לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה


Avatarכינוי: 

מין: נקבה

תמונה

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:

הוסף מסר

3/2017

חזון הרזון והפרעות אכילה


שרית שץ

 

בחברה המערבית של ימינו מתפשטת ומתרחבת תרבות "הדיאטות והרזון" הבאה לידי ביטוי בעיסוק יתר במזון, מבנה גוף ומשקל תוך כמיהה לרזון לעתים בלתי אפשרי המהווה את דגם הגוף המושלם אותו יש להשיג בכל מחיר. התרבות מטפחת ציפיות אלה בעיקר כלפי נערות צעירות ונשים הנשפטות  על פי הופעתן החיצונית ביתר חומרה מאשר גברים. מצופה מנשים שתהיינה רזות  במחיר בריאותן הגופנית והנפשית, התפתחותן וצמיחתן האישית וכמובן תוך קריצה אל כיסן וכספן. תפיסות אלה מוחדרות אל ראשנו מידי יום ביומו בכל אשר נפנה. דמויות הנשים הזוהרות, המטופחות והדקיקות באופן כמעט בלתי אנושי, אשר גילן הולך ויורד עם הזמן,  מציפות את אמצעי התקשורת השונים, סרטי הטלוויזיה והקולנוע ותעשיית האפנה והפרסום. העיתונים מוצפים בפרסומות לדיאטות פלא ולפתרונות קסם אשר יעצבו את גופה של האישה על פי דרישות התרבות ובניגוד לנטיותיה הטבעיות.  על פי מחקרים נמצא כי משקלן הממוצע של הדוגמניות המהוות את הדגם לחיקוי מצוי בטווח של 23% מתחת למשקלה של האישה הממוצעת. באופן כזה גדל הפער הבלתי ניתן לגישור בין מבנה גופה של האישה כפי שהוא במציאות לבין אידיאל היופי אליו יש לחתור. באווירה זו גדלות ילדות אשר מגיל צעיר מאוד מפנימות  מסר חברתי האומר שנשים הן לעולם אינן טובות מספיק אלא אם כן תמנענה מעצמן ותלחמנה בנטיות גופן  ובתהליכים טבעיים העוברים עליו על רצף חייהן, כמו: שינויי גיל ההתבגרות, הריון ולידה, בגרות. הן לומדות שכדי להיות מושכות, מצליחות, מקובלות, מאושרות ושולטות בחייהן עליהן לחתור בכל דרך אל הרזון המיוחל.

העיסוק הכפייתי ברזון ובמשקל עלול להוביל להתפתחות מגוון רחב של התנהגויות מזיקות ולעתים חמורות והרסניות. השיטה המקובלת כיום לשליטה על משקל הנה הדיאטה שהפכה ל"טקס חברתי" נפוץ ביותר והוא מכוון פעמים רבות את אורחות חיינו.

 

משמעותה של דיאטה היא צמצום צריכת המזון לרמה שאינה משרתת את הצרכים הגופניים והנפשיים. בשנת 1992 יצא ארגון הבריאות הלאומי של ארה"ב בהכרזה כי דיאטות "אינן עובדות". יותר מכך, בקרב מומחים רווחת ההנחה כי אחד הגורמים המרכזיים לעליית שיעור המשקל העודף בעולם המערבי הנו עיסוק מוגבר בדיאטות. בדיאטות טמונים סיכונים רבים החל מהתקפי זלילה בלתי נשלטים, תנודות קיצוניות במשקל, פגיעה במנגנוני וויסות פנימיים של משקל ואכילה, תנודות במצב הרוח, דיכאון, חשיבה בלתי פוסקת על אוכל והפרעות בריכוז, פגיעה בדימוי גוף ודימוי עצמי, וכלה בהתפרצותה של הפרעת אכילה חמורה שיש בה איום ממשי לחיים.

 

90%-95% מהלוקים בהפרעות אכילה הנן נערות ונשים אך חשוב לציין כי גם נערים וגברים אינם מחוסנים מפניהן. שכיחותן של הפרעות אכילה כמו : אנורקסיה נרבוזה אשר הלוקה בה מרעיבה עצמה לעתים עד מוות, בולמיה נרבוזה אשר הלוקה בה נתקפת בהתקפי זלילה ולאחר מכן מכריחה עצמה להיפטר מהאוכל  ואכילת יתר כפייתית אשר הלוקה בה נזקקת לאוכל לצורך פיצוי וניחום רגשי, מצויה  בעליה מתמדת. הפרעות אכילה מתפתחות על רקע של סבל פנימי, קשיים רגשיים  וערך עצמי ירוד. המאפיין הבולט בהן הוא עיסוק יתר במבנה הגוף ובאכילה, פחד מהעלייה במשקל ותפיסת הערך העצמי כתלוי במבנה הגוף ואופן האכילה. הסיבות להתפרצותן של הפרעות אכילה הנן מורכבות ורבות והן שונות מאדם לאדם, אך אין ספק כי הן צומחות על קרקע תרבותית המטפחת אותן והמשווה להן ממדים של מגפה חברתית. במרבית המקרים מהווה תהליך הדיאטה המקובל כזרז להתפרצותה של הפרעת אכילה.

