להילרי קלינטון נשבר. מההמתקפות האכזריות. מהשמחה לאיד. מאווירת העליהום. מהיחס התקשורתי המפנק למתחרים שלה (איך אומרים אתרוג באמריקנית? אולי אובמה). היא בכתה. מול הכתבים. מול האומה כולה. בשידור חי. כלומר היא לא בכתה, כלומר זה ממש לא היה בכי תמרורים, אבל בעיניה עלו דמעות. וזה מספיק כדי שכולם יתמקדו בשעות האחרונות של הקמפיין בניו המפשייר בעיקר בלחלוחית שבעיניה. עוד רגע דרמטי במסע בחירות חסר תקדים שבו אישה לבנה וגבר שחור מתמודדים על הזכות להנהיג את ארצות הברית.

 

בסקר לא מייצג ולא אקראי עלתה השאלה האם זה יזיק או יועיל. רוב המשיבים, וגם המשיבות, אומרים "יזיק, ובגדול". בעלה, אחד ביל קלינטון, נקרא ב-1992 "קאם בק קיד", אחרי שחזר מהפסדים באיווה וניו המפשייר. אבל רבים מתחילים להרגיש שהילרי הגיעה לנקודת האל חזור.

 

האם מדובר בקריסת הקלינטוניזם?

 

***

 

עם כל הכבוד להילרי, ייתכן שאובמה גירל היא האישה הכי רגשנית בפוליטיקה האמריקנית. או לפחות הכי מרגשת. ובוודאי שהיא יצרנית בלתי נלאית של קליפים. עכשיו יש לה מה לומר על ג'ורג' בוש, עדיין הנשיא המכהן.

 

אם בוש הוא ברווז צולע, אז מה הילרי?

 

***

בכל פעם אני מתפלא מחדש לנוכח יכולת ההמצאה של האמריקנים. לחם ושעשועים, זו יצירה רומאית, אבל שימו לב לגרסת רשת CNN. כך ייעשה לגלדיאטורים המודרנים, כלומר המועמדים לנשיאות.  נותנים להם לשחק טניס ממוחשב אחד נגד השני. הסנטור ג'ון מק'קיין, גיבור מלחמת ויאטנם, הולבש כמו רמבו. וזה קורה, אומר שוב, בקולוסיאום של CNN, לא באיזה חור וירטואלי נידח.

 

כמה עוד ירחיקו האמריקנים במאמצים לעניין את עצמם במירוץ שיקבע את גורלם בשנים הקרובות?