"האמת, רעיון מצוין, חרם. צריך להכות בהם איפה שבאמת כואב להם, בכיס. רק שם הם מבינים. בארנק".

 

את הדברים האלו כתב פעיל צרפתי פלשתיני. עלינו, כמובן. כלומר על הישראלים. כלומר על היהודים. דברי הבינה האלו הופיעו בחודש מרץ האחרון, באחד הטוקבקים שהתייחסו למפגן מטופש למדי של פעילי שמאל ופלשתינים בצרפת. אלו פשטו על סניף סופרמרקט קרפור באולני-סו-בואה, סמוך לפאריז. לוחמי חירות פלשתין לכדו ברשתם תפוזים שלא סומנו כתוצרת ישראל. אחר כך יצאו מהסופר מרוצים וזועמים מתמיד.

 

לא שאני מתנגד עקרוני למחאה נגד ישראל. הרי מותר ואפשר לטעון, כפי שעשתה אחת הפעילות, אלימה בומדיין-תיירי, שכבישים נפרדים לפלשתינים ולמתנחלים הם דבר בלתי נסבל ובלתי מוסרי.

 

אלא שפשיטה על דוכני תותים תוצרת מדינת היהודים, היא באמת אקט מעצבן להפליא. מצד שני, ישנה התגובה האוטומטית שלנו: "כל העולם אנטישמי, והכי אנטישמים מכולם - שונאי העגבניות שלנו". הם אולי צדקנים ואולי נודניקים, אבל אנטישמים הם לא.

 

וגם השבדים אינם אנטישמים, בטח שלא רק משום שעיתונאי אחד מעיתון אחד כתב דברי הבל. ועל כן ספות הקליפאן ושידות הבקוואם של איקאה שלהם יכולות להמשיך לשכון לבטח בסלונים שלנו. כלומר, בתנאי שנצליח אי פעם להגות את השמות (זה בקוואם וקליפאן או אופסלה וגטבורג? קשה לדעת). ובכלל, עיקר שנאת הזרים בשבדיה מופנית נגד מוסלמים ומהגרים מאפריקה והמזרח התיכון. ולפעמים גם נגד ישראלים ויהודים. אבל לא לרוב.

 

וגם הטורקים אינם אנטישמים, רק משום שראש הממשלה ארדואן קם והלך באמצע דברי הנשיא פרס בפורום הכלכלי העולמי בשוויץ. אקט מחאה פומפוזי? כן. מעשה לא הכי נבון? יכול להיות. שנאת ישראלים? עזבו אתכם, אנחנו בתור לבופה בקלאב, בבודרום. חם. אין כוח לחשוב על זה עכשיו. כמו שאין כוח להגות יותר מדי ביוזמה הפרטית האמריקנית המרעננת כסאוור גרוע בבר צפוף ומיוזע – חרם על ויסקי סקוטי.

 

הפעם, הנימוק הוא ששר המשפטים של האסיפה הסקוטית הלאומית שחרר מכלאו את המחבל הלובי האחראי לפיגוע במטוס פאן-אם מעל העיירה לוקרבי, ב-1988. 270 הרוגים היו אז, והסקוטי החליט לגלות מידת הרחמים עכשיו. צודק ברק אובמה שמכנה את המהלך טעות. צודק ראש האף.בי.איי רוברט מולר שהגדיר את השחרור "נתעב" ומספק רוח גבית למחבלים בכל העולם.

 

אבל להילחם בסינגל מאלטס כדי להעניש על שחרור הלובי? מי פה שיכור יותר? השר הסקוטי המוחרם או 460 אמריקנים מחרימים שחתמו על העצומה עד כה?

 

מסתבר שלאף אחד אין מונופול על הבלים, גם לא על איוולת. לא לנו, לא לשבדים, לא לסקוטים, אפילו לא לאמריקנים.

 

אין ברירה. צריך להמתין שיבוא כבר חורף וייפסק הטירוף הקיצי הזה. אז, בקור, ישוב עידן התבונה. אז נוכל למנוע מהשוויצרים את נוכחותנו במסלולי הסקי שלהם (נניח, משום שלא יאותו להפציץ את הכור בבושהאר בגבינה שוויצרית). אז נאסור על מיטב בחורינו לעשן ג'ראס (עד שההודים יכבשו את פקיסטן ויחרימו מרחובות קראצ'י את כל הספרות האנטי-ציונית). אם זה לא יעזור, נחרים אפילו את הרפובליקה החמישית של צרפת. נימוק אפשרי לאקט כזה: ניקולה וקרלה ייתפסו באליזה לועסים פיסטוקים תוצרת איראן.