לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה


All that is gold is rusting

Avatarכינוי:  -Elation-

מין: נקבהפרטים נוספים:  אודות הבלוג


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

9/2014

תשמרו לי על הכוס, תכף אשוב.


הפוסט הזה הוא פוסט תגובה למה שכתוב כאן. אני ממליצה לכם לקרוא את הפוסט אם אתם רוצים להשוות בין הדיונים, אבל במקרה והעצלנות השתלטה עליכם הנה כמה נקודות הסכמה התחלתיות ביני לבין כותב הפוסט [נקרא לו 'האיש' למטרות פרקטיות]. האיש מגדיר את ההבדלים בין הטרדה מינית, אונס, והתנהגות מינית מקובלת. אני מסכימה עם ההגדרות שלו. המחלוקת שלי ושלו נובעת מההתייחסות החברתית לאונס, ונובעת מדיון שניהלנו על קמפיין "תשמרי על הכוס שלך" - קמפיין שהאיש רואה כמבורך [במילותיו] בניגוד לתסכול הגדול שאני מרגישה בעקבותיו. אני שוב ממליצה לקרוא את הפוסט שלו ולא להסתפק בתקציר שלי, דברים תמיד הולכים לאיבוד בתרגום.


זהו קמפיין 'תשמרי על הכוס שלך' שנועד להעלות מודעות לשימוש בסם האונס בברים/מועדונים וכו', האם אתם זוכרים אותו?

הקמפיין הזה עורר הרבה תשומת לב שלילית כלפיו ו'זכה' לביקורות רבות מצד נשים וגברים. מספיק רק להריץ חיפוש קצר של הלוגו כדי למצוא עשרות ואולי מאות פוסטים זועמים בנושא. הקמפיין השתמש במשחק מילים מעצבן במיוחד כדי להעלות מודעות למטרה חשובה ונכונה, אבל עשה זאת בצורה כל כך בזויה שבעיני הוא הפך לחלק מתרבות האונס. רקע ורוד ומשחק מילים שמרמז על איבר מין נשי, חה חה, הצלחנו להיות שנונים ולהעביר את המסר, אחלוש. זה כל מה שאני רואה פה. אני בקושי רואה את האישה. אני רואה כוס, אני רואה יד, אני רואה רמיזות מיניות, אבל אני לא רואה את האישה.


אני יודעת ששמעתם וקראתם כבר מיליון פעם מיליון פוסטים של נשים שטענו את אותו הדבר. לפעמים הפנמתם, לפעמים קצת פחות, הרבה פעמים המטרה פשוט עברה לכם מעל הראש. כי ברור שאישה צריכה לשמור על הכוס שלה, מה, היא טיפשה? היא רוצה להאנס? היא חושבת שאם לפרוץ לבית זה פשע ויש משטרה שתטפל בפריצות אז אפשר ללכת לישון עם דלת פתוחה? אז שתשמור על הכוס שלה! נכון? שתהיה אקטיבית, שתקח אחריות, שלא תהיה קורבן, שתחזיק כוס בצורת קונוס כך שאי אפשר להניח אותה לרגע ותעלה מודעות.

 

מבזק חדשות לאנשים שלא מבינים איך תרבות האונס עובדת:

כאישה כל משקה וכל בגד וכל בחירה בחיים היא כוס בצורת קונוס שאי אפשר להניח אפילו לרגע. כל פניה ברחוב לא מוכר זה משפט שדה שלם שיעשו לנו אם מישהו יחליט לשלוח אלינו יד. כל חולצה שנלבש תשמש נגדנו בבית המשפט, כל פגישה שערכנו עם גבר מאחורי דלת סגורה היא סימן שאלה מכוער שיכול להדחף לנו לפרצוף בשביל שהחברה לא תרגיש שיש בה טיפת אשמה כשמישהי נאנסת. את יכולה להיות במועדון ולהשגיח על הכוס שלך מבלי להתיק את המבט, את עדיין תעלי על אוטובוס שעלית עליו כל חייך ואיזה זין רופס יתחכך לך ברגל אם לא תשגיחי טוב טוב על הרגל שלך. אז תשגיחי על הכוס, ותשגיחי גם על הרגל. כשאת בבית, הקפידי להביט בחשד על קרובי משפחה זכריים, אנחנו הרי מנסים למנוע פה אונס, מה התמימות הזאת פתאום? לא ידעתן שרוב מקרי האונס מתרחשים בעקבות תקיפה של אדם מוכר? אולי כי מנסים למכור לכן שאונס זה משהו שקורה במועדון, או בחושך, או במקומות פחות מתקדמים איפה שאין תרבות מתקדמת כמו שלנו.

