בואו נגיד את זה פשוט - אני שונא ג'יפים. טוב, אני לא ממש שונא, אני פשוט לא ממש מבין אנשים שחיים בעיר ונוהגים על המפלצות המוטוריות זוללות הדלק האלה. בעצם אני די אוהב ג'יפים. בשטח, אין כמו איזה האמר או לאנד רובר כדי לקבל את מנת הסם הנדרשת לאנשי אקסטרים, קצת אדרנלין. ויש לי גם הרבה חברים שבונים ומתחרים במירוצי שטח. זה כיף, אין ספק, אבל עבור מי שחי בעיר זה מיותר, מלוכלך ומזיק.  

 

בשנים האחרונות רכבי שטח הפכו לסמל סטטוס, מדרכות הערים מתמלאות בטנקים ונגמ"שים עירוניים, כאלה שלעולם לא יראו בוץ או שביל. במדינה שבה כל ש"ג בקריה הוא רמטכ"ל, כל אחד צריך מוצב פיקוד על גלגלים. כן, זה מגוחך כמו שזה נשמע.

 

כדי להבין עד כמה ג'יפ, או בשמו המקצועי SUV, הוא רכב מיותר עבור מי שלא צריך לרדת לשטח, הבאתי לכם קצת נתונים: מעבר ממכונית פרטית לרכב שטח לאורך שנה אחת, משול לבזבוז האנרגיה שבהשארת דלת מקרר פתוחה לאורך 6 שנים, השארת המנורה במקלחת דולקת למשך 30 שנה או השארת טלוויזיה צבעונית עובדת לאורך 28 שנים ברציפות. חוץ מבזבוז דלק, מדובר גם בפליטת חומרים מזהמים. רכב שטח פולט 43 אחוז יותר פחמן דו חמצני, וכמעט 50 אחוז יותר מזהמים אחרים.

 

אם עד עכשיו לא השתכנעתם, מה דעתכם על הנזק הסביבתי שגורמים הרכבים הללו, כשהם נוסעים ביערות, בחופים ובשמורות הטבע. בית החולים לחיות בר שבאפק והקליניקה שפועלת בספארי ברמת גן מדווחים מדי שבוע על חיות בר רבות שנדרסו בשטחי המחייה המצטמצמים שלהן. אגב, שלא תטעו - ספורט מוטורי הוא בנפשי, אני חובב נהיגה מושבע אבל גם בנושא הזה צריך להיות פיקוח.

 

או.קיי, הבנתי אתכם. הטרנד הסביבתי לא ממש נוגע לכם, למען האמת אתם אוהבים את הקיץ ולא אכפת לכם מעוד כמה מעלות כל אוגוסט - לשחות בים באמצע דיזנגוף זה קטע די מגניב. אבל אולי הנתון הבא ישנה לכם קצת את התפיסה: רכבי שטח הם רכבים מסוכנים לא רק לסביבה אלא בעיקר למי שנוהג בהם!

 

ג'יפים הם פשוט כלי רכב לא בטוחים. בגלל מרכז הכובד הגבוה ברכבים הללו סכנת ההתהפכות בהם גדולה הרבה יותר מאשר ברכב רגיל, ואם חס וחלילה תהיו מעורבים בתאונת דרכים, הפגיעה של ההאמר במכונית הפרטית או חלילה בילד שקפץ פתאום אל הכביש תהיה פשוט קטלנית.

 

אני אוהב מכוניות, ואם הייתי חקלאי או אפילו פקח של רשות שמורות הטבע, אין ספק שהיה לי 4X4. אבל כדי להגיע לבית הקפה בתל אביב או בחיפה לא צריך רכב גבוה ומזהם. ולכל מי שיגיד שהג'יפ בא כדי לפצות על איזה מחסור (הרי אין מה לעשות - אנחנו קונים מכונית לא רק כדי להגיע ממקום למקום ותדמית היא חלק בלתי נפרד ממגוון השיקולים בעניין), אני ממליץ: אם אתם רוצים רכב שתרגישו בו כמו מלכים, אל תקנו רכב שטח. מכונית ספורט חזקה תעשה את העבודה, בלי להסתכן על הכביש.

 

קריקטורה מתוך האתר suvsuck.org