אנג'י (piece of mind): סובייקטיבית

my nickname is cute (What’s the worst that could happen?): שקר

Peter Wiggin (המתורגמן): האמת היא עובדה שלא ניתנת לביטול, לכן רק יישות אלוהית תוכל לקבוע מהי האמת מאחר וכולנו חיים באשליה שהמצאנו ובסופו של דבר האמנו בה. "האמת" של בני האדם היא אך ורק של בני האדם לכן אין לה זכות להיקרא "אמת".

 (גברים): עובדה היא אמת

Alice Potter (Loony - Corn): אמת היא ההפך משקר!

Joyful Girl (Happy Life): לא שקר

sensya (הכובען המטורף ואייזק ניוטון): הכל, אבל הכי- זו שהכי קרובה.

Rope Walker (bye bye samsara): אין כזה דבר אמת. הכל ריק מקיום עצמאי. הדבר היחידי שאמיתי זה הקיום הריק. הכל הוא אמת קונספטואלית שחבורה של הרבה אנשים מסכימים עליה.

 (זיגי ניגן בגיטר): משהו שמוצאים ממקום כל כך עמוק בנפש שמרגישים חסר כשהיא יוצאת

 (בונקר.): הדרך שבה אתה תופס את המציאות

Yanch (עין כחולה): עובדה עם המון פרצופים וצדדים והיא דינאמית.

נועם טל (חזרה לשרשים): התרגלתי לשמוע "לפי האמת שלי" אני מתאר לעצמי אדם שמתלונן שקיבל עודף לא נכון כי "לפי האמת שלי" 20-10 לא מה שמופיע במחשב. מצד שני גם חשבון לא מציאותי כי אפשרי לתאר בחשבון מיקום של פריט בחמש מימדים ואין זה אמיתי במציאות שלנו. לכן ראוי להגיד אמת רק מה שמציאותי.

Me, Myself& I (כתיבה לנשמה): כל מה שנכון

B u t t e r fly (פרפרים): אמת היא הדבר הנכון, עובדה. גם אם היא מכוערת, פוגעת, מפחידה, היא תמיד עדיפה ותמיד מתגלה בשלב כזה או אחר. אמת היא מה שמרגיש נכון, מה שמדבר מתוכנו. אפשר להתנגד לה או להתעלם ממנה, אבל היא תמצא את דרכה החוצה. אמת היא דבר פנימי - תחושות ורגשות, אבל גם עובדות בשטח - דבר שקרו או דברים שישנם. אמת היא מסוג הדברים שמתחילים להעריך בשלב כלשהו בחיים, כי להגיד את האמת לפעמים זה הדבר הכי קשה, אבל הכי עדיף.

Advocate (Sonder): ההפך משקר. אמת היא כנה, אמת היא עירומה, חשופה, לעתים מכוערת ומפחידה. אני אומנם לא בדיוק מסבירה מה היא אמת, אלא רק מתארת אותה - אבל זאת הדרך הכי טובה שלי לענות לשאלה הזאת.

ג'וקר (why so serious?): האמת נמצאת מחוץ לעולם שלנו. אני לא יודע מהי האמת, כי ובגלל שהעולם הזה מדומה, וכל דבר בו הוא שקר, כולל אנחנו.

alice_ols (החיים האלה): דבר שאתה מאמין שהוא נכון

moon silk (שים את אחוריך בעבר): שאלה מעולה. החלטתי לחפש את ההגדרה בויקיפדיה וזה מה שמצאתי: אמת היא חלק מתחומי המחקר של הלוגיקה הפילוסופית ושל תורת ההכרה (אפיסטמולוגיה). למשפטים, פסוקים, טענות, קביעות, רעיונות, אמונות, וכו' יכול להיות ערך אמת (ואז הם נקראים "נושאי אמת", "בעלי ערך אמת", או "אמיתיים") או ערך שקר ("בעלי ערך שקר", "שקריים"). ישנן כמה תאוריות בדבר האמת שפותחו בידי פילוסופים ולוגיקנים. בהן: תורת הברירות טוענת שהאמת ניכרת מעצמה, ואינה צריכה ראיה. (בספרות תורנית מכונה "האמת עד לעצמה"). תורת ההתאמה של האמת גורסת כי האמת תואמת למציאות האובייקטיבית. לפיכך, טענה היא אמיתית רק אם היא מביעה את מצב העניינים בעולם. שלום רוזנברג המחיש תורה זו באמצעות משל התצרף (הפזל): אני יודע שהצלחתי להרכיב את הפזל כראוי, אם התמונה שעל האריזה זהה לתמונה שהתקבלה על ידי הרכבת הפזל. תורת העקביות (קוהרנטיות) רואה באמת כל דבר התואם לקבוצת טענות כלשהי (כלומר, נובע מהן). בדרך-כלל קבוצת הטענות היא כזו שתתאר את העולם האמיתי באופן הטוב והשלם ביותר, לדעת בוחריה. שלום רוזנברג המחיש תורה זו באמצעות משל התצרף (הפזל): אני יודע שהצלחתי להרכיב את הפזל כראוי, אם הרכבתי את כל החלקים בלי שחלק כלשהו נשאר מחוץ לתמונה. תורת הקונצנזוס רואה רק בדברים, שקבוצה של מומחים בנושא הסכימו עליהם שהם נכונים, אמת. פרגמטיזם רואה "אמת" בהצלחה של תוצאות מעשיות של רעיון. ניתן לפרש כל אחת מהתורות הללו כהגדרה של טבעה הבסיסי של האמת (ומכאן גם של השקר), או כקריטריון לקביעת ערך האמת של טענות ומשפטים.

 (Dancing Through Life): משהו שניתן להוכיח

לילי בלו (MY FUCKIN LIFE): שאלה מצויינת. אני חושבת שאמת זה 1. באופן הרשמי אמת זה לומר את מה שנכון באופן היותר אישי זה לומר את מה שנכון עבורך ולך.

 (Big girls cry): אמת של מי?

Only-Me (The Secret): ההיפך משקר


דפים: 1