לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הפינה הכלכלית היומית של משה שלום

מדי יום במהלך שבוע המסחר אנסה להציג זווית אחרת על אירועי היום בשוק הפיננסי המקומי והעולמי. *משה שלום הוא ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל. הוא בעל ניסיון של 30 במסחר בשוק הפיננסי ובעל טור שבועי פופולארי בגלובס.


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


5/2014

כסף מוליד כסף


יכולתו של ההון גדולה. לא רק בלתת לבעליו חיים טובים, נוחים, וחסרי דאגות חומריות לעתידו ולעתיד בני משפחתו, אלא גם בלהעניק לו הזדמנויות עסקיות שלרוב האוכלוסייה אין דרך להגיע אליהן. ספרד היא, כיום, הזדמנות כזו. ובמיוחד סקטור הנדל"ן שבה.
 
שם, ואפילו באזורים המבוקשים יותר, המחירים נעים עדיין סביב אלו של אמצע 2003, דהיינו סביב הרצפה. המשבר של 2008, ושני משברי היורו, גרמו למדינה הזו להיכנס למצב של חורף כלכלי.
 
בזמנו, בועת הנדל"ן שלה, אשר הייתה אחת מן המנופחות יותר, איימה להפיל איתה את כל המערכת הבנקאית האירופית. עכשיו, כשלוש שנים מאז סיום משבר היורו השני, המדינה מראה סימנים של תחייה מחדש בנתוני המקרו.
 
היא גם מצליחה להוציא לפועל גיוסי הון בשווקים הפיננסיים, ולעורר עניין של משקיעים בנכסיה. כאשר אנו מדברים על משקיעים, צריך לציין שמדובר בעיקר בזרים. אלו היו חלק נכבד ביצירת הבועה (אנגלים, וגרמנים), ועכשיו יש כאלה (מאסיה, וארה"ב) המוכנים להמר על שיקום החלק האטרקטיבי של המשק הספרדי, כולל את נכסיו הקבועים.
 
ברשימה ניתן למנות את ביל גייטס, אשר רכש חלק מחברת תשתית גדולה (FCC), מנהלי ההון הגדולים סורוס ופולסון, ומשקיעים סיניים ממשלתיים, ופרטיים. כל זה רק מאשר שכדי לעשות כסף צריך כסף, אבל זה רק התנאי הראשוני.
 
התנאי ההכרחי הוא, כמובן, זיהוי ההזדמנויות. לא תמיד ההימורים האלו מצליחים בטווח הקצר, אבל כאשר הרכישות נעשות בנקודות משבר, ולא בנקודות שיא, (כמו ההימור של דנקנר, תשובה, וכו.. בלאס ווגאס), הסיכוי להצלחה הרבה יותר גבוה כמובן. כזכור, הברון דה-רוטשילד, ווורן באפט, כבר ציינו ש"דם ברחובות" הוא רקע מאוד מתאים להצלחה בעסקים.
 
דרך אגב, לממשלת ספרד ראש מכוון היטב לשינויים הקורים מתחת לאפה. היא מנפיקה, בימים אלו, ויזת-זהב הנותנת זכות שהייה במדינה לכל מי שמוכן להשקיע זה 500 אלף יורו. גייטס, סורוס, ופולסון ממש לא צריכים זאת, אבל עבור פרטים ממדינות מזרח אירופה, או מדינות מתפתחות, הרוצים סוג של מעבר לגאלי לתוך היבשת, זו יכולה להיות בהחלט סיבה טובה להסתכל על השוק הספרדי.
 
בארצנו הקטנה הנדל"ן בשיא, ולא בשפל. מדיניות הבנק המרכזי רק מחמיר את המצב והתוכניות של האוצר (מע"מ) ושל משרד השיכון (מחירי יעד) גרמו בינתיים לעצירה זמנית של הביקושים וכניסת חלק מן הקבלנים לקשיים.
 
האם יהיו בקרוב הזדמנויות גם כאן? לא נראה לי שבטווח הקצר וזו כנראה הסיבה שאני עדיין מקבל באימייל הצעות על ספרד החמימה, ברלין הקרירה, ארה"ב הרחבה, וכן, גם אדמות חקלאיות אצלנו, ו"רכישת זכות לדירה" בתל-אביב הבלתי נפסקת.
 
