לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

נדב שהיה בארה"ב


הייתי שנתיים בארה"ב וחזרתי. עכשיו אני שוב בישראל.

Avatarכינוי: 

בן: 24

ICQ: 159119696 תמונה

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
10/2014

השילוש הקדוש


ערב טוב לכולם!

לפני שמונה ימים נפתחה בסערה שנת הלימודים השלישית שלי בטכניון. טוב, יתכן שאני קצת מגזים עם המילה "סערה". המילה הנכונה תהיה פיהוק. כמיטב המסורת, גם השנה קיבלנו את הנאום של "השנה שעברה היתה קלה. השנה הזאת הכי קשה בתואר". ואכן, הסתכלות על מערכת השעות מראה שזו שנה קשה במיוחד, אבל לא מבחינת החומר אלא מבחינת שעות השינה שלי. אני מתחיל בשמונה וחצי בבוקר בשלושה ימים ובעשר וחצי באחרים, אבל זה לא אומר שהם קלים יותר. ארבעת הימים הראשונים בשבוע נגמרים בשעות שמתחילות בשלוש וחצי ומגיעות עד שש וחצי, כדי שתהיה אווירה חשוכה ועייפות כללית כשנצא מההרצאה.

ההרצאות עצמן מתבצעות במתכונת הטכניונית הסטנדרטית, כלומר בכיתה צפופה עם כיסאות חורקים ומרצים שנורא אוהבים אינטרקציה עם הקהל (ולא מאפשרים לדבר עם השכנים) או מרצים שלא מעניין אותם שום דבר שקורה יותר משלושה סנטימטרים מהלוח ולכן מאפשרים דיבור חופשי עם השכנים תוך כתיבת דברים לא ברורים על הלוח והתעלמות מוחלטת משאלות של סטודנטים ("איך עשית את המעבר הזה?" - "זה טריוויאלי"). כמה טוב לחזור.

גם בגזרת המבחנים יש חדשות. לאחר עבודה מאומצת של שלוש שעות על כל מבחן במועדי ב', הצלחתי לשפר את ציוני שני הקורסים שניגשתי אליהם בשלוש נקודות כל אחד. זה אמנם פחות ממה שכיוונתי אליו, אבל לפחות מאפשר לי להגיד שסמסטר אביב האחרון לא היה הסמסטר עם הממוצע הנמוך ביותר. חוץ מזה, קיבלתי גם תזכורת קטנה לחומר של הקורסים שמסתבר, לפחות כרגע, כלא רלוונטי לחלוטין.

בינתיים, מחוץ לטכניון, לסילבן שלום קפץ הקיפוח והוא התפרץ על נתניהו בדיון על פתיחה מחדש של של בתי הספר המקצועיים. השר שלום המתנשא חושב שאדם שעובד עם הידיים נחות מאדם שיש לו על הקיר אוסף מרשים של דיפלומות והוא לא רוצה להפוך אנשים לנחותים, אלא לתת להם הזדמנויות. בדרך הוא מתחמק מעניין קטן שנקרא מציאות.

במציאות הזאת ליותר מחצי מתלמידי ישראל אין תעודת בגרות, ומתוך אלה שיש להם ישנם רבים שהתעודה שלהם לא שווה את הנייר שהיא מודפסת עליו. ללא אפשרות ללמוד מקצוע כלשהו בתיכון, המערכת דנה את התלמידים האלה לבזבוז זמן אדיר לאחר השחרור מהצבא. במקום שירכשו מקצוע כלשהו לפני הגיוס וישתחררו ישר עם כישורים שמתאימים לעבודה כלשהי (וכך יוכלו להתחיל את חייהם ואולי להתקדם בעבודה הזאת או לעבור לאקדמיה), דנים אותם לשחרור מהצבא הישר לשוק העבודה במלצרות או להסתמכות על ההורים. אבל לסילבן לא איכפת. לו כבר יש תארים לנפנף בהם ועבודה מכובדת במשרד לקיפוח הנגב והגליל.

