לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

חשיבה חופשית


מתובנות של מדען: עובדות לא נעלמות כאשר מתעלמים מהן!

Avatarכינוי:  קנקן התה

בן: 3

Google:  קנקן התה

תמונהפרטים נוספים:  אודות הבלוג


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    דצמבר 2014    >>
אבגדהוש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

12/2014

עניין של דיוק בדודל


 

הדודל של גוגל ציין שה-21 לדצמבר הוא היום הראשון של החורף.

 

 

 

 

ה-21 בדצמבר נחשב ל"יום הראשון של החורף" היות וביום זה גובה השמש מעל לאופק בצהריים הוא הנמוך ביותר בשנה. אבל האמת שהתאריך של היום הראשון של החורף כפי שצויין בגוגל אינו מדוייק כי המועד המדוייק של כניסת יום החורף הראשון השנה בישראל (המכונה גם רגע ההיפוך) אינו חל ביום ראשון ה- 21 לדצמבר , אלא דווקא ב- 22 בדצמבר בשעה:

 

 

כלומר בסביבות אחת בלילה (עם הבדלים קטנים של מספר דקות במקומות גאוגרפיים שונים בישראל, כמו הבדלים בדקות במועד כניסת השבת). בירושלים זה יקרה הלילה בשעה 01:03. כלומר, היום הראשון של החורף בישראל השנה הוא ב- 22 לדצמבר (ולא כפי שצויין בדודל של גוגל אתמול).

 

אז מה הסיפור? מסתבר שהיום הראשון של החורף יכול לחול בין ה-20 לבין ה-23 לדצמבר ורבים לא יודעים זאת ובשל מה החורף יכול להכנס באחד מבין ארבעה תאריכים.

 

כדי להבין, ראשית אזכיר שתופעת היפוך עונות השנה נובעת מכך שכדור הארץ בעצם נוטה על צירו לעומת מישור הקפתו את השמש. המדע מייחס את ההטיה הזו שוצרה כתוצאה ממגה התנגשות של עצם מהחלל (אסטרואיד) עם כדור הארץ - התנגשות שכנראה היא שקרעה את הירח מכדור הארץ וקבעה את מסלול סיבובו סביב כדור הארץ. למעשה הירח מייצב את הסיבוב של כדור הארץ סביב צירו ובלעדיו כדור הארץ היה מתנודד על צירו בצורה פרועה כמו מטוטלת ותנאי מזג האוויר היו הופכים לקיצוניים במיוחד. תנאים שלא היו מאפשרים חיים של בעלי החיים העילאיים על פני כדור הארץ. אם תחפשו בוויקיפדיה תגלו שהזווית שבו נוטה כדור הארץ מציר סיבובו המקורי היא בת 23.5 מעלות בערך. אבל למעשה ציר הנטייה אינו קבוע ומשתנה מעט עם הזמן, אבל נחזור לזה אחר כך כדי להבין את המשמעות האקלימית על כדור הארץ.

 

ומה בכלל משמעות זווית הנטייה הזו של כדור הארץ?  משמעות הדבר היא שמסלול כדור הארץ מתנודד כאשר הוא מקיף את השמש במהלך השנה. במצב זה חצאי הכדור השונים חשופים לכמות משתנה של אור שמש, כאשר נטיה זו גורמת לאור השמש לפגוע בפני השטח של כדור הארץ בזוויות שונות בתקופות שונות של השנה.

 

זווית הנטייה גורמת לכך שהחצי הצפוני והדרומי של כדור הארץ אינם מוארים בצורה שווה: 
נחזור לתאריך שבו חל יום ההיפוך של החורף במחצית הצפונית של כדור הארץ. בדרך כלל הוא נופל ב-21 או ב-22 בדצמבר. התזוזות בין ה-21 וה-22 בדצמבר נובעות בעיקר ממחזור עיבור בלוח השנה הלועזי (גרגוריאני) - שבו אחת לארבע שנים מתווסף יום  והשנה היא בת 366 ימים (בשנה כזו חל תאריך של 29 בפברואר). להזכיר העיבור נובע מכך שכדור הארץ משלים הקפה סביב השמש במשך  365.242199 יום. 

 

אבל כאמור יום היפוך העונות בעצם אינו קבוע ומשתנה משנה לשנה בשל השפעת כוכבי לכת אחרים על מסלול כדור הארץ. כאמור בדרך כלל היום הראשון של החורף נופל ב-21 או ב-22 בדצמבר, אבל בשל צירוף כוחות השפעה של כוכבי הלכת במערכת השמש, לעיתים רחוקות מאוד נופל היום הראשון של החורף ב-20 או ב-23 בדצמבר. הפעם הבאה שיום ההיפוך יתרחש ב-20 בדצמבר יהיה בשנת 2080. הפעם האחרונה שיום ההיפוך החורפי התרחש ב-23 בדצמבר היתה בשנת 1903 והפעם הבאה לא תופיע עד לשנת 2303 (כלומר, אחת ל-400 שנה).

