לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

גן העדן שמצאתי בכפר בבולגריה

הבלוג מיועד לחברים השואלים אותי איך ולמה בולגריה. ברור לי שיהיו גם מבקרים מזדמנים, אך ההתייחסות והתוכן בבלוג יהיו אישיים מאד ואינני בטוח שאדם שלא מכיר אותי ואת חבריי יוכל "לבלוע" את תוכנו.

Avatarכינוי:  lusht

בן: 71

תמונה
קוראים אותי

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    מאי 2017    >>
אבגדהוש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
הוסף מסר

5/2017

העתק של קטע מס. 43 - רישומים והתרשמויות מאמצע סוף החיים


אהללן

 

הוספתי לכותרת את המילה התרשמויות ככסת"ח. לגבי שאר מילות הכותרת

... הזמן עובד.

משהו לא טוב קורה לאתר "שסוחב" את הבלוג שלי מאז לא זוכר מתי,  

ואני נאלץ למצוא דרך חדשה להביאו לסיום והפצה. אני הולך לשים את הפוסט על הענן שלי ולשלוח לכם קישור אליו. אתם יכולים להוריד אותו למחשב האישי שלכם או לטאבלט

או לקרוא הפוסט מתוך הענן.   מתחילים.

התחלתי ממש להתבייש מזה שלא ביקרתי עד היום במקדוניה. היא כאן לידי.

מהכפר לגבול המקדוני בקו אווירי - 18 ק"מ. עוד מירושלים החלטתנו שהפעם,

ללא נדר ובמזל טוב, טפו טפו טפו נגד עיין רעה, אני ואשתי, בין אללה,

מבקרים במקדוניה.

יומיים לפני הטיסה מצאו לעצמם זמן המפלגה הלאומנית של מקדוניה,

שבמקרה זכתה בבחירות שהתקיימו מזמן ולא קבלה מנדט מהנשיא

להקים ממשלה כי אין לה סיכוי, כי אף אחד לא המליץ עליה,

וככה מסתובבת לה מקדוניה ללא ממשלה זה כחצי שנה,

ואני עוד אחזור לזה, אז מצאו לעצמם הלאומנים זמן מתאים

להתמרד ולבקר בכוח במזנון הפרלמנט המקדוני,

לאכול בורק מקדוני (מצויין - אסתר ממליצה) ולנגוח את הפרונט

של ליו"ר המפלגה השנייה בגודלה שהיא מנסה להקים ממשלה

עם המפלגה השלישית בגודלה שהם... האלבנים. הופה!      

Oi a broch. קוסובו! זוכרים קוסובו?  זוכרים NATO מפציצה

בירה אירופאית – בלגרד?

האמת היא שהמפלגה השנייה בגודלה - הדמוקרט ליברליים -

(  אלה מי?) די פישלה. מילא לעשות קואליציה עם המפלגה

המייצגת את המיעוט הענק של האלבנים במקדוניה,

מילא לבחור תושב מקדוני ממוצא אלבני ליו"ר הפרלמנט,

אך לאפשר השמעת ההמנון האלבני בפרלמנט - זה לא תקין.  

אך מה לנו להתלונן? בני אדם כמונו שחיים במקומות שקטים ופסטורליים

כמו שאנחנו חיים בארץ אבות 69 שנה ויותר, הופכים לקהים במפגש עם

האלימות ועדי השנאה שבמקומות אחרים. גם אלה וגם אלה עוברים אצלנו

עיבוד וזיקוק כדי שנוכל לקלוט אותם כבושם משובח.

הסיבה הרשמית למהומות היא בחירתו של אלבני (מוסלמי) ליו"ר הפרלמנט.

המהומות לא עשו עליי רושם כי היעד שלנו הוא - OHRID ,

עיירה בדרום - מערב מקדוניה שוכנת על שפת האגם הנושא אותו שם,

כ 200 ק"מ מעיר הבירה סקופיה (SKOPJE). את סקופיה

לא הכנסנו למסלול כי למה לנו כאבי ראש עם מפגינים, שוטרים, ומבקשי רעה...

