לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

מי שמכיר אותי יודע, מי שמכיר אותי מרגיש, אני יכולה אותך להרים, ואני יכולה אותך להתיש!


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:

הוסף מסר

12/2014

מדוע מומלץ לערוך הסכם ממון בין בני זוג?


הסכם ממון מהו ומה תפקידו של עורך הדין?

בהסכם הממון מפורטים בדרך כלל נכסי בני הזוג, ערכם והבעלות עליהם. מטרתו של הסכם ממון הוא החלת הסדרים רכושיים בהתאם לרצונם החופשי של הצדדים, על מנת למנוע מצב משפטי בו יחול כברירת מחדל ההסדר הרכושי הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג. החוק משנת 1973 קובע למעשה כי נכסי בני הזוג שהצטברו במהלך תקופת נישואיהם מתחלקים שווה בשווה, כאשר כל צד זוכה לחצי מהרכוש שיכול לכלול בין היתר: נכסים נזילים, מקרקעין, קרנות ואפילו קניין רוחני.

מהו הסכם ממון טוב? בדומה לחוזה עסקי, תיאום ציפיות הוא שם המשחק. הסכם טוב הוא הסכם מקצועי שמייצר תיאום ציפיות בריא בין הצדדים שניצבים בפני דרך חדשה אל הלא נודע. עו"ד מקצועי ובעל ניסיון בגישור, ידאג לייצר קונצנזוס וכללי משחק ידועים לכל ובתיאום עם כל הצדדים. עם זאת, יש לציין שבשונה מעט מחוזה עסקי, יש צורך בעו"ד שגם מבין את רגישות הסיטואציה - לא מעט אנשים סולדים מהתייחסות להסכם ממון כחוזה עסקי המקנה תחושה קרה. עורך הדין יעורך את ההסכם תוך התחשבות ברגישות הנוזא וידע להעביר את חשיבותו בצורה אחראית ומקצועית. מתמצית, ההסכם מיועד להגן על בני הזוג וצאצאיהם מהליך משפטי ארוך, יקר, לא נעים אשר ממנו כל הצדדים יוצאים נפסדים, במידה והדרך המשותפת אותה התחילו בני הזוג לא תצלח.


הסכם ממון טרום נישואין

למה מומלץ לבני זוג לערוך הסכם ממון?

לצערנו (וגם לשמחתנו) אין באפשרותנו לצפות את העתיד. אדם בוגר ואחראי יפנים כי עתידו טומן אינספור הסתברויות ומצבים העלולים להתעורר והסכם ממון הוא דרך אחת להתגונן מפני סיטואציה העלולה להתעורר, בדיוק כפי שמבטח את עצמו למקרה של פציעה לא עלינו. באופן כללי, הסכם ממון מומלץ לזוגות שחיים כידועים בציבור, לזוגות "חד מיניים", זוגות אשר נישאו בטקסים אלטרנטיבים או זוגות "בפרק ב'" בחייהם.

בישראל, המודעות לחשיבותם של הסכמי  הממון גדלה בשנים האחרונות וניתן למצוא את ההקשר לכך עקב עלייה באחוז הגירושין, עלייה באחוז הזוגות הנישאים בשנית ויותר מכל עקב נישואין בגילאים מבוגרים יותר כאשר בני הזג מתחילים את דרכם הזוגית לאחר שצברו הון אישי עליו יבקשו להגן מפני "יום גשום". אף על פי שרבים עדיין רואים בהסכם ממון מעין "תעודת חוסר אמינות" בין בני זוג, ההיפך הוא הנכון והכל עניין של פרספקטיבה. דעתנו על שלל נושאים מושפעת אינטואיציה, רגשות ושכל ישר ונכון, ללא השקעת חשיבה יתרה וכתגובה אמוציונלית נטו, ניתן להבין מדוע אנשים רבים רואים בהסכם ממון - "חוזה עסקי קר". אבל, אם חושבים על כך מעט, ההגיון מצביע דווקא על צעד חכם ובוגר לצורך הסרת שיקולים פיננסים מהקשר הזוגי. בהסרת המשקעים הפיננסים, בני הזוג יכולים להנות מחיי זוגיות בריאים ומלאים מאחר וההסכם מגדיר מראש מגבלות מוסכמות מרצון.


עורך דין לעריכת הסכם ממון בעל תוקף משפטי

 מה מסדיר הסכם ממון?