 

מסתבר שגם זווית הנטייה של ציר סיבוב כדור הארץ (שכיום הוא 23.5 מעלות בערך) משתנה מעט, במחזוריות של 41,000 שנים בין 22 מעלות לבין 24.5‏ בגלל תופעה שמכונה פרצסיה. כיום ובאלפי השנים הקרובות, צידו הצפוני של ציר הסיבוב של כדור הארץ פונה לעבר הכוכב פולריס (המכונה כוכב הצפון). אבל בעוד כ-13,000 שנים יצביע בכיוון הכוכב וגה.

 

תשאלו בוודאי האם יש לכך משמעות והתשובה היא כן. השינוי המחזורי בזווית כדור הארץ גורם לשינויי אקלים קיצוניים במחזורים של עשרות אלפי שנים. למשל, שינוי הזווית הוא אחד הגורמים לתהליך התפשטות ונסיגת המדבר באזור הסהרה. כמובן שגם תנודה כזו  בציר כדור הארץ תורמת לשינויים בתאריכי ימי ההיפוך.

 

ליום ההיפוך (הראשון) של החורף  היתה השפעה על תרבויות רבות. ברומא העתיקה נחגג  פסטיבל סטורנאליה (Saturnalia) החל ב-17 בדצמבר ונחגג במשך 7 ימים.

באותו מועד בסקנדינביה שלפני הנצרות חגגו את הפסטיבל של ג'ול (Juul) בהדלקת לפידים ואש שסמלו את האור והחום של השמש החוזרת (כי מיום היפוך משך זריחת השמש עולה מיום ליום) בטובו האל הסקנדינבי ת'ור (Thor)  או ת'ורוס ,שדרך אגב, הוא המקור לשמו של יום חמישי באנגלית  -  Thursday - היום של ת'ור)

 


 יום היפוך הסקנדינבי שנחגג לאל המיתולוגי תורוס.

 

הכריסמס החל ב- 25 בדצמבר מקורו למעשה בפסטיבלים הפאגנים סטורנאליה ו- Natalis Invicti הרומים ופסטיבל . גם בני האינקה הקדומים חגגו לכבוד אל השמש בזמן ההיפוך בדצמבר. מעניין שביום ההיפוך הקלאסי (21 בדצמבר) נוצרים רבים חוגגים כיום את היום של סנט תומאס לכבודו של St Thomas the Apostle. בפולין שלפני הנצרות חגגו ביום זה את יום Gody כיום סליחות ושיתוף במזון.

 

את היום הראשון של החורף (והקיץ) חגגו בסטונהדג', כאשר בימי ההיפוך קרן שמש פגעה באחד ממשקופי העמודים:

 
 

מעגל שמש קדום נמצא גם באזורנו, ברמת הגולן באתר שמכונה רוג'ום אל הירי:

 

 

האתר הזה נמצא על הדרך המסומנת כשביל הגולן אך לא הרבה שמעו עליו וגם לא הרבה מטיילים אליו. זהו אתר מיוחד, אפוף מסתורין, מיסטיקה ורוחניות שיקשה עליכם לקבל אישור לבקרו בשל היותו 'שטח אש'. שמעתי עליו רבות מהבן שתצפת שם מספר ימים בטלסקופים משוכללים במסגרת סיורים של החוג לאסטרונומיה של נוער שוחר מדע. ד"א, נקודות התצפית האסטרונומית הטובות ביותר בארצנו הן ברוג'ום אל הירי ובאזור מכתש רמון.

 

לסיכום, הפוסט נכתב ביום המתאים - יום החורף הראשון בישראל, שבטעות גוגל פרסם את הדודל אתמול.


נכתב על ידי קנקן התה , 22/12/2014 00:43   בקטגוריות יום ראשון של חורף, יום חילוף חורף, הדודל של גוגל, חגיגות חורף, תרבויות, יום היפוך, כדור הארץ, זווית נטייה של כדור הארץ, אקלים, ציר סיבוב כדור הארץ, אסטרונומיה, מדע, תרבות  
3 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של KeyMan ב-22/12/2014 06:49
 כשהחיים מזמנים לימון תעשו לימונדה


 

יש לי היום מצב רוח טוב, כפי שלא היה לי מזה 16 חודשים, מאז שכמעט נפרדתי מהחיים. לא אכחד מכם שלמרות כל האופטימיות שהצלחתי לגייס, היו רגעים שבהם ביני לביני הבעתי חרטה על שחתמתי על טופס הארכת חיים תמורת מסירת חלק מגופי כקורבן למולך. בסך הכל כשאני חושב על זה - בעצם לא כל כך היה לי קשה להפרד מהחיים. היה סיכוי של אחוז אחד להרפא מהחיידק הטורף בהזרקת סוגי אנטיביוטיקות שונות למשך כמה חודשים, ואילו תשעים ותשעה אחוזים לכניסה לקריסת מערכות ואז היו פשוט מרדימים אותי עד ש... כשמרדימים כבר לא סובלים.