להצטרפות לרשימת התפוצה של משה שלום, לחצו כאן>>>

רוצים ללמוד מסחר בשוק ההון ממשה שלום? הירשמו למחזור הבא בקורס "מסחר בנכסים ממונפים" - לחצו כאן>>>
נכתב על ידי משה שלום, FXCM ישראל , 28/5/2014 15:23  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 ראייה הפוכה


ההיגיון האנושי ליניארי למדי. אנו משתוקקים לסדר, ולסיבתיות פשטנית, בכל הקורה סביבנו. השווקים הפיננסיים אינם היוצא מן הכלל. אם מתקיימת מגמה עולה, עובדה זו תתקשר במוחנו למצב בו הביקוש גורם למוכרים למכור ביוקר, ובכך לעלות את המחיר.

וכך, רוב הכלים המיועדים לזיהוי מגמה עולה מכוונים למצוא את השינוי מן השלילה הקודמת לה, למצב של החיוב החדש. והנה, לפנינו כלי מעניין במיוחד, הבודק את הנעשה במשקפיים מיוחדות, ועובדת כבמעין ראייה הפוכה.

לכלי הזה קוראים COT (Commitment Of Traders). זהו דוח שבועי, המפורסם על ידי בורסות שונות, לגבי מצבת הפוזיציות הפתוחות של השחקנים הגדולים בנכס מסוים. הפוזיציות המדוברות יכולות לשקף עמדה בסחורה, אינדקס מנייתי, או מטבע כלשהו.

בכל מקרה, עמדה זו מתבטאת בכמות השורטים, והלונגים, ה"פתוחים" כנגד אותו נכס פיננסי, וזאת על פי חלוקה של סוגי השחקנים שביצעו את הפעולה. יש את ה"ספקולנטים" הגדולים והקטנים, ויש את ה"מוסדיים המסחריים". מה שמעניין, לדעתי, הוא החלק האחרון (Commercials).

תחילה לפניכם גרף של החוזה הסינטטי על הזהב (בשנה האחרונה), ביחד עם מה שאנו למדים מן ה-COT הרלוונטי:

 
(את הגרף יצרתי מאתר Barchart. תוכלו ליישם דומה, אם תשתמשו באינדיקאטור:

Commitment Of Traders Line Chart.

כמו שניתן לראות מן הירידה של סוף השנה שעברה, המסחריים יצרו היקפים אדירים של שורטים כל הדרך למעלה, בעלייה הקודמת לירידות, ואף בחלק מן הירידה (1). אך, החל מנקודה מסוימת (תחילת נובמבר 2013) ראינו צמצום מהיר, ואיכותי, של אותן פוזיציות (2), עד שממש לקראת שיא הירידה, ראינו הגעה קרובה מאוד לקו ה-0.

יציבות סביב ה-0 זו, ניבאה שהתחתית שלפנינו בעלת סבירות גבוהה להיות אמיתית, ושיש סיכוי לשינוי חיובי ממנה (3). ואכן, זה מה שקרה. הפסיכולוגיה ההפוכה, המיושמת על מעשיהם של אלו המייצרים את הסחורה, או בעלי הכיס העמוק באמת בקונטקסט של הנכס הספציפי, עזרה לנו לתת הערכה מקדימה ליכולת התחתית הקרובה להיות תחתית אמיתית.

זה הקרוב ביותר לנבואה שאי פעם נגיע אליו בעולם אכזרי זה. תיהנו.

הוספת תגובה
>
נכתב על ידי משה שלום, FXCM ישראל , 21/5/2014 13:33  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 עוד תופעת לוואי בשוק הפיננסי


להצטרפות לרשימת התפוצה של משה שלום, לחצו כאן - http://www.fxcm.co.il/news/47]
 
בעולם הפיננסי קיים מושג די מושרש, והוא "בריחה למפלט". מעין רפלקס פבלובי, המביא לתנועות הון די שגרתיות בכיוון, וזאת במצבים של חוסר וודאות, או פסיכולוגיה שלילית, אצל הגורמים הקובעים את המגמות.
 
