לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

ofekcapitalמלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


10/2018

הכול אודות פקטורינג


כמעט כל בעל עסק מכיר את הבעיה הזו, בעיית האשראי שהוא נותן ללקוחות בעסק שלו. יכול להיות שהוא מוכר מוצרים או שירותים, ויכול מאוד להיות שהתשלום לא מגיע אליו מיד לאחר ביצוע העסקה. זה יכול להיות תשלום של שוטף + 30, יכול להיות תשלום של שוטף + 60 ויכול להיות גם חוב שלא שולם ובעל העסק הוא זה שסופג את היעדר התשלום. בשביל להתנהל נכון צריך לגשר על הפער הזה בין המכירה ועד קבלת התשלום, ובדיוק בשביל זה נועדה שיטת המימון - פקטורינג.  אם אתם בעלי עסק חדש או כזה שקיים כבר כמה שנים או אם אתם עתידים להקים עסק בקרוב אתם חייבים להכיר את שיטת הפקטורינג.

תזרים מזומנים - הבעיה העיקרית של עסקים רבים...

אז למה בכלל צריך את הפקטורינג? הנה הסבר על הבעיה העיקרית של לא מעט עסקים. לעסקים יש הוצאות, הוצאות תפעול שונות, ייצור של מוצרים שהם מוכרים, רכישת סחורה או חומרי ייצור, תשלום שכירות והוצאות אחרות, שכר לעובדים ואין סוף הוצאות נוספות. מהצד השני, העסקים הללו יכולים למכור שירותים או מוצרים ויכולים לעשות את זה אפילו טוב, אך התשלום לא מגיע מידית וכאן נוצר פער. מצד אחד צריך להמשיך ולעמוד בתשלומים ומצד שני, אין עדיין כסף בקופה. אז מה עושים? עושים שימוש בשיטת הפקטורינג, שיטת מימון שכל בעל עסק חייב להכיר.

צמצום ימי אשראי

בשביל להקטין עד כמה שאפשר את ההפרש הזה צריך לצמצם את ימי האשראי עד כמה שניתן. ואיך עושים את זה? צמצום ימי האשראי מתבצע על ידי חברת פקטורינג שמה שהיא עושה בעצם הוא - קונה את החוב מהספק. היא זאת שצריכה להתעסק עם הגבייה והיא זו שצריכה להתמודד עם התשלום המאוחר ובתמורה, היא לוקחת עמלה על כל עסקה זו וכמובן ריבית. כך, רגע לאחר מכירת החוב מהספק לחברת הפקטורינג הוא מקבל את הכסף שלו פחות העמלה ויכול להמשיך להתנהל. בחישוב פשוט יכול מאוד להיות שזה ישתלם לו על פני כל שיטת מימון אחרת

יתרונות הפקטורינג

הנה כמה יתרונות של שיטת הפקטורינג שצריך להכיר:

  • לא שמים את כל הביצים בסל אחד - הדרך הטובה ביותר להתנהל היא לפזר סיכונים. אם מתנהלים רק מל הבנק או שוק ההון ויש בעיה כלשהיא, זה יכול לגרום לעצירת קו האשראי מה שיכול להפיל את העסק. כשמכניסים עוד גורם, עוד מקור מימון, מפחיתים את הסיכונים.
  • תחרות בין מקורות המימון - כשמקור המימון הוא אחד כמו הבנק, הוא יכול ליצור הרבה יותר לחץ על בעל העסק שתלוי רק בו. כשמקורות המימון הם רבים, כשיש תחרות בין מקורות המימון, הלחץ על בעל העסק קטן יותר וכל אחד מהגופים מנסה להתחרות על ליבו.
  • נזילות רבה יותר - יכול להיות שיש לעסק נכסים שונים אך נכסים אינם נזילים בדרך כלל ואי אפשר לממש אותם מעכשיו לעכשיו. זה יכול ליצור בעיות לעסק שצריך מזומנים אך כשעובדים עם חברת פקטורינג הנזילות הא רבה יותר ויש לעסק יותר כסף מזומן להתנהל איתו.
  • ביטול מערך הגבייה - כל עסק צריך מערך גבייה יעיל בהתאם להיקף העסקאות שלו. זה מצריך מהעסק תשומת לב ומצריך הקצאה של כוח אדם למטרה הזו, והכל מתבטא בדרך כלל בעוד ועוד הוצאות. אחת היתרונות המרכזיים בעבודה עם חברת פקטורינג הוא העובדה שבעצם ישנה העברה מלאה של מערך הגבייה אליה. היא זו שצריכה לדאוג שהכסף יגיע ויש לה גם יותר כלים לדעת מי עלולים להיות לקוחות מסוכנים. במצבים שונים היא אף תתריע בפני בעל העסק לפני ביצוע עסקה בסיכון גבוה.
  • העברת הסיכון - כל בעל עסק מכיר את זה, החשש לעיתים לפני עסקאות שונות וביצוע שלהן מפני אי תשלום שלהן במועד שנקבע או בכלל. זה יוצר לא מעט לחצים אצל בעל העסק ועלול לפגוע בקבלת ההחלטות שלו האם לבצע עסקה מסויימת או שלא וכך גם להפסיד עסקאות, אך כשהסיכון עובר לידיים אחרות, כשבעל העסק יודע שהכסף יגיע לידיו בכל מקרה (בניכוי עמלה אומנם) הוא יהיה הרבה יותר רגוע. בנוסף, החברה תישאר במצב תקין והיא לא תהיה חשופה לסיכונים משמעותיים שעלולים יהיו לפגוע בה אנושות.

הבעיות שעלולות להיווצר בשיטת הפקטורינג

אומנם זו שיטת מימון שבעלי עסקים רבים ירצו לעשו בה שימוש אך פקטורינג היא שיטה שלא תמיד אפשרית ליישום, בעיקר בגלל המגבלות השונות שמטילות חברות הפקטורינג. מגבלה אחת היא מגוון הלקוחות - חברת הפקטורינג לוקחת סיכונים די גדולים בזה שהיא אוספת אליה את החובות של העסק והיא רוצה לפזר את הסיכונים על פני כמה שיותר חייבים. זה אומר שעסק שיפנה לחברת פקטורינג ויש לו כמות חייבים קטנה, סביר להניח שיקבל תשובה שלילית מהחברה מכיוון שהגיוון ופיזור הסיכונים כמעט ולא קיים וחברת הפקטורינג לוקחת סיכון גבוה מידי. בנוסף, ישנה עוד מגבלה שעלולה לשבש את ההתקשרות עם חברת הפקטורינג והיא נפח הפעילות. יש מינימום נפח פעילות שחברת פקטורינג מוכנה לעבוד מולו ואם מדובר על פחות מהמינימום, היא לא תסכים לעבודה משותפת.

שיטת הפקטורינג יכולה להיות מעולה עבור לא מעט עסקים, מכיוון שבמקום להיכנס לעוד ועוד הלוואות וחובות הם לא לוקחים אשראים נוספים אלא מוכנים לקבל את הכסף שלהם גם אם בניכוי של כמה אחוזים. שיטת הפקטורינג היא שיטה בה יש לעסק כל הזמן כסף מזומן מהעסקאות אותן הוא מבצע ואם הוא משווק את עצמו ביעילות, אין סיבה שהוא לא יצליח יותר ויותר.

נכתב על ידי , 10/10/2018 10:35   בקטגוריות מימון  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטכינוי: 

מין: זכר
הבלוג משוייך לקטגוריות: כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לofekcapital אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על ofekcapital ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