לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

נדב שהיה בארה"ב


הייתי שנתיים בארה"ב וחזרתי. עכשיו אני שוב בישראל.

Avatarכינוי: 

בן: 27

ICQ: 159119696 תמונה

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
5/2017

השינוי שלא קיים


ערב טוב לכולם!


ביום ראשון לפנות בוקר תם עידן בישראל - הסתיימו שידורי הערוץ הראשון. על מנת שלא נשכח את האירוע המרגש, טרחו עובדי הערוץ להתראיין לכל מי שהיה מוכן לשמוע (כולל למנחים המזעזעים של האירוויזיון), לבצע קטע דרמטי בסיום מהדורת מבט האחרונה ולקפוץ ממצדה. טוב, את החלק האחרון הם לא עשו. אחרי כל הדרמה והבכי, רוב העובדים הבוכים עברו בשמחה ובששון לשדר מבניין אחר תחת שם אחר ואותו מספר בשלט. אלו שלא שפר עליהם גורלם להיכנס לתאגיד החדש (שעומד להתפצל לשניים, או שלא. אף אחד לא יודע) קיבלו תנאי פרישה כ"כ טובים שהייתי מוכן שיפטרו אותי ברגע זה עם התנאים שלהם.


אז למה הם בוכים? כי בישראל רווחת התפיסה האבסורדית שמקום עבודה זה לנצח ומי שמפוטר מעבודתו "נזרק לרחוב" (גם אם הרוויח משכורת בת חמש ספרות לפני אותו מקרה טראומטי). זהו, אין חיים אחרי הפיטורים. המצב חמור ביותר כשמדובר במגזר הציבורי, שם תלוש המשכורת הפך למקביל לחמצן. מי שנותק מהתלוש ליותר משבע דקות יסבול מנזק מוחי בלתי הפיך.


כל אלה הן כמובן שטויות מוחלטות. לאף אחד לא "מגיעה" עבודה ומי שחושב שעבודה למען הממשלה מבטיחה הכנסה נצחית צריך להתעורר ומהר. מי שעושה עסקים עם הממשלה צריך להתכונן לקפריזות שבינן ובין היגיון עסקי אין שום קשר. גם קביעות כבר לא מצילה מפיטורים. מצד שני, היא מאוד עוזרת כשצריך ללחוץ קצת על שר האוצר כשעוברים לשדר בצבע. אחרי הכל, מדובר בשידור שונה לגמרי שמחייב העלאת שכר (כן, זה אמיתי).


אז כן, אולי יהיה פה שידור ציבורי ששווה משהו. לשנה-שנתיים. עד אז עובדי רשות השידור הותיקים כבר יעבירו את סגנון ההתנהלות לתאגיד החדש (והעובדים החדשים יבינו מהר מאוד איך מתנהלים במגזר הציבורי). אולי לא יהיה סיאוב כמו ברשות השידור, אבל נקבל סיאוב ושחיתות חדשים וטריים תוצרת התאגיד. בשביל שידורים באיכות של ה-BBC כדאי להעביר את הממיר לערוץ ה-BBC. בישראל כדאי לסגור את התאגיד הזה ולהשתמש בכסף להקלה במיסים או לתוכנית אידיוטית כזו או אחרת של שר האוצר.


מצד שני, אולי כדאי להרחיק את שר האוצר הנוכחי ממה שקשור לכסף. אחרי חלוקת דירות בהגרלה הגיע התור של חלוקת כסף לפי יכולות רביה. לחלק למשלמי המיסים מתנות על חשבון עצמם זה תמיד משעשע, במיוחד כשזה מגיע עם ניחוח עז של עידוד ילודה והתחנפות למצביעים. על מנת להראות שהוא לא רק אוהב את כולם אלא גם שונא, הוא נלחם במלוא הכוח נגד בעלי דירות רבות כדי להראות שהוא "עושה משהו". בפועל הוא בעיקר מדבר.


האמירה שלו אחרי העתירה לבג"צ נגד חוק מיסוי דירה שלישית היתה לא פחות ממדהימה. הוא טען שהעותרים פנו לבית המשפט על מנת שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה לעולם. זו אמירה כל כך מטומטמת עד שקשה להאמין שמי שאמר את זה אחראי על יותר מחמישה שקלים בארנק שלו. החוק הזה לא יבנה אפילו דירה אחת בישראל, אלא יעביר אנשים משכירות לבעלות. לא תימנע דירה מאף אחד.


מי שכן מונע דירות הוא הרשע ביותר בין שרי ממשלת ישראל - משה כחלון. עם חיוך נחמד ומילים יפות הוא יסביר לזוגות הצעירים (מה עם רווקים צעירים? זוגות מבוגרים?) מי אשם בכל צרותיהם כשבפועל הוא פושט את עורם במיסים פסיכיים, לא מוודא שהתמורה עבורם שווה משהו (היא לא) ומעוות את שוק הדיור עוד ועוד כדי לרכב על גבם עד לכנסת העשרים ואחת. אדם כל כך רשע ושקרן מזמן לא כיהן במשרד האוצר. הוא הצליח כבר מזמן לעבור את לפיד ברמת הטמטום של ההצעות שלו. כולי תקווה שהממשלה הזאת באמת תיפול בנובמבר הקרוב יחד עם חוק מיסוי דירה שלישית, מחיר למשתכן ומפלגת כולנו על שלל חבריה.


