לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

תה אצל דיסני


כאן בבלוג אכתוב רשמים על סרטים שהיו ונותרו קלאסיקות על-זמניות, בעיניים מפוכחות יותר מאלה שהתרגלנו אליהן.

Avatarכינוי: 

בן: 31

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


3/2017

בת הים הטבעונית


"בת הים הקטנה" הוא אחד הסרטים החשובים של דיסני, וזו לא תהיה הגזמה לומר אפילו שהוא החשוב ביותר. לאחר שנים רבות של כשלונות מסחריים וקשיים כלכליים לדיסני, הגיע הסרט "בת הים הקטנה", לאחר שבמשך כמה עשורים הפקתו נדחתה שוב ושוב והוא בילה את רוב זמנו בצבירת אבק בארכיונים של דיסני. כשיצא סוף סוף לאקרנים, הסרט היה הצלחה מסחררת והתחיל גל של סרטים נוספים באותו סגנון, שהביאו לדיסני את המוניטין שיש להם היום כיוצרי האנימציה המובילים בעולם.
גל הסרטים הזה נקרא "הרנסאנס של דיסני", כלומר תחייתו מחדש, והסרטים הנכללים בו נחשבים בין הסרטים המוצלחים ביותר של דיסני. מאפיין משותף לסרטים הללו הוא שלמרות שכולם מבוססים על סיפורים מוכרים, החל מאגדות אנדרסן ועד להיסטוריה של ילידי אמריקה, העלילה והדמויות מקוריות ולמעשה מספרות סיפור חדש לחלוטין, שהקשר בינו לבין המקור הוא רק ברעיון הכללי.
ברמה האישית יותר, "בת הים הקטנה" הוא אחד הסרטים שליוו אותי כל חיי. החל מההקרנה הראשונה שלו שהתחילה את האובססיה של אחותי שהדביקה גם אותי בה (נשבע לכם שזה בא ממנה) ועד לעבודת הסמינריון שלי שביססתי חלק נכבד ממנה על הסרט הזה, כי באמת יש הרבה מה לדבר עליו.


בניגוד לסרטים קודמים, במרכזו של "בת הים הקטנה" עומדת בת הים הקטנה, שהיא דמות נשית עמצאית שנלחמת בעולם הגברי סביבה וממש לא צריכה שיצילו אותה. נהפוך הוא – היא מצילה את הגבר, ועוד בפגישה הראשונה ביניהם. ובכול זאת, הסרט הזה סופג ים (סטגדיש) של ביקורת פמיניסטית, בעיקר על הקטע שבו אריאל היא זו שמשנה את גופה ומוותרת על כל חייה עבור הנסיך אריק, במקום שהוא יגדל זנב וזימים ויעבור לגור איתה מתחת לים. מגיע לה, אחרי שהצילה אותו.
אבל לדעתי דיסני יוצאים מזה דיי בכבוד: אריאל לא משתנה רק עבור אריק, היא מלכתחילה מתעניינת בעולם בני האדם ורוצה לחיות עמם, עוד לפני שהיא בכלל הכירה ולו אדם אחד. אריק הוא בסך הכול קטליזטור, שמגביר גם את הרצון שלה לחיות מחוץ לים וגם את הסכסוך שלה עם המלך טריטון. יכול להיות שגם בלעדיו הכול היה קורה בדיוק אותו דבר, וסיפור האהבה ביניהם הוא סתם כדי שיהיה יותר מעניין.
גם באגדה המקורית של אנדרסן, אגב, בת הים לא מעוניינת רק בנסיך, אלא גם בנשמה נצחית, אותה יש לבני-אדם ואין לבני-ים. הנסיך הוא בסך הכול אמצעי, והדרך להפוך לבת-אדם אמיתית היא לא רק לקבל זוג רגליים, אלא גם לחוות אהבת אמת של אדם. אבל למרות שבת הים לא זוכה בנסיך, האהבה שלה אליו מונעת ממנה להרוג אותו, וזה הופך אותה לראויה לנשמה נצחית. אז למרות הסוף הטראגי, אנדרסן דאג להוסיף מסר נוצרי מאוד חזק שבו בת הים זוכה לשכר על מעשיה הטובים בעולם הבא (וזכרו, ילדים: אם בת הים תראה שאתם מתנהגים יפה היא תוכל לעלות לשמיים, אבל אם תצערו את הוריכם, תוסיפו למאמציה לזכות בנשמה נצחית. שוב, נשבע לכם שזה חלק מהאגדה המקורית). אבל דיסני לא הסתפקו בזה ודאגו לבת הים שלהם לסוף טוב גם בעולם הזה.
עכשיו, אחרי שהסתבכתי עם הפמיניזם, אפשר להמשיך.

