בימים האחרונים גיליתי מחדש עמימות מהי. היא לא מדיניות הסתרה של מעצמה גרעינית במזרח התיכון. היא תחושה של רפיון אברים, טעם רע בפה, תשישות נפש וגוף שתקפה מפלגה מובילה המבקשת למשול במעצמת על.

עמימות וקהות חושים הן שנשארו ממסע הבחירות של המועמדים הדמוקרטים בפנסילבניה, שנמשך חודש וחצי. זה כל מה שנותר אחרי שהילרי קלינטון וברק אובמה גלגלו בכיף (רוצה לומר בקושי) כדורי באולינג בקניונים, גמעו בהתלהבות (נו, נגיד) בירות בפאבים, בלסו בתאווה (שיהיה) סנדוויצ'ים בדיינרים, ושפכו בטירוף (או, זה כבר בטוח) עשרים מיליון דולר. כי בפנסילבניה, המדינה בה אבות האומה לחמו על עצמאות ארצות הברית וגם זכו בה, נרשם עוד אירוע היסטורי: הסכום הגדול אי פעם שבוזבז על שימון, דישון וטינוף במהלך פריימריז לנשיאות.

13 מיליון דולר של תורמים ובעלי אינטרסים שונים, תועלו לפרסומות בטלוויזיה. אובמה לכלך על הילרי (בעלות של 9 מיליון דולר) בטענה שהיא מזהמת את הקמפיין הנקי שהוא מנהל. הילרי טינפה את אובמה (במחיר מציאה של 4 מיליון דולר) בתואנה שהוא הרבה יותר מלוכלך ממנה.

 

חוץ מהמילים המפורשות "קקי" ו"פיפי", הכל נאמר ונרמז והודלף בטלוויזיות מפילדלפיה עד פיטסבורג: שהיא משתמשת בטקטיקות של רפובליקנים. שמאחורי החיוך שלו מסתתרות השמצות איומות. שביטוח בריאות לכל אזרח שהיא מציעה יועיל רק ללוביסטים ולחברות התרופות. שביטוח הבריאות הכמעט-אוניברסלי שלו רק ידפוק את העניים. שהיא בעצם אישה היסטרית. שהוא סוג של בוגד שעוזר לרפובליקנים. שהבלונד שלה לא טבעי. שבעצם הוא עשה פרמננט. העיקר שיצלצל מסריח. או יריח צורמני. או משהו כזה.

 

והמצביעים? עד כה הם סתמו את האף, ושלשלו פתקים בהמוניהם. לפחות זה. הם לא רצו להישאר צפים, על אף שאינסטינקט הישרדות בריא יאמר לכל אדם לא לצלול אל תוך נהרות הרפש הריחני. 

    רוצה קפה? צילום: רויטרס

 מה מכל זה ייזכר? אה, כן. אובמה אמר ש"מרוב מרירות" המובטלים המיואשים מעיירות קטנות (כלומר הלבנים) "נתלים באקדחים ובדת ובאנטיפתיה לאנשים שאינם כמוהם". וואו. אחר כך אמר שלא ניסח את דבריו בצורה ברורה, ושזה לא בסדר. וואו גדול עוד יותר. בעצם לא ממש כדאי להעליב את האלקטורט.

 

והיה גם הסיפור על הילרי שסיפרה על נחיתה בבוסניה ב-1996 תחת אש צלפים. וואו. אחר כך התברר שקבלת הפנים האמיתית נערכה בפורמט של שיר ופרחים שהוגשו על ידי ילדה בת 8. ואז קלינטון אמרה שסיפרה דברים לא מדויקים, כי כך זכרה אותם. הכי וואו. בעצם לא תמיד משתלם לעבוד על המצביעים.

בכירים במפלגה הדמוקרטית מודאגים. אורגיית ההאשמות וההסתבכויות פוגעת מאד בסיכויים לנצח בסופו של דבר את ג'ון מק'קיין. על פי ההיגיון הזה, הבוחרים והתורמים מאסו בהתקוטטות האינסופית של הדמוקרטים, ובעיקר עייפו ממנה. תחושת הקבס עלולה להתבטא בתשישות, הבחילה תתורגם לישנוניות. אולי אפילו לתרדמת. החשש הוא שהכסף יבוזבז, האנרגיה תדלדל, ואז הקמפיין הדמוקרטי כולו ישותק לחלוטין. זה עדיין לא קרה, אבל גם פחות רחוק מכפי שנראה.

השאלה הגדולה היא מתי קלינטון ואובמה ינערו מעליהם את השינה הגדולה. בהתחשב בעקשנות ובגאווה שלה ובנחישות וביהירות שלו, סביר שזה יקרה יותר מאוחר מאשר מוקדם. כלומר בנובמבר. כלומר אחרי הבחירות לנשיאות. כלומר, כשהמזכיר האישי והיועץ האסטרטגי יטלטלו אחד מהם בארבע לפנות בוקר ויבקשו להתעורר, להרים את הטלפון ולברך את ג'ון מק'קיין על ניצחונו. עד אז, עד הרינג-רינג של הטלפון המודה בתבוסה, או עד שמישהו מבין הצמד ישכיל להניח מאחוריו את הברוגז המשמים, הקמפיין הדמוקרטי ימשיך לייצר הרבה מאד מהצליל הבא:  ZZZZZZZZZ.