 

כששכבתי עם ידיי פסוקות כמו ישו על שולחן הניתוחים, המרדים הזריק לי משהו לוריד ואמר שאזמין חלום טוב. עוד הספקתי לראות את האח רוכן ומכין את כלי הניתוח בשולחן ממול. עוד שתי שניות חלפו וכבר לא הייתי יותר בעולם הזה. הייתי מנותק כמו מת כשעתיים עד שהתעוררתי באותה פתאומיות שבה נרדמתי . נרדמתי בלי שום סימנים מקדימים או תחושת טשטוש. שנייה הייתי כאן ובשנייה הבאה כבר במצב חוסר מודעות מוחלט. חברה יקרים - אין לכם ממה לחשוש מהמוות עצמו. בשנייה האחרונה לחייכם אתם כאן ובבאה אפילו לא תרגישו שאתם כבר לא כאן. כמו נפילה לתרדמה עמוקה בשבריר שנייה. שבריר שנייה בלי צ'אנס אפילו להפרד מהחיים, או צורך להתכונן לכך.  מכאן שאם לא מאריכים את החיים בשל חוקים מטומטמים (דמויי חוק הנוטה למות) בשם 'מוסריות' אנושית בלתי נסבלת, המאריכה סבלם של חולים שאינם רוצים להמשיך לחיות אפילו שנייה אחת - הפרידה מהחיים כמו בזריקה לפני ניתוח - ממש לא מפחידה ולא מורגשת (וזה מנסיון פעמיים, בהפרש של שלושה ימים). הרדמה כזו הרבה יותר אנושית מניתוק ממכשיר הנשמה (חנק!!!) או ממכשיר דיאליזה (שלושה שבועות סבל!!!). אבל מי אמר שחוק על בסיס דעות קדומות תאולוגיות - אנושי הוא?

 

אז מדוע יש לי מצב רוח טוב שכזה? הבוקר הגיעו שתי נכבדות מכוח אדם לביתי, חמושות בטפסים. מנהלת מדור פרישה ומנהלת מדור רווחה. חתמתי על פרישתי המוקדמת מהעבודה שפרנסה אותי בכבוד עד כה. סיום עבודה בסוף החודש. בראשון לפברואר אקבל כבר את הגמלה הראשונה. אבל יתכן שעד שיועדכנו כל הנתונים במערכת, אתחיל לקבל את הגמלות החודשיות בפועל מאוחר יותר, אבל כמובן תשלום רטרואקטיבי על  כל מה שמגיע לי מראשית השנה האזרחית. ומדוע העיכוב הזה? זה לא נובע רק סתם מבירוקרטיה, אלא משום שהעניקו לי עלייה בדרגה לפני הפרישה - מה שמכונה במחוזותינו 'דרגת פרישה'. ובשביל הפרוטוקול אני צריך לקבל קודם כל את המשכורת הקובעת האחרונה (שתכלול את תוספת הקידום) לצורך חישוב הגמלה.

וזה הזכיר לי העלאה בדרגה (להבדיל אלפי הבדלות) שמעניקים לחללי צה"ל לאחר מותם, כדי שקצבאות השארים ממשרד הביטחון תהיינה גבוהות יותר.

 

אבל במקרה שלי, אני עדיין לא מת. אז מדוע שאתנגד להעלאה בדרגה לפני הפרישה? אם כבר קיבלתי לימון, אז לפחות אשתה לימונדה. וכפי שכבר כתבתי בפוסט קודם, אני יוצא לפרישה מוקדמת ואתחיל לקבל מעכשיו גימלה שגבוהה באופן משמעותי מזו שהייתי מקבל לו הייתי ממשיך לעבוד עוד זמן רב עד גיל 67. ולא רק שאני פורש מעמדת ניהול בכירה מזו שאני באמת היום (נו טוב, היום אני בעצם כבר לא שום דבר אלא מה שנקרא אמריטוס) - אלא שיש הטבות נוספות. יש מענק פרישה חד פעמי. ויש פדיון 72 ימי חופשה רגילה שלא ניצלתי. וב- 16 חודשים אחרונים ניצלתי את כל ימי חופשת המחלה שמגיעים לי וקבלתי משכורות מלאות. פורש רגיל מהשורה צריך לבחור אחת מהשתיים - או פדיון ימי חופשה רגילה שנצברו, או פדיון יומיים מתוך כל שמונה ימי מחלה שנצברו. ואילו אני כאמור נצלתי את כל ימי המחלה ששילמו את משכורותיי במשך 16 חודשים וגם אקבל פדיון כל ימי החופשה הרגילה שצברתי. ועוד אקבל בסביבות מאה אלף שקלים סכום חד פעמי על 'אובדן כושר עבודה' מקרן ביטוח הדדי (וזה לא אומר שלא אוכל להמשיך לעבוד במסגרת אחרת). הקרן ההדדית היא מהדברים שמורידים לנו כמה שקלים כל חודש ואנחנו אף פעם לא מבינים בשביל מה זה טוב.

