לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

נדב שהיה בארה"ב


הייתי שנתיים בארה"ב וחזרתי. עכשיו אני שוב בישראל.

Avatarכינוי: 

בן: 24

ICQ: 159119696 תמונה

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
9/2014

מעברים


בוקר טוב לכולם!

לפני עשרה ימים, באחד בספטמבר בחצות, הסתיים חוזה השכירות שלי בדירה בנשר והתחיל חוזה דיור אחר בדירה אחרת בנשר. מכיוון שכל החפצים שלי היו בדירה הישנה, יצאתי יום לפני, ב-31 באוגוסט ופיניתי את הדירה הישנה לדירה החדשה. באותו זמן היה שם גם בעל הבית והשוכר הקודם שהראה את כל מה שהוא השאיר בדירה: כמה גלילי נייר טואלט, קצת כלים למטבח, חשבון חשמל ומלא לכלוך.

קצת לפני שגיליתי את כל הדברים האלה הייתי צריך לפנות את הדירה הישנה. למי שלא מכיר, בנשר יש בניינים שנבנו במיוחד על מנת להחליף חדרי כושר. הדירה הישנה שלי היתה בגובה הכביש, אבל על מנת להגיע אליה יש צורך בירידה של ארבע קומות לכניסה לבניין ואז עליה של ארבע קומות לדירה עצמה, משהו כמו מיליון מדרגות לכל כיוון.

למרבה המזל לא היה שם שום דבר כבד במיוחד, ולבסוף הצלחתי לארוז הכל בלא יותר מאלפיים תיקים. אחרי כל ההנאה הזאת הייתי צריך להעביר את התיקים לאוטו. למי שלא זוכר, היום האחרון של אוגוסט היה אחד הימים החמים ביותר של אוגוסט, והעובדה שכבר היה חושך לא ממש השפיעה על אחוזי הלחות או הטמפרטורה שהתעקשה להישאר מעל 30 מעלות.

באופן מפתיע, הצלחתי להעביר את כל התיקים בשלושה סיבובים בלבד עד שנשארה לבסוף רק הטלוויזיה. הטלוויזיה אמנם שוקלת מעט מאוד, אבל בשלב הזה לרגליים שלי כבר לא היה רצון לזוז והייתי קרוב למצב של התייבשות אחרי שהצלחתי להזיע את כל המים שהיו לי בגוף. בסופו של דבר, אחרי שעמדתי כמה דקות מול המזגן ושתיתי כמה כוסות מים הצלחתי לאזור אומץ, לקחת את הטלוויזיה ולעזוב את הדירה לגמרי.

אחרי שישבתי באוטו כמה דקות במזגן התחלתי בנסיעה לדירה החדשה. לשמחתי, הכניסה אליה נמצאת בגובה הרחוב ולאחר מכן בקומה שלישית, כך שמספר המדרגות פוחת משמעותית. בדירה דיברתי קצת עם בעל הבית שהראה יכולות מרשימות בשימוש בסמארטפון ("איך מצלמים? אה, לא רואים פה טוב") והסביר לי איך להעביר את חשבון החשמל על שמי לפי קריאת המונה האחרונה. מאוחר יותר גם הגיע השותף החדש שקיבל מידי את המפתח.

כמה ימים לאחר מכן נסעתי עם אמא שלי לדירה החדשה על מנת לסדר אותה מכיוון שלאחר המעבר בקושי יכולתי לזוז או להגיע למדף שנמצא יותר משני מילימטר מעל גובה המותניים. לאחר שסודר המטבח וחדר השינה עברנו ללימוד החלק המסובך ביותר - הפעלת מכונת הכביסה.

אני לא יודע מי המציא את הצורה הנוכחית של מכונות כביסה ביתיות, אבל אותו אדם ללא ספק מעולם לא חשב על עניינים קטנים כמו נוחות שימוש או הפעלה אינטואיטיבית. כל מכונה מגיעה עם שלל כפתורים והגדרות שדורשות מילון על מנת לפענח (מה זה כביסה עדינה?), כאשר, לדברי מומחים (כלומר אמא שלי), משתמשים בערך בשלוש אפשרויות (כביסה עדינה, מגבות וצמר). אף אחד לא באמת יודע מה עושים שאר הכפתורים במכונה. וזה עוד לפני שהגענו למייבש (כמה הגדרות צריך למכשיר שמוציא חום?).