הייתה לנו נסיעה נוחה מקיוסטנדיל (העיר שליד הכפר שלנו –עיר המרחצאות)

לאוהריד (400 ק"מ) עם הפסקה של 20 דקות בתחנה המרכזית של סקופיה.

חברות האוטובוסים של היום באירופה, זה לא מה שחשבתם.

הם מפנקים את הנוסעים כפי שפעם פונקנו בטיסות. היום, עם ערמונית בגודל סביר(לא כמו שלי) ושלפוחית שקטה ומנומנמת (גם לא כמו שלי), אתה יכול לנסוע באוטובוס

מכל עיר גדולה לכל מקום אחר ביבשת, בזול ובנוחות.

וזאת אחת הסיבות למפולת במחירי הטיסות באירופה וחבל שלנו

בארץ הקודש אין כזה דבר.

מסלול הנסיעה לאוהריר עובר דרך האזורים ההררי שבצפון ומערב

מקדוניה, "ויפה שם" זה לא מילה.

ההרים מכוסים כולם בחורשות ויערות עבותים,

וזה כאילו שהתורכים העותמאנים חוטבי היערות

וגוזלי העצים לא היו כאן כלל. (התורכים לא השאירו פירור של עץ

בבולגריה ובארץ ישראל ובכל מקום שהרכבות שלהם הגיעו)

 התורכים היו כאן ועוד איך היו, אך למזלם של המקדונים הם זכו

לכיבוש   Turkish Light לעומת אחיהם הבולגרים.  גם מקדוניה זכתה ל 500 שנות חושך שתורכיה העותמאנית "העניקה" לארצות הבלקן, אך חשיבותה האסטרטגית של מקדוניה עבור התורכים הייתה כאפס לעומת בולגריה. בולגריה הייתה למקפצה של הצבא התורכי והמנגנון התורכי לכל מקום שכבשו באירופה.

התורכים הניחו בבולגריה 6 אלפים ק"מ של מסילות ברזל עליהם נסעו רכבות תורכיות שעישנו את עצי היערות של בולגריה.

לעומת זאת, במקדוניה יש פס רכבת אחד ואפילו לעיר אוהריד שהיא אחת הפינות המתוירות ביותר באירופה, ואפילו שמוסדות האו"ם והאיחוד האירופאי הכריזו עליה כאתר מורשת עולמית, והיא ממש "שווה" באמת, הרכבת לא מגיעה(ראיתי עבודות הכנה – לא בטוח שרובנו נזכה לראות בחיינו.)

אתם שמים לב איך אני מתחיל לבנות את התזה הגאופוליטית על מקדוניה? רק רציתי לבדוק ערנות.  

אני סבור שהבולגרים הם כפי שהם בגלל הכיבוש הקשה, המדכא והאכזרי של התורכים שנמשך 500 שנה ויותר (לדכא כל סיממן לאומי, לא לאפשר מערכת חינוך בולגרית עצמאית, להרוס את מרב הכנסיות, להתנקם בכמורה ואליטה חברתית ולעודד אותם לעזוב את בולגריה, הטלת מסים דרקוניים, שחיתות ממסדית ועוד הרבה הרבה רפש מכל הסוגים..) התורכים כבשו את בולגריה ב 1396 ועזבו אותם לנפשם בשני שלבים. בשלב ראשון לאחר המלחמה בין תורכיה לרוסיה הצארית ב 1877-1878 .  התורכים הפסידו במלחמה ונסוגו דרומית להרי הבלקן.

בעקבות הנסיגה של התורכים ונצחונו, הצאר הרוסי -  הצאר אלכסנדר השני - שמו בבולגרית הוא "הצאר המשחרר" וכל רחוב שני בבולגריה  קרוי על שמו, התחיל לשאול את הבולגרים: היי, היי אתם! חברים!? נווו? מה עם איזו חתיכת עצמאות, אולי חתיכת מדינה?? לבולגרים, הקטע עם מדינה ועצמאות מה זה לא בא להם טוב..  וזעקו "עזוב אותנו באייימאייימה שלך"! אך בלית ברירה נתנו את הסכמתם והכריזו על נסיכות בולגרית  ב40% משטחה של היום. להנהיג את נסיכות הבולגרית שזה עתה קמה...זה בשום פנים ואופן לא. לא! "עד כאן מר צאר! בלענו איכשהו את עניין המדינה. מה אתה עוד רוצה מאיתנו?  להנהיג? זה אנחנו שכחנו איך עושים " זעקו הבולגרים המסכנים שעדיין הרגישו על גבם את צריבות השוט התורכי. "תנהיג אתה!" אמרו לצאר המשחרר. לצאר המסכן לא הייתה ברירה ומינה את אחד האחיינים שלו שהיה ל - קניאז בולגריה(נסיך).

