לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

The chronicles of ArkMar


Only after a city is no more fit for humans, can it be a home for Faeries, TRolls and adventures in general. And to search for these, dear Passer, we have come here. Nycticorax Nycticorax Spitz, Rebuilder of Arkmar

Avatarכינוי: 

בן: 32

תמונה

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

7/2017

ביובליץ הגבעה 2017 - מילות תודה ורשימת מינים


(פוסט דומה פורסם בקבוצת "ארצות החמרה" בפייסבוק)אני שמח לבשר כי רשימת המינים מביו-בליץ הגבעה 2017 סופסוף מוכנה! 


הנה הקישור אליה:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n-omF61pvaBMQPThwKHSGTZyKWj4xm1i2WW29wkzNDs/edit


תקציר, תודות והסברים, בפוסט שלהלן:


הביו-בליץ, שנערך בגבעת האירוסים של ראשון-לציון, בחודש מרץ האחרון, הייתה אירוע דו-יומי של מדע אזרחי, בו תיעדנו את מגוון המינים של שמורת-הטבע המוצעת. השתתפו בה מעל 60 איש, ביניהם חוקרים, פעילים סביבתיים וחובבי טבע פשוטים.

אז ראשית, תודה ענקית לכל מי שתרם מזמנו ועזר לי בארגון האירוע, לכל המשתתפים בו ולכל מי שישב אתי מאוחר יותר והגדיר את המינים השונים שתועדו!

הרכבת רשימת המינים הוכיחה את עצמה כתהליך ארוך. מרבית התיעוד הסתמך על אלפי תצלומים שנעשו על-ידי עשרות משתתפים. חלק קטן אך חשוב מהתיעוד נעשה כרשימות שהחוקרים בתחומים השונים הרכיבו בזמן האירוע. מעבר על התמונות, הגדרת המינים לרמה הגבוהה ביותר שאפשר ויצירת הטבלה, אלה לקחו את מרבית הזמן.


סרטביש הפרחים (Thomisus onostus), אחד משוכניה הקבועים של גבעת האירוסים. 


- לסבר את האוזן -


חברים, יש לנו השנה 452 מינים! זה לעומת רק 329 מינים בביו-בליץ הגבעה 2016! 
הצבנו שתי מטרות השנה: לעבור את 400 המינים ואת 50 המשתתפים. עמדנו בשתי במשימות בהצלחה רבה. אני מקווה שבשנים הבאות נמשיך ונמשוך יותר משתתפים, ונספור מעל 500 מינים.


בין המינים שספרנו, 233 היו בעלי-חיים, 208 צמחים, חמשה מיני חזזיות, ארבעה מיני פטריות, מין אחד של רירית ומין אחד של כחולית. 


מבין בעלי החיים, 126 היו חרקים, 38 עכבישנים, חמשה סרטנים (!), ארבעה נדלים, שני רבי-רגל, 34 עופות, תשעה זוחלים, ארבעה יונקים (לא כולל אדם), עשרה מיני חלזונות ומין אחד של תולעת פרקים.כדרורית החורש (Armadillidium officinalis), הגדול מחמשת מיני הסרטנים שנמצאו בביו-בליץ האחרון.


בין הצמחים ניתן ייצוג לטחבי-עלים (שני מינים), שרכים (מין אחד), חשופי-זרע (מין אחד), חד-פסיגיים (36 מינים) ודו-פסיגיים (168 מינים). 


המשפחה עם הייצוג הנרחב ביותר הייתה משפחת הקטניות (פרפרניים), ממנה תועדו 38 מינים. במשפחה זו נמצא גם הסוג עם מספר המינים הרב ביותר: שמונה מינים של תלתן, שניים מאלה אנדמיים!


מבין בעלי-החיים, המשפחה רבת-המינים ביותר הייתה השחרוריתיים, עם תשעה מינים. היא עצמה שייכת לסדרת בעלי-החיים עם הייצוג הנרחב ביותר: חיפושיות, עם 41 מינים.


13 מיני צמחים ברשימה הם אנדמיים (יחודיים) למישור החוף של ישראל ושכנותיה (צפון סיני עד דרום לבנון) והם מקנים חשיבות גבוהה במיוחד לשימור בתי-גידול באזורנו, שכן הכחדה מקומית שלהם תהיה גם הכחדה עולמית.מצילות החוף (Leopoldia bicolor), מין אנדמי לחולות וכורכר במישור החוף. 


בנוסף, נמצאים ברשימה שלושה מיני חלזונות האנדמיים לרכסי הכורכר בישראל ואוכלוסייה אנדמית אחת של זוחל (שנונית השפלה). שמות היצורים האנדמיים מופיעים באדום.


גבעת האירוסים היא כמובן לא נוף בתולי והיא נתונה להשפעת האדם זה זמן רב מאוד. קיימים בה מינים גרים ומינים מבוייתים, שהפכו לא מכבר לחלק מהמערכת האקולוגית. שמות המינים הגרים (21 במספר) מופיעים בחום. שמות המינים המבוייתים (תשעה בסך הכל) מופיעים בכחול.


אני מקווה סקר זה והרשימה הקטנה שיצאה ממנו יעזרו להמחיש את העושר הבלתי-נדלה של העולם הטבעי סביבנו, אשר שבריר ממנו תועד במהלך הביו-בליץ.עפרוני מצוייץ (Galerida cristata) על מתנן שעיר (Thymelaea hirsuta). העפרוני המצוייץ הוא עוף המקנן על הקרקע ולפיכך תלוי בשטחים פתוחים עם צומח נמוך. כנראה שלעולם לא יסתגל לחיות בערים ופארקים.
- על מבנה הרשימה -


הרשימה מכילה 452 מינים והיא רחוקה מלהיות מושלמת. היא מכילה רק מינים בהם היה אפשר לצפות במהלך היום והערב, בחודש מרץ – ומתוך אלה רק את המינים שהזדמן לנו לפגוש או להסיק את פעילותם ולהיות מסוגלים להגדיר באיזו-שהיא רמה של בטחון. בנקודה זו חרקים מהווים קצת יותר משליש מהמינים המתועדים בסקר שלנו.

