אתמול שוחחתי עם המלחין הראשי של חמישה גברים וחתונה, חביב שחאדה חנא. לחביב, תושב חיפה, יש רקע עשיר במוזיקה. הוא הלחין פסקולים עבור מספר סרטים דוקומנטריים, מחזות, ולאחרונה הלחין את הפסקול של "ביקור התזמורת" (שערן קולירין, יוצר הסדרה, כתב וביים) וזכה על כך בפרס אופיר ("האוסקר הישראלי") על המלחין הטוב ביותר.

 

חביב, מהן ההשפעות שלך במוזיקה שאתה מלחין?

 

"אני רב סגנוני. אני כותב מוזיקה ערבית וגם מוזיקה מערבית. יש לי רקע והכשרה במוזיקה קלאסית מערבית וגדלתי על מוזיקה ערבית. בנוסף, אני מושפע גם מרוק ופופ וניתן לשמוע את ההשפעות הללו, את האנרגיה של הרוק, בנגינה שלי בסדרה. כלומר, מצד אחד אני מת על באך, אבל גם על אום קולתום, ועל סטינג. בקיצור - מגוון."

 

כתבת את כל המוזיקה לסדרה?

 

"אף פעם לא קורה שבן אדם אחד כותב את כל המוזיקה לסדרה. אבל כתבתי את כל מוזיקת המקור לסדרה [כולל את הפתיח ואת המוזיקה העוצמתית בסוף הפרקים]."

 

ראית את הסדרה לפני שכתבת את המוזיקה?

 

"בוודאי"

 

זה חשוב?

 

"חשוב מאוד. המוזיקה מתחילה להתגלגל בתוכי כשאני רואה תמונה. אני חושב שמוזיקה שאיננה מושפעת מתמונה, כמו מוזיקה לאלבום או להופעה מאוד שנה ממוזיקה לפסקולים".

 

יש גם הבדל בין מוזיקה לסרטים ומוזיקה לסדרות?

 

"לפי דעתי כן. בסרט, נגיד, יש לך סצינה של 15 שניות, אז אתה מלחין קטע של 15 שניות עבורה. מאוד מדויק. קונקרטי. בסדרה זה יותר כללי, הולכים על מודים/אווירות (דוג': מוזיקה לאווירה לירית, רומנטית, אקשן, מתח), ההרגשות הנובעות מהסדרה.  ניקח לדוגמא סצינה רומנטית - בסדרה, הסצינה הזאת יכולה להתגלגל על פרק 1, 7 ו - 13, אתה מבין. התחכום בסדרה היא לבנות מוזיקה שניתן לחבר אותה להרבה דברים. בנוסף, צריך ליצור את המוזיקה כך שיהיה ניתן לחתוך אותה באמצע ולהשתמש בחלקים ממנה בסצינות קצרות יותר והיא עדיין תהיה מתאימה, קוהרנטית."

 

מה חשבת על הסדרה?

 

"יש משהו מאוד מוזר בסדרה הזאת משום שהיא בוימה ע"י שני במאים. ארבעת הפרקים הראשונים ע"י ערן קולירין ותשעת הפרקים האחרונים ע"י אריק רוטשטיין. באופן כללי, הסדרה מאוד מעניינת ומרגשת, מסוג הדברים שאני מאוד אוהב. השאלה אם אפשר לבנות דברים עמוקים ואיטיים כמו בסרטים ולא סתם דברים מהירים, קצביים, הומוריסטיים, קומדיה של הרגע - זו שאלה שיוצרים תמיד מתחבטים איתה בטלוויזיה. אני, באופן אישי, אוהב את מה שהולך לכיוון המעמיק יותר. שלא תבין אותי לא נכון - הסדרה כולה יפה, מעניינת ומרגשת וגם עבור הפרקים של אריק כתבתי קטע מיוחד. אבל אריק לקח את זה למקום אחר. הקצב אחר. הביט של התמונה אחר. ערן מתעמק יותר... ערן התחיל את זה מאוד יפה וזה מתחבר לכל מה שיבוא מאוחר יותר. הוא התחיל את הקצב יותר לאט, הפרק השני יותר מהיר וכך זה תופס תאוצה. זו סוג של חשיבה שאני מאוד אהבתי."

 

מה אתה עושה כיום?

 

"אני עובד כרגע על הסדרה הדוקומנטרית החדשה של חיים יבין. חזרתי קצת ללמד. אני מנהל ביה"ס למוזיקה בחיפה. הכל ביחד."

 

[סוף הראיון]

 

בעיני המוזיקה של הסדרה פשוט נפלאה, וחביב הוא מלחין בחסד עליון. קבלו להנאתכם מספר קטעים מהפסקול:

 

נתחיל בקטע האהוב עליי (הקטע העוצמתי שמלווה את הסדרה ומופיע בד"כ בסוף הפרקים):

 

הגרסה הסימפונית:

 

 

גרסת הרוק:

 

 

הגרסה המשולבת:

 

 

פתיח הסדרה:

 

 

פתיח הסדרה (גרסה נוספת):

 

 

ניתן להוריד את הקטעים ע"י לחיצה על הכפתור הימני בעכבר ובחירה באפשרות "שמור יעד בשם"