לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

החיים על פי Wise

Wise שומרת על אינטרס לקוחותיה אל מול חברות הניהול והמוצרים הפיננסים השונים, נקודת המפתח שלנו היא אובייקטיביות. התוצאה, התיק הפיננסי והביטוחי שלכם מנוהל ומרוכז במקום אחד ובליווי צמוד של מתכנן פיננסי אישי לאורך שנים.


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


7/2019

ביטוח סיעודי


למה ביטוח סיעודי הפך לקריטי כל כך ולמה מעט מדי ישראלים דואגים לבטח את עצמם ולהבטיח את זקנתם בכל מצב רפואי ותפקודי, למרות שהם יודעים בדיוק מהי החשיבות של ביטוח סיעודי כזה? ננסה לבדוק במאמר הבא:

​תיק הביטוחים שלכם חייב לכלול כמה ביטוחים שבלעדיהם זהו חוסר אחריות להתנהל מבלי לדאוג למקרים של משבר. מלבד בעלי משפחה שזקוקים לביטוח חיים, הביטוח החשוב ביותר לכל אדם הוא הביטוח הסיעודי. זהו הביטוח שמבטיח לכם הכנסה כאשר קורה מצב שבו אינכם יכולים לתפקד יותר ואתם זקוקים לסיעוד על ידי בן משפחה מטפל או מטפל סיעודי צמוד.המצבים האלה, אבל לנוכח העלייה בתוחלת החיים מבלי שמצב הבריאות ישתפר בצורה דרסטית, אנחנו עדים לעוד ועוד קשישים ואנשים צעירים יחסית שמגיעים למצבים סיעודיים מבלי שהאמינו שזה יקרה, או מבלי לדאוג לעצמם לימים כאלה.

מהו מצב סיעודי ומי מוגדר כך?

לפי חוק, מצב סיעודי הוא כל מצב שבו אדם אינו יכול לעשות פעולות בסיסיות בעצמו ביום יום ונזקק לעזרה פיזית. כמו כן, גם מי שמוגדר כתשוש נפש כמו חולי דמנציה ואלצהיימר שאינם יכולים לדאוג לעצמם נחשבים לסיעודיים. את חומרת המצב הסיעודי בודקים ומעריכים אנשי המקצוע מהגופים המוסמכים לעשות זאת, בדרך כלל רופאים ואנשי ביטוח לאומי כמו עובדים סוציאליים ורופאי המוסד, או אנשי המקצוע של חברות ביטוח פרטיות.

יש רשימה של פעולות יומיות שקבע המפקח כדי להפעיל פוליסה סיעודית – מצב שנגרם כתוצאה מתאונה או מחלה שגרמו לתפקוד ירוד של 50% לפחות בכמה פעולות מתוך רשימה של שש פעולות שנקבעו כקריטריון: לקום, לשכב, להתלבש, להתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים או להיות נייד. אדם נדרש לעשות ואם הוא אינו מצליח לפחות שלוש מהן זה נחשב למצב סיעודי.

כמו כן, נחשב מצב של ירידה ביכולת הקוגניטיבית והאינטלקטואלית שכוללות שיקול דעת, זיכרון, יכולת שיפוט וחוסר התמצאות במרחב. זה נוסף למקרים שפעולות כמו קימה מהמיטה או מהכיסא, ישיבה, הליכה, עמידה, הליכה לשירותים, רחצה, הכנת אוכל ואכילה ועוד פעולות דומות הן המדד הפיזי למידת הסיעודיות של אדם. כאשר אדם לא יכול לעשות דבר מהפעולות האלה הוא במצב של נזקקות ולכן חובה לטפל בו, אם בן משפחה ואם מטפל מקצועי שבא כל יום או נשאר לגור אתו.

עלויות טיפול סיעודי

הסיכון להפוך לסיעודי גדל עם הגיל, אולם אנחנו מכירים לא מעט צעירים ואנשים מבוגרים אך לא קשישים שנקלעו למצבים כאלה עקב ריבוי תאונות וגם התחלואה הגוברת במחלות קשות וכרוניות. כך שעלויות הטיפול הסיעודי מתחילות דווקא באובדן ההכנסה. אם מדובר באדם צעיר שהפסיד כושר השתכרות הוא קודם כל מפסיד הכנסה.

