לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

צדק חברתי

חרות לכולם


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


3/2013

לא מה שחשבתם: מי באמת מייצר משרות בשוק העבודה


ניק הנאואר:
העשירים לא מייצרים מקומות עבודה.

אנשי מעמד הביניים שצורכים את תוצרי החברות, הם שמיצרים את מקומות העבודה. כאשר למעמד הביניים אין די כסף לקניות, אז החברות צריכות לייצר פחות ולכן הן גם מצמצמות את מספר העובדים אצלן.

לכן הטענה כי יש להפחית מסים לעשירים מכיוון שהם מייצרים משרות, היא לא פחות ממגוחכת. 

כדי להגדיל את מספר מקומות העבודה, יש להטיל מס הולם על העשירים, ובזה לממן השקעות שיצרו מקומות עבודה למעמד הביניים. כך למעמד הביניים יהיה כסף לרכוש בחברות שונות, ואלו יעסיקו עוד ועוד עובדים. וכך ישתפר המצב הכלכלי של מעמד הביניים, של העניים ושל העשירים.
 


http://www.themarker.com/wallstreet/1.1591023

נכתב על ידי Yossi B , 30/3/2013 18:49   בקטגוריות הון, השקעות, כלכלה, מס, מעסיק, צרכנות, תאגיד, תעסוקה  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 תפקיד ושכר


נניח חברה שיש בה מנכ"ל, מהנדסים, פועלי ייצור ועובדי ניקיון.

עובדי הניקיון ניקו, ולכן הם ייצרו ערך כלכלי.

פועלי הייצור ייצרו, ולכן הם ייצרו ערך כלכלי.
המהנדסים הינדסו (-: ולכן הם ייצרו ערך כלכלי.

המנכ"ל קיבל החלטות, ופעמים רבות קשה לדעת האם ההחלטות היו לטובה או לרעה (אפשר לקרוא ניתוח מפורט של עניין זה, בספריו של נסים טאלב, ברבור שחור ותעתועי האקראיות), ולכן אכן יש ספק האם המנכ"ל ייצר ערך כלכלי או שמא הזיק לחברה.

אבל דווקא המנכ"ל, שאולי הזיק, מקבל שכר גבוה, ואילו עובדי הנקיון ופועלי הייצור, שהועילו, מקבלים שכר נמוך והרבה פעמים שכר עוני.

*

בעניין גובה השכר, הרי שאין פונקציה מובהקת שקובעת את גובה השכר של אדם בהתאם לתועלת שהוא מביא.

גובה השכר נקבע באמצעות מערכת מורכבת, שכוללת גורמים כמו שיטה כלכלית, שבמקרה של הקפיטליזם הקיצוני שנהוג בארץ בעשרות השנים האחרונות, מביאה לתוצאות לא מוצלחות כמו בדוגמה הפשטנית שבתחילת הודעתי.

ולכן יש לצמצם את פגעי השיטה באמצעות חקיקה שמגנה על זכויות העובדים.

*

בספריו של נסים טאלב, ברבור שחור ותעתועי האקראיות, מוסבר שפעמים רבות גם מי שנחזה כמנהל מוצלח הרי הצלחתו אינה נובעת מיכולת קבלת החלטות טובה שלו, אלא מאקראיות. 
כלומר שאם תיקח מספר גדול של מנהלים (זה יכול להיות אפילו 1,000 קופים) שיקבלו החלטות אקראיות לאו
רך זמן, יהיה מיעוט מהם שיצליח בלי שיש להם כל יכולת ניהולית, אלא רק כתוצאה מההסתברות להצלחה אקראית.

האינטואיציה של בני אדם מנוגדת פעמים רבות לכללי תורת ההסתברות, ולכן לבני אדם יש תחושה אינטואיטיבת שגויה שדבר שיכול לנבוע מאקראיות, לא יכול לנבוע מאקראיות...

לאנשים גם יש נטיה לזכור את המצליחים ולשכוח את הכושלים, שהרי המצליחים נותרים בזירה שבה הצליחו ולעיתים אף נהנים מכתבות מהללות בתקשורת, ואילו הכושלים נעלמים לתחומים אחרים ולכן שוכחים אותם יחסית. ובכך מורגש אף פחות כאשר מקור ההצלחה הוא באקראיות.

