לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

רכה ונימוחה

שידורינו חזרו כהרגלם


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
5/2017

אחותי הרעילה


לאחותי 3 ילדים. הבן האמצעי, צעיר בשנה מהקטנה שלי ואוהב אותה ממש. עד כדי סצנות קנאה ואלימות קשה כשהיא לא מתיחסת אליו. הם לא מתראים ממש כי אחותי גרה בדרום, ליד ההורים שלי ואני גרה במרכז. אנחנו נפגשים אחת לחודש ברגיל ובחגים הגדולים.

בראש השנה, נפשנו יחד בעיירת חוף. באחד הביקורים בחוף הים, לקטן זז איזה בורג ולפני שהבנו מה קורה פה, הקטנה שלי היתה שרועה עם הפנים לחול והוא ישב מעליה וחנק אותה. רצתי אליו ותלשתי אותו בכח ממנה אבל ההורים שלו שהיו קרובים פיזית לארוע, הרבה יותר ממני, לא עשו כלום. האב עוד הוסיף חטא על פשע וניסה לחקור מה היא עשתה שזה מגיע לה והמשיך וטען שהבן שלו לא אשם כי התגרו בו. לא הגבתי לדברי האב אבל דיברתי עם הילד (שהוא אחיין שלי וגם יש לו אמא פסיכוטית), הדגשתי את הנזק שנגרם והנזק שהיה עלול להגרם ואיך להתנהג אחרת במקרים כאלה.
זה לא עזר
לפני כמה חודשים, כשישבנו במסעדה יחד וגם היה יום ההולדת לאותו אחיין, הקטנה שלי שלא ממש בעניין של מסעדות וגם נורא בררנית באוכל, נכנסה לחדר המשחקים (כל מסעדה שמארחת משפחות בשישי, צריכה חדר משחקים לילדים). אחרי כמה דקות היא פרצה משם בבכי, מחזיקה ביד את המשקפיים החדשות דנדשות שלה, מרוסקות לרסיסים. מסתבר שהאחיין הצטרף אליה לחדר המשחקים, התעצבן על משהו, טען שבנים יותר חזקים מבנות והביא לה בוקס בעין. במזל לא נפגעה לה העין מרסיסי הזכוכית. הפעם לא שתקתי. הבהרתי להורים, אחותי ובעלה, לילד ותכלס, לכל הנוכחים במסעדה, שזו התנהגות מזעזעת בעיני, שיחנכו את ילד לא להרים ידיים ושאני לא מוכנה שהם ישחקו יחד, ללא נוכחות מבוגר בחדר.

היתה דרמה.
בסוף אותו יום נסענו הביתה ואני לא חייבת לסבול אותה יותר, אבל היא ממשיכה ללבות שנאה. 

היא לא מוכנה שניפגש ושהילדים ישחקו יחד. היא מלבה את הדרמה על בסיס יומי וההורים המסכנים שלי אוכלים ממנה מרור.
היום בת הדודה שלי התחתנה.
היתה חתונה נהדרת אבל הושיבו את כולנו בשולחן אחד. עוד לפני כן, ביציאה מהחופה, היא ניגשה אלי בתוקפנות וסיננה שארחיק את הבת שלי מהילדים שלה. אמרתי לה שתוריד טונים ואם יש לה בעיה, שתתמודד. היא התנפחה כולה וצעקה על הילדים שלה, שלא לשחק עם הילדה שלי. הם כולם נבהלו ונעלבו ממנה, עד עמקי נפשם הרכה ואז התחיל משחק הכסאות. היא ביקשה מכולם לקום ולהתיישב בכסאות אחרים כדי שלא יצא מצב בו הילדים שלה ישבו ליד הקטנה שלי. היא התנפלה עלי בשולחן בדיבור גס וצעקני. השתקתי אותה ברגע ופניתי לנחם את הקטנה שלי. במשך כל הארוע, התמקדתי בשמחה. חייכתי הרבה לילדים שלי ושלה, ליטפתי אותם, חיבקתי אותם והראיתי להם שאני אוהבת אותם ממש. גם לבן האמצעי שלה. עודדתי אותם להמרות את פיה, לברוח ולשחק יחד. אכלתי, שתיתי, שוחחתי עם קרובים רחוקים ורקדתי עם הילדים שלי, כמה שיותר. 
כשיצאנו הביתה, הבת הגדולה שלי אמרה לי שהיא ממש התרשמה מהדרך בה התמודדתי עם הארוע. שלא נתתי לה להרוס לי את מצב הרוח. שזה ממש היווה השראה בשבילה. 
אח"כ בדרך, הבן הגדול שלי סיפר לי שהיא באה אליו ודיברה איתו, ניסתה לסכסך ודיברה עלי לא יפה. הוא רק אמר לה שוב ושוב כמה אני מדהימה. איזו אמא מדהימה יש לו והרעיף עלי שבחים בפניה.
הלב שלי עלה וגדש 