את הסרט אנחנו מתחילים בעולם בני האדם, ורק משם צוללים אל ממלכתו של המלך טריטון. חלק מצוות הספינה הם דייגים, ובהתחלה לא מוקדשת לזה יותר מדי תשומת לב – אנחנו הרי בני-אדם, מבחינתנו זה רגיל לחלוטין להרוג בעלי-חיים אחרים בהמוניהם. מצד שני, אי אפשר שלא לשמוח בשביל אחד הדגים שמצליח לברוח בחזרה אל החופש. כפרפראזה על סטאלין, מוות של דג אחד זו טרגדיה, מוות של המונים זו סטטיסטיקה.
עכשיו אנחנו בעולם אחר, ממלכת הים. בואו נדבר קצת על העולם הזה. בשיר Under the Sea, שזיכה את הסרט בשני פרסי אוסקר, סבסטיאן מנסה למכור לנו שהעולם הזה אוטופי ומושלם. בני האדם "רק מתאמצים, עובדים כולם". אני יכול להניח מזה שבעולם המים כולם חופשיים? מצטער, אבל לא. במהלך הסרט אנחנו רואים לא מעט יצורים שעובדים עבור המלך טריטון, כולל סבסטיאן עצמו, שמקבל עבודה מבאסת במיוחד כבייביסיטר של אריאל. אז אולי טריטון הוא מלך טוב ומיטיב (בהמשך נראה שגם זה לא), אבל הוא עדיין שליט אבסולוטי והרבה מנתיניו צריכים לעבוד בשבילו.
חוץ מזה, לא כולם חיים בהרמוניה. יש כמובן את אורסולה, אבל היא מנודה אז לא נחשיב אותה (עוד מעט נבין גם למה). יש את הכריש, שכמעט טורף את אריאל ופלאונדר כבר במפגש הראשון שלנו עמם. גם המדוזות כנראה מסוכנות, כי סבסטיאן מזהיר את אריאל מפניהן כשהוא חושב שהזיקוקים הם מדוזות. מה משותף לכרישים ולמדוזות? הם בין בעלי החיים היחידים בעולם המים שאינם אנתרופומורפיים, כלומר שומרים על המאפיינים החייתיים שלהם ולא מואנשים. אז אולי להיות דומה לבן-אדם זה דווקא טוב?
אגב, אני יודע שזה קדוש עבור רובכם, אבל כשראיתי את הסרט בילדות, ראיתי אותו בעברית. עכשיו כשראיתי אותו באנגלית, אני מצטער לבשר לכם שסמואל רייט שר איום ונורא. אלי גורנשטיין מנצח אותו בעיניים עצומות.


למען האמת, היחס לבעלי-חיים הוא קונפליקט עיקרי בסרט הזה. הוא נמצא שם עוד מהסצינה הראשונה, בה ראינו דג נמלט מדייגים, ולכול אורך הסרט המלך טריטון מתנגד לקשר של אריאל עם עולם בני האדם כי הם אוכלים דגים. אריאל מתאהבת לראשונה באריק כשהיא רואה איך הוא מסתדר עם מקס הכלב, ובהמשך היא ואנחנו לומדים על אומץ וטוב לבו מכך שהוא מסכן את חייו כדי להציל אותו מספינה בוערת. בהמשך אנחנו מקבלים את זה בהכי הארדקור שיש, בשיר הגרפי להחריד של לואי הטבח שמבשל דגים ומנסה להרוג את סבסטיאן. זה נורא יותר מכול תחקיר כלבוטק על התעללות במשחטות.
מה שמוזר הוא שאריאל מקבלת את זה ממש בסבבה. לואי אמנם מוצג כמרושע, אבל כמו שדואגים להזכיר לנו פעילים לזכויות בעלי-חיים, למי שמשלם על זה יש חלק לא פחות גדול בהתעללות, ואריק הוא זה שמעסיק את לואי ואוכל את האוכל שלו במקום להעיף אותו לקיבינימט. כמעט כל טבעונית שיוצאת עם קרניסט (בכול שילוב מגדרי שהוא) יכולה להעיד שזה לא כיף גדול לראות את בן הזוג אוכל בשר. כאן זה אפילו יותר גרוע, אלה ממש החברים של אריאל שהוא אוכל. איך היא יכולה להישאר רגועה? אולי היא כבר יודעת שהוא מסתדר עם בעלי-חיים, אז היא פשוט לוקחת אותו כהשקעה לטווח ארוך במטרה להפוך אותו לטבעוני בהמשך. אבל זה בטח עדיין דורש עצבי ברזל מצדה.