 

ומלבד הגמלה שבמקרה שלי פטורה ממס, יש עוד הטבות פטורות מס נוספות שמקבלים גמלאים: אמשיך לקבל פעם בשנה דמי הבראה וביגוד ועוד כמה מאות שקלים פעמיים בשנה מתנות לחגים (והפעם ללא שבעצם אקבל תווי השי שעולים לכולנו פעמיים - פעם אחת מהסכום המופקע שמנוקה ממשכורתינו לוועד עובדים, ופעם שניה למס הכנסה - כי מתנה שווה להכנסה נוספת. כנאמר אין מתנות חינם). אז הבראה, ביגוד ומתנה כסף שנכנס לבנק בחגים - זה בעצם כמו משכורת שלוש עשרה.

 

כמובן שהייתי מוכן לוותר על הלימון אבל אם כבר קיבלתי, לפחות אשתה לימונדה.

 

וחוצמזה אני ממש מבסוט מהרגל הרובוטריקית שלי. יותר לא כואב ללכת במשך כל שעות היום. אני כבר כמעט רץ בבית. במדרגות - כבר לא צונחת לי 'הרגל'. אני מכיר שלושה אנשים כמוני, בערך בגילי. האחד הוא שכן שעושה הכל - כולל נהיגה ברכב עם הילוכים ותפקוד עם קלאצ' בפרוטזה שכידוע אין לה תחושת כף רגל. ועוד שניים שהם מדריכי טיולים. אחד מדריך טיולים שמכתת רגליו (הטבעית פלוס הביונית) ברחבי ירושלים. השני יורד עם קבוצות מטיילים בקניון האדום באילת בסולם יתדות. גם אני רוצה. אני מחכה לאישור קופת חולים להמשך פיזיותרפיה במכון לשיקום, והבטחתי לעצמי שבעוד שנה לכל היותר אני אלך ואעשה הכל כמוכם.

 

ואם הוא יכול,

 


 

אז מדוע שגם לא אני? 

 

את הסרטון שנחסם תוכלו בכל זאת לצפות בקישור כאן.


נכתב על ידי קנקן התה , 18/12/2014 17:30  
34 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של PK ב-22/12/2014 01:42
 מרגיש כמו רובוטריק


 

סתם פוסט שלא התכוונתי וכתבתי היום ל'מגירה הציבורית' - המונח הנפלא שהמציאה הבלוגרית 'כמו מניפה'. ובכלל בטיוטות שלי כבר כתובים, מוכנים מזה זמן שני פוסטים. האחד על דיאטות נפוצות שאינן מתאימות לאדם ועל פגיעה שלהן בפוריות - אימפוטנטיות תלויית תזונה. יש כבר הוכחות למכביר וזה מה שמדברים עכשיו בכנסים בינלאומיים מדעיים בענייני fertility and sterilty, רק לא ברור עדיין אם זה הפיך או לא. גם אתם האנורקסים שרוצים מרווחים ליופי בין הרגליים - הזהרו. וכרגיל יש כמה חסידי דיאטות אידיאולוגיות שנתלים בסיינטיפיק אינטרנט, על כך שזה בוודאי לא נכון (כי הרי כל דבריו של ארכי פרחי באינטרנט - קודש הן). אבל כבר אמרה לי מגיבה יקרה אחת שמפוסט לפוסט כזה שאני כותב, מתגברת התחושה שאולי עדיף פשוט לא לדעת. אבל כידוע המוטו של הבלוג הזה הוא - עובדות לא נעלמות אם מתעלמים מהן, גם לא בשל חוסר ידיעה.

 

וגם על הפוסט השני בטיוטות - לא אספר לכם בינתיים. כי  עדיין לא יודע אם בכלל אשחרר - משום שקראתי כאן בבלוגיה השבוע על התוודות של אנשים טובים (באמת).  משהו על תגובות למי שלא מגיבים הרבה, בכדי שהכותב לא יחשוב שהוא כותב סתם לקיר. ומרוב שחשבתי שאולי אני כותב סתם לקיר ולא 'עובד קשה עם הרגליים' ומגיב להרבה בלוגים אחרים , כדי שיגיבו כאן בתמורה (גם זה נאמר השבוע) - פרשתי מהבלוגיה לכמה ימים. לא יודע אם בכלל הרגשתם. ובכלל השבוע ראיתי כאן פוסט שטוען שלאחרונה בלוגרים 'מצליחים' התחילו לכתוב פוסטים משעממים (ללא פירוט לשמם כמובן). אז הנה אני כותב היום, למרות הפוסטים המרומזים בענייני כתיבה בישרא (תגידו, מה קרה לכם השבוע שכל כך הרבה מבקרים בענייני כתיבה?). ואני כותב פוסט זה ל'מגֵרה הציבורית'.

