לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

כתבות וביקורות
מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    פברואר 2015    >>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

2/2015

התבדלות


אני רוצה שתדמיינו קבוצה של אנשים, שאתם חלק ממנה, חבורה של אנשים ממסגרת מסויימת חברתית או עניינית שאתם נמצאים בה. 
אתם מכירים את כולם ובסדר עם כולם, אדם אחד אתם מכירים יותר, אדם אחד קצת פחות - אך יש את אותו האדם שאף אחד לא מכיר, שיושב בצד ולא מדבר עם אף אחד, הוא נראה לכם... מתבדל.
יום אחד חפץ שיקר לכם מאוד נגנב (במידה ואתם יודעים שזה לא אחד מחברי הקבוצה שעשה זאת בצחוק) אל מי תפנו את הראש? אני חושבת שהתשובה ברורה. 
ובגלל המצב הזה, שאינכם רואים אותו עושה דבר או מתקשר איתכם, כל פעולה שלו תהיה קיצונית (מפני שהפעולות שאתם רואים אותו עושה, אלה הפעולות היחידות שאתם ראיתם אותו עושה) - אם הוא יוצא סכין מהתיק זה יראה לכם חשוד נורא, אבל אם חבר אחר שאתם מכירים מאותה קבוצה היה מוציא סכין, סביר להניח שזה היה בשביל לחתוך פתוח. 
ככה אני רואה את החברה - פרט או אדם יחיד בחברה לא יכול לראות הכל, לא יכול לשמוע הכל, ולא יכול לגעת בהכל. פרט או אדם בחברה הווא עוד יצור מכל שאר בליוני היצורים שדומים לו ב99 אחוז מהחומר התורשתי אבל יש לו יש עולם משלו, והפרט או האדם הזה חיי על הכללות, סטראוטיפים, ושמועות במידה והוא לא מכיר את אותו הדבר שהוא מבקר. 
אני אסביר את הקשר בין השניים בצורה טובה יותר - 
כמה אתם בעצם מכירים את אותו האיש שיושב בצד ומתבדל? אינכם מכירים אותו כלל או שמעתם ממנו כלל חוץ מאותם המעשים היחידים שאותם ראיתם אותו עושים - שאתם נעזרים במקרים האלה לאפיין או להגדיר את אותו הבן אדם, שאינכם מכירים אותו ואת העולם הפנימי שלו כלל וכלל. 
בחברה :
  הקבוצה המוכרת שאתה מכיר    הילד המתבדל    המעשים הקיצוניים (סטראטיפים, שמועות, הכללות) 
 החברה היהודית במדינת ישראל  ערבים כל מה שמראים בתקשורת (בעלת כוח עצום) - מעשי טרור, מחבלים, ייצוגים בכנסת, 
 שפה, תרבות דתית, שנאה וכו..
 גרמניה הנאצית היהודים בשואה "תוקעי סיכון בגב האומה" (גרמו להפסד במלחמת העולם הראשונה) ,
 הורסי הכלכלה הגרמנית, טפילים, חיות, מנסים להשתלט על כל העולם (די אירוני לא?) 
 האוכלוסייה הישרה  הומואים, לסביות ו"הטיות" מניות  אחרות  חילוניים, נראים מבחוץ כמו המין השני (שהוא לא הם) ומדברים כמוהו, "אם אני בחורה ויש לי  ותהיה לי ידידה לסבית היא תתאהב בי" וכו..
 המדינה בה אתה חיי (חו"ל) ישראל ישראלים רוצחים, ישראלים הם היחידים שמפציצים את עזה, ציונים מקיימים רצח עם כלפי פלסטינאים במדינת ישראל (כןכן, תאמינו לזה או לא) והרשימה ממשיכה..
 
רוב דעותינו והשיפטיות שלנו מבוססת על דעות קדומות ומבוססת על דברים שאיינו יודעים באופן מלא.
אינני מבקרת את העניין שבתור פרט אינך יכול לדעת הכל, כי רמת הריכוז שלך בתור פרט מוגבלת ואינך יכול לדעת הכל, אך מה שאני כן מבקרת זה את השיפוט, ההכללות, הסטריאוטיפים (הוא דעה קדומה ופשטנית, בעלת נימוקים לא מספקים, שקשה מאוד לשנותה - לפי ההגדרה) שיש בחברה, ושיש לנו עצמאיות ושליטה להימנע מהדברים האלה. 