גם השר לפיד החליט שהוא מזמן לא אמר משהו ממש מטופש והחליט לצאת נגד הכלכלנים שעובדים תחתיו. אחת האמירות המטופשות ביותר שלו היא האמירה לפיה חוקי הכלכלה הם חוקים מעשה ידי אדם ולכן ניתן לשנות אותם. אני מקווה מאוד שהוא כנראה התכוון לחוקי המיסים והגבלות הסחר שמטילה מדינת ישראל, למרות שאלו לא "חוקי הכלכלה". אלו סתם חוקי מדינה. חוקי הכלכלה האמיתיים, כמו ביקוש והיצע ותגובה לתמריצים, הם אמנם מעשה ידי אדם, אבל הם נובעים מטבע האדם ולא מהחלטה של בית מחוקקים כזה או אחר. אי אפשר לבטל את עיקרון הביקוש וההיצע על ידי חוק בכנסת ואי אפשר להגיד לאנשים להפסיק להגיב לתמריצים כלכליים. הדרך היחידה לעשות זאת היא דרך שינוי טבע האדם, אבל הניסיונות עד עכשיו הניבו מאות מיליוני הרוגים ואני בספק אם לפיד הוא זה שיצליח.

יום טוב.

שלכם,

nadavs

נכתב על ידי , 28/10/2014 21:27   בקטגוריות ארץ הקודש, מהנדסים חומרים  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צנזורה להמונים


צהריים טובים לכולם!

חגי תשרי עוד רגע נגמרים ומפיקים בכל רחבי הארץ מתכוננים במרץ לחג הבא בתור: חנוכה. כמיטב המסורת, גם הפעם ההורים יוכלו לבחור האם להעביר שעתיים וחמש מאות שקלים מול כוכב א' או כוכב ב'. השנה קיבלנו שיר חדש בשם "שיר הסלפי". מי שמאזין לשיר הזה (אחרי שעבר את החלק הנורא באמת, ההשוואה שלהם בין שנים לשנות אור) יכול די בקלות לשים לב שהוא סרקסטי ומגוחך. לצערי הרב, יש כמה אנשים שלא שמו לב לזה, חלקם בעלי עמדות כוח ודעות מסוכנות.

הדוגמה הבולטת ביותר היא פנינה תמנו-שטה, פרובוקטורית מסוכנת שנמצאת, איך לא, בסיעת "יש עריץ". מי ששכח אותה יוכל למצוא אותה בכתבות עבר, מציקה לעובדי מד"א ביום תרומות הדם בכנסת. היא ידעה מראש שיפסלו את התרומה שלה, אז היא באה עם צוות צילום כדי להראות את "היחס המשפיל לאתיופים" כאילו תקנות משרד הבריאות נכתבו בגלל גזענות לשמה ולא בגלל סיכון מוגבר של אנשים שנולדו באפריקה או שהו בה זמן ממושך.

הפעם החליטה הדיקטטורית שצריך להתערב בתכני הפסטיגל מהסיבה הפשוטה שהשיר לא לרוחה. לשמחתי, אפילו יצחק קדמן, הגורו של "צריך להתערב כדי לשמור על נפשם של הילדים", טען שאין שום סיבה להפעיל צנזורה על הפקה פרטית. גם התגובות לכתבות נעו מ"אין צורך בצנזורה" ל"מי שלא רוצה שלא ילך". חובבי השליטה והפאשיסטים שחושבים שתפקידה של המדינה לחנך ל"ערכים נכונים" לא הצליחו הפעם. אל תדאגו, תמיד תחכה איזו פנינה תמנו-שטה כלשהי שתרצה להחליט עבור אחרים.