יתר % 60 משטחה של בולגריה השתחר באופן הדרגתי והסתיים בשנת 1909.

וכמו שהגלות מודפסת בצורה זאת או אחרת על נשמתו והכרתו של כל יהודי החי בארץ, כך הכיבוש התורכי התגנב לו חרש חרש אל תוככי הגנום הבולגרי ומקבל ביטוי התנהגותי ומחשבתי בכל רגע של חייו של אדם בולגרי ( Homo Bulgaricus ).  קשה להם מאד להתמודד עם החופש כעובדת חיים או כמושג מופשט, קשה להם לקחת יוזמה אישית או חברתית, יש להם כשר לימודי לקוי (הם מאשימים בציון הנמוך במבחנים את הצוענים כפי שאנחנו מאשימים את החרדים והערבים), אין בהם את הרצון ל: התקדמות, רצון לדעת, התחדשות, תחרותיות, רצון להימצא מחר במקום טוב יותר מאשר היום. חסר בהם האופטימיות שאתה מצפה לגלות במדינה שהשתחררה זה עתה מעול התורכים והקומוניסטים, בזה אחר זה. בולגרי שמנצח את הניוון, מחר, מה פתאום מחר?, עוד היום אחה"צ נוסע לעבוד באנגליה או גרמניה וכעבור שנתיים עוקר את משפחתו מבולגריה - יורד. (יש הרבה אמת במה שאני אומר, אך למרות הכל אני מקווה שאתם לוקחים את דבריי בפרופורציה הנכונה)

המדד הטוב ביותר שיש לי להעריך את המצבה של מדינה שהייתה עד שנות  1990 מעבר "למסך הברזל" הוא ידיעת אנגלית. במקדוניה 100% האנשים שהייתה לנו אינטראקציה אקראית איתם באוהריד ובסקופיה דיברו אנגלית. נדהמנו. תגידו – זה לא קונץ….מה אתה משווה?... אוהריד היא מרכז תיירות בינלאומית, סקופיה היא עיר בירה..כן, יש צדק בטיעון הנגדי.

אממהמה? בסופיה, בתחנת הרכבת הגדולה, ששופצה לאחרונה יש לוח אלקטרוני מודרני ענק

( כמו זה שבנתב"ג) שכתובים בו שתי מילים באנגלית ARRIVALS DEPARTURES. כל השאר, יעד הנסיעה, הרציף, המקום בו אתה צריך להחליף רכבת במידה ואין זאת רכבת ישירה – כל זה כתובים בקירילית ותאמינו לי – קירילית היא שפה קשה. OK, יש דלפק מציל נפשות - דלפק המודיעין ממוקם היטב ועטור שלט ענק  : INFORMATION. אתה מתקבל בדלפק המודיעין בשמחה ובחיוך רחב שניים על ידי פקידה יפיפייה שיודעת להגיד YES וזהו. אני הצלתי שתי תיירות סקוטיות מבוגרות מהתקף לב וודאי. המסכנות הצליחו להבין שהרכבת שלהם לפלובדיב יוצאת מרציף 3, אך לא ידעו שמרציף 3 בשעה היעודה יוצאות 2 רכבות, אחת לכיוון מזרח изток והשנייה למערב запад וכשנגשו לאחד הרכבות (הלא נכונה) הקונדוקטור אמר להם משהו בבולגרית. הן רצו בפניקה, מהר מהר עם המזוודות לדלפק המציל ושמעו YES וראו חיוך ושניים וזהו. ויש רק דבר אחד שאתה יכול לעשות במקרה זה – למות.

