לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

יתגברמלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


2/2013

בנימין נתניהו - ראש הממשלה הדתי הראשון ?


 

 

שלום קוראים יקרים.

להלן חידה - התוכלו לגלות מה משותף לאישים הבאים?

 

היועץ לביטחון לאומי שמינה ראש הממשלה נתניהו, יעקב עמידרור; היועץ המדיני של נתניהו, רון דרמר; ראש לשכת רה"מ, גיל שפר;

ראש הסגל לשעבר של לשכת רה"מ (ושליח אישי מפוקפק שלו בהווה), נתן אשל; מנכ"ל משרד רה"מ לשעבר, אייל גבאי; ראש השב"כ שמינה נתניהו

(בניגוד להמלצת יובל דיסקין, לפני פרישתו מראשות השב"כ, שרצה מועמד אחר), יורם כהן; יו"ר הקואליציה של נתניהו בכהונתו השנייה, זאב אלקין; היועצת של נתניהו לקשר עם הכנסת, פרח לרנר; דוברת הליכוד, נגה כץ רפפורט; ראש המטה של נתניהו בעבר, נפתלי בנט; ראש לשכת נתניהו בעבר, אורי אליצור; וככל הנראה, גם מזכיר הממשלה הבא, עתניאל שנלר (מועמד נוסף הוא שלמה פילבר, ראש לשכת נתניהו בשנים 2001-2003 ובכיר במועצת יש"ע לשעבר).

 

ובכן, לא אלאה אתכם. המשותף לכל: כולם דתיים "לאומיים", "סרוגים", רובם תושבי התנחלויות (פחות מ-5% מאזרחי המדינה), מהקבוצה החביבה על נתניהו, המעמד השליט, המגזר המועדף, בני האצולה. לפי הסקר החברתי של הלמ"ס מ-2009, אחוז היהודים בישראל המגדירים עצמם "דתיים" (לא חרדים) הוא 12%. לעומת זאת, במינויי נתניהו שיעורם הוא הרבה מעל ל-50%. נראה שבכל פעם שיש לנתניהו הזדמנות (מבחינת סבירות התאמה מסוימת) למנות דתי לתפקיד כלשהו - הוא ממנה אותו.

 

בנוסף, בתשדירי הבחירות של הליכוד (שפעם נקראה "מפלגה לאומית ליברלית") הופיעו שוב ושוב, באופן חסר תקדים אולי, הכותל והתורה.

כמו כן, נדמה שבשנים האחרונות, הביטוי "בעזרת השם" הפך שגור יותר ויותר בפיו של נתניהו. לכל זה אפשר אולי להוסיף את העובדה שבתו מנישואיו הראשונים חזרה בתשובה וכיום היא חרדית, ובנו הצעיר, אבנר, מצוי בתהליך חזרה בתשובה ומתהלך מזה זמן מה עם כיפה סרוגה לראשו.

 

זאת ועוד: להלן כמה דוגמאות, חלקיות אך מייצגות מאוד, של התהליכים וסדרי העידפויות של נתניהו במהלך כהונתו השנייה:

 

המתנחלים לחצו, 100 מיליון יושקעו בכבישים בגדה


מחקר של בנק ישראל חושף את עומק הפערים בין מגזרים בהשקעה בחינוך:

בעשור הקודם מימן משרד החינוך לבתי ספר יסודיים במגזר הממלכתי-דתי

בין 49 ל-72 שעות הוראה בשבוע, לעומת כ-47 שעות למגזר הערבי. במגזר

הממלכתי חילוני מימן משרד החינוך בין 42 ל-56 שעות שבועיות


הקופה הקטנה של סער: יותר לחרדים ולדתיים, פחות לנזקקים


ח"כ גפני: " לקחתי את הקיצוץ בתקציב הישיבות ושמתי בפח"

 

נתניהו הבטיח לסבסד תוספות תקציב לחינוך הדתי בלבד

 

שטייניץ חשף: הכפלנו תקציבים להתנחלויות בפרופיל נמוך

 

שכר הרבנים החדשים יזנק בעד 250%

 

ההשקעה ביהודה ושומרון צמחה ב-38% בתקופת נתניהו

 

"מורים למדעים: אוסרים עלינו ללמד על האבולוציה"

לטענת מורים רבים, בהשתלמויות שהם עוברים נאמר להם לא ללמד על התפתחות המינים בכיתות.

הסיבה: התחשבות במגזר הדתי. משרד החינוך: "הנושא נלמד בשיעורי הביולוגיה בתיכונים".


יעלון: "הממשלה לא מוכנה שלומד תורה ייכנס לכלא בשל כך"

"יעלון דורש שלא יהיה מצב שבו חובשי כיפה ייכנס לכלא רק משום שהוא דתי".