כשהייתי בטיול בארצות הברית גיליתי שאפשר גם אחרת. הכביסה בבתי המלון היתה מאוד פשוטה וברורה. על המכונה נכתבו הוראות מאוד ברורות: הכנס את הכביסה, הוסף את האבקה פה ופה, הכנס כסף, לחץ על הכפתור הזה וחזור עוד שעה. בלי לפענח סמלים, בלי לנחש טמפרטורות ובלי לחפש את התא של האבקה (מסתבר שיש שניים שמסומנים במספרים אחת ושתיים. ובאיזה מהם שמים את האבקה? כמובן שבשתיים). אם רק היו מיישמים את השיטה הזאת במכונות כביסה ביתיות החיים היו הרבה יותר פשוטים.

ולסיום, אתמול הוצג השטר החדש של חמישים שקלים. על מנת להפוך את העניין למסובך, החליטו בבנק ישראל שהוא יהיה בצבע ירוק, כמו השטר הנוכחי של 20 שקלים, ובך זרקו לפח את אחד היתרונות הגדולים של השטרות שלנו (בניגוד לדולרים שצריך ממש להסתכל עליהם כדי לדעת את ערכם). בנוסף, החליטו לצאת בקמפיין רדיו לפרסום השטר החדש. זו דוגמה מצויינת לבזבוז כספי ציבור, לא רחוק מהפרסומות לחזרה לשעון חורף שיתיחלו בקרוב. מי אמר שאין כסף? (חוץ משר האוצר שידע לפני שנתיים להסביר מה זה גירעון ועכשיו החליט שזו העסקה הכי טובה, כי מה איכפת לו לקחת הלוואה מהדור הבא)

יום טוב.

שלכם,

nadavs

נכתב על ידי , 11/9/2014 11:11   בקטגוריות ארץ הקודש  
3 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 יש עתיד לבינוניות


צהריים טובים לכולם!

אחרי חודשיים בהם טיפסו ההורים והילדים בישראל על הקירות (של הממ"ד), הגיע סוף סוף הזמן לרפורמה הבולטת ביותר של שי פירון: החזרת תאריך תחילת הלימודים לאחד בספטמבר. לוח החופשות לא ישתנה אפילו בשניה אחת, אבל טוב לדעת שפירון יכול לקחת החלטות אמיצות ולבצע אותן. יש עתיד לתאריכים יפים.

בתחומים אחרים פירון מצליח קצת פחות. אני לא מדבר על ביטול רוב הבגרויות והחלפתן בעבודות (בתקווה שזה לא יהיה מבחן פנימי וקל של בית הספר), אלא על ההגבלות המטופשות על מספר המקצועות המורחבים שניתן לקחת. הלימודים המדעיים בבתי הספר גם ככה נמצאים בקריסה (אמיתית, לא כמו זו המדומה של מדעי החברה והרוח באקדמיה), ולכן החליט פירון שבשם הלמידה המשמעותית המקודשת (מה זה "למידה משמעותית" בכלל?) מספר המגמות המורחבות יוגבל כדי שיהיה ניתן "להעמיק בחומר".

אני לא יודע על מה מדבר פירון כשהוא מקשקש על "להעמיק בחומר", אבל ההתרשמות שלי מלימודי פיזיקה וכימיה בתיכון היא שלא מדובר בלימודים שטחיים כל כך, והרמה סבירה יחסית לידע המתמטי הנדרש (ארבע יחידות! לפיזיקה!). אני לא יודע מה קורה במקצועות אחרים, אבל נראה לי שעם ארבע או חמש שעות בכל שבוע (הזמן המוקדש לאותן מגמות מורחבות) במשך שישה סמסטרים ניתן להגיע להעמקה מספיקה. יש עתיד לבינוניות.

בנוסף לשאיפה להורדת הרמה, פירון גם שואף לשוויון בדרך היחידה האפשרית - סבל לכולם. לפני מספר חודשים פורסם שפירון אסר על רשויות חזקות יותר לתגבר את מערכת החינוך העירונית ובכך להוריד את מספר התלמידים בכיתות. אם בדימונה ילמדו 40 בכיתה, גם בתל אביב ילמדו 40 בכיתה. זוהי משמעותם האמיתית של הסיסמאות "שוויון" ו"צמצום פערים". אין שום משמעות אחרת. יש עתיד לשוויון בסבל.

הבעיה החמורה יותר במערכת האינדוקטרינציה בארץ דווקא לא קשורה לפירון. מדובר בירידה במספר הניגשים לבגרות של חמש יחידות במתמטיקה. מדובר בירידה של מעל 30% בשמונה השנים האחרונות ולא נראה שהמגמה עוצרת. אני לא יודע אם מקור התופעה הוא ברצון של בתי הספר להציג ממוצע גבוה על ידי הורדת הרמה, הפנטזיות האופייניות לבני 16 על חיים מלאי אושר בזכות שירה מול שרית חדד ואביב גפן או מחסור במורים אמיתיים למתמטיקה. בכל מקרה, חייבים למצוא את הסיבות לתופעה הזאת ולהילחם בהן, כי בסופו של דבר הקידמה בעידן הנוכחי מגיעה עם המדע ולא עם לימודי גיאוגרפיה או מחשבת ישראל.

