למה ערוץ 10 הולך להיסגר? על מה המאבק? מה הפתרון? אנחנו עושים לכם סדר בבלאגן ועונים לכם על השאלות שמטרידות אתכם לגבי המאבק הקיומי של ערוץ 10 (תודה רבה לטמיר כהן שעזר בכתיבת השאלות):

 

 • אז על מה בעצם המאבק? המדינה עומדת לשלול את הזיכיון של ערוץ 10 בגלל חובות של תשלום תמלוגים ודמי זיכיון שנצברו בשנים האחרונות. בעלי ערוץ 10 טוענים שהדרישה לתמלוגים ולדמי זיכיון, בסך כ- 30-40 מיליון שקלים לא הגיוניים בתקופה כלכלית כל כך קשה. לדבריהם הם הפסידו עד כה כ- 1.3 מיליארד שקלים בערוץ 10, ולא הגיוני לבקש מהם לשלם תמלוגים ודמי זיכיון כאלו בנוסף לסכומי העתק שכבר השקיעו וממשיכים להשקיע בערוץ. לשם השוואה: חברות הסלולר, שמרוויחות מיליארד שקלים בשנה, משלמות אחוז אחד בלבד של תמלוגים למדינה. בניגוד אליהן, ערוץ 10 גם מפסיד וגם משלם הרבה יותר (4% מהמחזור; עד היום שולמו 250 מיליון שקלים למדינה). יש לציין כי גם זכייני ערוץ 2 לא הצליחו לעמוד במחויבויות וצברו חובות.

 

 • המשקיעים כבר הודיעו על עזיבה, השינויים יגרמו להם להישאר? לצערנו, לא כולם. רון לאודר כבר הודיע על כוונותיו למכור את אחזקותיו בערוץ. גם ארנון מילצ'ן בדרך החוצה, והאירוע שהתחיל את המשבר הנוכחי ושלח את עובדי ערוץ 10 להפגנות הוא הודעתו של יוסי מימן שבסוף החודש גם הוא מפסיק להזרים כסף לערוץ. אם ייפתרו המחלוקות על תשלום התמלוגים ודמי הזיכיון בין המדינה לבין בעלי הערוץ, מימן כבר הודיע שיחזור להשקיע כסף בערוץ, למרות שהוא יודע שהערוץ ימשיך להפסיד כסף גם בשנה-שנתיים הקרובות.

 

 • למה מחכים עכשיו? מה התאריך הקובע הבא? יש שני מועדים רלוונטיים קרובים. האחד: אם המשבר לא ייפתר, בשבוע הבא המדינה מתכוונת לפרסם מכרז חדש על ערוץ 10. אם זה יקרה, מימן יודיע כנראה מיידית על סגירת הערוץ. המועד השני: מאחר שמימן לא מזרים יותר כסף לערוץ, הסכום שנשאר בקופה יספיק רק לשבועיים-שלושה. לאחר מכן מנכ"ל הערוץ ייאלץ לשלוח מכתבי פיטורים לכל העובדים, וזאת כדי שהסכום שנשאר יספיק לתשלום פיצויים ותשלום לכל הספקים.

 

 • אז מה אתם רוצים? להפסיק את הרגולציה לחלוטין? בוודאי שלא. המטרה היא לפרוס את החובות למדינה לכמה שנים, עד שהמצב הכלכלי ישתפר במעט והערוץ יפסיק להפסיד כל כך הרבה כסף. ובנוסף, לעבור משיטת הזכיונות הארעית המונהגת כיום לשיטת רשיונות שתעניק לבעלי הערוץ אופק להשקעה.

 

 • מה עמדת משרד התקשורת? האוצר? הרשות השנייה? אחרים? משרדי הממשלה בעצם מגלגלים את האחריות מהאחד לשני. אף אחד מהם לא לוקח את העניין לידיו ומחליט החלטה לכאן או לכאן. כרגע שר התקשורת כבר הסכים לפרוס את התשלום, אבל שר האוצר מסרב לעשות זאת.

