לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים

לא תיתן אמון בנסיכי העולם הזה, כי המה יקרקפוך, וכך ממשלותם, עד קץ הימים.Avatarכינוי:  תוכו כברו

בת: 17

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


3/2018


מסע לפולין 2018, חלק ב.

 

עבר כבר למעלה משבוע מאז המסע, וכעת כשאני באה לכתוב את חלקו השני של המסע אני מרגישה כאילו שכחתי את מה שהיה. ואני כ"כ מצרה על כך שלא כתבתי את החלק השני בסמוך יותר למסע.

 

יום חמישי, ז' באדר, מיידאנק.

 אם טרבלינקה היה מחנה שהוקם בין יערות, במיידנאק אין כבר בושה. מחנה שממוקם באמצע עיר פולנית כהתרסה. כאן הפולנים כבר לא עיוורים, הם רואים את מה שנעשה ליהודים, ועדיין - שותקים, לכן זה עשה לי כ"כ טוב לשמוע באותו יום של המסע שהחוק הפולני הוקפא. עצם קיומו של המחנה הזה מוכיח יותר מהכל שגם הם היו שותפים לפשעים. לפני שנכנסו לצריפים המדריכה סיפרה לנו דבר מזעזע - האבנים עליהם עמדנו, היו אבנים שהיהודים ריסקו במו ידיים כדי לסלול כבישים. עצרתי רגע לחשוב, הם היו כ"כ רזים (אין לתאר עד כמה), רעבים, עייפים, מותשים, שבורים מרוסקים מעבודות פרך יומיומיות, ואז חשבתי על עצמי. האם אני, שנמצאת במצב שונה לגמרי לגמרי, הייתי יכולה לקחת אבן כה גדולה, ולרסק אותה לאבנים כ"כ קטנות ללא כל אמצעים, אלא ביידים ממש? המוח שלי התחרפן מלחשוב על זה. ואז הפסקתי, כי ידעתי שאני באמת אשתגע מהמחשבה הזו, כי זה כזה לא מובן. אותם אבנים הזכירו לי במידה מה את עבודות הפרך במצרים. פרעה הרשע, כאשר ראה שלא הספיקו הלבנים לבניית מגדל, השתמש בתינוקים הרכים ודחף אותם לתוך הבניין, כדי שישמו שם בתור לבנה. את זה הוא עושה למול האם הבוכה. כשאני חושבת על זה, אפשר להקיש בין מה שקרה במצרים, לבין מה שקרה בשואה. 

 

(בתוך המחנה)
(האבנים עליהם דיברתי לעיל)


 

הצריף הראשון שנכנסו אליו, היה כביכול "המספרה". זו התחנה הראשונה שהיתה ליהודים, שם הפשיטו אותם וגזרו את שערותיהן של הנשים. שוב פעם, כמו במקומות הקודמים, שמתי את עצמי במקומם שוב ולא עיכלתי. זה צער שאי אפשר להבין בכלל. המדריכה סיפרה שלפני שהם נכנסו לתאי הגזים, עשו להם חיפוש בגוף כדי לבדוק אם הם מחביאים משהו, ואצל אנשים שהיה ספק שהחביאו משהו, מרחו עליהם X על הגב. היא הוסיפה ואמרה משהו מזעזע - בכניסה לתאי הגזים היו לפעמים שמים את הפרוכת, ואז כשהיו היהודים רואים את זה היו שמחים וצוהלים, וכשהיו נכנסים לתוך... אכזרי. פשוט אכזרי ובהמתי. אני מתנשפת כעת בכבדות, מרסנת את עצמי מהר לפני שהדמעות ירדו להן בכבדות. אני מדמיינת את זה, ואת הצרחות ואת הכאבים ואת הבושה, ואת הלב השבור. ואין לי מילים. כשיצאנו מתאי הגזים המדריכה הפעילה את השיר "וזכני לגדל" ושרנו אותו ביחד מחובקות, ובכיתי ולא רציתי שידעו אז שמתי את החם צוואר על העיינים. ובדיעבד, אני לא מבינה למה התביישתי להתפרק ככה. לאחר-מכן, הביתן השני בו היינו היה ביתן של הרבה אלפי זוגות נעליים, ולחשוב שכל נעל הייתה שייכת לאדם אחד. יחיד ומיוחד. שוב פעם, לא נתפס. מהצריף של הנעליים הגענו לצריף הניתוחים. זוכרים את האנשים עם ה-X האדום על הגב? אז אנשי הזונדרקומנדו היו סוחבים את הגופות האלו לחאותו ביטן, ושם הנאצים היו בודקים אם אפשר למצוא עוד פיסת דבר יקר שהוא החביא. והם לא עוזבים אותם, גם לא אחרי המוות. זו רמיסה שבלתי ניתנת להבנה מבחינתי.

 


 

 

זהו הר האפר. כשהגענו לשם המורה חילקה לנו בקבוקנים קטנים שבהם היה עפר מהארץ.

הרעיון היה שהם אמנם לא זכו להקבר בארץ, אבל הם יזכו לקבל מעפר ארץ ישראל. 


 

 

לאחר שהיינו במיידנאק, הגענו לישיבת חכמי לובלין.

מבנה מרשים ומפעים. בהתחלה חשבתי שמדובר באיזו טירה מפוארת, ורק אחרי שהבנתי שמדובר בישיבה נדהמתי עוד יותר. איזו זכות זו להיות במקום קדוש שכזה! כשנכנסו לבית-הכנסת בישיבה התפללנו שם תפילת מנחה, ולאחר התפילה שרנו את השיר "אם אמרתי" של הרב שפירא מלובלין (ראש הישיבה).

 

"אם אמרתי מטה רגלי חסדך ה' יסעדני

ברוב שרעפי בקרבי תנחומיך ישעשעו נפשי"


המדריכה סיפרה לנו אודות הרב שפירא הרבה מאד. הוא איש רב פעלים, וכל כולו היה לשם שמים. לרבי מאיר לא היו ילדים, והוא נהג לומר ששני בנים היו לו, ישיבת חכמי לובלין והדף היומי, שאותו ייסד, ושבזכותו לומדים מליוני יהודים גמרא בכל יום.

 


 

 

את היום החמישי של המסע סיימנו בקבר רבי אלימלך מליז'ענסק (אח של רבי זושא מנאפולי). זכינו להיות שם שבוע בדיוק לפני הירצייאט שלו (יום השנה)! לפני הכניסה לקבר המורה חילקה לנו דפים עם המילים לשיר "אדרבה" של רבי אלימלך וכשכנסו לשם שרנו אותו מחובוקת יחד.


"אדרבה,

תן בלבנו שנראה כל אחד מעלות חברינו ולא חסרונם

ושנדבר כל אחד את חברו בדרך הישר והרצוי לפניך,

ואל יעלה בליבנו שום שנאה מאחד על חברו חלילה...

ותחזק אותנו באהבה אליך

כאשר גלוי וידוע לפניך שיהא הכל נחת רוח אליך...

אמן כן יהי רצון"


 

 

 

נכתב על ידי תוכו כברו , 11/3/2018 17:48  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

2,500
הבלוג משוייך לקטגוריות: חטיבה ותיכון , מגיל 14 עד 18 , אהבה למוזיקה
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לתוכו כברו אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על תוכו כברו ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