לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

נדב שהיה בארה"ב


הייתי שנתיים בארה"ב וחזרתי. עכשיו אני שוב בישראל.

Avatarכינוי: 

בן: 27

ICQ: 159119696 תמונה

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
6/2017

אתי בהפסקה


ערב טוב לכולם!


לפני יותר משבועיים שלחתי שאלה תמימה למזכירת לימודי מוסמכים בפקולטה להנדסת חומרים: מה צריך בשביל להתקבל למסלול המיוחד לדוקטורט. מאז עברו הרבה מים בנחלי העולם ורק ביום שני הגיעה סוף סוף התשובה המיוחלת. אמנם לא מהמזכירה הזאת, אבל ממזכירה אחרת (של המסלול לאנרגיה שאפשר לעשות דרכו תואר מתקדם בחומרים). מסתבר שלמסלול המיוחד לדוקטורט יש שיעורי הצלחה נמוכים ולכן הם ממליצים, גם מבחינה ביורוקרטית, להירשם למסלול הישיר - להתחיל תואר שני ואחרי סמסטר או שניים לעבור לדוקטורט. במסלול הזה עדיין צריך לכתוב רק תזה אחת והטכניון מקבל אישור חצי-רשמי על יכולות המחקר של הסטודנט לפני שהוא עובר רשמית לסטטוס של דוקטורנט.


מצד אחד, אני מבין את ההיגיון מאחורי התשובה הזאת. הצלחה בתואר ראשון לא מנבאת הצלחה במחקר וללא ניסיון כלשהו מעבר לפרויקט הגמר קשה לקבוע האם מישהו יסתדר בתור חוקר או יטחן מים ללא הכרה. מצד שני, אם לא מקבלים סטודנטים למסלול, קשה מאוד להשיג סטטיסטיקה טובה ולהכריע בסבירות גבוהה שהמסלול הזה אכן בעייתי.


לאחר קבלת המייל מהמזכירה של המסלול לאנרגיה התקשרתי אליה, לבקשתה, וקיבלתי הרצאה של רבע שעה על המסלולים השונים, המלגות והנחיות למציאת ממליצים. היא דווקא היתה מאוד נחמדה וניסתה לעזור (אפילו טרחה להזכיר שאסור לעבוד בשום אופן אם רוצים להירשם). בסיום השיחה הודיתי לה וגיליתי שגם המרצה, שהמזכירה כיתבה למייל, הגיבה. מסתבר שהיא בעלת יותר תושיה מהמזכירות (וממני): היא הרימה טלפון למזכירויות בשני המסלולים האפשריים, ביררה מה התנאים וחזרה על מה שאמרה המזכירה: עדיף להירשם לתואר שני ולעבור ממנו לדוקטורט. לסיום, היא כתבה שעדיף לדעתם את המסלול הישיר מכיוון שהוא יותר מקובל, שכיח וקל ביורוקרטית. כאן נדלקה לי נורה קטנה שהורתה לי לחזור אליה מהר ולקבוע פגישה. בפגישה, שתתקיים ככל הנראה לאחר הטקס, אשאל אותה האם היא חושבת שזו סתם הפחדה של המזכירות ויעשו לי את המוות לשווא או שיש משהו בדבריהן ואני עלול להתרסק בסבירות גבוהה ללא ניסיון ממשי במחקר וכתיבה מדעית. המשך יבוא.


עם זאת, בעקבות ההתפתחויות האחרונות, נראה שדוקטורט לא יפתח את כל הדלתות האפשריות. גם אם ארצה להישאר באקדמיה (לא רואה את זה קורה כרגע, אבל גם אמרתי שאני לא רואה את עצמי ממשיך לתואר שני), אצטרך להיענות לקוד האתי של אסא כשר, ולא מדובר על הקוד האתי שהוצג בארץ נהדרת ומיושם באופן מושלם במזכירויות הטכניון השונות ("אתי בהפסקה, אתי חולה, אתי שותה קפה, אתי מקבלת סטודנטים בין 10:00 ל-10:05"). מדובר על מסמך מנחה שאמור לתת לבוחרי הבית היהודי תחושה ש"עושים משהו" עם ההטיה הפוליטית באוניברסיטאות (והיא קיימת, שלא יהיה ספק).