גם מחאת המילקי התרחבה בימים האחרונים ועברה ממשהו חצי לגיטימי לבדיחה. מארגני המחאה יצאו בהכרזות מפוצצות על כך שיפנו למדינות העולם בבקשה להכיר בהם כפליטים של יוקר המחיה. כל אדם עם קצת יכולת ביקורתית (או הכרה מאוד שטחית של המושג "פליט") בוודאי צחק בקול רם כשראה את הכותרת הזאת. בטח בטופס הבקשה הם יכתבו על המלחמה הנוראית שמתחוללת בחשבון העו"ש שלהם ועל כנופיות שודדים בשם "ועדי עובדים" שמסתובבות חופשי ברחובות ומעלות את יוקר המחיה. ויכתבו גם על המילקי, כמובן, כי צריך להעביר את הנקודה על ידי מקרה פרטני אחד. אני בטוח שאצל פקידי ההגירה באירופה לא תישאר עין אחת יבשה אחרי שיסיימו לקרוא את הבקשות האלה ולהשליך אותן למקומן הראוי במגרסה.

עיתוני ישראל לא עוצרים בפרסום שטויות של קבוצה של ארבעה וחצי אנשים ומפרסמים גם כתבות בנושא האהוב ביותר עליהם: אי שוויון. משום מה הנושא הזה נורא מציק לאנשים, ולפי מחקרים עדכניים מתברר שזה בגלל שהם קנאים שדוגלים בגישת "אם לי אין, לאף אחד לא יהיה". המחקר האחרון בנושא גילה שבישראל העשירון העליון מחזיק ב-67.3% מההון. נשמע מקומם, מרגיז ומאוד לא שוויוני. כשעוברים לבדוק את המצב במדינות השוויוניות ביותר שאוהבים להזכיר (אלו שמלאות בבלונדינים מתאבדים) מגלים שהמצב שם דומה מאוד, עם מספרים גבוהים במעט או נמוכים במעט מישראל. המסקנה מכך היא חד משמעית: המספר הזה לא אומר שום דבר, אבל כל עוד אפשר להתנגח בממשלה ללא עובדות, אז למה לא.

ולסיום, בטכניון עדיין עובדים במלוא המרץ על בדיקת המבחנים (כלומר בטח כבר בדקו אותם ומתעצלים להעלות ציונים לאינטרנט). הסמסטר עוד מעט מתחיל ואני כבר ממש רוצה לדעת אם יש צורך לבקש הכרה בציוני מועד א' או שבדרך נס הצלחתי לא להחריב את מועדי ב'.

יום טוב.

שלכם,

nadavs

נכתב על ידי , 16/10/2014 14:55   בקטגוריות ארץ הקודש, מהנדסים חומרים  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 מבול של שטויות


ערב טוב לכולם!

חג סוכות הגיע, וכמיטב המסורת הביא איתו את הגשם לכל החוגגים בסוכה. עוד מסורת, קצת יותר מטופשת, היא הכותרת הראשית באתרי החדשות שתופסת תופעת הטבע החדשה שמעולם לא נראתה בארצנו (מים נופלים מהשמיים! מדהים!). כל הכותרות מתארות בהתרגשות רבה את העובדה שברקים גורמים לשריפות ורוח חזקה גורמת לסכך לעוף. אחרי שידורי האולפן הפתוח בעקבות האירוע המטאורולוגי המרגש הקודם (שלג) כבר אין מה להתפלא על מה שקורה בארץ.

בימים האחרונים מדברים הרבה על מקום נוסף שבו יורד הרבה גשם: ברלין. העיר והאגדה. לפי האגדה, בעיר העניה הזאת ניתן לחסוך כ"כ הרבה כסף על מילקי זול עד שלאחר חמש שנים ניתן לחזור לארץ כמיליונרים ולגור באוהל ברוטשילד. אתר נחמד מאוד שמצאתי מראה שאכן כוח הקניה בתל אביב נמוך בכ-25% מכוח הקניה בברלין. ללא ספק סיבה מצויינת להתחיל לארוז.

