לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

דת הכלכלה ודתות אחרות

הבלוג מתמקד בחקירת המנגנונים החברתיים העומדים מאחרי פעולת הכלכלה והכסף ישי גבריאלי כתב בענייני כלכלה בגלובס ובידיעות אחרונות לימד במכללה החברתית וכתב ספר בשם "התיאומוניטריזם" על המבנים הדתיים בתורת הכלכלה והשקפתו היא כי הכלכלה אינה בכלכלה


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    יוני 2013    >>
אבגדהוש
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

6/2013

על תשובה, גז, בתי קברות ובנק ישראל


משקיע (להלן "תשובה") הימר ומצא גז, ועכשיו אנחנו כולנו רוצים חלק בזכייה.

למה? לא בגלל שהשקענו איזה מאמץ בגילוי או בהפקה, אלא רק כי אנחנו יכולים.

אם הגז היה כמה קילומטרים נוספים מזרחה לא היינו מבקשים זאת.  אז מה עושים לנו אותם הקילומטרים שדחפו את תשובה לידנו? למה אנו מרשים לעצמנו לדרוש משהו שלא עבדנו בשבילו תחת המונח הזה "המים הכלכליים שלנו"?

התשובה היא כי משמעות המונח המים הכלכליים שלנו הוא למעשה הסכמה עולמית לתת לנו (מדינת ישראל) מונופול על האלימות בתחום הטריטוריה הזו, ואנו מעוניינים למקסם מונופול זה לטובת כולנו.

בהינתן העובדה כי טבע החברה האנושית הוא לייצר מונופול ממלכתי על האלימות, והשאיפה היא להפעיל מונופול זה לטובת כולנו השאלה הפתוחה הבאה היא מהי באמת טובת החברה ?

מתשובה אנו יכולים לקבל שני דברים- גז או תמלוגים, ושניהם הם למעשה דבר אחד- כסף. שכן תמלוגים הם כסף לכיס הממשלה (אותו אנו מקווים שתדע להוציא בחוכמה לטובתנו), ואם נחייב אותו למכור גז בתחומי ישראל, התוצאה תהיה שקולה לסבסוד לקוחות הגז (כשמבחינתנו הלקוח שמעניין אותנו הוא חברת החשמל- דהיינו סבסוד החשמל לכולנו).

אז האם שפיכת כסף ממלכתית לכיסנו היא דבר טוב?

לכאורה התשובה ברורה, אולם האם באמת זה כך?!

אם זה טוב לנו לחשוף מרבצי כסף כדי לחלקו לטובת כולנו, כי אז יש מאגר כספים לא פחות גדול אותו אנו יכולים לקדוח ולחלק לכולנו והוא מונח ממש בטווח ידנו- קידוח רדוד ביותר, ללא שום מאמץ שמעבר לחקיקה, יעשיר אותנו בעשרות מיליארדי דולרים בלי שום בעיות- וזהו קידוח פשוט למרתפי בנק ישראל, שם קבורים להם כמה עשרות טובות של מיליארדי דולרים- לא פחות ממה שאנו מבקשים מתשובה והם נגישים לנו במיידי ולא בתפרוסת של עשרות שנים.

כמו הצטברות הגז במעמקים, גם מאגרים אלו נוצרו כתוצר לוואי לתהליכים טקטוניים שנמשכו שנים והרוו את המעמקים ללא שום כוונת מכוון. במקרה של בנק ישראל תהליך היווצרות המאגרים נבע עקב כוחות דחיסה שהפעיל הבנק על השקל להקטין את ערכו. הבנק מייצר שקלים איתם הוא מתחרה על הדולרים שכל מי מאתנו מעוניין לקנות, והוא עושה זאת במטרה האחת- לשפר את רווחיות היצוא.

דחיסה מתמשכת זו אכן השיגה את מטרתה והשקל הנמיך קומתו, אם כי בדרך יצר הליך זה את תוצר לוואי של אותם עשרות מיליארדי הדולרים עודפים (הרבה מעבר לדרישת הרזרבה לה מחויב הבנק) שבלית ברירה, ובהיעדר תכנית טובה יותר, הם הושלכו לבית הקברות המאולתר לדולרים במרתפי הבנק, שם הם שוכבים להם כאבן שאין לה הופכין.

כאן בוודאי מצפה הקורא לפסיקה ערכית שהיא בדבר שחרור הדולרים וצדק חברתי, אולם עלי לאכזבו, גם לי אין דעה אם טוב הדבר או לא, והמאמר מבקש לצמצם עצמו לשאלה הרבה יותר קטנה שמציקה לכותב, והיא שאלת ההבדל- מה ההבדל בין מיצוי מיליארדים מהונו של תשובה למיצויים ממרתפי בנק ישראל. שהרי כאן וכאן הובילה אותנו יד המקרה להון שאינו פרי עמלינו. כאן וכאן אותו הון הוא תוצר לוואי שאם לא נשתמש בו הוא ילך לאיבוד. אז מה ההבדל?