אני לא יודעת איך להתמודד איתה ואני לא באמת רוצה. אני מרגישה שהיא מלאה רעל וכל מגע איתה, מרעיל כל מי שמתקרב אליה. שמסוכן עבורי בכלל לנסות לטפל בה או לרפא אותה. אני יכולה רק להציע ניחומים להורים שלי או לילדים שלה, האחיינים האהובים שלי.
אני מקווה מאד שיהא תמצא לעצמה ריפוי מתישהו ואז יהיה אפשר אולי לחדש מגע. אבל בינתיים, רק לצמצם מגע ולצמצם נזקים.
נכתב על ידי ליבי פלופ , 23/5/2017 01:35  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 מחשבות על אסטרטגיות בגיבוש זהות אצל נשים - המשך


ההבדל הגדול בין גברים לנשים, באסטרטגיה לגיבוש זהות, הוא שנשים יולדות וקל מאד לבחור להיות אמא.

ז"א, קשה מאד לברוח מהבחירה הזאת.

קשה לבחור לא להיות אמא או להיות משהו אחר מלבד אמא.

אפילו ילדה בת 3 או 4 או 9, כבר יודעת שהיא תהיה אמא וחלקן הגדול בוחרות לוותר על זהות אחרת. 

זו אפשרות שגברים אפילו לא חושבים עליה. להיות אבא כבסיס מוצק ובלעדי כל כך לזהות שלהם.

ילדים בנים בקושי יקדישו את חלקיקי המחשבה שבנות מקדישות להורות.

הסייגות - זה פחות נכון בחברות פתוחות וליברליות ויותר נכון בחברות מסורתיות וגם, לא עשיתי מחקר וגם לא קראתי (לאחרונה) מחקרים שבטח נעשו על הנושא, בחברות שונות. אני כותבת אינטואיטיבית.

אז ילדה כזו שדי ברור לה שהיא הולכת להיות אמא, תבנה זהות עצמית על סמך תכונותת חזקות.

 

רגע, מה זה זהות ואיך תכונה חזקה משפיעה עליה.

זהות היא אוסף של תכונות שמגדירות לאדם, את האני שלו. האופן שבו הוא מציג את עצמו לעצמו ולאנשים אחרים.
זהות היא חלק מהסיפור המרכיב את האדם. מסך האמונות שבונות את מודל העולם והמיקום שלו בתוכו.

לרוב, אין לאדם רק זהות אחת ויחידה, אלא אוסף של פרסונות שונות בניואנסים, שמשמשות אותו למצבים חברתיים שונים.
דוגמא קלאסית היא פרסונה מינית (אוסף האמונות שמגדירות את מבנה העולם הסקסואלי של אדם והתכונות שמגדירות את המיקום והמאפיינים שלו בתוך העולם הזה) הנותרת לרוב חבויה, נחשפת אך ורק בסיטואציות מיניות או אינטימיות.

כשרכיב חזק ומשמעותי בזהות, מאבד את הכח שלו, אדם ירגיש מצוקה אמיתית שמקורה בפער שבין הפידבקים שהיה רגיל לקבל בעבר, לאילו שמקבל בהווה. הוא יקדיש מאמץ, להחזיר את הגלגל אחורה. להמשיך ולקבל את אותם פידבקים שרגיל. או לחילופין, ידחיק או יכחיש, יסרב לראות את המציאות כפי שהיא. יסרב להכיר בכך שהעולם השתנה או שהוא השתנה.

 

רגע, מה זו חברה מסורתית - חברה שמצמצמת את הזהות הנשית לאמהות, כמוטיב עיקרי, מרכזי ושולט עד כדי דחיה של כל מרכיב אחר בזהות. הזהות הגברית בחברה מסורתית, מצומצמת פחות ומאופיינת קודם כל על דרך השלילה, בכל מה שהוא לא נשי. וכמה שרחוק יותר מהנשיות, ככה יותר גבר. עד כדי הדרה של נשים ממרחבים גבריים.

 

התכונה הכי חזקה, אצל בנות, היא יופי כמובן.

חזקה כי היופי קל כל כך לזיהוי מיידי, שהוא כמעט ומבטל כל תכונה אחרת, בגיבוש הזהות וגם כי באה בהלימה להאמהות.

יופי הוא פריווילגיה אדירה.

ילדה יפה תקבל המון תשומת לב על בסיס יופי. היא תצטרך להתאמץ פחות כדי לקבל מה שהיא רוצה. היא תרגיש מוגנת ומטופלת וחזקה חברתית.  

היופי ילווה אותה גם אל תקופת ההתבגרות.

היופי יהווה חלק חזק ומשמעותי מהזהות שלהן. הן ירגישו את ההשפעה הפריווילגית שלו וידעו ברגע, כשההשפעה שלו תדעך. לפי סימנים קטנים, בלתי מדידים ובלתי מורגשים לזר - כמות העיניים הנישאות, המהירות שבה אנשים מתקרבים, שבה אנשים נענים לקריאתה...