לאחר מה שעברו, שתי התיירות מסקוטלנד והחברות שלהם לא יבקרו בבולגריה, וזה חבל ויש לזה נגיעה לכל בולגרי.

מקדוניה היא ארץ קטנה ובעלת זהות לאומית בולטת ומובלטת כל הזמן. הדגלים הלאומים מתנופפים בכל פינה ואם אתה מקדוני נוצרי ואין לך מה לעשות עם היד הפנויה, מוטב שתחזיק בה דגל ואני לא מגזים.

הבולגרים נוטים לטשטש ולבטל את הזהות של המקדוניה הנוצרים ולטעון שכל אלה הם בולגרים. לא. הם לא.  למרות שמקדוניה שרויה במשברים בינלאומיים, לאומיים וכלכליים, ולמרות שכיום ההכנסה לנפש בבולגריה גבוהה יותר מזו שבמקדוניה, הם, המקדונים יצליחו בעתיד הנראה לעיין להתקדם כלכלית וחברתית מהר יותר לעומת הבולגרים (רק שלא תפרוץ מלחמת תרבויות במקדוניה). רואים את זה עליהם. הם נחושים להיכנס לאיחוד, ל NATO, הם רוצים ללמוד, הם רוצים להיות אירופאים ולהיראות אירופאים, הם רוצים לדבר ולחשוב אירופה ובו זמנית לחזק את מדינת מקדוניה. הם אוהבים את מדינתם ומבינים שייתכן ויצטרכו להילחם עליה.

יש בהם משהו נחוש. אתה מרגיש שעומד מולך אדם בעל רצון משלו והוא שמח שאתה מבחין באמונתו וזהותו הלאומית והדתית . תגידו, אני נופל לכיוון בנט? אני עוד לא שמעתי את עצמי מדבר ככה. אני הייתי פעם בעד "קיפול הדגלים" של כל הדגלים.

היסטורית, מקדוניה הייתה פעם חלק של ממלכת בולגריה (לפני התורכים) והעיירה שלנו – אוהריד, הייתה הבירה של ממלכת בולגריה ומקום מושבו של הצאר הבולגרי. אוהריד היא גם המקום ממנו התחילה ההפצה של הנצרות והכתב הקירילי לארצות הבלקן. לפני שהתורכים כבשו את האזור, היו באוהריד וסביבתה 350 כנסיות ומנזרים והיא כונתה "ירושלים של הבלקן"
בראש הגבע מבצרו של הצאר הבולגרי סאמואיל - שמואל 

אני בכניסה לכנסיה ממש עתיקה.jpg

כנסייה עתיקה מאד -מהמאה העשירי, מקום עלייה לרגל של נוצרים ויהודים קרחים השוקלים יותר מ - 110 ק"ג (בקלות)
העיירה, האגם, הכנסיות העתיקות שנותרו או שוחזרו, הבתים הססגוניים של העיר העתיקה, מבצרו של הצאר, האווירה הקוסמופוליטית, המסעדות לאורך הטיילת, הברבורים הלבנים הענקיים שמדי פעם עושים מאמץ כושל להמריא, חנויות הפנינים, המסגדים, המסעדות של האלבנים, השוק הירוק, הבזאר  – כל אלה הופכים את אוהריד למה שהיא. אהבנו מאד את השהות שלנו שם. הכל קל כי מבינים אותך והכל כתוב בשפה שאתה מבין.

אסתר מחפשת את הברבורים.jpg

שכרנו דירה עם מטבח ומרפסת במרכז העיירה, 150 מטר מהמים. היה מצויין וזול בצורה מפתיעה.

מטודי ואשתו אננה (בתה של מארייה השכנה מהכפר) פעם בחודש נוסעים למקדוניה לעשות קניות. לא פעם שאלתי את עצמי מה פתאום בולגרי קונה אוכל ודברים במקדוניה כשכאן בבולגריה הכל כל כך זול? טעיתי בגדול. האוכל במקדוניה הרבה יותר זול מאשר בבולגריה, אך המחיר אינו הגורם המשמעותי. הדבר המשמעותי באמת הוא איכות וטעם האוכל. זה ממש דבר אחר לגמרי, כל כך טוב וכל כך זול שבא לבכות. ובא לך לבכות כל הזמן מחדש עם ליווי של צעקות שבר של אוי, אוי אוי כי קופסת סיגריות מרלבורו עולה 5 ₪ , ק"ג אנטריקוט בקר טרי 21 ₪ ( HALLAL).