ולסיום, לפני שבוע קיבלתי מהטכניון מייל חגיגי (שהגיע ישר לספאם) שהודיע שה-TOFES TIULIM בסדר ובקרוב אקבל ISHUR GEMAR (כן, במילים אלה ממש). משום מה נראה שהאישורים האלה נכתבים בכתיבה תמה ולא, נניח, במחשב. אין לי שום הסבר אחר לכך שעבר שבוע מאז שהתברר שאכן השלמתי את כל הנקודות הדרושות לתואר ועדיין לא קיבלתי את האישור שאומר שאני אכן זכאי לו.


יום טוב.


שלכם,


nadavs

נכתב על ידי , 16/5/2017 17:49   בקטגוריות ארץ הקודש, מהנדסים חומרים  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 תהי פרקטית, תתעלמי מפרסומות לאקדמיה


ערב טוב לכולם!


בשבועות האחרונים תושבי ותיירי תל אביב נתקלים בפרסומת אכזרית במיוחד שקוראת להם (יותר נכון להן) להיות פרקטיים וללמוד מה שמסקרן אותם. מי שחתומה על המודעה הזאת היא הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב. עד כאן זה נשמע כמו כל פרסומת סטנדרטית למוסד אקדמי שמבטיחה לכל מי שלומד אצלם לשנות את העולם, להגיע לירח ולהתהדר בתעודה שתיקח אותו הישר לזרועותיהם של מנהלי גיוס מחייכים שרק מחכים להציע לו משכורת נטו של חמש ספרות.


הפרסומת של אוניברסיטת תל אביב אכזרית במיוחד מכיוון שהיא דורכת על היבלות של כל מי שאי פעם שקל ללמוד בפקולטה למדעי הרוח. כל משוחרר טרי מהצבא שיגיד להורים שלו "אני רוצה לעשות תואר ראשון בספרות" יקבל מיד את השאלה "ומה תעשה עם זה?". ההורים, אגב, צודקים. השוק לבוגרי ספרות באופן ספציפי כל כך קטן עד שבחוג לפילוסופיה דנים עד היום האם מדובר בכלל בשוק. אפשרויות הקריירה בתחום חקר הספרות מוגבלות מאוד ונמצאות לרוב בין כתלי האקדמיה.


יהיו כאלה שיגידו שיש הרבה משרות שדורשות תואר ראשון רק כדי להתקבל. גם הטענה הזאת נכונה. עם זאת, בסיום התואר יגלה הבוגר שהוא השקיע שלוש שנים בלימודים לא טריוויאליים (אחרי הכל, אוניברסיטה) רק כדי להתמודד על המשרות האלה עם אנשים שקיבלו תארים הזויים יותר או פחות (מישהו אמר מיסטיקה ורוחניות?) שנעשו בתנאים יותר מקלים. בסופו של דבר מה שמעניין את רכזת הגיוס הוא תאריך הזכאות לתואר. אחרי הכל, ישראל היא המדינה המשכילה ביותר בעולם (או השניה בעולם) ואפשר לקנות את בעלי התארים בזול.


כל מי שקונה את הפרסומת של אוניברסיטת תל אביב קונה שקר מסוכן ויקר - אם מה שמסקרן אותך לא פרקטי, אל תלמד אותו בשנות העשרים לחייך. זהו הפסד אוטומטי של מאות אלפי שקלים (על תשלום שכ"ל והפסד הכנסה אלטרנטיבית) שאי אפשר להחזיר. רוצה "לחפש את עצמך"? רוצה "למצות את הפוטנציאל הטמון בך"? רוצה "להגשים את עצמך"? מעולה. חפש מקצוע פרקטי שיוכל לתמוך בך כלכלית בזמן שאתה עושה את זה. אנשי הרוח הגדולים ידעו גם לפרנס את עצמם בעולם החומרי, כי בעולם האמיתי נהוג להזין את המוח קודם כל באמצעות אוכל.


יוצאי הדופן היחידים הם העילויים, אנשים שיצטיינו במיוחד בתחום הזה ויכולים להביא אליו תובנות חדשות ומעניינות עד כדי כך שאנשים ירצו לשמוע מה הם אומרים ולשלם להם על זה. גם אנשים המוכנים למסלול המסוכן והמפרך של השתלבות באקדמיה יכולים להתעלם מהפרסומת הזאת וללמוד מה שמסקרן אותם, אבל צריכים לקחת בחשבון שאם הם רוצים להישאר בישראל הם יחיו בחסדי משלמי המיסים, והחסדים האלה יכולים להיעלם יום אחד (מי שלא מאמין מוזמן לשאול את אנשי רשות השידור והתאגיד).


אז לא, אל תלמד בהכרח מה שמסקרן אותך בגיל 22. תלמד מה שיעזור לך לחיים טובים ונוחים כדי שעשור או שניים לאחר מכן תוכל ללמוד מה שבאמת מסקרן אותך. מי שהתחום שמסקרן אותו גם יביא לו פרנסה טובה, הרוויח. מי שלא, צריך לבצע בחירה מושכלת ולהיזהר מפרסומות שמוכרות שקרים. כסף תמיד אפשר להרוויח. זמן לא חוזר.


יום טוב.


שלכם,


nadavs

נכתב על ידי , 3/5/2017 20:16   בקטגוריות ארץ הקודש  
19 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

36,238
הבלוג משוייך לקטגוריות: 18 עד 21 , החיים מעבר לים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לnadavs אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על nadavs ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2017 © נענע 10 בע"מ