כשמדובר באיש קשיש העלויות שלו תלויות במצבו, תנאי המחיה שלו והאם יש לו פנסיה מעבודתו או שהוא נשען רק על קצבת הזקנה של הביטוח הלאומי. לזה יש להוסיף הוצאות מגורים ומחיה וכל זה עוד לפני הוצאות הטיפולים והתרופות. רק אחר כך מחשבים בדיוק כמה עולה הטיפול הסיעודי, אם במוסד ייעודי ואם בבית.

השכר למטפל תופס את עיקר הנתח של ההוצאות. מטפל סיעודי מקבל שכר של לפחות 7,000 ₪ וכשמדובר בהשגחה מסביב לשעון העלות גדלה. כלומר, צריך לפחות 10,000 ₪ כדי לטפל בקשיש סיעודי במצב נאות ולדאוג לו. כאשר יש טיפולים רפואיים נלווים ההוצאות גדלות. מכן ברור למה חובה לדאוג לביטוח סיעודי פרטי, נוסף אפילו לביטוח הסיעודי שכל קופת חולים מציעה לכם. אשפוז יכול להגיע לתשלום של 20,000 ₪ לפי תנאי המוסד, למרות שרק במקרים קשים מגיעים למוסד ויוצאים מהבית.

מצבם של חולים סיעודיים

חולה סיעודי אוהב להישאר לרוב בבית משום שרבים מרגישים בטוחים יותר בביתם ובסביבה המוכרת להם. זה עוזר להם מאוד להתאושש ולהרגיש טוב שהם אינם עוזבים את הקהילה והמשפחה ומחזק אותם נפשית. כך הם גם יכולים להתמודד גופנית עם כל בעיה. זה עוזר להם להתגבר כאשר המשבר הוא זמני וזה עוזר להם לתפקד כמיטב יכולתם כאשר ההידרדרות היא מתמדת ואינה הפיכה.

כאמור, העלייה בתוחלת החיים יוצרת מצב שבו יש יותר קשישים שחיים זמן רב יותר אולם ללא שיפור ניכר בתנאי חייהם או במצב בריאותם ולכן הם סובלים יותר מבעיות רפואיות ולמשך זמן רב יותר. לפי נתונים סטטיסטיים רשמיים מצבים סיעודיים נמשכים לפחות שלוש שנים ולכן מדובר בהוצאה גדולה לנפש ולא כל משפחה יכולה לעמוד בכך. עם זאת, השיפור הטכנולוגיה הרפואית ובשירותים מסביב משפר מאוד גם את מצבם של הסיעודיים.

הפעלת כיסוי ביטוחי

אנשים יכולים לקנות ביטוח סיעודי הן מקופת החולים והן מחברות ביטוח פרטיות ומסחריות. יש סוגים שונים של פוליסות יש בסיסיות ביותר ויש מקיפות שכוללות הרבה יותר מצבים או כאשר ברור שמצב הבריאות של המבוטח הוא כזה שיש בו סיכון מוגבר. במקרים כאלה חברת הביטוח היא שקובעת את מצבו הסיעודי ואת זכאותו לכיסוי ביטוחי. הזכאות אינה מחייבת בגוף אחר, כך שאם קופת החולים או ביטוח לאומי מכסים מצב כזה ביטוח פרטי אינו מחויב להכיר בכך.

את הביטוח מקבלים כגמלה חודשית החל מהמועד שבו הוכרה הזכאות ולאחר תקופת המתנה. הביטוח נמשך לאורך כל התקופה שהוא מוגדר סיעודי, ולכן אם בבדיקה נוספת המצב משתנה יכול להיות שהכיסוי יופסק בגלל הערכה מחודשת. כמו כן, משך התקופה מוגדר מראש בפוליסה שרכשתם. בדרך כלל התקופה תוגבל לכמה שנים. יש עם זאת פוליסות לכל החיים ולכן יש לוודא שאתם רוכשים את הפוליסה הנכונה לכם ולמצבכם הרפואי. אפשרי לבדוק את מצבכם מדי פעם ולהעריך אחרת. מכל זה למדים כמה חשוב לתכנן את הביטוחים שלכם ולהתכונן לכל מצב.

נכתב על ידי , 15/7/2019 12:25  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטכינוי: 
הבלוג משוייך לקטגוריות: כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לwise-fp אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על wise-fp ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