 

הפרעות אכילה הן מצבים קיצוניים של חולי, אך הן מעידות על ערכים מקובלים הנתפסים כנורמליים בחברה של ימינו. על פי מחקרים נמצא כי קרוב ל - 90% מהנשים בעולם המערבי מרגישות לא נוח בגופן ואינן שבעות רצון ממנו. יותר מ - 80% נקטו בדיאטה עד הגיען לגיל 18 , 20% עוסקות בהתנהגויות המאפיינות הפרעות אכילה, ו - 40% מהילדות בגילאי 9 כבר עסקו בדיאטה. ילדות קטנות בגילאי 3-4 מביעות רצון להיות רזות ודוגמניות אשר הפכו להיות לגיבורות תרבות בימינו ולדמויות מרכזיות בעיתוני ילדים ובתכניות טלוויזיה שונות להן חשופים הילדים.

 

לאור הדברים שהובאו עד כה נשאלת השאלה : מה ניתן לעשות כדי למנוע תופעות הרסניות ומזיקות אלו? כיצד ניתן להשפיע על התרבות, על החברה, על אמצעי התקשורת, על עולם האפנה והלחצים המופעלים עלינו? התשובה לכך הנה כי ניתן לעשות רבות, אך העשייה תלויה בכולנו והשינוי לא יתחולל "בין לילה". כל תהליך שינוי מתחיל מהיחיד, מכל אחד ואחד מאתנו. בסופו של דבר אנו יוצרים את החברה בה אנו חיים. אנו אלה אשר עורכים סדרי עדיפויות בחיינו ומחליטים מהם הדברים החשובים לנו באמת. אנו אלה המחנכים את ילדינו ומנחילים להם ערכים בריאותיים וחינוכיים. על כולנו לבחון את תפיסותינו והתנהגויותינו הן כלפי עצמנו והן כלפי ילדינו וסביבתנו הקרובה.

 

פתחו מודעות ורכשו כלים להתמודדות עם נושא רחב וחשוב זה  על ידי למידה, קריאה והתייעצות עם אנשי מקצוע מומחים מתחומים שונים. בחנו את גישותיכם לגבי הדגש אותו אתם מייחסים לדיאטות, הופעה חיצונית ורזון. עד כמה נושא זה שולט בחייכם ובחיי בני משפחתכם, עד כמה אתם מעודדים מסרים האומרים כי הופעה חיצונית מעידה על ערכו של האדם, על אישיותו וכישוריו. עד כמה מבנה גוף "מושלם" אכן מוביל לתחושת אושר והגשמה. למדו את ילדיכם כי בני אדם שונים אחד מהשני והשוני הוא מה שהופך כל אחד מאתנו ליחיד ומיוחד. הדבר נכון גם למבנה גוף, שכן בני אדם באים לעולם בצורות שונות ומגוונות. הפנימו את התפיסה כי דיאטות הנן שיטה פסולה הפוגעת בבריאות ואינה מסייעת לייצב משקל גוף בריא הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים. בחנו את הרגלי האכילה שלכם, האם הם מסודרים ומבוססים על תחושות רעב ושובע גופניים, או שמא הם באים לספק רעב רגשי, שעמום, הפגת בדידות, כעס או תסכול. למדו מהם הרגלי אכילה הולמים. עסקו בפעילות גופנית סדירה וסגלו אורח חיים אשר יתרום לבריאותכם הגופנית והנפשית. אכילה בריאה ועיסוק בפעילות גופנית  יסייעו לכם לפתח את משקל גופכם בהתאם לנטיותיכם הטבעיות. 

 

למדו על הפרעות אכילה המהוות בעיות בריאות קשות ומורכבות. חשוב לדעת כי הטיפול היעיל ביותר בהפרעות אכילה הנו מניעתן או זיהוין המוקדם והתחלת טיפול סמוך למועד התפרצותן. במידה ואתם חושדים כי מישהו הקרוב לכם מגלה סימנים המחשידים התפתחותה של הפרעת אכילה, כמו : ירידה קיצונית במשקל, עיסוק כפייתי במזון ומשקל, פחד מהעלייה במשקל, התנהגויות אכילה חריגות ותופעות גופניות שונות, הביעו בפניו את דאגתכם בדרך אכפתית ותומכת. עודדו אותו בעדינות אך בהחלטיות לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

תפיסות וגישות הנוגעות לאכילה ומבנה גוף הנן דפוסים חשיבתיים הנרכשים במהלך חיינו. אנו מעבירים אותם הלאה לדורות הבאים וכולנו מושפעים מהאווירה התרבותית - חברתית הסובבת אותנו. התפיסות הקיימות אינן גזרה משמים. עלינו ללמוד ליטול אחריות על חיינו ובריאותנו ולפעול כנגד מסרים הרואים באדם וערכו את סך צורתו החיצונית, תוך גרימת נזק רב לרווחתן הגופנית והנפשית.

 

נכתב על ידי , 4/3/2017 15:41  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט1,739

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לשרית ש. אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על שרית ש. ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