כדי שהסקרים הבאים ישקפו את מה שאנחנו תופסים כמגוון המינים האמיתי בעולם, החרקים צריכים להגיע למחצית מכלל המינים המתועדים (בלי להפחית משאר המינים). דרך החיפושיות, למשל, אפשר להמחיש כמה מעט תיעדנו באמת: ברשימה מופיעים 41 מינים, בעוד החיפושיות היא הסדרה הגדולה בעולם וכנראה אף בשטח הגבעה מצויים מאות מינים שלהן! ככל שיהיו בסקר יותר מומחים שיגדירו, יותר צלמים שיתעדו ויותר מטיילים שיתפזרו וימצאו דברים, כך יעלה מספר המינים שנתעד ויתקרב לעושר המינים האמיתי בשטח הביו-בליץ.חרוטן קוני (Pyrgomorpha conica) חגב נפוץ, אחד מאלפי מיני החרקים החיים באזורנו. יש יותר מיני חרקים מאשר שאר מיני החיות והצמחים ביחד.


לא כל המינים שצולמו נכנסו לרשימה. רבים מהזבובים, כמו גם חרקים אחרים, פשוט לא היו ניתנים לזיהוי, לפחות לא לי ולאנשים שידעתי לשאול בעניין. אך הצילומים עוד שם וכשיימצאו המומחים, ניתן יהיה להוסיף את הגדרותיהם. כמו-כן, אני בטוח שפיספסתי מינים רבים, פשוט עקב חוסר התמצאות או תשומת-לב. ואפילו אם הבחנתי בהבדלים, לא תמיד כללתי את המינים, כי לא הייתי בטוח איך לסווגם נכון. אם מצאתי שלושה מיני עשים שכל מה שידעתי זה לשייכם למשפחה אחת, כתבתי רק את שמה של המשפחה, כמין אחד, אלא אם היה לעשים אלה דמיון ברור לסוגים שונים (ראו להלן).


ברשימות השמות המדעיים תראו לעתים את ראשי התיבות "cf." שפירושן "נראה כמו", כלומר, ידעתי שהמין שייך למשפחה מסויימת, אך לא הייתי בטוח אם אכן שייך למין האמור. הקיצור "sp." אומר שאני בטוח בסוג אך לא במין המסויים. נגיד אם אמרתי Geranium sp., זה אומר שאני בטוח שלפניי גרניון, אך איני יודע אם זה גרניון עגול, גרניון רך או אולי מין נוסף שאיני מכיר. לפעמים השארתי את מקום המין ריק לחלוטין (למעט מקף), כי יכולתי להגדיר את היצור לרמה נמוכה יותר – משפחה, או מחלקה, או אף מערכה בלבד, במקרה של הרירית. אם השם המדעי שייך למין או סוג, הוא יהיה בכתב נטוי. לפעמים שמתי במקומו של שם המין רק את שמה של התת-משפחה (אם זה כל מה שיכולתי להגיד). אזי הכתב לא יהיה נטוי.


השתדלתי לספק שמות עבריים למינים, אך לרבים מהמינים לא היו שמות עבריים, כך שקראתי להם בשם המשפחה. למשל, מבין שבעת מיני משפחת הקופצניים שתועדו בביו-בליץ, רק לאחד יש שם עברי (קופצן הבתים), כאשר ליד השמות המדעיים של שאר המינים מופיעה פשוט המילה "קופצן". שמות עבריים המוצעים על-ידיי לבני משפחת הזאבניים מופיעים במרכאות.


על-מנת שיהיה קל יותר לקרוא את הטבלה, צבעתי את הקבוצות, מממלכה עד משפחה, לסירוגין באפור ולבן. צביעה זו נועדה רק להדגיש את הגבולות, "איפה החרקים נגמרים והעופות מתחילים" או "כמה משפחות מסדרת האספרגאים מיוצגות בסקר".


אני מקווה שתמצאו את הרשימה הזאת מועילה או מעניינת, או אולי אף שתיהן. כבכל רשימה עם 452 פרטים, נשתרבבו בה בלי ספק טעויות. אנא ספרו לי עליהן, כדי שאוכל לשפר את הרשימה.מרווה דגולה (Salvia viridis), עוד מין צמח נפלא שניתן לפגוש בגבעת האירוסים. כל הצילומים בפוסט נעשו על-ידיי בזמן הביו-בליץ.תודה לכולם,

בין השאר, לרביד, ואורלב על האירגון,

לניצן על הבישול,

לבעז, ליאור, אייל ואמיר על ההדרכה

לאור ואורן ואביבה על ההרצאות

לאסף ואחיק על ההגדרות

ולכל שאר האנשים היקרים שהשתתפו ועזרו!


נתראה בביו-בליץ הבא!

בלומפ!


נ.ב. - השתתפו בבליץ הרבה צלמים מוכשרים שיצרו הרבה תמונות נהדרות. צריך לארגן תערוכה.

נכתב על ידי , 5/7/2017 17:00  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

66,384
הבלוג משוייך לקטגוריות: יצירתיות , מדע בדיוני ופנטזיה , מסעות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לJozh אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על Jozh ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2017 © נענע 10 בע"מ