 

השתדרגתי. לא יותר רגל גרוטאה שצונחת בעת עליה ובירידה במדרגות. לא יותר רגל שנשלפת ועפה במעבר מעמידה לישיבה. הפכתי לרובוטריק. יש לי רגל מסיליקון שמשמיעה קליקים של רובוטריק כמו בסרט מצוייר כאשר היא הופכת לחלק ממני. ויש לה סוויץ' סודי בהחלט שבלחיצה עליו היא משתחררת כבזק . כמובן לא אגלה את מיקומו לאוייב שיעז להלחם נגדי וירצה לנטרל אותי בקרב פנים אל פנים.  אבל מוטב שיזהר מבעיטת ימיני (הכאב על מקבל הבעיטה בלבד). ופתאום אני יכול ללכת במשך כל היום, בלי כאבים, כמעט ללא תחושת חוסר נוחות שכנראה גם היא תעלם במהרה, כמו בשיר 'לך תתרגל איתה' ומבלי לחשוש יותר לאבד רגל באמצע צעדה.

 

שמונה חודשי נכות עברו סתם מאז שהופסק השיקום ועד שהוענק לי מעמד של רובוטריק. אבל מה זה שמונה חודשים למטמורפוזה? כסף קטן. וביום חמישי ביקרתי אצל הרופאה השיקומית. אבל מה זה להמתין לתור בעמידה במכון שיקום שאין בו אפילו כסא נורמלי אחד עם משענות ידיים ובגובה שמתאים לנכים? כסף קטן. ובקושי נמצאו במכון השיקום הראשי של מחוז ירושלים שני כסאות גלגלים ברוחב שמתאים לילדים. עזבו, זה סתם כסף קטן. אז המתנתי בעמידה למעלה מארבעים דקות כדי להכנס למשרדה של הרופאה. נו, גם זה כושר בזכות רגל רובוטריקית, לא? כסף קטן.  ואצל הרופאה שאף אחד לא טרח לעדכן אותי מראש שהתור הוא אליה ולא למנהלת השיקום שטיפלה בי עד כה (ככה במקרה גיליתי) - גם בחדרה לא היה כסא  נורמלי מתאים לישיבה. וכשהרגישה לא נוח מכך שהפציינט עומד אצלה על הרגליים, השתחלתי לכסא גלגלים של ילדים. אבל מה כל זה? כסף קטן. והרופאה הזו שראתה אותי במחלקת השיקום בת 34 מיטות למעלה מחודש יומיום ולמעשה היא שהשביתה אותי מהמשך השיקום לפני שמונה חודשים -  אפילו לא זכרה אותי בכלל, עד שכמעט נכנסתי לדיכאון על כך שפני השתנו עד כדי כך לבלי הכר.

 

" אז היית וודאי באישפוז יום", אמרה. "לא, הייתי מאושפז במחלקת השיקום שלכם עצמה", עניתי. "אז מה לימדו אותך באישפוז יום"? המשיכה בשלה...   

וזה כסף קטן שהייתי צריך לתמצת למקלדת שלה את קורותי הרפואיים, כדי שיתווספו למה שכבר כתוב במילא בתיק הרפואי, שחור על גבי לבן. וכסף קטן  היא תרומתי הצנועה להדגים לשלושה רופאים מתלמדים שהתרשמו לעילא ולעילא מהרגל הרובוטריקית ומ'ההצלחה הפנטסטית' להעמד ולצעוד שניים שלושה צעדים בחדר של 2X2 מטר. הישג כביר, לא? הידד למשוקם!

 

"אבל תגיד, לשם מה הגעת בכלל"? אני נשאל על ידי הרופאה. "הגעתי לביקורת" ציינתי. "אה נכון, כתוב שזומנת לביקורת בחודש אוקטובר ולא הגעת וגם בחודש נובמבר לא הגעת לתור שנקבע", היא מציינת. "לא הגעתי לתורים האלה כי אתם התקשרתם אלי וביטלתם אותם"! נו טוב, כסף קטן - יד ימין אינה יודעת מה עושה יד שמאל. ואם במקרה קופת חולים שילמה על פגישות שלא היו, או על פגישות פיזיותרפיה שלא נוצלו (כי קורקעתי), מה זה צריך להיות איכפת לי בכלל אם אני לא משלם? מה, אני צריך לדאוג לתקציבן של מערכות הבריאות? מה עוד שאין בידי כל הוכחה בכלל אם אכן קיימים שטיקים כאלה.

 

'אז מה אתה צריך ממני'? שאלה. "שתמליצי לקופת חולים על המשך פזיותרפיה שהופסקה לי במחלקה שלכם ואחר כך במכון שלכם" עניתי. "כמובן, ומה עוד אתה צריך ממני"? הוסיפה ושאלה. " יש לך אולי משהו להמליץ לי"?, שאלתי אני. ראיתי הפתעה בפניה, היסוס קל, ואז ענתה בחיוך מתוק: " אתה בן אדם אינטיליגנטי מספיק בכדי שיצטרך המלצות ממני". הסתיימה הפגישה. " תבוא לביקורת בעוד שנה".