השאלה היא לאן כדאי לארוז. לפי אותו אתר, השוואה של תל אביב וחיפה נותנת שכוח הקניה בתל אביב נמוך ב-27% מזה בחיפה, כלומר כוח הקניה בחיפה גבוה מזה של ברלין. בדיקה נוספת מראה שמבחינה כלכלית עדיף להתרחק מתל אביב כמה שיותר כל עוד מצליחים לשמור על אותה רמת הכנסה. זה לא סוד שיוקר המחיה הוא בעיה שעושה הרבה רעש בעיקר בתל אביב, אבל מהסיבה ליוקר המחיה הזה (לא בונים באיזורי הביקוש בתל אביב) מתעלמים בעקביות.

החלק היותר מעניין מגיע כשמשווים את ברלין לערים אחרות בגרמניה. אז מגלים ששם כוח הקניה אפילו גבוה יותר, בטח שבהשוואה לפנינת המזרח התיכון. הבעיה בערים האלה היא שהן דורשות שלמהגר תהיה הכנסה יציבה יחסית, כלומר לא אנשים שסיימו תואר בתקשורת ולא מבינים איך לא נופל עליהם כסף מהשמיים (כי אחרי הכל הם אקדמאים). המהגרים (המעטים מאוד) לברלין לרוב לא עונים להגדרה הזאת ולכן מוקסמים משיכוני רכבת ומחירים נמוכים שהשאירו אחריהם הקומוניסטים.

שר האוצר המופלא שלנו, זה שלפני שנה נזף ביורדים, החליט שהשנה אנחנו קרובים יותר לבחירות ולאישור התקציב ולכן הוא מסכים לחלוטין עם כל מה שנטען בקבוצת "עולים לברלין". כהרגלו בקודש, הוא יודע לזהות נהדר את הסימפטומים (המחירים גבוהים) ולתת את התרופה הגרועה ביותר שיש (פיקוח על מחירים). הפיקוח הזה לא יוזיל את המזון (כמו שהוא לא הוזיל שום דבר אף פעם), אלא יקבע מחיר גבוה. כבר היום ניתן למצוא בחו"ל מוצרים זולים יותר ממקבילהם המפוקחים בארץ. את לפיד זה כמובן לא מעניין. מבחינתו, חבר כנסת הוא חצי אלוהים ומעמדו כשר האוצר מעלה אותו לדרגת אלוהים שמאפשרת לו לנהל את הכלכלה כרצונו ולשלוט בבני האדם כאילו היו בובות על חוט. את הנזק שהוא יעשה עם פיקוח המחירים יצטרך לתקן שר אוצר אמיץ מאוד, וכאלה נראה שאין בנמצא בישראל.

ובנושא אחר לגמרי, בשבועיים האחרונים התקיימו שני מועד ב' - בפיזיקה קוונטית ובפיזיקה סטטיסטית ותרמית. המבחן בפיזיקה קוונטית היה מרושע בהרבה ממועד א', אבל הפעם אני חושב שהצלחתי להתגבר על חלק מהבעיות שהיו במועד א'. בפיזיקה סטטיסטית ותרמית מועד ב' היה מעצבן פחות או יותר באותה מידה כמו מועד א', אבל נדמה לי שהפעם היו עוד כמה סעיפים. בשני המקרים אוכל במקרה הכי גרוע לבקש שיחשיבו רק את הציון של מועד א', בעקבות ההקלות של מבצע "תקציב איתן". אני מאוד מקווה שהמקרה הזה לא יתממש. לצערי אדע רק אחרי תחילת הלימודים, מכיוון שהצוות של אחד הקורסים לא זמין.

חג שמח!

יום טוב.

שלכם,

nadavs

נכתב על ידי , 8/10/2014 18:07   בקטגוריות ארץ הקודש, מהנדסים חומרים  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

33,469
הבלוג משוייך לקטגוריות: 18 עד 21 , החיים מעבר לים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לnadavs אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על nadavs ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2014 © נענע 10 בע"מ