שאלה זו למעשה מונחת לפתחו של בנק ישראל שלחכמיו לבטח יש תשובה הולמת. אולם תשובה זו בוודאי אינה יכולה להיות כי שחרור הדולרים יפגע ביצוא, שכן את אותה התוצאה נקבל גם דרך שימת ידנו על נכסי תשובה. בסך הכול כיצד קניית דולרים משיגה את אותה סיסמא נעלה של "עידוד היצוא"?  -כדי להרוויח בעולם, רוצה היצואן יותר תחרות על הדולרים שהוא מביא כדי שמחירם יעלה, ומבצעי רכישת הדולרים שלו בנק ישראל מניבים לו בדיוק את זה. הבנק נכנס לשוק כמתחרה על אותם דולרים ומעלה בכך את מחירם.

לכאורה את התחרות הזו מנהל בנק ישראל בעיקר נגד היבואנים, אולם למעשה הוא מתחרה נגד כולנו- אלו אותם הוא מכנה "משקי הבית" שכן חלק נכבד מהצריכה שלנו היא אותו היבוא. מהשיש למטבח החדש ועד לסולומון שהוספנו בתפריט, היבואנים הם רק סוכננו לעניין זה- מסך מאחוריו עומדים אנחנו. כך שבאימוץ מנגנון "ספיגת" הדולרים של בנק ישראל אנו תורמים להגברת כושר הייצוא של המדינה באמצעות פגיעה ברמת החיים האישית של כולנו (למעט היצואנים). ואם החזרת אותם הדולרים למשק תפגע במנגנון זה, הרי שבאותה המידה קבלת הכספים מתשובה תפגע גם כן. ללא קשר למקור הדולרים, בין אם מתשובה או ממרתפי הבנק, שפיכתם לשוק תחזק את השקל באותה המידה ועל כן תפגע ברווחי היבואנים באותה המידה.

ומה בקשר להפניית הגז לשוק המקומי- מדוע זה שווה ערך להזרמת הדולרים ממרתפי בנק ישראל? ובכן פשר התנגדותו של תשובה לרעיון זה הוא בידיעה שכפיית הזרמת הגז אלינו תחייב אותו למחיר מוזל, ופשר התעקשותנו להלאים את הגז נעוץ אכן בניסיון לייצר הוזלה באנרגיה. אולם אם ניקח את אותם הדולרים ממרתפי הבנק ונסבסד קנייה של גז ונפט בשוק החופשי הרי שנשיג את אותה המטרה בדיוק.

ועדיין, גם אם לא נאלץ את תשובה למחירי הפסד לטובתנו, וגם אם בנק ישראל יזרים את המיליארדים לא לטובת סבסוד האנרגיה, אלא לטובתו הכללית של הציבור, עדיין, להוותנו, שאיבת גז ישראלי מהווה שקול  לשאיבת עודפי הדולרים מבנק ישראל, וזאת רק משום שקניית גז ישראלי מוציאה שחקן ראשי מהתחרות על הדולרים- חברת החשמל, ואותם מיליארדי הדולרים שעכשיו נקנים על ידי חברת החשמל יאלצו לחפש קונה אחר בשוק בדיוק כמו אותם דולרים שישאבו ממרתפי הבנק, ואלו כמו אלו יקפיצו את ערך השקל באותה המידה.

ומכאן, כמו ילד הפונה לאביו החכם כשנבצר ממנו למצוא את ההבדלים בין שתי תמונות לכאורה זהות בפינת השעשוע לילד, פונה כותב שורות אלו לחכמי האוצר לפקוח את עיניו ולהסביר את ההבדל. האם יש כאן הגיון שהוא מעבר לפסיכולוגית הכלב, של- "אני עושה משום שאני יכול"? האם אנו חומדים את משאביו של תשובה רק משום שאנו יכולים, ובנק ישראל חומד דולרים רק משום שהוא יכול? שכן אם ההסבר הוא פסיכולוגי גרידא, אז נשאלת שאלה אחרת- אם הזרמת נכסי תשובה אלינו אכן תעלה את ערך השקל (כמו שאנו למעשה רואים כבר היום), ואם עליית השקל אכן תחייב את בנק ישראל להוסיף ו"לספוג" את אותם הדולרים (כמו שאנו למעשה רואים כבר היום), אז מדוע לא לחסוך את הסרבול המעיק הזה המשתמש בנו כצינור? מדוע שתשובה לא יחויב להעביר את כספו ישירות למרתפי בנק ישראל ואנו ניפטר מאותם ריגושים מיותרים של התעשרות והתרוששות וירטואליות אותם אנו חווים היום?

נכתב על ידי , 19/6/2013 20:19  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטAvatarכינוי: 

תמונה
124
הבלוג משוייך לקטגוריות: פילוסופיית חיים , התנדבות ומעורבות חברתית , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לישי גבריאלי אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על ישי גבריאלי ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