לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

חשיבה חופשית


מתובנות של מדען: עובדות לא נעלמות כאשר מתעלמים מהן!

Avatarכינוי:  קנקן התה

בן: 2

Google:  קנקן התה

תמונהפרטים נוספים:  אודות הבלוג


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    אפריל 2014    >>
אבגדהוש
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

4/2014

האם סרטן מדבק?


 

הנושא העוסק בשאלה שבכותרת הוא מעין המשך לפוסט הקודם, שעסק בנושא בריאותי שונה לחלוטין. ובכל זאת אפשר לקרוא לזה פוסט המשך בגלל המכנה המשותף בין שניהם. והמכנה המשותף הוא פריצת דרך במחקר הביולוגי והרפואי בעקבות תצפיות אנתרופולוגיות. אנתרופולוגיה (חקר תרבות האדם) ידועה כדיסציפלינה במדעי החברה. מכנה משותף שני הוא שבשתי הכתבות המחקר האנתרופולוגי גרם לחוקרי מדעי הטבע לחשוב בתחילה שהמחלות הנדונות הן בעלות אופי גנטי ולא הוא. האם גם כאן מדובר בהדבקה על ידי גורמים זיהומיים?

 

ובאופן פרטי הפוסט הזה יעסוק בשאלה מרכזית ומפחידה למדי לגבי מחלות הסרטן (כן, כפי שכבר אמרתי כאן בעבר הסרטן הוא שורה ארוכה של מחלות שונות, חלקן אפילו שונות מאוד זו מזו). והשאלה היא האם אפשר להדבק בסרטן כפי שאפשר להדבק משפעת?

 

הכל התחיל בידיעה עיתונאית שקראתי עוד בשנות השבעים (בעודי תלמיד תיכון) על שבט ממוצא פרסי בהודו. ובידיעה הזו היה דיווח קצר שהנשים בשבט הזה, רובן ככולן, חולות בסרטן השד ומתות עד גיל 32. באופן טבעי תופעה כזו בשבט מבודד שבו כמעט כל הנישואין נשארים בקרב בני השבט - מחשידה מיידית שגורם המחלה הוא גנטי.

 

מרבית מקרי הסרטן נובעים משורת מוטציות מסויימות שמתרחשת אחת אחר השניה באופן אקראי בתא נורמלי אחד במהלך החיים.  אוסף של 6-7 מוטציות כאלו הופכות את התא הנורמלי לתא סרטני. אבל ידוע כיום גם על מקרי סרטן על רקע גנטי. כי יש משפחות שבהן נפוצה מחלת סרטן מסוג מסויים. במשפחות אלו מועברים בתורשה גנים ספציפיים מעוררי סרטן. למשל ביטוי הגנים המוטנטים BRCA1 ו- BRCA2 עשוי להוביל בהמשך ברמת סבירות גבוהה מאוד לסרטן השד. כ- 15% ממקרי סרטן השד הם על רקע גנטי הקשור בנשאות של אחד משני הגנים האלה.

 

כך בתחילה חשדו שבשבט הזה מחלת סרטן השד כל כך נפוצה בגלל העברה תורשתית של גנים מעוררי סרטן שד. מדובר בחשד משום שבאותם הימים לא היו ידועים עדיין הגנים מעוררי סרטן שד. אבל שוב שיתוף פעולה בין האנתרופולוגים לביולוגים העלה מספר עובדות מעניינות שבסופו של דבר רמזו על כך שלא מדובר כנראה בהעברה גנטית של הסרטן מאם לבת בקרב בנות השבט ההודי הזה. ומה הן?

 

ראשית, בקרב בנות השבט שהתגוררו בכפר אחר ומרוחק מהכפר שלנו שבו שיעור סרטן השד בקרב הנשים עולה על 95% - שיעור מקרי סרטן השד היה דומה לסטטיסטיקה העולמית של 1:9. ומכיוון שהנשים משני הכפרים הן מאותו מוצא שבטי לפני שנפרדו - היינו מצפים ששיעור סרטן השד יהיה גבוה בשני הכפרים במידה דומה, אם מדובר בגורם תורשתי. אבל כאמור לא כך הדבר.

 

אבל כשהמשיכו לבדוק את הרגלי ההנקה של הנשים בשבט הזה הגיעו לקשר נסיבתי מעניין ביותר. בנות השבט מניקות את התינוקות. אבל כשחקרו את מספר הנשים הקטן שלא חלו בסרטן בכפר, התגלה דבר מעניין: הנשים שלא חלו - בעצם לא הונקו על ידי אימם, בשל חוסר בחלב וקיבלו במקום חלב בבקבוק. אבל אלו שהונקו על ידי אמאות מניקות מאמצות כן חלו בסרטן. וזה כבר עורר את החשד שמדובר באיזשהו גורם מחלה שמועבר מאם לבת בחלב.

  

כדי להוכיח שאכן מדובר כאן בגורם מחלה מדבק כמו חיידק או נגיף (וירוס) צריך להוכיח קיום 4 עקרונות שניסח המיקוביולוג הידוע רוברט קוך:

  

העקרון הראשון : אם מדובר בגורם מחלה זיהומי מדבק הוא חייב להמצא בגוף החולה.

העקרון השני: שניתן לבודד את הגורם הזיהומי (חיידק, וירוס, או טפיל) ולגדלו בתרבית מעבדה. במקרה זה צריך היה לבודד מחלב האמאות בשבט איזשהו גורם מחלה זיהומי.

העקרון השלישי: הזרקת גורם המחלה לחיות ניסוי תגרום להופעת המחלה בחיה.