(כלומר, חילוני ייכנס לכלא אם הוא מעוניין לא להתגייס מטעמי מצפון/לימודי פילוסוספיה/

פיסיקה/ מחשבת ישראל/יהדות מנקודת מבט חילונית, ולעומת זאת, דתי שלומד תורה

מנקודת מבט אותודוכסית - לא ייכלא. המשמעות: מצפון דתי שווה יותר, הרבה יותר, ממצפון חילוני).

 

בנאום בפני ישיבת "מרכז הרב" בירושלים אמר נתניהו:

"הרי אין דבר יקר לכם מתורת ישראל, ועם ישראל, וארץ ישראל שליבה בירת ישראל ירושלים. ואני רואה את תפקידכם כמי שחובשים את ספסלי הישיבה המהוללת הזאת כתפקיד כפול. מצד אחד ללמוד תורה ולגדול בה, ומצד שני – ולא פחות חשוב מכך – ללמד תורה ולהעשיר את העם שבתוכו אתם חיים, העם שלנו. אם מותר לי להתבטא ככה, אני רואה בכם סיירת של תורה. יש פה כמה שהיו או יהיו בסיירות אחרות, אבל אתם סיירת של תורה. ובדומה לתפקידה של הסיירת בצבא שהולכת לפני המחנה, כך גם אתם הולכים לפני המחנה כדי להאיר את דרכו"

 

השאלה שחייבת להשאל היא בפשטות, למה? מה גורם לאדם שעל פניו הוא חילוני, גלוי-ראש, רציונליסט (או לפחות עושה רושם כזה), שגדל בבית חילוני לחלוטין בשכונת רחביה האקדמית בירושלים, בן של פרופסור אתאיסט, שירת ביחידה שהסתמכות מיסטית על כוחות על-טבעיים כלשהם היא לא בדיוק הצד החזק שלה, רכש את השכלתו האקדמית באוניברסיטה היוקרתית MIT בבוסטון - מה גורם לו להעריץ באופן כה מתבטל מגזר אחד מהאוכלוסייה, ועוד כזה שאחראי במידה רבה לבידוד הבינלאומי של ישראל, ולהיסטוריה של האלימות הפוליטית היהודית בשם אלוהים (תג מחיר, נוער הגבעות, המחתרת היהודית, מחתרת בת עין, כהניזם, ג'ק טייטל, עמי פופר, יורם שקולניק, ברוך גולדשטיין, יגאל עמיר ועוד ועוד), ומה גורם לו להעדיף גם את החרדים על פני החילונים (וככל הנראה מסתמן שגם במו"מ הקואלציוני הנוכחי, את ש"ס על פני יש עתיד), אלו שהקימו את המדינה, משרתים בצבא ומילואים, משלמים מסים, יוצאים לעבוד, אחראים לתרבותה במידה רבה, והם עמוד השדרה של מערכת המשפט, הכלכלה, המדע, היי טק, הרפואה ועוד.

מה גורם לבנימין נתניהו להתבטא כך ("בעזרת השם")? האם כך נהג להתבטא בילדותו? במהלך מבצעים בסיירת מטכ"ל? האם אלו רק מטבעות לשון לצרכי פופולריות זולה אצל מצביעי ליכוד מסורתיים, או שינוי חיצוני המבטא אמת פנימית? מה גורם לו לאמץ סדרי עדיפויות תקציביים מעוותים כאלה, ומה גורם לילדיו לחזור בתשובה? ואם גם ראש הממשלה עצמו מצוי בתהליכי "התחזקות" דתיים, האם לא ראוי ליידע את הציבור על כך? האם הוא סבור, כמו מנהיג הציונות הדתית, הרב צבי יהודה הכהן קוק, שמלחמת ששת הימים היא הוכחה שהמשיח יגיע בימינו? האם הוא מאמין שההתנחלויות בגדה המערבית "מזרזות את ביאת המשיח"? האם הוא מאמין שישראל צריכה להידמות לשכנינו המוסלמים מבחינת היחס לנשים, מיעוטים וחד מיניים (ומבחינת ריסון התקשורת החופשית והפחדת האקדמיה - נראה שזהו הכיוון), או לפעול בהתאם לערכי המערב הדמוקרטי ומגילת העצמאות? האם הישראליות החילונית, הבריאה, האזרחית והפשוטה, עד כדי כך זניחה בעיניו, שולית בעיניו?

 

 

נכתב על ידי ליבוביץ לעניים , 5/2/2013 22:42  
3 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטכינוי:  ליבוביץ לעניים

מין: זכר
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , ספורט , מדעי הרוח
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לליבוביץ לעניים אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על ליבוביץ לעניים ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