למי להאמין? למומחי הכלכלה שטוענים שהתחתית מאחורינו, או לאלה שמתעקשים שעוד לא ראינו את הרע מכל. למשקיע האגדי ג'ורג' סורוס שמתעקש שהחלטת הג'י-20 להזרים עוד טריליון לכלכלה היא היא נקודת המפנה החיובית, או לפרופסור פול קרוגמן, כלכלן בעל שם עולמי, שהזהיר בשבוע שעבר בראיון לרשת בלומברג שהזרמת הטריליונים היא הטעות הגדולה ביותר שמוביל מימשל אובמה.

המשקיע הסביר מבולבל ובעיקר מפוחד: מי לא ספג 15%-20% הפסד בתיק ההשקעות שלו, בין אם זה תיק אקטיבי שמנוהל בבנק, ובין אם תיק שמנוהל בקרן הפנסיה, קופות הגמל או הקרנות השונות.

אנחנו בלילה כלכלי החלטנו שאם המומחים הגדולים מתווכחים ושופכים זה על זה הררי מילים, זה הזמן לנסות לקצר, לפשט, ולחפש דווקא כלים כמותיים, אובייקטיביים. אז הנה משימה קטנה לעצמנו ולכם: בואו ננסה לבנות יחד את "מדד האור בקצה המנהרה", המדד של "לילה כלכלי" לסיום המשבר.

בתוכנית הערב נבקש מפרשנינו – חגי גולן, עורך גלובס, ואבי בן בסט, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר - להציע לנו ארבעה אינדיקטורים שאמורים לבשר את היציאה המיתון, שמתישהו הרי בוא תבוא. בחודשים הקרובים נעקוב אחרי האינדיקטורים האלה כדי לנסות להבין את כיוון הכלכלה, וכשהם יהפכו משליליים לחיוביים – אז נדע שהאור אכן נראה בקצה המנהרה.

אבל עם כל הכבוד לפרשנים שלנו, החלטנו לא להסתפק בהם, כך שגם אתם מוזמנים להציע. אלה לא חייבים להיות האינדיקטורים הידועים לכל, אלה שמפרסם בנק ישראל למשל אחת לכמה שבועות. גם נתונים אחרים, בארץ ובעולם, יכולים להעיד על המגמה העולמית, ואולי תשכנעו אותנו שהם משמעותיים יותר מאלה שהציעו הפרשנים שלנו. למשל, מדד הפחד (VIX), או היקפי היצוא במקום כזה או אחר בעולם.

בימים הקרובים נאסוף את כל ההצעות – גם שלכם וגם של פרשנינו, ונגבש את המדד.

מה עוד הערב ב"לילה כלכלי"? יש לנו תוכנית לא רעה בכלל. בין השאר נדבר על מחירי סוף עונה במגדלי אקירוב - כמה עולה דירה בתקופת מיתון, שפוגע בעיקר בנכסי היוקרה? וגם המשחק "ראש בראש", שזכה לתגובות רבות בשבוע הראשון לשידור התוכנית. אחד המשקיעים שלנו עשה היום 20 אלף שקל. ביום אחד.

בקיצור, אתם מוזמנים!