העקרון הרביעי: בידוד גורם המחלה הזיהומי מהחיות המודבקות, גידולו במעבדה והשוואת מבנה הגורם הזיהומי עם זה שבודד בשלב העקרון השני.

  

קיום ארבעת העקרונות של קוך הן הבסיס הדרוש להוכחת הקשר בין מחלה לגורמי מחלה זיהומיים.

  

ולכן התחילו בשנות השבעים לנסות ולבודד מחלב הנשים בשבט איזשהו גורם זיהומי (על פי העקרון השני של קוך) שיכול להסביר את התפרצות המחלה. רשימה חלקית של המחקרים האלה ניתן לראות בתמונה הבאה:    

 

 ואכן בודדו מחלב נשות השבט חלקיק זעיר יחודי שמבחינה מבנית יכול להיות נגיף. בתחילה המדענים קראו לחלקיקים האלה חלקיקי B. על שם העקרון השני (B) של קוך. אבל כשהזריקו אותם לעכברות מעבדה (או האכילו אותן בחלב אמאות השבט) - העכברות לא חלו בסרטן השד. בכך לא התקיים העקרון השלישי של קוך. אבל ידוע שלעיתים יש בעיות עם העקרונות האלו של קוך, גם כשאכן קיים גורם זיהומי מעביר מחלה. לעיתים גורמי מחלה כמו נגיפים מאדם לא מדביקים חיות (מסיבות שונות, בניהן העובדה שלחיות אין מחלות מסוימות לאדם ולהפך). בנוסף גם לא תמיד ניתן לגדל גורמי מחלה זיהומיים בתרביות מעבדה. כך למשל חיידקי שחפת אינם גדלים בקלות בתרביות מעבדה.

 

אם כך, כיוון שלא הוכחו במקרה שלנו ארבעת העקרונות של קוך - לא הייתה אז  הוכחה לכך שאיזשהו חלקיק או נגיף מועבר בחלב האם לבת והוא שיגרום להתפתחות סרטן.

 

לעומת זאת, מדענים גילו בעכבר נגיף שמכונה MMTV - או בשם המלא

 Mouse Mammary Tumor Virus הנגיף הזה באמת גורם לסרטן השד בעכברות שהודבקו בו. אבל ברור שלא ניתן לבדוק מה תעשה הזרקת החלקיקים שבודדו מחלב האמאות בשבט לבני אדם אחרים, באותו אופן שנעשה והוכח בחיות - בגלל בעיות אתיות מובנות של ניסויים בבני אדם.

 

אבל מאוחר יותר. בשנת 1982 כשהתפתחו מאוד שיטות בדיקה מדעיות בתחום הביולוגיה המולקולרית - מצאו שכמו שבעכבר סרטן השד מתפתח על ידי הדבקה בנגיף MMTV - באדם יש נגיף דומה שמכונה Int2. כפי שפורסם במאמר הזה:

 

 

 

הרבה מחקרים נעשו מאז והרי תמונה של הדף הראשון מסקירה מדעית מקיפה של המחקרים הרבים שנערכו ושפורסמה לאחרונה במאמר הזה:

.

 

 

על פי המחקרים אכן יש מספר נגיפים היכולים לגרום לסרטן שד. אחד מהם למשל הוא וירוס הפפילומה (HPV) שגורם גם לסרטן צואר הרחם, שכנגדו  מוצע היום חיסון לנערות ובחורות צעירות (כן, זה שבאחרונה נמצא במחלוקת ציבורית מסויימת). ה-HPV מועבר ביחסי מין.

 

אבל היות ולוקח זמן של שנים מההדבקה ועד לגלוי המחלה, דרוש עוד מחקר נוסף כדי לבסס את הקשר בין העברת הנגיפים בהנקה וסרטן השד. הקושי הגדול בהוכחת הקשר בין נגיף לסרטן נעוץ בעובדה שהימצאות נגיף ברקמה סרטנית איננה הוכחה לכך שהנגיף גרם את הסרטן, שכן תמיד אפשר לטעון שהנגיפים האלה רק מתאכסנים ברקמת הגידול הסרטני, למשל בגלל תנאים נוחים לגידול שם.

מה שמסבך עוד את התמונה  הוא שסרטן מופיע אחרי שרשרת של ארועים תאיים המושפעים גם מתנאי הסביבה כמו תזונה, קרינה, עישון וכדומה.

 מבנה נגיף גורם סרטן. מקור: www.amalnet.k12.il 

(עתיפת חלבונים היא כמובן טעות בעברית - צ"ל מעטפת חלבונים)

 

כיום קיימים מחקרים המוכיחים שהנקה במספר לידות (כל המרבה הרי זה משובח) מורידה את הסיכוי להתפתחות סרטן השד. אבל אם יוכח סופית (כפי שנראה כעת) שאמאות מניקות עשויות להעביר לבנותיהן נגיף גורם סרטן - הרי שהנקה יכולה אולי להגן או לעכב  במידה מסויימת התפתחות סרטן באם אבל תעביר את גורם הסרטן לבת.

  

כאמור בחיות מעבדה נמצא קשר ישיר בין נגיפים לסרטן עוד בתחילת המאה הקודמת. ואם סרטן נגרם על ידי נגיפים בחיות כמו עכברים וחתולים - מדוע שלא יהיה אפשרי ביונק ושמו אדם? ואכן באדם  הצליחו לבודד את הנגיף גורם הסרטן הראשון - נגיף הפוליומה - רק בשנות החמישים במאה הקודמת. כיום ידועים מספר נגיפים מחוללי סרטן באדם. נגיף הפפילומה ידוע כאמור כגורם בהקשר סרטן צוואר הרחם וסרטן השד,  נגיף הCMV כגורם לסרטן מסוג  סרקומת קפוסינגיף EBV  כגורם לסרטן דם מסוג ברקיט לימפומה ונגיף האיידס כגורם ללימפומות וגידולים סרטניים אחרים מסוג סרקומות.