כאמור, בהקשר לכך נקבעו גם מוסכמות ביחס לנכסים הנגועים: הדולר האמריקאי,
האג"ח הממשלתי, הזהב, והיין היפני. שני הנכסים הראשונים היו ה"לחם" של תהליך קבלת ההחלטות העוסק במפלט. הם היו הפופולאריים, כאשר משברים גיאו-פוליטיים, או סכנה פיננסית סיסטמית הסתמנו.

לשני האחרונים מתלווים קצת יותר הסתייגויות, אך אין ספק שהם עדיין ברשימה הקצרה של המפלטים הקלאסיים. דוגמא לכך ראינו לאחרונה, כתוצאה מן הקורה באוקראינה, ואיך שהשווקים קיבלו זאת:

הדולר עלה מול היורו, אבל לא מול המטבעות האחרים, והדולר המקומי שלנו הציג לנו זאת כאלף עדים. לזהב, וליין, פשוט קשה לצאת מן הדשדוש האופקי שלהם, וזאת במיוחד כאשר יושבת על גבם התערבות מדינתית כה כבדה. וכך נותר לפנינו האג"ח הממשלתי.

כפי שהגרף הבא מראה, אין ספק ש"משהו" הצליח להריץ את האג"ח המוצג (10 שנים ארה"ב) למגמה עולה יפה למדיי:

''

האם זו באמת השפעת מאורעות אוקראינה, או משהו אחר? האם זו התחלת הבעת דעה, מצד המשקיעים, שלפנינו תקופה של מיתון, ואולי דפלציה? קשה לחלק את האחריות לגבי העלייה הזו. מה שכן נוכל לומר עליה הוא שהיא העלתה מחשבה נוגה על תופעת לוואי מעניינת בכל הקשור לשוק האג"ח הספציפי הזה, והאחרים גם כן:

כמות קרנות הנאמנות העוסקות באג"ח מדינה, הכסף המושקע בהן, וכמות האג"ח הכללי המוחזק דרך גופי השקעה, כל אלו גבוהים היום מאי פעם. הרבה יותר מאשר 2007. לדוגמא, 15% מן השוק מוחזק על ידי קרנות נזילות, וזה עצום ביחס לעבר. כאשר האג"ח עולה, כמו הפעם, כתוצאה מגורמים של סכנה מלחמתית, או מפחד של מיתון, זה בסדר גמור מבחינת אותם מוסדות.

הציבור שעדיי ברובו באפיקים הסולידיים (למרות העלייה מ-666 ל-1900 שראינו במניות (!!)), ירגיש עם זה לא רע. אך מה יקרה כאשר, על פי דבר הפד עצמו, אנו מתקרבים לנקודה של חזרה לסוג של נורמאליות, בה לא תתקיים הרחבה כמותית, ואולי,מתישהו (רחמנא לצלן), גם יועלו הריביות?

החשיפה היתרה, והגדולה ביותר בהיסטוריה המערבית של כל כך הרבה אנשים מפוחדים, ומאוכזבים, בכלים נזילים יחסית, יכולה בהחלט להוות טריגר למצב לא נעים בכלל. כל עוד אותה הרחבה אפשרה לפדרל רזרב להיות הקונה האחרון של אותן ניירות (בשיא זה התבטא בכ-70% מן השוק) לאותם משקיעים סולידיים לא היה חשש רציני אמיתי. השילוב של יציאת הפד מן המעשה המרחיב יכול להיות הגורם לשוני בהתייחסות, וכך לגרום למכירות גדולות מצד אותן קרנות שיהיו אז "חייבות למכור" עקב פדיונות. ולמה נזכרתי בכל זה היום?

כי העקומה של האג"ח הצליחה לדחות זאת לעוד כמה חודשים, אבל הסוגיה עלתה בפורומים של מקרו די נכבדים, עד לרמה שחלק מן הממסד הפדראלי ראה לנכון לבוא, ולהרגיע, בנקודה הזו. אני לא יודע מה אתכם, אבל כשאומרים לי שה"כל בסדר", אני מתחיל לדאוג.


נכתב על ידי משה שלום, FXCM ישראל , 20/5/2014 15:26  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

כינוי:  משה שלום, FXCM ישראל

מין: זכר

תמונה
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות למשה שלום, FXCM ישראל אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על משה שלום, FXCM ישראל ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