 

החוף הנמל ומבט אל הרובע העתיק.jpg

הטיילת לאורך האגם

המחירים של אוכל בסופר כל כך זולים שכאשר זוג  כמונו הולך למסעדה ומזמין 3 מנות לסועד עם יין, משקה קל ומנה אחרונה וכאשר נדרש לשלם 140 ₪ ס"ה, נדמה לך ששדדו אותך.

על השולחן (זה היה בסקופיה) 17 פריטים, מימין למעלה ( ולמה אני עושה את זה? כי אני רוצה שגם אתם תבכו וגם תוסיפו "אוי" אחד ארוך ומלא זעם שזה בדיוק מה שאני הרגשתי) : מים, יוגורט, חלב, לימון, בצל,  6 ביצים, 500 ג"ר גבינת עזים חלומית, בירה תוצרת גרמניה, קופסת סרדינים וקופסת טונה (זרקנו, זה לא היה טעים), 300 ג"ר גבינת קשקבל מסוג "מקדוניה" (מצויינת), 300 ג"ר פסטרמה טובה, שתי עגבניות, מלפפון, 500 ג"ר קורנפליקס נסטלה ללא גלוטן (זה יקר, יבוא 8 ש"ח), לחם, 2 חבילות של פריכיות תירס.

כל זה עלה 580 דינרים מקדונים שזה 37.60 ש"ח - אני שומר על הקבלה.

 

 

 cheap and tasty.jpg

 

מקום נהדר אוהריד, יודע את מיקומו בעולם ובעיקר יודע למי להודות על ששפר גורלו.

שני הרחובות הראשיים של אוהריד, אחד מצפון לדרם והשני ממזרח למערב: הראשון קרוי "טוריסטיקה" והשני "השדרה של המחנכים המקדונים". תארו לעצמכם שכל הרחובות על שם "יפו" בערי ישראל  ממחר ייקראו " רחוב המורה"....איזו מהפכה זה יעשה בתודעה של תלמידי ישראל ואצל הוריהם…

 הרחוב המרכזי באוהריד העושה כבוד למחנכים.JPG"יפו"

 

20170501_140838.jpg

רחוב ברובע העתיק של אוהריד עם מבט למים.jpg

בעיר העתיקה של אוהריד עם מבט למים.

 

הרומאים עם המשחקים הטיפשים שלהם היו גם כאן.jpg

הרומאים עם המשחקים הטיפשים שלהם היו גם כאן

 

 

 למרות המתיחות, החלטנו לבקר בסקופיה.  שהינו בסקופיה יומיים מלאים וגם שם נהנינו מאד מהאוכל, מהאווירה וברור... מהקניות. ביקרנו גם ברחבת הפרלמנט. כל ערב החל משעה 17:00 מתקיימת הפגנה למען מקדוניה ומשתתפים בה כרבבת מפגינים כל פעם, שזה המון: ס"ה חיים בסקופיה חצי מיליון תושבים, כששליש מהם אלבנים (שלא משתתפים כי ההפגנות הם בעצם נגדם)  ויש בס"ה שני מיליון ומשהו מקדונים)

אנשים כמוני וכמוך באים עם דגלים, תופים וחצוצרות שרים וצועקים. למה הם צועקים?המשטרה ממתינה בדריכות למפגינים לפני בניין הפרלמנט.jpg

שוטרים ליד הגדר. כל 2 מטר - שוטר

מתארגנים להפגנה.jpg

אנשים כמוני וכמוך מתכוננים להפגנה. השוטרים שמעבר השדרה צופים בנחת.