 

 

אז האם אפשר להדבק בנגיפים גורמי סרטן? כנראה שכן, אבל לא באותה מהירות כמו שנדבקים משפעת. צריך לקוות שמחקר עתידי יביא לפיתוח חיסונים נוספים כנגד הנגיפים גורמי הסרטן ודורות העתיד יחוסנו בהם כפי שמחסנים כיום כנגד החצבת, האדמת והחזרת.

 

ותזכרו מהפוסט הזה ומהפוסט הקודם - שלעיתים מחקר ביולוגי ורפואי מתחיל בעקבות תצפיות אנתרופולוגיות.

 

בקרוב כתבה על דרר חדשנית, מפתיעה ויתכן פורצת דרך בטיפול בסרטן הלבלב הקטלני, בסרטן הפרוסטטה ואחרים.

 

 

תוספת עריכה

 

עובדות שכדאי לדעת:

 

סרטן השד אינו בלעדי רק לנשים - הוא תוקף גם גברים בתדירות נמוכה יותר.

 

בשנים האחרונות ישנה עליה במספר מקרי סרטן האשכים בצעירים (כולל בחיילים). הועלתה סברה שעדיין לא הוכחה, שהדבר אולי נובע מחשיפה לקרינת מכשירי הסלולר (קשר נסיבתי בלבד לעת עתה). בכל מקרה של כאב בלתי חולף או חוזר באשכים - מומלץ לפנות לבדיקה בהקדם האפשרי. זהו סרטן שניתן לריפוי בסיכוי גבוה אם מתגלה בשלב מוקדם.

 

נכתב על ידי קנקן התה , 23/4/2014 14:38   בקטגוריות סרטן שד, נגיפים גורמי סרטן, הנקה, יחסי מין, נגיף הפפילומה, חיסון, עקרונות קוך, ארבעת עקרונות קוך, חלקיקי B, גנטיקה, אנתרופולוגיה, ביולוגיה, רפואה, וירולוגיה, גלגולו של מחקר מדעי, מדע, בריאות, סרטן  
12 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של קנקן התה ב-23/4/2014 19:00
 תעתועי הגנטיקה, אוכלי אדם והפרה המשוגעת


 

בפוסט הזה נראה שיש שיתוף פעולה הדוק בין מחקר האנתרופולוגיה (מחקר תרבות האדם) שהוא תחום במדעי החברה לבין מדעי הכימיה והביולוגיה. ובאופן ספציפי, נראה כאן כיצד האנתרופולוגיה הביאה לפתרון תעלומה שנחשבה בתחילה בטעות כקשורה למחלה גנטית. נראה את הקשר בין קניבליות של שבט בגינאה החדשה לבין מחלת הפרה המשוגעת ומחלת השינה הקטלנית.

 

כאשר מחלה זו או אחרת מופיעה במשפחות מסויימות בתדירות גבוהה ובדורות שונים - מתעורר חשד שמדובר במחלה גנטית שמקורה במוטציה של גן מסוים. מוטציה כזו מובילה במקרים רבים לייצור חלבון לא תקין ולמחלה.

 

בעבר אפיון מחלה גנטית נעשה בעיקר באמצעות הקשר בין סימנים קליניים (מחלה) לבין תדירות ההופעה של המחלה בשוּשלוֹת משפחתיות.  על פי דפוס הופעת המחלה בדורות השונים ובין המינים ( זכרים ונקבות). דוגמה ידועה היא מחלת ההמופיליה שהייתה נפוצה בשושלות המלוכה (בגלל נישואי קרובים) ולכן המחלה כונתה גם "מחלת המלכים" ומכאן התגלגל המונח "דם כחול" - ככינוי לדם אצילים. 

 


שושלת מלכים - הזכרים החולים מסומנים בריבוע מלא. הנקבות הנשאיות מסומנות בעיגול חצי מלא. 

 

כיום אנחנו יודעים לזהות את הגן הפגום מבדיקת דם של החולים ומשפחותיהם במרבית המחלות הגנטיות. אבל יש עדיין מחלות הנושאות אופי גנטי שעדיין לא זיהו את הגן הפגום. לאיבחון המחלות האלו משתמשים בשיטות גנטיות עקיפות כגון בדיקת לינקייג' גנטי או תאחיזה גנטית (בעברית) .

 

את השיעור הקצר הזה בגנטיקה הבאתי כהקדמה לנושא המרכזי של הפוסט - כאשר מתברר שדפוס מחלה  שנראה גנטי בעליל אינו למעשה גנטי כלל וכלל. אומנם מדובר במוטציה בדנ"א, אך היא מועברת לדורות הבאים שלא בהורשה גנטית אלא בדרך (כביכול מסתורית) זו או אחרת.

  

בפוסט הזה אביא דוגמה למחלת הקוּרוּ (Kuru) שהתגלתה  בקרב שבט אוכלי אדם (קניבלים) בגינאה החדשה בשנות החמישים במאה הקודמת. זו מחלה ללא מרפא שהנפגעים בה מגלים בתחילה שינויים מנטלים התנהגותיים, לאחר מכן עוויתות שרירים ושיטיון ולבסוף מוות תוך כשנה מהגילוי.