בניגוד לדעה הרווחת, הסכם כזה אינו מסדיר הסכמי רכוש והון בלבד. ההסכם כולל הסדרים רבים הקשורים לניהול חיים משותפים וביניהם אופן חינוך הילדים, ערכים סגנון חיים וכדומה. כפי שכבר ציינו, אין באפשרותנו לצפות את העתיד אלא רק להגן על עצמנו מפני הסתברויות שעלולות להתרחש ושעלולות לגרום לקרעים ומלחמות משפטיות לא נעימות ואף להיגרר למשפט פלילי. כפי שציין זאת איש העסקים הבריטי, וולטר בגוט:

"חיים הם בית ספר של הסתברויות"

הסכם ממון מנוסח היטב על ידי עורך דין יכלול את הנקודות הבאות:

  • רכוש משותף: על ההסכם לכלול הגדרה ברורה של הנכסים המשותפים של בני הזוג, שיחולק במקרים של פרידה או גירושין. בדרך כלל, הרכוש המשותף כולל את הנכסים שנצבר על ידי בני הזוג במהלך תקופת הנישואין (מקרקעין, מיטלטלין וכו').  חשוב לציין שההסכם יכלול אך ורק מה שבני הזוג מסכימים שיכלול כך שניתן לסייג ולהוציא נכס מסויים מתחולת הרכוש המוגדר כמשותף.
  • רכוש נפרד: ההסכם יכלול הגדרה ברורה של הרכוש הנפרד של כל אחד מבני הזוג שישאר בבעלותו הבלעדית ולא יחולק במקרה של פרידה או גירושין. רכוש נפרד בדרך כלל מוגדר כרכוש שכבר נמצא בבעלות אחד מבני הזוג טרם ביסוס הקשר הזוגי בנישואין וכולל לרוב נכסי נדל"ן, חסכונות וכו'. בדרך כלל, נקבע בהסכמי הממון כי ברכוש הנפרד ופירותיו, רשאי בעל הנכס לעשות בו שימוש על פי שיקול דעתו הבלעדי וללא צורך בקבלת אישור מבן הזוג.
  • ניהול משק בית: סעיף זה כשמו כן הוא, מגדיר את הניהול השוטף של משק הבית בכל הנוגע למימון ההוצאות, הפקדות וכיוצא בזאת.
  • ירושות \ מתנות: הסכם ממון טוב אמור לכלול גם את ההסכמה לגבי חלוקה או אי חלוקה של רכוש שצבר כל אחד מבני הזוג טרם הנישואין ואף במהלכן.
  • חובות כספיים: בין היתר, מטרת הסכם ממון היא להבטיח שבן זוג אחד לא יוצר חובות ללא ידיעתו של בן הזוג השני. על כן, ההסכם אמור לכלול התייחסות לטיפול הן בחובות הנפרדים של בני הזוג והן לטיפול בחובות המשותפים. 
  • מניעת סרבנות גט: סעיף זה חשוב לא פחות מיתר הסעיפים בהסכם. ניתן ורצוי לכלול בהסכם הממון הסכם סרבנות גט הדדית על מנת למנוע סרבנות הן מצד הגבר שנותן את הגט והן מצד האשה שמקבלת אותו.
  • חלוקת הרכוש המשותף: לדוגמה, הודות וקיימים הבדלים מהותיים בין מכירת נכס משותף ופירוק עסק בשותפות, על ההסכם לכלול מנגנון מפורט שיענה על ההבדלים ויגדירם.

אלו רק חלק מהסעיפים והנקודות שהסכם ממון אמור ומומלץ שיכלול. על מנת שהסכם הממון יקבל תוקף משפטי מחייב, עליו לעמוד בתנאים הבאים:

  • על ההסכם להיות בכתב ולהסכם שבעל פה אין כל תוקף מחייב. זוהי דרישה מינימלית בלעדיה לא יהיה להסכם תוקף.
  • כאשר מדובר בהסכם ממון בין בני זוג שנישאו - על ההסכם להיות מאושר בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הדתי, המוסמך לדון בנישואי וגירושי בני הזוג. תכלית התנאי היא לבחון האם ההסכם נעשה בהסכמה חופשית של בני הזוג, האם הסכם הממון אכן משקף את רצונם האמיתי והאם בני הזוג מבינים את משמעות ההסכם והשלכותיו. מנגד, כאשר מדובר בהסכם ממון בין בני זוג שטרם נישאו – על ההסכם להיות מאושר בבית המשפט לענייני משפחה או בפני נוטריון או בפני רשם הנישואין.
  • לאחר אישור ההסכם בבית משפט לענייני משפחה או בית הדין הדתי, מקבל הסכם הממון תוקף של פסק דין, אשר ניתן לאכיפה ולביצוע.

מקווה שעזרתי לשפוך מעט אור על הנושא.

* אין לראות במאמר זה ייעוץ משפטי שכן הוא כולל תוכן למידה אינפורמטיבי בלבד ולדעה מקצועית מומלץ לפנות לעורך דין ו\או נוטריון לענייני משפחה.

נכתב על ידי נטוש_החמודה , 17/12/2014 13:34   בקטגוריות אהבה ויחסים, ביקורת, חוק ומשפט, אינפורמטיבי  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
כינוי:  נטוש_החמודה

מין: נקבה

תמונה

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לנטוש_החמודה אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על נטוש_החמודה ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