במפלגת הבוטקה היהודי בוחרים כמובן בפתרון הקל - אסור לדבר. כל תומכי הקוד מיד טוענים שסטודנטים מרגישים מפוחדים וחוששים להביע את עמדתם פן יפגעו ציוניהם ושהם לא באו כדי לשמוע הטפות שמאלניות בהרצאה (כנראה בגלל שמוחותיהם הרכים לא בנויים להתמודד עם אנשים שטוענים דברים שהם לא מסכימים איתם). ואילו דוגמאות נותנים? מרצים שמפיצים את דעותיהם מחוץ לאקדמיה. איזה קוד אתי יטפל בזה בדיוק? גם אם מגבילים את יכולת ההתבטאות של מרצים בכיתות, אי אפשר להגביל את מה שאדם אומר במסגרת פרטית. מעבר לכך, פיד הפייסבוק שלי מלא באנשים שיעלבו עמוקות אם מישהו יקרא להם "שמאלנים", אבל הצליחו לקבל ציונים יפים מאוד בעבודות שהגישו לאותם מרצים-מטיפי-שמאל. כנראה שהחשש של אותם סטודנטים עם תיאוריות ללא כיסוי נובע מיכולת הכתיבה שלהם עצמם.


חוץ מזה, קורסים עם הרצאות מוטות פוליטית ומבחן שבו צריך לכתוב את מה שהמרצה רוצה לשמוע הם הקלים ביותר. סטודנט שמבין שהוא נכנס לשיעור שמטרתו להעביר פרופגנדה יודע שאין ממש ערך אקדמי לאותו קורס והוא יכול לקשקש במבחן או בעבודה כאוות נפשו מבלי לפגוע בתחושת היושר הפנימית שלו. כל מה שהוא צריך זה לכתוב את דעתו של המרצה (שאותה הוא מכיר היטב מויכוחים שהוא ניהל) וללכת הביתה עם ציון גבוה. כמובן שאפשר גם לכתוב מה שבאמת רוצים לכתוב ולערער אם יש חשד לשיקולים לא ענייניים בבדיקה, אבל זה כבר מורכב מדי ושומט את כל הקייס שנבנה סביב קונספירציית האינדוקטרינציה.


ולסיום, ביום שישי הקרוב אסע לטכניון, אקח את הגלימה הממתינה לי במזכירות ובעוד שבועיים ממחר אלבש אותה ואז... ובכן... אכניס אותה לארון לנצח. נחמד מאוד שיש גלימות לטקס, זה באמת נותן מראה רציני. עדיין לא הבנתי למה אני צריך את הגלימה הזאת אחריו. אם למישהו יש רעיון, אשמח לשמוע.


יום טוב.


שלכם,


nadavs

נכתב על ידי , 14/6/2017 21:38   בקטגוריות ארץ הקודש, מהנדסים חומרים  
7 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 תקדים לא מסוכן


ערב טוב לכולם!


כזכור לכל קוראי האדוקים, כבר לפני ארבעה חודשים וקצת כתבתי כאן שאני מתכנן להתחיל לימודים לתואר מתקדם. לפני יותר משנה קיבלתי מייל מאחת מחברות הסגל בפקולטה להנדסת חומרים שהזמינה אותי לפגישה אצלה במשרד כהצעה לתואר שני. באותו זמן אמרתי לה שאני לא מעוניין להמשיך, אבל אשמח להיפגש מכיוון שההרצאה שהעבירה רק יומיים קודם לכן היתה מעניינת. תוך חודש בלבד הצלחנו למצוא תאריך שמתאים לשנינו והגעתי אליה לשמוע מה היא מציעה.


הנושא שהיא והקבוצה שלה מתעסקים בו הוא חישובים תיאורטיים של חומרים. קיבלתי הצגה של מחקרים אחרונים, של חברי הקבוצה ואפילו של המטבחון. בנוסף, היא ניסתה למכור לי את ההצעה שלה על ידי הצגת הישגי הסטודנטים אצלה בקבוצה (הישגים די מרשימים, אגב): מאמרים בלי סוף, פטנטים ומחקר שמתקדם בקצב מהיר (כי הכל נעשה במחשב). מעבר לכך, העובדה שלא צריך להיכנס למעבדה ואפשר לבוא עם סנדלים בקיץ צוינה גם היא כבונוס גדול (צריך להתאים את ההצעה לקהל היעד, ופה בהחלט היה מסר ממוקד). נפרדנו עם ההבטחה שלי שאחשוב על כך.