 שבט פורה (Fore) בגינאה החדשה - קרדיט NRG

  

בהתחלה המדענים חשבו שמדובר במחלה גנטית - כי היא הייתה טיפוסית רק בקרב השבט הזה באיזור והיא פגעה בערך באחד מכל עשרה מבני השבט הזה. אבל משהו לא הסתדר עם ההנחה שמדובר כאן במחלה גנטית. כי המחלה פגעה באופן מסתורי בעיקר בנשים וילדים וכמעט לא בגברים בוגרים.

  

פריצת הדרך בהבנת המחלה הגיעה מחקר אורח החיים של השבט הזה. כאמור הם היו קניבלים (אוכלי בשר אדם) אבל בניגוד לשבטים קניבליים אחרים שאכלו בשר אדם של אוייבים או זרים - הם היו אוכלים את בשר קרובי משפחתם שנפטרו כדי להעניק להם כבוד אחרון. בנוסף מחקר אנתרפולוגי לימד שהנשים והילדים קיבלו לאכול את מוחות הנפטרים מתוך האמונה שאכילת המוח תועיל להם. הגברים אכלו מהחלקים האחרים.

  

הקשר בין אכילת מוחות נפטרים והופעת המחלה המסתורית בנשים וילדים הביאה בהמשך לפיצוח גורם המחלה. גורם המחלה אותר לפיכך במוח. מחקר מולקולרי של מוחות נגועים במחלה הראה שגורם המחלה הוא חלבון מאוד משונה - חלבון שגורם להדבקה במחלה כמו חיידק. אבל זה רק חלבון ולא חיידק או נגיף.

 

החלבון הזה (שהיה פעם חלבון נורמלי ושעבר אזושהי מוטציה נדירה) ואשר גורם למחלה מכונה פְּרִיוֹ‏ן (Prion). המוטציה הזו גורמת לחלבון הזה להתקפל אחרת מהחלבון הנורמלי במרחב. כתוצאה מהשינוי המרחבי במבנה החלבון נפגעת פעילותו התקינה. אבל המחלה נגרמת מכך שכשחלבון זה בא במגע עם חלבונים תקינים בתאי עצבים במוח ובעמוד השדרה -  ואז גורם  לשינוי דומה במבנם והפיכה שלהם עצמם לחלבוני מחלה מדבקים.
שינוי מרחבי של חלבון הפריון - קרדיט: דע מדע

 

הפגם בחלבוני הפריונים הורס את תאי העצב הנגועים במוח ובמהרה המוח מקבל צור של ספוג עם חללים. ברגע שפוצח מנגנון המחלה שהועברה שלא בצורה גנטית אלא על ידי אכילת מוחות נגועים הופסק המנהג הקניבלי הזה של בני השבט ואיתו מוגרה מחלת הקורו. האמנם?

 

מחלת הקורו עצמה אמנם  נכחדה עם הפסקת הקניבליות של השבט אבל מסתבר שזו אינה המחלה היחידה הנגרמת על ידי חלבוני פריון (פריונים) דומים. על מחלת הפרה המשוגעת שמעתם? זו למשל רק אחת הנגרמת על ידי פריונים. זו מחלה מדבקת לפרות כתוצאה מאכילת תערובות מזון המכילות מוחות כבשים טחונים - כבשים הנגועים במחלת  סקרייפי (Scrapie ). והמחלה מדבקת לאדם מאכילת פרות וכנראה לא ישירות מכבשים. מעריכים שבעולם חדרו כ-400,000 פרות נגועות לשוק המזון.

 מחלת הפרה המשוגעת. בתמונה פרה נגועה שלא יכולה לקום - מקור ויקיפדיה שיתוף

 

בישראל גילו עד כה רק פרה אחת חשודה במחלה בקיבוץ ברמת הגולן - היא וכל צאצאיה הושמדו על ידי משרד החקלאות. משרד החקלאות השמיד גם כאלף כבשים שנמצאו נגועים במחלת סקרייפי במשקי צפון הארץ. אמנם מאז שנת 2002 לא התגלו בארץ מקרים נוספים אבל מכיוון שמשך התפרצות מחלת הפרה המשוגעת אורך מספר שנים לא מועט (עד עשרות שנים) מאז ההדבקה - הרי עוד סיבה לכל חובבי המוחות להמנע מאכילה שלהם (מלבד רמת כולסטרול אסטרונומית המצויה בכל החלקים הפנימיים - לידיעת מעריצי מסטר שף וסכיני השף (שמוח השנה היה מאוד פופולרי שם). ד"א, מישהו אמר לכם שרק בישראל חלקים פנימיים כל כך יקרים - באירופה וארה"ב חלקים פנימיים עולים ממש פרוטות, כי כמעט אף אחד אינו קונה אותם.

 

ויש עוד שתי מחלות מסוג הפריונים באדם שהן דווקא תורשתיות כמו מחלת קרויצפלד-יעקב  (הנפוצה יותר בין יהודים ממוצא לובי) ומחלת חוסר שינה משפחתי קטלני (Fatal familial insomnia). הראשונה נגרמת באדם גם מהפריונים של "הפרה המשוגעת". אתם מוזמנים לעיין בקישורים, אם הם מעניינים אתכם. 