 

 

והנה הסיבה לכל אלה:

 

Ethnic groups in Kosovo

Year

Albanians

Serbs

Others

1455

1 %

97 %

2 %

1871

31 %

66 %

3 %

1899

46 %

45 %

9 %

1921

61 %

33 %

6 %

1931

58 %

29 %

13 %

1948[

65 %

26 %

9 %

1953

65 %

24 %

10 %

1961

67 %

23 %

9 %

1971

73 %

19 %

7 %

1981

76 %

16 %

 

 

8 %

 1991[

80 %

13 %

7 %

2000[

87 %

9 %

4 %

2007[

92 %

5 %

3 %

 

 

הפחד של המקדונים הוא שהאלבנים שהופכים לרוב באזורים הקרובים לגבול האלבני, יבקשו בעתיד הנראה לעין ליצור קונפדרציה עם מדינת אלבניה ופוף - הלכה להם המדינה

המקדונים יודעים להסתכל על נתונים ורואים מה קרה לאוכלוסייה הסרבית הנוצרית בחבל קוסובו. הסרבים נעקרו לסרביה והאלבנים רובם בפרו ורבו ומיעוטם בהגירה מגיעים היום למעל 90% מאוכלוסיית קוסובו וכעת ומבקשים ליצור פדרציה עם מדינת אלבניה ואפילו להיטמע בתוכה. (האלבנים הם מוסלמים סונים) קוסובו תיהפך במוקדם או מאוחר לחלק של אלבניה.

במקדוניה חיים 25% אלבנים ועוד כ 3% תורכים ורובם מתרכזים בחבלי ארץ שקרובים גאוגרפית לגבולות המדינה אלבניה.

הסכנה היא מיידית וממשית. אני מקווה שלא תפרוץ מלחמה בין הנוצרים והמוסלמים עם התערבות של מדינת אלבניה מצד אחד ומדינת סרביה מצד שני. מה שמחזיק עדיין את הקונפליקט על אש נמוכה היא ההזדקקות של כל ארצות הבלקן לאיחוד האירופאי ולדוד סאם, בזמן שהשנים האחרונים עסוקים כל הזמן בכיבוי שרפות ולעשות באצבע נו, נו, נו, נו לכל אחד בתורו

 זהו השם הפורמלי של מקדוניה:( Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM  כי יוון לא מאפשרת להם להשתמש בשם "מקדוניה" וגם חוסמת את מקדוניה ב EU וגם ב NATO אלבניה רוקמת חלום של "אלבניה הגדולה" הכוללת כל הטריטוריות בהם האוכלוסייה האלבנית היא רוב, שזה כולל: קוסובו כולה, דרום מונטנגרו, הצפון והמערב של מקדוניה ועוד שטחים לא משמעותיים מצפון - מערב יוון

גם בולגריה חולמת לה על "בולגריה גדולה" ( זו שהייתה קיימת לפני הכיבוש התורכי) שכוללת בתוכה את כל דוברי בולגרית:  במזרח ומרכז מקדוניה,  דרום סרביה ובצפון יוון.

אם משהו מכם רוצה באמת להבין מה קורה באזור, ומי טוען מה, ולמה אין ממשלה במקדוניה למרות שהבחירות התנהלו לפני יותר מחצי שנה ואיך זה שאמריקה ו EU ממשיכים לא לראות ממטר, קראו את המאמר הזה שנכתב על ידי השגריר האוסטריה לשעבר בסקופיה :https://visegradpost.com/en/2017/04/03/final-solution-of-the-macedonian-question/

אני בטוח שרובכם מבינים את מקור הדחף שלי להבין קונפליקטים אזורים ובייחוד כשבצד האחד של הקונפליקט נמצאים מאמיני אללה. כן, אני דואג לצאצאיי, לששת נכדיי. ברור שאין לי תשובה, אך אני מחפש, מתווכח עם עצמי, בונה טבלאות של פלוסים ומינוסים, עושה "שיעור מוחות" עם עצמי ובעקר - לא משעמם את עצמי. אני  Bussy bussy

 