במשך כמה חודשים התלבטתי מה לעשות בנושא. אחרי ששמעתי מספיק מרצים שמעודדים אותנו להמשיך לתואר שני וגיליתי שתואר ראשון עלול להגביל את האפשרויות מחוץ לטכניון, החלטתי לתת לזה צ'אנס. קבעתי פגישה נוספת, שאלתי עוד שאלות והחלטתי שאפשר להירשם.


מכיוון שהיו התחייבויות קודמות שעלי למלא, לא יכולתי להחזיר תשובה בנובמבר והמקומות נתפסו. עם זאת, קיבלתי הצעה למסלול מיוחד לדוקטורט שמדלג על התואר השני. ההצעה נשמעה לי טובה, אך עד שביררתי את כל הפרטים (כולל שיחות עם סטודנטים אחרים שלה) נתפסו כל המקומות ומחזור ההרשמה הזמין הראשון הפך לאוקטובר 2017. ביקשתי שמירת מקום עד מרץ 2018 ונעניתי בחיוב. לפני כשבועיים קיבלתי מייל ששואל אותי האם אני עדיין מתכוון להירשם ועניתי בחיוב.


לאחר המייל הזה עלתה לי מחשבה שאולי כדאי להקדים מעט את הבירורים לפני ההרשמה. אחרי הכל, אין לי יותר מדי זמן פנוי ואני לא רוצה להתקרב יותר מדי לדדליינים. שלחתי מייל למזכירת לימודי מוסמכים בחומרים וקיבלתי את התשובה המדהימה הבאה: עדיין לא היה אף סטודנט במסלול המיוחד לדוקטורט והיא צריכה לברר מה המדיניות של הפקולטה בנושא.


כבר יותר משבוע שאני מסתובב עם התמיהה כיצד קרה שאין סטודנטים במסלול הזה. סף הקבלה המינימלי למסלול לפי נהלי הטכניון הוא ממוצע 85 בתואר הראשון. סף הקבלה המינימלי בהנדסת חומרים הוא 88, הנמוך ביותר מבין הפקולטות שמציעות את המסלול הנ"ל. לפי חבר שעושה כרגע תואר שני בפיזיקה, הוא שמע על בערך אדם אחד שהתקבל למסלול הזה בעשור האחרון (בפיזיקה). לא ברור אם זה מחסור בבוגרים עם ממוצע מספיק (לא סביר), מחסור בדוקטורנטים (לא סביר, יש די הרבה) או מחסור בידע. אחרי הכל, לא שמעתי על המסלול הזה עד שהוא הוצע לי. רק כאשר נכנסתי לעמוד של המנחה גיליתי איך היא ידעה על המסלול הזה: היא עברה אותו בעצמה.


ביום ראשון חלה התקדמות מסוימת כאשר המזכירה ביקשה את גיליון הציונים שלי. מי יודע, אולי זה ישכנע מישהו בפקולטה ליצור תקדים ולקבל אותי למסלול. אם לא יחזרו אלי בזמן, פשוט אירשם למסלול כך שהם יצטרכו לדון בבקשה הזאת.


ולסיום, מועמדי מפלגת העבודה הפכו לחסרי בושה לחלוטין ומפציצים את הטלפון המסכן שלי בעשרות הודעות בשבוע, כולל טלפונים עם סקרים והזמנות לאירועים. היום אפילו נשאלתי למי אצביע אם פרץ וגבאי יגיעו לסיבוב השני (הייתי צריך להגיד שאני מעדיף להצביע עם האצבע לתוך העין מאשר לבחור באחד מהם, בטח בפרץ). נותרו רק עוד ארבעה שבועות לעונש הזה. מצד שני, מיד לאחר מכן יגיע הסיבוב השני שבו ככל הנראה אצטרך להחליט בין נבלה לטרפה.


יום טוב.


שלכם,


nadavs

נכתב על ידי , 6/6/2017 20:03   בקטגוריות ארץ הקודש, מהנדסים חומרים  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

36,356
הבלוג משוייך לקטגוריות: 18 עד 21 , החיים מעבר לים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לnadavs אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על nadavs ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2017 © נענע 10 בע"מ