 

 

בפוסט המשך אספר על מחקר אנתרופולוגי נוסף שהוביל למחקרים מדעיים שמעלים את השאלה שבוודאי תבהיל אתכם: האם מחלת הסרטן מדבקת? למי שהגיע בקריאה עד לכאן, אני כבר רואה את האנטנות נשלפות. אז האם יש סיבה לדאוג שאפשר להדבק בסרטן כמו משפעת? אני מניח שתאלצו להשאר במתח עד לפוסט שיפורסם בהקדם.  מי שלא קורא כאן באופן רגיל ומעוניין לקבל התראות במייל על מועד פרסום הפוסט הזה ופוסטים בנושאים מעניינים אחרים - מוזמן להצטרף כמנוי ולמלא כתובת מייל במקום המיועד בשוליים הימניים: 

נכתב על ידי קנקן התה , 21/4/2014 22:05   בקטגוריות מחלת קורו, מחלת הפרה המשוגעת, מחלת סקרייפי, מחלת קרויצפלד-יעקב, מחלת השינה המשפחתית הקטלנית, גינאה החדשה, קניבלים, קניבליזם, אכילת מוח, אכילת חלקים פנימיים, פריונים, חלבוני פריון, גנטיקה, אנתרופולוגיה, חקלאות  
20 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   1 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של קנקן התה ב-23/4/2014 08:09
 תפוחים לחג - יפים בחוץ ובפנים?


 

הפוסט הזה יעסוק בתופעה של מכירת פירות נגועים. נראה מה מביא לפגיעה בפירות האלה וכיצד אפשר למנוע זאת. לדעתי (כפי שאסביר) מכירה של פירות כאלה לצרכנים אינה נעשית לכאורה בתום לב. אני משוכנע שסחורה כזו אינה מגיעה לשווקים שחקלאי ישראל משווקים לחו"ל.

 

תפוחים יפים למראה אחד אחד קנינו ברשת קואופ שופ (בסניף הגבעה הצרפתית בירושלים), במחיר של בית מרקחת. מחלק התכוונו להכין חרוסת, מחלק להכין עוגה וחלק לאכול סתם כך.

  

 

התחלתי לאכול אחד ואלוהים - ראו כמעט מה שהכנסתי לפה:

  

 

איזה חוסר מזל, בוודאי השאר טעימים ועסיסיים, אבל אופס - כמעט כולם היו כל כך יפים בחוץ ובפנים טעימים... לזחלי עש התפוח. 

העשית מטילה ביצים על העלים ועל פרי התפוח לפני הבשלתו ומהן בוקעים זחלים. הזחל נובר פתח קטן, נכנס כולו לתוך הפרי ומכסה את הפתח בגללים בהירים שמסתירים את מקום החדירה בפרי. במקרים רבים קשה אפילו יותר להבחין בשעת קנייה במקום  החדירה של הזחלים, כאשר החדירה נעשית באיזור העוקץ של התפוח ולאחר מכן התקדמות לאיזור הגרעינים שבפרי.  כי הזחלים בשלבי ההתפתחות הראשונים ניזונים בעיקר מהגרעינים של הפרי. לאחר מספר ימים הזחלים עוזבים את הפרי ועוברים לפירות אחרים, עד להשלמת התפתחותם לגלמים. 

 

החקלאים נלחמים בזחלי העש הזה על ידי הדברה בחומרים כימיים הפוגעים במערכת העצבים של הזחלים. הבעיה בהדברה הכימית שהיא כבר לא תמיד יעילה, בשל התפתחות מנגנוני עמידות כנגד החומרים האלה בזחלי העש. כיוון שכך, וכיוון שחומרי ההדברה האלה גם רעילים לסביבה ולבעלי חיים האוכלים אף הם את הפרי (או השאריות הרקובות שלו) - משתמשים במטעים רבים במקום או בנוסף בשיטת הדברה ירוקה או הדברה ביולוגית.

 

במקרה של עש התפוח, משתמשים בשיטה של הצבת מלכודות דמויות חוט התלויות על ענפי העץ, המשחררות לאוויר פרומון (הורמון מין) נקבי בריכוז גבוה בהרבה יותר מאשר בטבע. העשים הזכרים נמשכים אל המלכודות האלה, מנסים להזדווג איתן והתוצאה הסופית היא שהם מתבלבלים ולבסוף עוזבים את המטע. כיום מורחק בשיטה זו עש התפוח מאלפי דונמים של מטעים בגולן, בגליל ובאזור ירושלים.  
מלכודת חוט עם פרומון המבלבל את זכרי העש 

 

אבל, אם מצאתי כל כך הרבה תפוחים נגועים בסופרמרקט - כנראה שהתפוחים הגיעו ממטעים שבהם העשים לא הודברו בהצלחה.

 

הייתי מצפה שהחקלאים עצמם וכן ברשתות השיווק יבדקו דגימות של הפרי. אם היו עושים זאת, לא הייתי מוצא תשעה תפוחים נגועים (ברמות שונות) מתוך עשרה. אני בטוח שהחקלאים עצמם לא אכלו מהם. איך אפשר לאכול דבר כזה? אבל למכור מוכרים.

 

מזיק נפוץ נוסף המקלקל את התפוחים שלנו (כמו גם כמה פירות אחרים) הוא זבוב הפירות המכונה גם זבוב ים תיכוני

 

נקבת זבוב הפירות עוקצת את הפירות ומחדירה את ביציה אל מתחת לקליפה, באמצעות צינור הטלה טלסקופי. מהביצים בוקעות רימות המתפתחות בתוך הפרי, שלאחר מכן הולך ומרקיב. מאוחר יותר הרימה יוצאת מהפרי וצונחת אל הקרקע. שם תמשיך את מסלול חייה שבו תהפוך לגולם ולזבוב בוגר.

 

 

 

 

גם בזבוב הזה נלחמים החקלאים בהדברה כימית סזיפית ובשנים האחרונות התחילו בהדברה ביולוגית שהיא הדברה ירוקה. ההדברה הביולוגית הזו מאוד מעניינת ובעצם בה הזבובים משמשים כאויב כנגד עצמם.

