. אותה הוצאה לפועל שעובדת כל כך טוב שהיא מצליחה להגיע לגביית יתר של כמיליארד שקלים! ובכל זאת בעלי החוב לא ממש רואים את הכסף שלהם. מי שכן רואה כסף מכל הסיפור הם עורכי הדין עצמם, שכמובן מתנגדים לרפורמה.

 

אז הנה סיפור אמיתי על בנאדם שלא ידע לנהל כספים בשיט, נכנס לחובות והועבר לעורך דין ששיסה בו את ההוצאה לפועל. ההוצל"פ הטילו לו עיקול על חשבון הבנק ועל הרכב, והבנאדם נלחץ ועכשיו כל מה שהוא רוצה זה לשלם ת'חוב ושכולם יזדיינו לו החוצה מהווריד.

אז בעל החוב רוצה לקבל, החייב רוצה לשלם, וכל מה שנשאר לעשות זה להרים טלפון לעורך דין ולראות מה עושים. פשוט.

 

מה עושים? משלמים! חוב+ריבית פיגורים וכמובן איך אפשר בלי שכר טרחה לעו"ד, שכל כך מתאמץ להוציא ממך ת'כסף שאתה חייב. נגיע להסדר של פריסת תשלומים שאתה יכול לעמוד בהם ונסגור עניין. כל מה שצריך לעשות בשביל זה זה לשים 1000 שקל על החשבון כדי שנראה שאתה רציני.

האמת? לחייב יש במקרה 1000 שקל בחשבון, שנשארו שם הודות לעיקול שבגללו הוא לא יכול היה למשוך אותם ולקנות אוכל. חפיף אוכל, אם צריך לגרד את הג'יפה מהלמטה של המקרר ולעשות מזה מרק כדי שכולם יזדיינו לו החוצה מהווריד, שווה. וכל מה שהעו"ד צריך לעשות זה לבטל את העיקול כדי שיהיה אפשר למשוך ת'כסף ולהביא לו אותו.

לבטל את העיקול?! אין מצב. אתה חייב כסף. תביא 1000 שקל ונבטל את העיקול שבגללו אי אפשר למשוך את ה-1000 שקל שצריך כדי לבטל את העיקול.

 

לא סתם העורכי דין האלה לומדים כ"כ הרבה שנים ואז מדביקים תואר לפני השם כאילו שהיו איזה צ'יף זולו. כנראה זה מה שצריך כדי להבין את ההגיון של המשפט הקודם.

זה בכלל אתה אשם, אתה הבאת את עצמך למצב הזה, הוא אומר.

צ'מע, כשארצה עונש על חטאי אני אתאסלם וארביץ לעצמי עם שוט כמו השיעים, כרגע, אני רוצה לתת לכם כסף וזה גם מה שאתה אמור לרצות.

אז אולי תמכור את הרכב.

ואתם תבטלו לי את העיקול כדי שאוכל למכור אותו?

לבטל את העיקול?! אין מצב! אתה חייב כסף. תמכור את הרכב, תביא את הכסף ואז נבטל לך את העיקול על הרכב שבגללו אתה לא יכול למכור אותו ולהביא כסף כדי שנוכל לבטל לך את העיקול.

 

שיט. העורכי דין האלה ממש חכמים, מי יכול עליהם לעזאזל?

אז החייב הולך לבנק לבקש הלוואה כדי לשלם לחארות ולבטל את העיקול, אבל הבנק לא נותן הלוואות למי שיש לו עיקול בחשבון. אז הוא כבר מתחיל לדבר עם אנשים שמכירים אנשים בשוק האפור, מהסוג ששובר לך ת'ידיים ות'רגליים וממסמר את החתול שלך לדלת. אבל מצד שני, לחייב הספציפי הזה לא קוראים סטיבן הוקינג והוא לא יכול לעבוד כדי להחזיר את החוב בלי ידיים ורגליים, ועל החתול באמת חבל. אז הוא הולך לשוק האוף ווייט איפה שאומרים לו שהם ישמחו להלוות לו כסף אם רק יביא תדפיסי בנק משלושת החודשים האחרונים כדי שהם יוכלו לוודא שלא היה לו איזה עיקול או משהו.

 

הבנאדם נושם עמוק, מדליק סיגריה, חושב לעצמו שבטח עו"ד סורין גנות היה מתיר את המצב הזה עם יד אחת קשורה מאחורי הגב אם זה היה קורה לו, גם אם הוא היה חי על שכר מינימום, ומתקשר לעו"ד כדי לנהל אתו שיחה רגועה ועניינית, בטונים נמוכים, כדי להסביר את המצב ולשמוע מה הם מציעים לו לעשות.

 

לשלם.

 

אבל איך אני אמור לשלם אם בגללכם אני לא יכול לא למשוך כסף מהבנק, לא למכור את הרכב ולא לקחת הלוואה? איך אני אמור לשלם ככה?

 

אתה אשם.

 

את מי, לעזאזל, זה מעניין מי אשם כאן? אתה פאקן עורך דין שמקבל כסף כדי להוציא ממני את מה שאני חייב, לא פאקן כומר קתולי מזדיין שמקבל כסף כדי להכריח אותי להגיד 100 אווה מריה ו-200 אבינו שבשמיים! ואיך אתם מתכוונים לתת לי לעשות את זה?!

 

לא בעיה. נוציא לך צו מעצר.

 

ואני אשלם לכם מהכלא?

 

אתה אשם.

 

אז מה אני אמור לעשות כדי לשלם?

 

אתה אשם.

 

אני אשם, והזמן נגרר, והחוב תופח ואתו גם שכר הטרחה של עורכי הדין שמטפלים בתיק. החייב לא יכול לשלם, בעל החוב לא מקבל את מה שמגיע לו, אבל עורכי הדין מסודרים. מספיק מסודרים כדי לשלם ללוביסטים כדי שינסו לטרפד את הרפורמה שתעיף את הידיים החמדניות שלהם מחובות של עד-30000 שקל ותגבה אותם בהליך מקוצר ובלי כל מני תעריפים שמונעים מהחייב לשלם את מה שהוא חייב.

אבל לא בגלל זה עורכי הדין מתנגדים לרפורמה, כמובן, אלא בגלל זה:

 

 "כולם מסכימים שההוצאה לפועל אינה מתפקדת, אבל משרד המשפטים יזם את הרפורמה מבלי שהתייעץ עם עורכי הדין. אם רוצים, למשל, לעשות רפורמה בטיפול בחולים בחדר מיון, היעלה על הדעת שלא יתייעצו עם הסתדרות הרופאים?"

 

כן סורין. בשביל להבריא את מערכת הבריאות צריך להתייעץ עם הרופאים, במערכת החינוך צריך לשאול את המורים (למרות מה שחושבים טיפוסים כמו דברת ושוחט). אבל דבר אחד בטוח:

כשרוצים להבריא את מחזור הדם, לא מתייעצים עם העלוקות.