לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

שאלות ותשובות בנדל"ן והתדחשות עירונית - תמ"א 38

קבוצת "סוגיות בנדל"ן ועוד" נועדה להפגיש בין הציבור הרחב לבין אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן, ובתוך שכך לאפשר שיח פורה ומעשיר בתחומי הנדל"ן השונים וכן להוות קרקע פורייה להעברה והתעדכנות במידע. במסגרת פעילות הקבוצה תינתן התייחסות לכל תחומי הנדל"ן, לרבות נושאים


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:

הוסף מסר

12/2017

מהי מדיניות הענישה הראויה בגין חריגות בנייה


לצד הנושאים התכנוניים חוק התכנון והבניה מטיל בנוסף אחריות פלילית בגין עבירה על הוראותיו של החוק באמצעות עשרות סעיפים. משכך תחולתו הרחבה של החוק והיקפן הרב של עבירות הבנייה לוכדות מספר רב של עבודות המבוצעות במקרקעין, כך שלעתים קרובות ייתכן כי מבצע העבודות לא יהיה מודע אפילו לכך שמדובר בעבירת בנייה המהווה עבירה פלילית.

וביתר פירוט: ניתן לקשור את עבירות התכנון והבניה רחבה של עבודות טעונות היתר ללא היתר וכן שימוש בניגוד להוראות ההיתר אשר נובעות מסגירת מרפסת, הוספת פרגולה, השכרת מחסן כדירת מגורים, פיצול דירות, הוספת שטח מבונה בניגוד להיתר וכיו"ב.

היקפן הרב של עבירות הבנייה הביא לכך שהן יוגדרו כ- "מכת מדינה", ובתוך שכך להגברת האכיפה כנגד פעולות אלו ולהחמרת הענישה. בהתאם לכך, הענישה ביחס לכל עבירה תקבע לפי סיווגה של העבירה והנסיבות המקלות או המחמירות שלפיהן יקבע מתחם הענישה.

מתחם הענישה נקבע לפי שקלול העונשים שהוטלו במספר גזרי דין לפי נסיבותיו של כל מקרה, כך שסקירת העונשים שהושתו במספר גזרי דין ישקפו את מתחם הענישה הראוי. כל סטייה לקולא או לחומרא ממתחם הענישה מחייב נימוק והצדקה. כיום העונשים בגין עבירות בנייה נעים בין קנסות בשיעורים נמוכים יחסית ועד להשתת עונשי מאסר בפועל.

הואיל ומתחם הענישה משקף את מדיניות הענישה, יש לציין כי ככול שמתחדדת ההבנה כי מדובר במכת מדינה, כך נוטים גורמי האכיפה לבקש עונשים חמורים יותר, וכן כך גם בתי המשפט נוטים להחמיר את הענישה.

במאמר שנכתב בעניין מדיניות הענישה וקביעת מתחם ענישה הולם בגין עבירות בנייה סקרנו את מכלול הגורמים המשפיעים על הענישה בהסתמך על גזר דין שניתן בנושא זה. במסגרת זו, נבחר גזר דין שסקר את מתחם הענישה בגין עבירות בנייה שבוצעו בזו אחר זו תוך הפרת צו הפסקה שיפוטי וכן בהסתמך על שרשרת של גזרי דין שניתנו ועל פיהם נקבע מתחם הענישה.

מעיון במאמר ניתן לראות כי חומרת העבירות והתנהלות הנאשמים (שהורשעו לפני כן בהכרעת הדין) הובילו לריכוך בקשת העונש שהתבקש על ידי התביעה, וכן להשתת קנס כספי נמוך ביחס למתחם הענישה שנקבע לעבירות בהליך. 

 

https://www.kfirhy-law.com/single-post/%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A2%D7%A0%D7%99%D7%A9%D7%94-%D7%91%D7%92%D7%99%D7%9F-%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%92%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%94 

נכתב על ידי , 5/12/2017 01:25  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטAvatarכינוי: 

בן: 33

Google:  kfirhy
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , חוק ומשפט , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לכפיר חיון, עו"ד אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על כפיר חיון, עו"ד ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