 

בשיטת ההדברה הזו מגדלים במעבדה בכמויות גלמים של זבובים זכרים ולאחר בקיעתם מעקרים אותם בהקרנה רדיואקטיבית. את הזבובים המעוקרים מפזרים ממטוסים על השדות. מה שקורה הוא שהזכרים העקרים מזדווגים עם הנקבות שבשטח, ולפיכך הן יטילו (בעברית יפה -תטלנה) ביצים לא פוריות. כלומר, מדובר כאן ביצירת תחרות בין זכרים עקרים לבין זבובי הבר הזכרים הפוריים הנמצאים בטבע. פיזור זבובים עקרים בצפיפות גבוהה מגדילה את הסיכויים למפגש בין נקבה פוריה לזכר עקר, הרבה יותר מאשר מאשר מפגש עם זכר פורה. כאשר הזבובים העקרים מזדווגים עם נקבות זבובי הבר - הם מונעים בעצם את העמדת הדור הבא ומצליחים להביא להפחתה של אוכלוסיית הזבוב המזיק לאורך זמן.

 זכר עקר מזדווג עם נקבת בר 


השיטה הזו יעילה מאוד משום שמשך חייה של הזבובה נמשכים רק כחמישה שבועות ובהם היא מזדווגת פעם אחת בלבד. בשיטה הזו אין הכחדה מלאה של הזבוב אלא שליטה על קצב ההתרבות של הזבוב, שבעצם מביאה להפחתה משמעותית במספר הזבובים.

 

מטרת ההדברה ביולוגית אינה להכחיד מין מזיק מסוים, אלא לדכא אותו ולהשאיר אותו ברמה נמוכה שבה הנזק שלו מינימלי. זאת משום שהכחדה של מין תביא להפרה של האיזון אקולוגי בטבע - למשל בפגיעה במינים אחרים הניזונים ממנו. כמו כן, במקרה של הכחדת מזיק ממין אחד עלול לצוץ מזיק אחר. שיטה ההדברה הביולוגית הזו מיושמת בצפון הארץ ובערבה.

 

ולמרות כל השיטות האלו, כאמור הגיעו תפוחים יפים מבחוץ ומקולקלים בפנים לסל הפירות שלנו. כאמור שיווק פירות שאחוז כל כך גבוה מהם נגוע הוא מחדל בלתי מתקבל על הדעת. לא יתכן לשווק פרי בלי בקרת איכות מינימלית. במקרה זה בדיקה אקראית של מספר פירות קטן מכל מטע הייתה מגלה את הנגע ומונעת שיווק של סחורה קלוקלת כזו. תפוחים במצב כזה וודאי אינם נשלחים ליצוא בשווקי אירופה - אז מדוע לא כך הדבר כאן? הדבר יותר ממרמז שפירות כאלו נמכרים בשווקים שלנו שלא בתום לב.

 

ואציין שוב, התפוחים האלו נמכרו בקואופ שופ סניף הגבעה הצרפתית בירושלים.
 

 

תוספת עריכה

 

הזהרו למשל כאשר אתם מגישים לאורחים תפוחים אפויים עם קינמון, קרמל או גלידת וניל...

 

 

נכתב על ידי קנקן התה , 19/4/2014 06:14   בקטגוריות מכירת פירות נגועים, שיווק פירות נגועים, תפוחי עץ, עש התפוח, זבוב פירות ים תיכוני, הדברה ירוקה, הדברה ביולוגית, ביולוגיה, חקלאות, שיווק  
34 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של קנקן התה ב-23/4/2014 19:07
 השתקפויות חיי


 

אינני יודע מדוע אבל נראה שאווירת נוסטלגיה רצינית נפלה בפוסטים שאני קורא בימים האחרונים כאן בישרא.

 

אצלי כשמשתלטת נוסטלגיה אני חוזר לשירים ממחוז ילדותי. כשהאזנתי השבוע למשהו ביוטיוב, משהו החזיר אותי (קוראים לזה אסוציאציה) לשיר

 

Reflections of My Life 

 

 

 השיר הפופולרי היפה והעצוב הזה נכתב ובוצע על ידי הלהקה הסקוטית מרמלדה בשלהי שנת 1969 . הוא נוגן בפסי קול של מספר סרטים וביניהם בקליפ של החיילים המשוחררים ממלחמת וייטנאם. המלחמה אולי הכי טראומטית שעברה על ארה"ב.

 

 

 

 

והקליפ הזה מחזיר אותי אחורה בזמן. אני ניצב בכוח המשמר על שיירת הנשיא ניקסון  שעברה ברחוב ירושלמי, כחוצץ לקהל. הקפיצו אותנו במהלך קורס פראמדיקים בשרות הצבאי. ראיתי אותו אז פנים לפנים. 

 

ובמסע היוטיובי בגרסאות השיר השתקפויות חיי, מצאתי נוסטלגיה מהממת בראי הזמן (מצאו את ההבדלים):

 

 מרמלדה 1969

 

 

  

 

 מרמלדה 1992

 

 

 

 

  

מרמלדה 2009

 

 

 

  

ומה שעושה לי השיר הזה אני יכול להביע רק בשיר. 

 

 השתקפויות/קנקן התה

 

אֲנִי מִתְמַכֵּר לְשִׁיר

רֶגַע חוֹזֵר לִמְחוֹזוֹת יַלְדוּתִי

רֶגַע מִתְבַּגֵּר

סוֹבֵב הַתַּקְלִיט

 

לָמָּה הַשִּׁירִים הֲכִי יָפִים

הֲכִי עֲצוּבִים?