נשים שהיו יפות בילדותן או בבגרותן, לא יוותרו על היופי והפריווילגיות שבאות איתו. הן יעבדו קשה בשמירה על יופי הזה. 

ונדמה לי שזה ההבדל הגדול שבין יופי לתכונות אחרות שבונות זהות (חוכמה, כשרון מיוחד, חברותיות, אמביציה). היופי מתחיל חזק, מתגבר עד שיא מסויים ואז מתחיל לדעוך. הילדה / נערה, תקבל פידבק ותהנה מפריווילגיות עם יחסית מעט השקעה. היא תרגיש שהפידבק הולך ועולה עד נקודת שיא מסויימת ואז, כשתרגיש שיורד, היא תתחיל להשקיע בלשמר את היופי.
לעומת תכונות אחרות, כמו חוכמה או כשרון אחר או יחסי אנוש, בהן נדרש להשקיע משלב מוקדם יחסית כדי לשמר את אותה רמת פידבק.

 

ניקח למשל חוכמה. 

ילדה חכמה, צריכה להיות חכמה במיוחד, יותר חכמה מכל הילדים האחרים בכיתה, כדי להבין שזו התכונה החזקה שלה. חזקה מספיק כדי להטמיע אותה כחלק מהזהות העצמית שלה. אם היא תהיה תלמידה טובה, עם ציונים טובים אבל לא הכי טובה בכיתה, היא תתיפס בעני החברה (ואז בעיני עצמה) כמשביעת רצון ולא כחכמה. כדי להטמיע זהות חזקה מאד של "חכמה", הילדה צריכה להבריק בתשובותת יוצאות דופן וזכיה בתחרויות. 

למרות זאת, לא תמיד הסביבה הקרובה תעודד אותה בכשרונה. כי בחברה מסורתית, חוכמה נתפסת ככשרון מתעתע, לא באאה בהלימה ועלולה לפגום בזהות המרכזית שלה כאישה: נישואין ואמהות.

לכן, זו זהות שדורשת הרבה יותר מאמץ לתחזוקה שוטפת והרבה יותר קל לנטוש אותה בצידי הדרך (במיוחד בראשיתה) 

 

OK אז מתגלים כמה פרמטרים ל-stickiness של תכונה: כמה פידבקים טובים ופריווילגיות, קיבל הילד בזכות התכונה הזאת, לעומת כמה קשה היה לתחזק אותה והוויתורים שהתחזוקה הזו דרשה (ילדה שהשקיעה בללמוד למבחן כדי לתחזק את מעמדה כמצטיינת בכיתה, ויתרה על פעילויות פנאי אחרות או על שעות שינה או על תחזוקת יופי שהיו מביאים פידבקים חיוביים לפרסונה אחרת שלה) וגם כמה הזהרות או פידבקים שליליים הגיעו עם התכונה (למשל כאלה שפוגעים בפרסונה האימהית כשטוענים שהיא חכמה מכדי למצוא חתן)

 

תכונות כמו כשרון בשירה או משחק, חזקות גם הן, במיוחד כשדורשות לעמוד על במה. ארוע כזה, שבו ילדה או נערה עומדת על במה ומקבלת גל של תשומת לב חיובית ואישור לחוזקה, הוא game changer. כמובן שככל שיש יותר קהל, יותר עדים, הפידבק חזק יותר וה stickiness של התכונה גובר.

 

ככל שתכונה יותר stick'ית, היא תתבטא בפרסונות מרכזיות יותר (פרסונה מרכזית - זו שבאה בשימוש ברובה של ההתנהלות החברתית) והדים שלה, יבואו לביטוי גם בפרסונות צדדיות יותר. למשל: אם התכונה המרכזית של אישה היא חכמתה, היא תתפוס את עצמה גם כאמא חכמה וגם כמאהבת חכמה וגם מטופלת חכמה (למשל אצל רופא) ואפילו מול סמכות שוטר או מורה של הילד או פקיד ממשלתי.

אבל אם התכונה חזקה פחות, היא תתבט פחות בפרסונות צדדיות ואז למלש מול שוטר, היא לא תוכל לשאוב עוצמה מהתכונה החזקה ותיוותר עם חוסר אונים וכניעה.

 

 

המשך יבוא

 

נכתב על ידי ליבי פלופ , 22/5/2017 11:40  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 הסם


הכי חזק שעשיתי

 

 

גלוטן

 

נכתב על ידי ליבי פלופ , 17/5/2017 21:00  
20 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

כינוי:  ליבי פלופ

מין: נקבה
15,925
הבלוג משוייך לקטגוריות: 30 פלוס , 40 פלוס , סקס ויצרים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לליבי פלופ אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על ליבי פלופ ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2017 © נענע 10 בע"מ