"אני הייתי טבעונית לפני שזה נהיה פופולרי"

זוכרים שהבטחתי לכם לכתוב על אורסולה וטריטון בהמשך? עכשיו זה מגיע: אנחנו יודעים שאורסולה מנודה, אבל בשום שלב לא אומרים לנו מה בדיוק הסיבה, רק שהיא רוצה לנקום במלך טריטון על כך, כלומר הוא כנראה זה שנידה אותה. מה הייתה יכולה להיות העילה שלו לכך? היא אמנם אכזרית כשזה מגיע לעסקאות מכושפות, אבל לא מכריחה אף אחד לבצע אותן בניגוד לרצונם.
הסתכלתם פעם על כל השיקויים שלה? מה רואים? המון יצורים ואיברים קטועים בצנצנות ומבחנות, רובם עדיין בחיים ומביטים בכם בעיניים עצובות. אני בטוח שהם לא חתמו על שום עסקה. כמו כן, אורסולה אוכלת חסילונים, וסבסטיאן הרי הבטיח לנו שבעולם המים לא אוכלים אף אחד. הבנתם כבר מה היה הפשע שלה?
אז המלך טריטון הוא לא סתם מונרך, הוא מונרך טבעוני עם אפס סובלנות למי שאוכל את נתיניו. זה בסך הכול לגיטימי כשחושבים על טובת הכלל. הבעיה עם המלך טריטון היא לא החוקים שלו, אלא ההבנה שלו בפוליטיקה, או ליתר דיוק העובדה שאין לו כזו. הוא לא מבין שכול הסרט הזה הוא בעצם הזדמנות דיפלומטית נדירה עבורו: "חבוב, אתה רוצה להתחתן עם הבת שלי? אין בעיה, תצווה על האנשים שלך שיפסיקו לדוג ולאכול את הדגים שלי, והיא שלך". זה הבסיס של הבסיס של פוליטיקה, לאורך כל ההיסטוריה כרתו בריתות והפסיקו מלחמות באמצעות קשרי נישואין, ואולי המלך טריטון היה יודע את זה אם הוא היה טורח להתעניין קצת בבני-אדם. דע את האויב, עוד כלל בסיסי. ואפילו אם בהתחלה הוא היה בטוח שבני-אדם הם ברברים ואין בכלל מה לדבר עמם, מה התירוץ שלו בסוף הסרט?
וזה לא המקום היחיד שבו המלך טריטון מפגין כישורי מנהיגות גרועים. לקראת הסוף הוא לא מהסס למסור את עצמו לזרועותיה התמנוניות של אורסולה במקום אריאל. אני מבין שהוא רוצה להציל את הבת שלו, ולהימנע מלערב שיקולים אישיים בבחירות פוליטיות זה קשה עד בלתי אפשרי, אבל למסור את כל הפאקינג ממלכה לידיה של מכשפת הים, זה כבר מוגזם. הוא אולי אבא טוב, אבל הוא מלך גרוע.
מצד שני, הוא שלח את סבסטיאן לרגל אחרי הבת שלו והרס את האוסף שהיא עבדה עליו במשך שנים, אז גם בתור אבא הוא לא מוצלח במיוחד.

זה, בגדול, מה שיש לי לומר על הסרט הזה. יש עוד כמה נקודות פחות מהותיות ששוות התייחסות: קודם כל, סקאטל הוא תוספת גאונית לסרט, והשימושים היצירתיים שלו לחפצים של בני-אדם נהדרים. הקטע שסבסטיאן אומר לאריאל "ותהיי אומללה עד סוף ימייך" שובר לי את הלב בכול פעם מחדש, וכנראה שגם לו. וכמובן שאי אפשר שלא להתייחס למה שכולנו כבר יודעים, שכול הסרט הזה יכול היה להיפתר בקלות אם אריאל הייתה פשוט כותבת לאריק מי היא באמת.

לפחות עוד שלושה סרטים מהרנסאנס של דיסני נמצאים בקנה של הבלוג הזה, וכנראה שבסופו של דבר אכתוב על כולם, כי הם כנראה הסרטים שיש הכי הרבה מה לומר עליהם. על "בת הים הקטנה" לבדה יכולתי לחפור עוד שעות על גבי שעות, אבל רציתי שתמשיכו לקרוא אותי ולא לשעמם אתכם למוות, ולכן בזאת נסיים.
וזכרו, ילדים: בשר זה רצח.
נכתב על ידי , 20/3/2017 01:12  
3 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   3 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטהבלוג משוייך לקטגוריות: 30 פלוס , תחביבים , קולנוע
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לצ'רנובוג אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על צ'רנובוג ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