 

נוֹסְטַלְגְּיָה בְּעוֹלָם אַכְזָר

בַּמַּרְאָה מִשְׁתַּקְּפִים 

דִּמְעוֹת עֵינַי

 

 

תוספת עריכה:

 
http://www.mouse.co.il/CM.shows_item_show,408,208,26183,.aspx

 


נכתב על ידי קנקן התה , 17/4/2014 17:48   בקטגוריות נוסטלגיה, להקת מרמלדה, מלחמת ויטנאם, שירים שלי  
26 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של קנקן התה ב-19/4/2014 00:28
 על אנונימיות (יש דבר כזה?), יציאות מהארון וסיאנסים


 

כבר מזמן רציתי לכתוב את הפוסט הזה ומי שגאלו אותו מתרדמה בטיוטות היו פוסטים שפורסמו לאחרונה - כדוגמת "היציאה מהארון" של אמובטלת שחשפה את זהותה ושל קשקושי פילוסופיה נכחדת שבתחילה כתבה בבלוג שלה כמין זכר ולאחר זמן חשפה את מינה האמיתי.

 

רבים כאן בישרא כותבים כאנונימים מסיבות שונות. גם אני ביניהם מסיבות שכתבתי כאן כמדומני יותר מפעם אחת. אין לי רצון לחזור על המגילה וגם התעצלתי לחפש את הקישורים לפוסטים הרלוונטים. אבל אם יש כאן מישהו שלא קרא, שידע שאם יש לו/לה כוח - ודאי ימצא זאת בין מאות הפוסטים שנכתבו כאן.

 

כשמישהו יוצא בישרא מהארון ומגלה את זהותו, מיד מופיעות תגובות המשבחות וחלקן בנימה מתנצלת משהו - שאקט כזה מצד המגיב בלתי אפשרי ואף פעם לא יקרה.

 

אז זהו שאני לא בטוח. כי לפני ימים אחדים קיבלתי שני מיילים מאתר מסויים (שלא אפרט את שמו) לחשבון דואר שלי האמור להיות חסוי (ושאני אפילו רשום בו בכינוי ולא בשמי האמיתי). והמכתבים פותחים ב- XXXXXX היקר! .אבל ה-XXXXXX הזה הוא שמי האמיתי. אתם מאמינים? כיצד השיגו את זה לעזאזל? אין ספק שמישהו התאמץ ונקט באמצעים לא כשרים כדי לחשוף את זהותי. לשם כך היה צריך לחדור  לפרטיותי, לעשות הצלבות, לחדור לחשבונות שונים שלי וכדומה. וזה כמובן מרתיח וצריך להטריד גם אתכם - כל הכותבים כאן כביכול באנונימיות.

 

אני יודע גם שענין הזהות שלי מטרידה אחדים כאן ואפילו קיבלתי רמזים על ניחושים מכל מיני הצלבות שהם עושים (מבלי שזה אומר שהניחושים שלהם בהכרח נכונים). אותי זה כמובן מטריד, כי חשיפה פומבית תגרור לצערי מחיקה מידית של הבלוג. ויש לי מקום להניח שזה קרה לפחות עם מספר בלוגרים שנעלמו לנו בבוקר יום בהיר אחד מישרא.

 

אספר לכם על עוד משהו. כשהייתי מאושפז מיד לאחר הניתוח ולא הייתי כל כך מפוקס - פלטתי לזוג מבני משפחה שלי (שלא מהדרגה הראשונה) שיש לי בלוג. כאשר נפלתי נפלתי, אמרתי להם שזהו בלוג מדעי שנועד לפזר סטיגמות ומיתוסים לא מבוססים בציבור. אבל אמרתי גם שפרטי הבלוג חסויים מסיבות מסויימות וזהו. וכשהם הגיעו לבקר אותי שוב לאחר מספר שבועות, הם שאלו "נו מה שלום הבלוג? אתה כותב שם רק מדע?". מדוע שאלו את החלק השני? יש לי בסיס טוב לחשוב שהם מיהרו לחפש בגוגל את מה שחיפשו, ועשו הצלבה עם דברים שסיפרתי לכם כאן בבלוג ושמאמתים את זהותי בפניהם. עשיתי עצמי לא שומע, לא עניתי ומקווה שאם הם באמת גילו (בסבירות גבוהה שכן), אז שהם לפחות לא יחשפו בפני אנשים נוספים את מה שהם אולי יודעים.

 

במקרה שלי סיבותיי לאלמוניות רובן הכרח המותנה במעמדי ותחום עיסוקי. אבל באמת ממש לא ברור לי מדוע שמו של מי שחושף כאן פרטים מחייו מחייב גם הזדהות בשם האמיתי. מדוע כינוי אינו מספיק? מאיזה מקום מגיע יצר הסקרנות הבלתי נלאה הזה? אנחנו לא עד כדי כך  חשובים בשביל "צלמי פפראצי". וכדאי שהקוראים כאן יבינו שחשיפה מלאה אינה מתאימה לכולם. כל אחד מסיבותיו הוא.  וכדאי שיכבדו זאת. 

 

היו מספר קוראים קבועים בבלוג שלי (שבאופן עקרוני אני לא חושף את שמם ברשימה פומבית של קוראים) שפתאום נעלמו מהרשימה. כנ"ל גם בלוגרים שהיו ברשימת הקבועים שלי. כשאני שם לב לכך מתישהו - אני מעלה בדעתי אחת מארבע אפשרויות: האחת - שהקורא או הנקרא סינן אותי מהרשימה מסיבותיו הוא ובמקרה כזה אני אומר : רצונו של אדם כבודו וזכותו. אין אני נעלב, גם לא נפגע ופשוט שוכח.