 

 • אז ערוץ 10 ייסגר? מה זה משנה לי? צופי הטלוויזיה ייפגעו מכך באופן ישיר: יישארו עם ערוץ מסחרי אחד בלבד, פחות תוכניות ופחות אופציות לצפייה. ההנחה בשוק התקשורת היא שאף משקיע אחר לא יסכים להיות "הפראייר" שייכנס לנעלי המשקיעים של ערוץ 10 ואף אחד לא יקים ערוץ חדש. הטראומה של סגירת ערוץ 10 תשפיע במשך שנים רבות על שוק התקשורת, בדיוק כמו שלאחר סגירת העיתון "חדשות" לקח שנים רבות עד שקם בישראל עיתון ארצי חדש.

 

 • הבטחתם להיות אלטרנטיבה לערוץ 2, שבע שנים אח"כ מתברר שלא הבאתם אלטרנטיבה ושמה ששידרתם לא מביא קהל, אז למה להציל אתכם? קודם כל, רייטינג זה לא הכל. ערוץ 10 שימש אלטרנטיבה לערוץ 2 מבחינות רבות. חלק גדול מהחשיפות העיתונאיות של השנים האחרונות היו בערוץ 10. היו גם תוכניות לא חדשותיות ששינו את מפת הטלוויזיה בישראל והשפיעו על ערוצים אחרים (כמו הישרדות). ולבסוף, בגלל הרגולציה הכבדה, לערוץ 10 היה קשה להשקיע כספים רבים בתוכן, ולכן נשאר תמיד בנחיתות מול ערוץ 2.

 

 • למה אני צריך לממן עם המיסים שלי ערוץ בבעלות פרטית? שאלה מצויינת, אבל התשובה עוד יותר מצויינת: ערוץ 10 לא רוצה שקל מהמדינה, ולא קיבל מעולם שקל מהמדינה. לא מדובר בערוץ 1 (רשות השידור) או בטלוויזיה החינוכית שממומנים מתקציב המדינה במיליארדי שקלים. ערוץ 10 הוא פרטי, כל הכסף בא אך ורק מהכיסים של בעלי הערוץ. הכסף שזורם בערוץ מגיע למדינה בדמות מס הכנסה, מע"מ, צריכה פרטית ועוד. הויכוח הוא רק על החוב שהמדינה רוצה לגבות בנוסף לכל אלה.

 

 • ומה עם משכורות העתק? משכורות המגישים בערוץ 10 מהוות 2% בלבד מהוצאות הערוץ בחודש. רוב הכסף הולך למשכורות מפיקים, עורכים, תחקירנים, צלמים, מקליטים וכו'. אגב, משכורות המגישים קוצצו ב- 15-25 אחוזים בשנה האחרונה, כשמשכורות היתר נשארו ללא שינוי או קוצצו הברבה פחות (הקיצוץ היה מדורג, על פי השכר).

 

 • מה ההבדל בין רשינות לזכיונות? זכיונות  (השיטה הנהוגה כיום בשוק הטלוויזיה) אינם קבועים, הם תחומים בזמן. רשיונות הם קבועים. ברור שאף משקיע לא ירצה להפסיד הון תועפות בערוץ 10 על זיכיון של שנתיים, אלא רק אם יובטח לו אופק של רישיון קבוע.

 

 • איך אני יכול לעזור?
  • הפיצו את הפוסט הזה לחבריכם
  • הצטרפו לקבוצת המחאה בפייסבוק
  • שימו כרזת תמיכה בבלוג או באתר האישי שלכם
  • חתמו על עצומות - כאן, כאן וכאן
  • כתבו טוקבקים, דברו בפורומים ובקומונות
  • הפיצו את הסרטון הזה לחבריכם
  • כתבו מכתבים בנוסח הבא (או לחילופין בכל נוסח אחר העולה על דעתכם): "אני קורא/ת לקבל החלטה מיידית בקשר לעתידו של ערוץ 10 ומביע/ה בזאת התנגדותי לסגירת הערוץ". שלחו את המכתבים אל - שר האוצר יובל שטייניץ (ysteinitz@knesset.gov.il) ולשר התקשורת משה כחלון (mcachlon@knesset.gov.il)
  • הגיעו להפגנות המתארגנות על ידי עובדי הערוץ. תגיעו להפגנה הגדולה מחר, יום ראשון בשעה 09:30, מול לשכת ראש הממשלה - קרית הממשלה, רח' שופן 1 (מאחורי בנק ישראל), ירושלים

בחזרה ל"נלחמים על הבית" ב- nana10