עד כמה אנחנו באמת מכירים את ערביי ישראל? ומה זה בכלל ערבי? אנחנו רואים שנאה וטרור בתקשורת שמשפיעה עלינו מאוד ( שוב - מעשים קיצוניים שהתקשורת מחליטה להראות), אבל האם דברים אלה צריכים "לייצג" את כל החברה הערבית ? יש מוסלמים, יש נוצרים, יש ערבים בישראל, ערבים עם אזרחות, ערבים בלי אזרחות, ערבים בלבנון, ערבים בארצות הברית ובכל העולם, האם המקרים הקיצוניים האלה והמקרים שאנו רואים באמת מייצגים את כל האנשים האלה? בתוך החברה הערבית יש פלגים ויש דעות ויש דרכי חיים בדיוק כמו בכל חברה אחרת או לאום אחר. אך ההתבדלות משני הצדדים - גם מהצד היהודי וגם מהערבי - מונע מאיתנו להכיר את שני הצדדים טוב יותר בתוך מדינת ישראל. כרגע זה נראה לנו כמובן מאילו שאין היכרות, אך שחושבים על זה ששני לאומים חיים באותו המקום ונמצאים באותו המקום לא מכירים אחד את השני בכלל - זה אבסורד. 
איך צעקות כמו "מוות לכל הערבים" שונות מ"מוות לכל היהודים"?
התקשורת בארצות לרובה (אני לא מכלילה) היא פרו-פלסטינאית ונגד ישראל. האם הסטריאוטיפים שכתבתי למעלה בהקשר של התקשורת בחוץ לארץ נראת לכם הגיונים (שהציונים מקיימים רצח עם?!)? ממש ממש לא, אך תבינו כמה כוח יש לתקשורת וכמה כוח יש לה להראות לנו מה שהיא רוצה להראות, ולא את כל המצב הקיים. 
כנ"ל לגבי התקשורת הנאצית - שנשללה לחלוטין לאחר מלחמת העולם הראשונה, אך באותה התקופה פרחה כמו שדה פרחים באביב, ורוב גרמניה האמינה בה בלב שלם. 
אתם לא חושבים שאם אנחנו רואים שהרבה מהדברים שהתקשורת והחברה הראתה - דברים כמו סטראוטיפים, כמו הכללות וכמו דעות שהתפשטו ללא ביסוס מספיק טוב, הם לחלוטין לא נכונים, אז אולי ההכללות שלנו בעצמינו הן בכלל לחלוטין לא נכונות?

אחרי רצח רבין, יגאל עמיר ייצג את הימין הדתי שבמדינת ישראל. האם אתם מרגישים כמו יגאל עמיר? אף אחד לא, כי הוא נחשב לקיצון במדינת ישראל, אבל לאחר הרצח, אנשים רבים לא רצו שום קשר ליהדות ולתרבות היהודית במדינת ישראל! למה? כי הוא ייצג את התרבות הזאת. אבל האם הוא מאפיין אותה ? לא! 

תפיסת העולם שלי, שאני רוצה לחלוק אותה ולהעביר אותה הלאה ואני רואה אותה בתור אפשרית למימוש ולא כזאת רחוקה מאיתנו
רוב הסוגיות, הוויכוחים והשנאה שבחברה נובעת מהכללות וסטריאוטיפים שלווא דווקא נכונים. אני חושבת שבתור אדם במדינת ישראל, המפגש תרבויות, ההיכרות, הפיתחות המחשבתית כלפי דברים חדשים היא המפתח לפיתרון - החוסר התבדלות!
ברגע שתכירו אנשים שלפני זה שפטתם אותם מתוך דעות קדומות, תבינו שלא הכל כמו שהוא נראה - ואל תישראו על הבטוח ולעולם אל תראו פתרונות אחרים. 
אולי אם לא היינו מסתגרים בתוך עצמינו ובתוך העולם הבטוח והקטן שלנו (התבדלות) , היינו מוצאים דברים שלא חשבנו עליהם לפני זה. 
אולי אם נקים יותר בתי ספר או גנים של מפגשי תרבויות (ערבי-יהודי, חילוני-דתי, פיליפיני-ישראלי) ההיכרות והשיתופיות תבוא מגיל צעיר! אולי אם נשנה את המבנה הכלכלי חברתי במדינת ישראל זה יעבוד. והדברים האלה מתחילים בדברים הקטנים ביותר - כמו שלום קטן למנקה הפיליפינית או הערבית שמנקה את מקום העבודה שלכם, או שיחה קטנה איתה, אולי להסתובב במקומות רב תרבותיים ולא לפחד. 
והכי חשוב - לחשוב לפני שאנחנו מבססים את דעותינו ומחשבותינו על דעות קדומות על סטריאוטיפים שלווא דווקא נכונים. 

אני בסך הכל רוצה לעשות שינויי..
תודה.
 
נכתב על ידי , 2/2/2015 15:14  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

Avatarכינוי: 

בת: 22

תמונה
קוראים אותי
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , פילוסופיית חיים , התנדבות ומעורבות חברתית
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לMaster Splinter אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על Master Splinter ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