 

ותנו לי לספר לכם משהו על התרבות המתקדמת שלנו: זה בולשיט. אחיזת עיניים. אנשים שתומכים בקמפיין 'תשמרי על הכוס שלך' ינסו למכור לכם שהזמנים השתנו, שנשים לא יושבות בסוף האוטובוס ואף בוס לא יכול פשוט לצבוט את המזכירה שלו בתחת ושאם מישהי נאנסה היא זכאית להתלונן והאנס יענש במלוא החומרה. הם אולי יסכימו חלקית שתרבות האונס קיימת אבל הם ימהרו לציין שנשים חופשיות כמו גברים והן מחפיצות את עצמן בדוגמנות ופורנו וככה הדברים עובדים היום. להציע להם פתרונות זה בלתי אפשרי, כולם יגידו לכם אותו הדבר- אי אפשר לעצור אנס, למה שבינתיים לא נלמד נשים לקחת אחריות, לעזור למנוע את ההטרדה הבאה, את האונס הבא?

 

כמובן שאף בחורה לא בוחרת שמישהו זר יגע בה באוטובוס: אבל למה היא לא זזה כשזה קורה?

כמובן שאף בחורה לא רוצה שיסממו אותה: אבל למה היא לא משגיחה על הכוס שלה?

כמובן שאף בחורה לא רוצה שיאנסו אותה באיזה סימטה: אבל מה היא עושה בחוץ בשעה מאוחרת?

כמובן שאף בחורה לא רוצה שהבוס שלה יטריד אותה: אבל למה החצאית שלה כזאת הדוקה?

כמובן שאף בחורה לא רוצה שידיד שלה יעיר הערות על הגוף שלה: אבל למה היא מסתובבת איתו?

כמובן שאף בחורה לא רוצה שיגעו בה במועדון בלי רשות: אבל למה היא במועדון אם היא רוצה להיות זאת שקובעת מי יגע בה?

 

אז תחנכו אותי, בבקשה.

תגידו לי להצליב רגליים ולא לצאת לבחוץ אחרי השעה שמונה בערב ולא לבטוח בזרים ולהיות ערנית. כאילו אני לא עושה את זה ממילא כל חיי, כאילו אני לא חיה בפחד גם ככה. תחנכו אותי, כי זה נכון שאי אפשר לשלוט על מי שמחליט לאנוס, אני לא אומרת את זה בציניות. זה נכון, אבל מזווית מבט חברתית אפשר לשלוט על נאנסות, זה קל. כולם עושים את זה. כולם חוטאים בזה כל הזמן וכשבחורה מתלוננת על נבחר ציבור תמיד מחפשים מה יוצא לה מזה וכשבחורה מתלוננת על בחור אלמוני כולם כל כך מנומסים כי יש 3% תלונות שווא שקריות והחיים של הבחור עלולים לההרס. כמה אי נעימות אפשר היה למנוע, אם נשים היו מפסיקות להתעקש לרצות להרגיש מוגנות, אה?

 

אבל בפעם הבאה שאתם אומרים לי לשמור על הכוס שלי - לכו לפייסבוק, לכו לסיקרט, לכו לקו 4 או 5 או כל קו אחר, תפקחו עיניים. תראו כמה פוסטים תמצאו על ילדות עם תמונות שלהן ומספרי הטלפון שלהן ושאלות על האם הייתם מזיינים אותן או לא, מישהו פה טורח לדווח? תראו כמה בחורות עומדות במקום לשבת כי שבוע שעבר מישהו החליט לחלוק איתן את הזקפה שלו בניגוד לרצונן. תחפשו את כל הבחורות שמרגישות כמו קונוס מזויין, כוס שלא יכול לשבת אפילו לרגע, ותשמרו עליו לרגע, בשבילה. תחנכו את עצמכם, קמפיין עצמי שכזה, כי אף אחד לא יוציא קמפיין של לשמור על הידיים שלכם, אף אחד לא יראה את הצורך, כבר אמרתם לנו להזהר.

 

כי לפעמים אתם לא רואים כמה זה ביג דיל עבור בחורה שאומרים לה לשמור על הכוס שלה או לא להיות 'נותנת'. לפעמים אונס מתחיל אפילו בלייק, כי היום זאת ילדה בסיקרט, מחר זאת אחותכם, אמא שלכם, דודה שלכם. הן כולן כמו כוס שתיה בצורת קונוס והן לא יכולות לשבת אפילו לרגע והן עייפות ונמאס להן. אין להן תחושת ביטחון או מקום על הכתפיים לעוד אחריות על פשעים שבכלל נעשים כלפיהן. תגינו עליהן, אל תורידו מהן את העיניים ותעזרו להוריד מהן את הידיים, תודה.

נכתב על ידי -Elation- , 1/9/2014 15:52  
17 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

הבלוג משוייך לקטגוריות: יצירתיות , ספרות , שונות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות ל-Elation- אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על -Elation- ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2014 © נענע 10 בע"מ