לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים

הסיפור, הספר והספרן

מנהל את הספריה בישיבת הר עציון, באלון שבות, יותר משלושים שנה. כעת, משתתף בתוכנית לתואר שני בספרנות ומידענות במכללת דוד ילין, בירושלים. הבלוג יתעסק בעיקר בתכנים של הקורס לניהול ידע.


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


2/2013

הספריה כשומרת על אוצרות הרוח והידע האנושי ועל הרצף התרבותי


בימי קדם נוסדו ארכיונים וספריות שרוכזו בהן תיעוד של הפעילות המינהלית של הממלכות העתיקות ודברי ימיהם. במשך הזמן, תיעדו את הידע האנושי המצטבר ונכתבו גם יצירות ספרותיות, המבטאות את התרבות המקומית ואת האמונות הקדומות, ונשמרו גם הם בספריות הממלכתיות השונות ובמקדשי עובדי האלילים. לא מדובר בספרים כפי שאנחנו רגילים, דיו על נייר וכרוכים בכריכה המאגדת את כל הדפים. אז כתבו על גבי לוחות טין בהיותם רכים, ובסיום הכתיבה ייבשו אותם בשמש.  השתמשו בחומר עמיד זה כדי לשמור על מקורות ידע ותרבות אלו לאורך ימים. זאת אומרת, שכבר אז הבינו את ערך הידע ואת החשיבות לשמור עליו לדורות הבאים.

 

כאשר קמו ממלכות חדשות ואימפריות עצומות, על חורבות ממלכות שנכבשו, ראו מלכיהם לנכון להעשיר את ספריותיהם ואספו את הידע של הממלכות הנכבשות שהצטבר בספריותיהן. כך גם התגלגלו אוצרות הידע האנושי אל יוון,  ומיוון לרומא ומרומא לידי הכנסיה הנוצרית לגווניה, ומשם לאירופה ולמרכזי ההשכלה והתרבות של ימי הנאורות ועד ימינו. המדיום השתנה מלוחות אבן וטין לקלף ופפירוס, ובהמשך המציאו את הנייר ואת הדפוס, אבל הקו של שמירה על נכסי הידע, הרוח והתרבות נמשך, ועוד התעצם, בהקמת ספריות אדירות ברחבי העולם. הערכים ההומנים והדמוקרטים שהתפתחו במאות השנים האחרונות הביאו לידי כך שנוסדו גם ספריות ציבוריות מקומיות כביטוי לחופש הידע וחופש הדעות, שהם אבני היסוד של החברה הדמוקרטית.

 

עם התפוצצות המידע במאה השנים האחרונות, שיטות המיון בספריות הפכו להיות חיוניות כדי לשמור על המבנה והסיווג של הידע, תוך כדי הנגשתו לציבור. הספרנים בעלי החזון ראו בזה חובתם להנגיש את פריטי הידע והרוח בדרך שמציגה בפני הקוראים את ההקשר ההיסטורי והתרבותי של כל פריט.

 

המחויבות הזאת צריכה להניע את פועלם של הספרנים-מידענים, גם בתקופה הנוכחית, המשופעת באמצעים אלקטרוניים ודיגיטליים. גם עידן של נגישות הולכת וגוברת למקורות המידע טומנת בקרבה סכנה של איבוד הדרך וטביעה בים המידע, אם לא נשכיל לסווג את המידע ולעשות סדר ומיון שכולל את ההקשרים ההיסטוריים והתרבותיים שלו.

 

חיוך

נכתב על ידי , 8/2/2013 09:26  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטכינוי: 

בן: 62
הבלוג משוייך לקטגוריות: האופטימיים , ספרות , מדעי הרוח
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לאהרן ביג'ל אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על אהרן ביג'ל ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