בנוסף, גם מנהל שמצליח מסיבות אקראיות, מייחס את ההצלחה ליכולותיו (שאינן קיימות), ומתמלא ביטחון עצמי, ואז הוא מפגין החוצה את הביטחון העצמי ואנשים מושפעים מכך וגם הם מייחסים את ההצלחה ליכולתיו של המנהל ולא לאקראיות. שהרי מי בכלל יכול לבדוק מהי סיבת ההצלחה?...

ומכך נובע שראוי לזכור שיש סימן שאלה לא מבוטל מעל מוצלחותם של הנחשבים למנהלים מוצלחים.
 

*

בחברות ציבוריות, שבהן לעיתים בעל השליטה מחזיק במיעוט מהמניות (זה קורה בפירמידות), אבל הוא הגורם הקובע בהחלטות של החברה. 

ופעמים שיש ניגוד עניינים בין האינטרסים של בעל השליטה לבין האינטרסים של בעלי מניות הרוב. כגון ב"עסקת בעלי עניין" שבה בעל השליטה מוכ
ר נכסים מהחברה שבשליטתו שבה יש לו מיעוט מההחזקות, לחברה אחרת שבה יש לו אחוזי שליטה גבוהים יותר והוא מוכר במחיר הפסד לחברה הראשונה בניגוד לאינטרס של שאר בעלי המניות כדי לקדם את האינטרס הרב יותר שיש לו בחברה האחרת.

פעולה דומה יכולה להיות גם ברכישה מהכיוון ההפוך ובמחיר מופקע, ושוב באופן שמשרת את האינטרס של בעל השליטה על חשבון שאר בעלי המניות.

אבל בעל השליטה צריך את אישור מנכ"ל החברה לעיסקה המושחתת הזו, ולכן הוא מעניק לו שכר גבוה במיוחד של מאות אלפים בחודש ואף מעל מיליון, ובכך הוא קונה את תמיכת המנכ"ל בצעדים שמנוגדים לאינטרס של שאר בעלי המניות.

תופעה אחרת היא כאשר בעל השליטה מעסיק בחברה שבשליטתו את קרובי משפחתו בשכר מופקע בלי שום קשר לכישורים ולביצועים שלהם, אלא רק כדרך לשאוב הון מהחברה על חשבון כלל בעלי המניות.

ויש לשים לב שגם אנשים מהשורה שכלל אינם בעלי מניות באופן ישיר, הרי שחברת הביטוח משקיעה את כספי הפנסיה שלהם ברכישת מניות בחברות שונות, ולכן רוב האוכלוסיה בעצם ניזוקה משכר בכירים גבוה כמוסבר למעלה.
 
נכתב על ידי Yossi B , 30/3/2013 18:45   בקטגוריות בעל שליטה, פירמידה, ניגוד עניינים, עסקת בעלי עניין, החזקות, ביטוח, פנסיה, שכר מקסימום, בורסה, בכיר, השקעות, חברה, כלכלה, מצליחנות, ניהול, עובד, פיקוח, פערים כלכליים, רגולציה, שכיר, שכר, תגמול  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 1,000 אנשים עובדים בחברה


500 מהם משתכרים עד 5,000
300 משתכרים עד 9,000
100 משתכרים עד 15,000
90 משתכרים עד 40,000
9 משתכרים עד 100,000
1 משתכר 1,300,000

 

*

 

ש. מי נושא בנטל?
ת. כולם.

 

ש. מי נהנה באופן עודף על האחרים?
ת. ...

נכתב על ידי Yossi B , 30/3/2013 18:44   בקטגוריות בכיר, זכויות עובדים, חברה, כלכלה, ניהול, עובד, פיקוח, פערים כלכליים, רגולציה, שכיר, שכר, שכר מינימום, שכר מקסימום, תגמול  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

כינוי:  Yossi B
הבלוג משוייך לקטגוריות: זכויות אדם , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לYossi B אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על Yossi B ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