 

רופאת המשפחה בקופת חולים בחופשה. "תקבעי תור ותבואי ביום ראשון", אמר הרופא המחליף לזוגתי. שבועיים לפחות וודאי יקח לקופת חולים לאשר לי התחייבות לביקורים במכון לפיזיותרפיה. בעבר זה לקח יותר מחודש, כי הרופאה שכחה לשלוח בקשה למוקד ואז התבלבלו בסוג  טופס ההתחייבות הדרוש. ואולי הפעם יהיו גם שאלות על ההתחייבויות שלא נוצלו בעבר, מי יודע? וכשתהיה התחייבות, וודאי אצטרך להמתין עוד כשבועיים שלושה לכך שיתפנה מקום במכון הפיזיותרפיה לשעתיים בשבוע. אבל תגידו, מה זה עוד חודש, חודש וחצי לעומת שמונה חודשים בבית עד שקיבלתי את הרגל הרובוטריקית שלי? כסף קטן.

 

ובינתיים אני כבר הולך ברגל הרובוטריקית כמעט כל היום ומתפקד, ולא בקושי עשרים דקות עם כאבים כמקודם. 1,800 שקל בלבד היא תוספת העלות הרובוטריקית. כסף קטן, לעומת 19,000 שקלים הסכום הכולל. אבל בשביל תוספת כזו מקרקעים בן אדם פעיל שמונה חודשים מיותרים. שמונה חודשים שבהם אי אפשר לשלם פרטי - כי משרד הבריאות הוא בעל 75% מהמאה, אבל בעל 100% מהדעה.

 

תהנו

 


 

נכתב על ידי קנקן התה , 14/12/2014 13:59  
38 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של קנקן התה ב-20/12/2014 10:43
 מי מיירט את המחשב שלי?


 

כאשר חיברתי את הסמרטפון שלי למחשב להטענה, קיבלתי הודעה בטקסט אדום על מסך הסמרטפון מאפליקציה שעושה סינכרוניזציה בין הסמרטפון למחשב. ומה הייתה ההודעה?

"בעיית אבטחה - יתכן והמחשב  דגם... מייורט!!!

 

כבר כתבתי כאן בעבר לא מעט על נסיונות פריצה שדווחו על ידי מערכת חומת האש במחשב. ומישהום בישרא כבר אפילו האשימו אותי בפראנויות בעיתוי מאוד מסויים שהיה קשור במעורבות האישית שלי להצלת ישראבלוג. אבל בבלוג כאן תמיד הצגתי עדויות מצולמות על הפריצות (כולל כתובות  IP).  ובינתיים דווקא מהמלעיזים ירדו למחתרת והפכו את הבלוגים שלהם לפרטיים. ומישהו(ם) בעילום שם טרח(ו) לכתוב בתגובות מספר פעמים שאני לא מבין כלום באבטחה. מה רצו לומר בזה? שעם כל האמצעים שנקטתי, הם עושים במחשב שלי כבשלהם? לא סביר שקיימים במחשב וירוסים ונוזקות - כי במחשב שלי כמה תוכנות מצויינות בתשלום שמגלות ומונעות את זה. ובכל זאת האייקונים על הדסקטופ מקבלים לפעמים חיים משלהם ומשנים מקומות, ופתאום מופיע על הדסקטופ מסמך וורד ששמו 'היסטוריית גלישה', ופתאום על המסך מופיעה הודעה על כניסה של שותף חוצפן לאינטרנט, למרות שהראוטר שלי מאובטח. אז תגידו, אולי לכם יש רעיון, למי לעזאזל יש צורך ליירט את מה שאני עושה במחשב? מה הוא חושב, שאני סוכנות ביון?

 

יש פוסטים מסויימים שפטפטתי יותר על עבודתי (ואם לא הייתי כותב באלמוניות הייתי צריך לבקש אישור מראש כמעט לכל פוסט). או שפטפטתי ואולי גיליתי קצת יותר מדי על בני משפחתי, שגם הם צריכים מסיבה זו או אחרת להמנע מפרסום זה או אחר. לכן כפי שכבר ציינתי בעבר, החזרתי כמה פוסטים כאלה לטיוטות. למדתי עם הזמן גם לא להוסיף לפוסטים אישיים רשימת קטגוריות, בניגוד למה שאני נוהג לגבי שאר הפוסטים - כדי להמנע מגלויים במנועי חיפוש כמו גוגל. אני לא רוצה לחסום בהגדרות הבלוג חיפושים במנוע החיפוש בישרא ובמנועי חיפוש חיצוניים באופן גורף, כי אני דווקא מעוניין בחשיפת מרבית הפוסטים שאינם אישיים. אבל  מסתבר שלמרות האמצעים האלה, אני מוצא עדויות רבות בלוח העריכה בדמות קישורים כמו זה: 

 

והקישורים האלה מובילים לפוסטים שנפתחים כדפים ריקים (אלא מה, הרי החזרתי אותם לטיוטות): 

 

לפי לוח הסטטיסטיקה, גם במנוע החיפוש הפנימי כאן בישרא מחפשים ומחפשים פוסטים אישיים. תגידו, יש לכם מושג למה מחפשים כל כך הרבה? את מי זה בעצם כל כך מעניין בכלל?