אני בטוח שכולכם שואלים בתוככם על זה שאני( אחרי כל כך הרבה ארוך כתוב) עדיין לא אמרתי את המילה יהודי. אז הנה: הבולגרים ממש גאים על זה שכמעט כל היהודים שחיו בזמן המלחמה בשטח בולגריה  proper עברו את המלחמה בשלום. הבולגרים כתבו על זה עשרות ספרים והלחינו מחזה ומספר לא קטן של שירים. אממאמה...הם הצטרפו לארצות הציר - גרמניה -איטליה -יפן וכתמורה לחתימה על ההסכם התלת צדדי, הגרמנים הגשימו לבולגרים את החלום הרטוב שלהם: נתנו להם למשמרת את מקדוניה ואת טראכייה הדרומית ( צפון יוון) וכשביקשו הגרמנים בתחילת 1943 לאסוף את היהודים, הבולגרים בזריזות ויעילות (לא אופיינית) אספו את כל יהודי מקדוניה (נמלטו רק מספר קטן של צעירים שהצטרפו לפרטיזנים - ורובם נהרגו בקרבות עם הצבא והז'נדרמריה הבולגרית) ובשלשה טרנספורטים מתוקתקים הובלה את יהדות מקדוניה כולה להשמדה בטרבלינקה. היהודים שחיו חיים מעורים מאד בחברה המקומית ויחסים מאד קורקטים וחבריים שררו בין יהודי מקדוניה לבני הארץ.

תלמיד מקדוני, אם הוא סיים בי"ס תיכון, ביקר פעמים במוזאון השואה שהקימו המקדונים לזכר "האחים היהודים" שלהם - כך הם נקראים בכל מקום בהם מוזכרים: התלמיד ביקר פעם כשהיה תלמיד ביסודי (חובה) ופעם בתיכון. בנוסף, הם עושים טקסי יום השואה בבתי הספר.

מוזאון השואה של סקופיה עושה כבוד למקדוניה ול 7200 יהודיה שנספו בטרבלינקה ובו זמנית מטיל כתם שחור וכבד על המצפון הבולגרי.

אסתר עם הגב לגשר המחהכים הדגולים של מקדוניה.jpg 

 אסתר עם הגב לגשר המורים והמחנכים של מקדוניה. (רואים את הפסלים שעל הגשר? הם פסלי מורים ולא גנרלים)עוד פעם שאפפו למקדוניה

 "הפסל", וזה די ברור, הוא פסלו של אלכסנדר מוקדון שהוא "סלע קיומו" של העם המקדוני וסלע המחלוקת עם השכנה מדרום -יוון.

טוב עשתה ישראל שהכירה בשם הרשמי של המדינה "כרפובליקה מקדוניה"

אלכסנדר בלילה.jpg

אלכסנדר לקראת ערב. ליד הפסל מזרקה עם אורות, צבעים ומוזיקה קלסית. קיצ'י יפה.

בככר מקדוניה וסביבו יש כ 200 פסלים ואולי יותר. כל אחד קיבל פסל. בתוך הצפיפות הזאת של פסלים משך את עיני הפסלים במזרקת האימהות. אני לו פאן של פיסול ריאליסטי, אך האמהות אמרו לי משהו פשוט וטהור.

 

 

 

אם וילד מתעלמים מהקיסר הרומי.jpg

אם וילד מתעלמים לגמרי מאוגוסטוס המנפנף

 

 

 

האמהות.jpg

מזרקת האמהות. זה לא ברניני, מאידך זה לא וולגרי וגרטסקי כמו הנשים הלבנות של קיוסטנדיל.

 דוגמית

אחת הנשים הלבנות על הגשר בעיר קיוסטנדיל - בולגריה

 

 

זהו. בחיים לא כתבתי כל כך הרבה. אם בא לכם הארה ומגלים את הסיבה לדבר, אנא שתפו אותי. אני ממש פתוח להקשיב ולבדוק. עד הפוסט הבא אני מאחל לכם הרבה בריאות ושמחה.

אני נהניתי מהמחשבה שחברים ומכרים יכולים לקרוא את מה שאני כותב.

רק טוב,

מוטי

שישקובטסי - קיוסטנדיל - בולגריה

19.05.2017

נכתב על ידי lusht , 20/5/2017 09:06  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

3,106
הבלוג משוייך לקטגוריות: משפחתי וחיות אחרות , פילוסופיית חיים , עכברי כפר
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לlusht אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על lusht ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2017 © נענע 10 בע"מ