 

האפשרות השניה שיותר מדאיגה אותי היא האם אירע משהו לבלוגר/ית. ובמקרה כזה אני ממש דואג ולא שוכח אותם. הבעיה היא שיחד עם האייקון שלהם שנעלם מרשימת הקבועים או הקוראים - נעלם גם הבלוג שלהם (כלומר נמחק). ואז אין לי אפשרות להגיב ולשאול לשלומם.

 

האפשרות השלישית היא שהבלוגר/ית הנעלם/ה (אויש, תסלחנה לי הפמיניסטיות - שמעתה אני אכתוב בלשון זכר ולא בלשון נקבה גורף מבית מדרשה של מירב מיכאלי. ואין זה אומר שאני מזלזל בכן. כלל וכלל לא) - החליט מסיבותיו הוא לשנות את שם הבלוג. לעיתים אם מדובר במישהו היקר לי אני טורח למצוא עקבות אל הבית החדש. אבל, אם הבלוגר הזה הפסיק למשל להגיב גם אצלי בבלוג - אני יוצא מתוך הנחה ששינוי שם הבלוג הוא בעצם מעין RESET של קהל הקוראים שלו. איזה סוג של סלקציה. ואז רצונו - כבודו. בזה הסתיים העניין מבחינתי. כנראה לא איכפת לו אם הפסיד אותי ואחרים כקוראים.

 

האפשרות הרביעית היא שהבלוגר הופך את הבלוג שלו לפרטי (או הופכים לו אותו לפרטי - גם זה קורה מניסיוני האישי). מבחינתי, הפיכת בלוג לפרטי היא עניין אישי של הבלוגר  שאני מכבד. אבל אני לא אפנה ביוזמתי כדי לקבל רשות להכנס אל הבלוג הפרטי. כי אני לא דוגל במועדונים אקסלוסיבים וסלקטיבים.

 

אפרופו מועדונים "אקסלוסיבים" - לפני ימים אחדים קראתי כאן פוסט על "פעילות סודית" כלשהי של הכותב שגזלה מאוד מזמנו. איזושהי פעילות הקשורה ב"מיזם" תקשורת מחודשת עם "פאנטומים" של ישרא לשעבר שחטפו געגועים עזים לבלוגרים עכשווים לאחר שפרשו "לעולם הבא". ואז הצלבתי את העובדה שיום קודם פורסם פוסט בבלוג אחר שמתאר הקמה של איזו קבוצה סגורה בפייסבוק של "ישרא-פנטומים" יחד עם אליטה מובחרת ונבחרת של ישרא-בלוגרים עכשווים - קשר שמעורר בי אסוציאציה  ל"מדיומים מתקשרים" עם "העולם הבא" כקבוצת סיאנסים.  והפוסט ההוא שהביא באופן תמים קישור לקבוצת הסיאנסים הזו - הורד באופן מסתורי מהבלוג לאחר פרסומו. והוא חזר שוב היום בלי הקישור. וראיתי שרשורי בלוגרים הדנים בעניין הסודיות.

  

לי אישית אין בעיה עם כל זה. אבל נשאלת השאלה אם הפנטומים כל כך מתגעגעים לישרא - מדוע שלא יחזרו לכתוב כאן? מה יש, כבר לא נאה להם לכתוב מחוץ לפייסבוק? ואם בסלקצית קוראים חפצה נפשם (וזה כנראה מה שעומד מאחורי זה), מדוע שלא יאגדו את יקיריהם ומוקיריהם בבלוג פרטי? או אולי בלוג כבר לא מעניין אותם - כי הם זקוקים לתיקשור בזמן אמת, ויש להם כנראה עודף פנאי למה שמשתמע כבּרבֶּרֶת סמולטוקית נוסטלגית אינסופית ברשת?

 

אז יש לי אפילו הצעה לקבוצה הזו: מה דעתכם לאמץ לחיצת יד סודית, מיוחדת,  כיאה לכתות כמו הבונים החופשיים - שתזהה אתכם זה בפני זה כשתפגשו ברחוב?  מה שבטוח בטוח -ישראבלוג הוא פלטפורמה פלורליסטית שכנראה כבר לא מתאימה יותר לפנטומים פלצניים. אבל בישרא-בלוג אני אמשיך לכתוב לכל מי שמעונין ללא כל סלקציה ויכול להגיב כאן כל אחד, ובתנאי שרק ישמור על תרבות דיבור. ואפילו בשוליים הימניים תוכלו למצוא קישור למייל ולפייסבוק שלי אם תרצו משהו בפרטי.

 

שלא תבינו לא נכון. אין בליבי על קבוצת הבלוגרים העכשווים בישרא שהצטרפו למיזם התקשור עם הפנטומים. הם וודאי נתקפו בנוסטלגיה לפורשים ויתכן שזה אפילו מחמיא להם שהם צורפו למועדון האקסלוסיבי הסודי הזה. אבל אם יש להם זמן לפטפטת אינטרנטית - אני מאחל להם את מירב ההנאה.

  

זהו. מספיק חפירות להפעם.

 

חגים ומועדים לששון.

 

נכתב על ידי קנקן התה , 15/4/2014 14:54   בקטגוריות אנונימיות בבלוגים, חשיפה, בלוגים פרטיים, שינוי שם בלוג, סינון קוראים, מועדון קוראים, קבוצות פלצניות, סודיות באינטרנט, פורומים, סינון וסלקציה, בלוגיה, ישרא-בלוג  
44 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של קנקן התה ב-22/4/2014 20:48
 לדף הבא
דפים:  

49,782
הבלוג משוייך לקטגוריות: תרשו לי להעיר , מדע וטכנולוגיה , בריאות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לקנקן התה אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על קנקן התה ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2014 © נענע 10 בע"מ