לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

יאן קליימן

יעוץ אירגוני - פיננסי ,יעוץ והכוונה לחברות ועסקים . יעוץ וליווי לקוחות מול המערכת הבנקאית . עריכת דוחות עיסקיים ,והפקת חוות דעת מומחה . יעוץ וליווי בתחום המשכנתאות .יעוץ יעיל ואיכותי יכול להוביל לחסכון והתייעלות מקסימלית .

כינוי:  יאן קליימן

בן: 47פרטים נוספים:  אודות הבלוג

הבלוגים הקבועים שלי
קוראים אותי

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


4/2019

שיקול דעת אם לתת רשות להתגונן - יאן קליימן


שקול-דעת אם ליתן רשות להתגונן מסור לערכאה הראשונה , ובית המשפט שלערעור מתערב בו רק במקרים יוצאים מן הכלל ,הבנק המבקש תבע את המשיבים בתביעה בסדר-דין-מקוצר ,לתשלום חובם הנובע מיתרות חובה בחשבונותיהם אצלו . המשיבים הגישו בקשת רשות להתגונן בטענה העיקרית של התניית שרות בשרות .בית המשפט קמא אישר את בקשתם ,מציין יאן קליימן , ונתן רשות להתגונן .הבנק הגיש בקשת רשות ערעור שנדונה כערעור .

נקבע ,מציין קליימן יאן , מומחה לדיני הבנקאות והפיננסיים , כי הלכה היא ששקול-דעת אם ובאיזה תנאים לתת רשות להתגונן ,מסור לערכאה הראשונה ,וכלל הוא שאין בית המשפט שלערעור מתערב בו אלא במקרים יוצאים מן הכלל .השאלה המרכזית הינה האם המשיבים העלו הגנה אפשרית , כך שאם תתקבל גרסתם יש להם סיכוי להצליח בהגנתם .במקרה הנדון תשובה לכך היא חיובית , והיא נובעת מטענת ההגנה של התניית שרות בשרות שפורטה בתצהיר המשיבים ,וכי אם תתברר כנכונה הרי שיש בה כדי להוות הגנה בפני תביעת הבנק .הערעור נדחה .

גם כאשר בקשת הרשות להתגונן מנוסחת בצורה כללית וקיימים בה חוסרים רבים , אך בית המשפט סבור שאם בכל זאת תוכח הטענה היא תהווה הגנה טובה בפני התביעה ,הרי שיש ליתן רשות להגן אך יש להתנות את הרשות בהפקדת סכום כסף בקופת בית-המשפט.הבנק המשיב הגיש תביעה בסדר-דין-מקוצר כנגד המבקשות ,בגין יתרת חובה שבחשבונן המנוהל אצלו , המבקשות הגישו בקשת רשות להתגונן בשתי טענות עיקריות , על בסיס חוות דעת מומחה של קליימן יאן : 

1.כי מנהל סניף הבנק הבטיח לאפשר להן להגיע ליתרת חובה בסך 100 אלף ש"ח למשך כשנתיים ימים , וכן לא לדרוש את פרעון החוב עד לתום השנתיים ,וזאת בכדי לעזור לעסק שהן מנהלות לצאת מקשייו ,ולהגדיל עקב כך סיכוייו של הבנק להיפרע בגין חוב .

2.הבנק המשיב ביצע התניית שרות בשרות בשתי הזדמנויות שונות , פעם משכפה על המבקשות לרכוש ניירות -ערך ופעם אחרת להפקיד כספים בחשבון חסכון ,וכל זאת בזמן שחשבונן בבנק עמד ביתרת חובה גבוהה .

לגבי הטענה הראשונה ,מציין יאן קליימן , הבנק המשיב טען כי לא היו הדברים מעולם ,בית המשפט קמא דחה את הבקשה לגבי הטענה זו , שכן הבקשה אינה מפורטת ובאופן מפתיע אינה מגובה בשום מסמך , בניגוד לדרך עבודת הבנק בדרך-כלל .

לגבי הטענה השנייה ,מציין קליימן יאן , החליט בית המשפט קמא ליתן רשות להתגונן , אלא שהתנה מתן הרשות בהפקדת חצי מהסכום ,כ-35 אלף ש"ח , שלהערכת עורך-הדין המייצג את המבקשות , הוא סכום החוב האמיתי .מכאן הערעור שהוחלט לדון בה כבערעור עצמו .

נקבע , מצין יאן קליימן , מומחה לדיני הבנקאות והפיננסיים ,כי  אכן  הטענה הראשונה אינה מפורטת ,מעלה תמיהות רבות ובעיקר מוזר שאינה מגובה במסמך כלשהו .אולם , עדיין יש ליתן רשות להתגונן שכן אם תוכח הטענה,הרי כנגד התביעה .אלא שיש להתנות הרשות להגן במקרה כזה בהפקדה .

צדק בית המשפט קמא משהתנה את מתן הרשות להגן בטענה השנייה בהפקדת חצי מסכום החוב המתוקן המשוער לגרסת בא כוח המבקשות .

לכן ניתנת רשות להגן באמצעות 2 הטענות ,אך בכפוף להפקדת סך של 35 אלף ש"ח .