 

אז לכל המחפשים והמתעניינים, הנה אספק לכם היום עידכון ללא צורך ביירוט. החלטתי סופית, אני פורש מעבודתי האקדמית הרשמית. אושרה לי פרישה מוקדמת בתנאים שאי אפשר לסרב להם. באקדמיה בתחום שלי, בשנות הלימודים הרבות ואחר כך בהשתלמות הפוסט דוקטורט בארה"ב - לא צוברים זכויות סוציאליות. בדרך כלל אדם צובר מקסימום של 71% פנסיה - שני אחוזים לכל שנת עבודה. אבל בשל מסלול הלימודים הארוך ללא זכויות סוציאליות, גם אם אפרוש בגיל 67  - אצבור רק 58% (ולא 71%) מהפנסיה התקציבית. אז בהחלטת וועדה, אישרו לי בשל הנכות פרישה מוקדמת החל מסוף החודש. שזה מספר שנים משמעותי לפני גיל הפרישה הרשמי.  ובפרישה מוקדמת זו אקבל באופן פרדוקסאלי הרבה יותר מאשר אילו הייתי ממשיך לעבוד עד גיל הפרישה הרשמי -אקבל 66% פנסיה מעכשיו ואילך (ולא רק החל מגיל 67), וכן אקבל עוד סכום פרישה חד פעמי מכובד, ועוד סכום על מספר רב של ימי חופשה שצברתי ולא ניצלתי (כי בשנה פלוס האחרונה, ניצלתי את כל ימי חופשת המחלה אבל נותרו לי לא מעט ימי חופשה רגילה). וגם אקבל עוד זכויות והטבות של גמלאי לכל החיים. אז האם אתם הייתם מוותרים על תנאים כאלה וממשיכים לעבוד עוד שנים כדי לקבל בסוף הרבה פחות?

 

והפרישה המוקדמת אינה אומרת שאני לא יכול להמשיך לעבוד במקומות אחרים, או כפרילנסר. וזה לא אומר שלא אוכל להמשיך להשפיע ולשפוט עבודות מדעיות או בקשות למענקי מחקר. או לתת הרצאות או לכתוב במסגרות שונות, או לייעץ באופן פרטי. וכשלא יהיו לי יותר התחייבויות והתעסקויות עם בירוקרטיות ופוליטיקות מאוסות בעולם האקדמי, אוכל לעסוק 100% רק בדברים שבאמת מעניינים אותי.

 

אז החלטתי לקחת את זה. עדיין צריך לחתום בימים הקרובים על מסמכים, לבדוק את השורות הקטנות, ולהביא אישור פטור ממס הכנסה... - אבל מסתמן שתחילת שנת 2015 תהיה תחילה של חיים חדשים. 

 

תוספת עריכה

 
 

למי שמתעניין, בסמוך לפרסום פוסט זה היו כניסות רבות לבלוג מפרוקסי שמספר ה- IP שלו הוא 131.253.14.125. ובבדיקה מצאתי שזהו הפרוקסי של חברת מייקרוסופט בארה"ב וכן את מיקומה המדוייק (קווי אורך ורוחב). מי שם שמתעניינים בבלוג שלי אינני יודע. אני מקווה שזה לא מהפנטגון בעקבות הפוסט הקודם כאן. חחחחחח


נכתב על ידי קנקן התה , 8/12/2014 16:45  
26 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של קנקן התה ב-13/12/2014 21:51
 לו הייתם יודעים כמה מסכנים אותנו...


 

בעוד המדינה כמרקחה - אמצעי התקשורת מתמקדים בבחירות. עוסקים למשל במשיחים החדשים גדעון סער ומשה כחלון, שהאחרון כל כך מתאים להיות ראש ממשלה, כי הוזיל לעם ישראל את חבילות הטלפונים הסלולרים, ושוכחים שבנוסף לשר התקשורת (ש'תקשורת ציבורית' זה צד חזק שלו) היה גם שר רווחה כושל שהצביע נגד חוקי רווחה והוריד את מעמדן של העובדות הסוציאליות לשפל המדרגה. אבל, כמו בכל בחירות - יהיה הגאון התורן שיגזול מכם קולות יקרים לחינם.

 

אבל בזאת מסתיימת הפוליטיקה בפוסט, כי יש דברים חשובים הרבה יותר מהבחירות. דברים שמסכנים  מאוד את חיי כולנו ממש ברגע זה. הרבה יותר מאשר אתם מודעים. ובעצם אתם לא מודעים, כי מסתירים מכם היטב את המידע. ומי שיחשוף את המידע לפרטיו מסתכן בפגיעה בסודות ובבטחון המדינה לכאורה ולכן לצערי לא אוכל לחשוף כאן פרטים אלא רק באופן כללי ביותר. למרות שכתבה זו תגיע לקהל קוראים מצומצם בישראבלוג, לאור מה שתקראו בהמשך ראיתי לנכון לצאת כאן ולהתריע על דברים שהציבור צריך לדעת. לדעת כיצד מסכנים אותנו משיקולים כלכליים בעיקר. ובמדינת האח הגדול, יש יסוד להניח שהפוסט הזה יגיע בסבירות גבוהה לידיעה גם למי שצריך.