היום פורסמה בדה-מרקר כתבה שמתארת במילה אחת את כל הבעיות במערכת החינוך - קביעות. אין מחלה גדולה מזו לגוף שמשלם משכורות, ומערכת החינוך על שלל 46 מיליארד שקליה היא מערכת חולה מאוד. את הכתבה ניתן לקרוא כאן ולבכות אחר כך. חוסר הרצון להשתפר מושרש עמוק בתוך המערכת, בדיוק כמו בצבא (אבל מסיבות קצת שונות). ישנם המון מורים ופקידים שנעוצים בכיסא כמו מסמר בלי ראש, תרומתם למערכת אפסית והדרך היחידה להוציא אותם משם היא לחכות בסבלנות ליום הולדתם ה-67 או ליום שבו יניחו שיש מעל גופתם (המוקדם מבינהם). אף אחד לא ישנה את זה, כי זה לא הכסף של אף אחד, זה הכסף של "הציבור".

הפתרון, כפי שמוצע במאמר הזה (עם ההסתייגות של הכתב נגד "הפרטה" למרות שלא מדובר על הפרטה ולמרות שזה לא בהכרח משהו רע) הוא לעבור לשיטת השוברים. אם נחלק את תקציב משרד החינוך במספר התלמידים נקבל 21,800 ש"ח לתלמיד לשנה (כאשר ניתן לשחק עם המספרים בהתאם לגיל ולשיקולי "פריפריה ופערים" שכולם אוהבים). כל הורה יבחר לאיזה בית ספר ילכו ילדיו, ובית הספר יקבל תקציב לפי מספר התלמידים.

החלק העיקרי פה הוא עצמאות ניהול בתי הספר. אין יותר קביעות, אין יותר שכר לפי ותק. שכר המורים, כמות המורים ודרישות הקבלה של המורים יקבעו לפי ביקוש ההורים והנהלת בית הספר. ככה יהיה ניתן למשוך את המורים הטובים יותר, להרחיק את הפחות טובים ולעודד את אלה שבאמצע להתאמץ יותר כדי להיות טובים. ברגע שבית הספר יתנהל כעסק ולא כמקום להעביר בו כמה שעות ולקבל משכורת הוא יתחיל למלא את התפקיד שלו.

ומה הסיכוי שזה יקרה? כנראה אפס. המורים בישראל מהווים את אחד האיגודים החזקים ביותר וחברי איגודים לא ממהרים לוותר על כוח וסמכויות. כנראה שאין עתיד לחינוך בישראל.

ולסיום, עצה לתלמידי התיכון: הדרך לחיים טובים בישראל (כלומר משכורת גבוהה שמאפשרת להתגבר על יוקר המחיה) כוללת שלוש אפשרויות עיקריות - עבודות כפיים נדרשות (רתכות, מסגרות וכו'), הנדסה ויזמות. האפשרות הראשונה היא הפשוטה ביותר: כל מה שנדרש הוא ידיים טובות. האפשרות השלישית היא המסוכנת ביותר: הקמת עסק דורשת לקיחת סיכון. הדרך השניה נמצאת באמצע: היא דורשת הרבה ידע והשקעה, אבל הסיכון בה נמוך יותר. שאר האפשרויות נעות בין הצורך בהשגת קשרים (משרות הסתדרותיות למינהן, כמו בנמל אשדוד), סיכויים אפסיים (זכיה בתוכנית ריאליטי או בהגרלה כלשהי), תנאי קבלה לא פרופורציונליים לרמת הלימודים (רפואה), גילדות מקצועיות (רואי חשבון) ושוק מוצף (עורכי דין). לכל האחרונים, אגב, כדאי שתהיה לכם בגרות מרשימה ויכולת לחשוב. לכן, אם יש לכם את האפשרות והיכולת, קחו מגמה מדעית ומתמטיקה ברמה של 5 יחידות. זה יעזור לכם גם בלימודים בהמשך וגם בפיתוח חשיבה שלא מבוססת רק על שינון.

בהצלחה לכולם!

יום טוב.

שלכם,

nadavs

נכתב על ידי , 1/9/2014 12:22   בקטגוריות A עד F, ארץ הקודש  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

33,350
הבלוג משוייך לקטגוריות: 18 עד 21 , החיים מעבר לים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לnadavs אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על nadavs ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2014 © נענע 10 בע"מ