לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

עו"ד רונית הופרט

כתובת- שדרות גושן 49 קרית מוצקין טלפון- 04-8215410 מייל- ronit.hupertadv@gmail.com


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


7/2015

"עובדי קבלן" – על קצה המזלג...
חברות כוח האדם הפכו בשנים האחרונות למקור הפרנסה של מאות אלפי אנשים בישראל. על-פי הערכות, כ-200 אלף ישראלים לפחות עובדים היום באמצעות חברות כוח אדם.


למעשה, קיימים שני סוגים של חברות המעסיקות עובדי קבלן:


1. חברת כוח אדם שמעסיקה עובדים ומציבה אותם לעבודה במקום עבודה חיצוני [ אצל צד שלישי ]. התכלית של חברה זו היא עצם ההעסקה והצבת עובדים אצל מעסיק בפועל, על מנת שישתלבו בכוח העבודה שלו.


2. חברת שירותים/קבלן שירות, שמעסיקה עובדים, וזאת על מנת לספק שירות חיצוני , מוצר מוגמר, לצדדים שלישיים באמצעות עובדיה, כגון שירותי ניקיון, אבטחה , הסעדה וכד'.


העובדים בשני סוגי חברות כוח האדם זכאים לכל זכויות העובד המוקנות לכלל העובדים במדינת ישראל בהתאם לחוקי העבודה, ובנוסף גם לזכויות המוענקות להם על פי צווי הרחבה והסכמים קיבוציים בהתאם לענף שבו הם מועסקים.


[ בנקודה זו יש לציין עוד, כי יש להבחין בין עובדי קבלן כוח אדם במגזר העסקי פרטי ובין עובדי הקבלן במגזר הציבורי. על הראשונים חל צו ההרחבה בענף אספקת שירותי כוח אדם – למעט חריגים – ועל האחרונים חל חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם ].


האחריות למתן הזכויות חלה על חברת הקבלן ולא על המעסיק בפועל, אם כי יש ליידעו אם היא אינה מקיימת את חובותיה. חריג: בתחום הניקיון החוק מטיל אחריות על המעסיק בפועל וניתן לתבעו ישירות.


על פי חוק חברות כוח האדם, לאחר תשעה חודשים אצל אותו מעסיק באמצעות חברת כוח אדם המעסיק הישיר יידרש להחליט האם הוא מעוניין לקלוט את עובד כוח האדם כעובד מן המניין או האם הוא מעוניין לסיים את העסקתו. [ תקופה זו ניתנת להארכה בעוד חצי שנה ברשות משרד הכלכלה, אולם לא יותר מ 15 חודשים].


יש לשים לב, כי הנ"ל תקף לעובדי כוח אדם בלבד ולא לעובדי קבלן המועסקים מטעם הקבלן לצורך מתן שירות חיצוני למעסיק וכן לא על עובדי מיחשוב.

אסור למעסיק לפטר עובד רק כדי להימנע מלקלוט אותו לעבודה. לבית הדין לעבודה יש סמכות לחייב את המעסיק להכיר בעובד כעובד מהמניין, אם התרשם שהעסקתו באמצעות חברת כוח אדם אינה מוצדקת ואף להגביל את זכותו לפטרו.


הפסקת עבודה הקצרה מתשעה חודשים אינה שוברת את רצף העבודה.


אם נקלט העובד כעובד מהמניין, וותק העבודה שלו יתחיל להימנות מיום תחילת עבודתו למעשה ולא מיום קליטתו.


על פי חוקי העבודה השונים, עובדים המפוטרים ממקום עבודתם לאחר תקופת וותק של תשעה חודשים, אינם זכאים לפיצוי פיטורין ודמי הבראה.

 

נכתב על ידי , 28/7/2015 19:10  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

כינוי: 

מין: נקבה
הבלוג משוייך לקטגוריות: חוק ומשפט , שונות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לרונית הופרט אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על רונית הופרט ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