כאשר בנק לא מסר או היתנה מתן דפי החשבונות שבהסתמך עליהם הוא תבע את הלקוח בסדר-דין-מקוצר ,בתשלום שהלקוח לא יכול לעמוד בו ,הלקוח יקבל רשות להתגונן עקב כך , והבנק יאלץ להוכיח תביעתו באופן דווקני .הבנק המשיב הגיש תביעה בסדר-דין-מקוצר לתשלום חוב בשל יתרת חובה בחשבון המבקשת .בית המשפט קמא דחה את בקשת הרשות להתגונן שהגישה המבקשת , שכן היתה כללית וסתמית מידי , וגם חוות הדעת שצורפה מטעם מומחה מטעמה לא עזרה , המבקשת הגישה בקשת רשות ערעור על החלטה זו , שנדונה כערעור עצמו .

נקבע , מציין קליימן יאן , כי בתצהירו של המומחה מטעם המבקשת נאמר כי לא היתה לו אפשרות להשלים את חוות הדעת שכן דפי הבנק נמסרו לו באיחור רב ,שכן הבנק סרב למסור למבקשת את דפי הבנק בטרם תפקיד סך של כ-2500 ש"ח .בנק אינו יכול להיבנות מכך שדפי הבנק הדרושים להגנת הלקוח שנגדו הגיש תביעה אינם מצויים בידי הלקוח .הבנק חייב לאפשר ללקוח לקבל או לצלם את תדפיסי הבנק .כאן היתנה הבנק את מסירת התדפיסים בתשלום סכום שהמבקשת לא יכלה לעמוד בו , ודי בעובדה זו כדי להטיל על הבנק את החובה להוכיח תביעתו באופן דווקני ,מציין יאן קליימן .

 

yankleiman.co.il    

נכתב על ידי יאן קליימן , 23/4/2019 09:31  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 חובות החלות על הבנקים - יאן קליימן


כאשר הבנק מציג בפני לקוחו במשך חודשים ארוכים מצג לפיו ניהול חשבונות ביתרת חובה ,ללא כל פרופורציה לאשראי מאושר ולביטחונות ,הוא נוהל תקין ,וכאשר התנהלות מנהל הסניף ופקידיו עולה כדי עצימת עיניים ואי-אכפתיות בניהול חשבון הלקוח , הרי שלבנק אשם תורם של 50 אחוז בצבירת חובות הלקוח .הרי שלבנק אשם תורם של 50 אחוז בצבירת חובות הלקוח , אמנם ,הלקוח ידע אצ מצב חשבונו ואישר את פעולות הבנק ללא כל הסתייגות בזמן ביצוען ,ולכן גם עליו מוטלת אחריות .דחיית תביעת לקוח בשל התיישנות . לקוחה ששעבדה דירתה להבטחת מסגרת האשראי שקיבלה מהבנק , ובמסגרת החתימה על טפסים נקבעה במפורש גובה מסגרת האשראי ,לא תוכל אחר-כך לטעון כי הבנק גרם לה להאמין כי יגדיל המסגרת כתוצאה מהשיעבוד ,כאשר לטענתה זו אין כל סיוע .טענת לקוחות הבנק כי הבנק הפסיק באופן פתאומי את העמדת האשראי בחשבונם והגביל את החשבון ללא מתן הודעה מוקדמת נדחתה עובדתית .עם זאת ,ניתנה ללקוחות הרשות להתגונן כנגד תביעת חוב שהגיש כנגדם הבנק בטענה של התניית שירות בשירות , מסביר יאן קליימן , וכן בטענה על חישובי ריבית מוטעים מצד הבנק . האם הבנק התרשל במתן אשראי לחברה , בפיקוח על חשבונה ובאי - קבלת ביטחונות מספיקים לאשראי .

במקרה דנן , מציין קליימן יאן , שני הבנקים התרשלו בכך שלא עשו כל אחד את המוטל עליו בהיותם מוסד בנקאי סביר לקיום תכלית מכתב הביטחונות .למערערת נגרמה עוגמת נפש רבה כתוצאה מאופן ההפקדה ומההשהייה של למעלה משנה בהעברת הסכום למשיב 1 על חשבון המשכנתא ,על-כן ,יש לפסוק לה פיצוי בגין עוגמת נפש זו .

חובת האמון של הבנק אינה מביאה לשחרור הלקוח מאחריות למעשיו .הלקוח הוא הבעלים של החשבון והוא אחראי למצב חשבונו .על הלקוח לנקוט באמצעים עצמאיים ואין הוא יכול לסמוך על הבנק באופן עיוור .

מאחר שהבנק פירט ,בכתב התביעה ,שורה ארוכה של הפרות נטענות ,שבשלן החליט להעמיד את יתרת החובה לפירעון מיידי ,די לו לבנק להראות קיומן של חלק מן ההפרות על-מנת שיהא רשאי להעמיד האשראי לפירעון .

 

yankleiman.co.il   

נכתב על ידי יאן קליימן , 18/4/2019 14:56  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 יאן קליימן ייעוץ והכוונה


יאן קליימן ייעוץ ארגוני - פיננסי :  yankleiman.co.il 

 

יאן קליימן ייעוץ משכנתאות :  yankleiman.co.il 

 

יאן קליימן ייעוץ עסקי \ כלכלי :  yankleiman.co.il 

נכתב על ידי יאן קליימן , 17/4/2019 10:38  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

הבלוג משוייך לקטגוריות: זכויות אדם , חוק ומשפט , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות ליאן קליימן אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על יאן קליימן ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