 

ובכן ככה תוך כדי הרעש התקשורתי הקשור לבחירות, קרה אירוע חמור ומסוכן המוצנע יחסית באמצעי התקשורת, כי הבחירות הן הרי הדבר הכי חשוב ומרעיש כרגע עלי אדמות. והאירוע הזה הוא אסון של דליפת מיליוני ליטרים של נפט גולמי (כמה זה עולה?) מסדק בצינור בקו אילת אשקלון (קצא"א).  ראשית נשאלות כמובן השאלות הטריוויאליות: כיצד קרה האירוע? ומדוע לקח כל כך הרבה זמן עד שעצרו את הדליפה? מה חלקה של חברת קצא"א ומה חלקו של המשרד הממשלתי לאיכות (הגנת) הסביבה? - אחד המשרדים הפחות נחשבים בתודעה הציבורית ובהתאם גם חלקו הזעום בתקציב המדינה.

 

אינני בקיא בסיבות האירוע הספציפי הזה שהוא אסון סביבתי שזיהם שטחים נרחבים שקשה מאוד יהיה לנקותם עכשיו, ומה העלות? ומה לגבי טונות של הרעל המסרטן בֶּנְזֶן שנספג בקרקע ועשוי לחלחל ולזהם את מי התהום? אמנם לא אפרט אבל אכתוב כאן בכלליות על פשעים שנעשים על ידי חברות צבוריות, אבל לא רק - גם על ידי חברות ממשלתיות במפעלים אלו או אחרים. כאמור מחשש פגיעה בבטחון המדינה לא אפרט את המקומות הספציפיים אלא אתריע  באופן כללי על 'שיטת הסמוך' ו'כיבוי שריפות' הידועה המתנהלת בחסות המדינה במקומות אסטרטגיים לעילא ולעילא, שאם עם ישראל היה יודע - וודאי אנשים רבים לא היו ישנים בלילות.


במגבלות החשיפה (והאמינו לי שמידע ספציפי בידי) אציין בכלליות והמבין יבין. אמנם מפעלים אסטרטגיים בעלי רמות סיכון גבוהות מוקמו בחלקם מראש באזורים גיאוגרפיים נידחים, ומוקמו במתכוון בהתחשב בגורמים אקלימיים כמו תנועת הרוחות - כך שאם יקרה אסון, יובילו הרוחות הלאה מתושבי מדינת ישראל את הנגע אל עמי הסביבה. ונתעלם כרגע מהצד המוסרי שאמנם בעת תכנון המפעלים היה מדובר במדינות אוייב כשעיר לעזאזל ואילו כיום עם חלקן יש לנו חוזי שלום. אבל בל נסתמך על המיקום, כי הוא רק ימזער במעט את מימדי האסון. כדאי שהציבור ידע כי ההזנחה והזלזול בחיי תושבי מדינת ישראל בשם שיקולים כלכליים - מתחילים עוד לפני האסון הבא. כידוע אמצעי התקשורת מתעוררים רק לאחר התרחשות האסון והציבור לא מודע לפצצות המתקתקות עד שהן מתפוצצות... 

 

מכירים את השיטה שכאשר יש לכם דליפה בצנרת בבית אתם מזמינים אינסטלטור והוא מחליף לכם רק קטע של מטר באיזור הדליפה, בעוד שהצינור כולו חלוד מתחילתו עד סופו? והצינור החלוד טיבו שיוביל בקרוב לדליפות נוספות, אבל חברות ביטוחי הדירות לא מאשרות תיקון כל הקו במסגרת סעיף תיקוני צנרת. כך גם מתנהלים מתקנים ומפעלים אסטרטגיים במדינה כולל אלו בבעלות המדינה. אם הייתם יודעים מה מצבה של הצנרת במתקנים ומפעלים כאלה ומה התוכן הזורם בה הייתם מתפלצים.

 

בדליפות קטנות אפילו לא מחליפים קטע בשל סיכון חיי האינסטלטורים מהתוכן שזורם בצנרת. אז מה עושים? מלפפים למשל סרט איזולירבנד סביב נקודת הדליפה, בוודאי לא מחליפים את כל קו הצינור כפי שמתחייב. הצנרות המיושנות שם עטופות בשכבות איזולירבנד. לא ארחיב בדוגמאות נוספות כמו על עובד שכמעט נפל לתוך בריכה קטלנית, כיוון שהסורג המגן היה כל כך חלוד עד שכף רגלו צנחה לתוך הפתח שנפער כשצעד מעליו, ומזל שנמשך החוצה על ידי חבר לעבודה שצעד לצידו. אני אומר לכם שאם היה צונח - כל המדינה הייתה נרעשת ונגעשת והיו עפים ראשים. כמובן אם לא היו מצנזרים בקפדנות את האירוע  וסותמים בדרכים הידועות את פיהם של העדים לדבר. שלא תטעו, במקומות האלה נערכות לכאורה ביקורות. ביקורות שבהן מתייחסים בשיא הרצינות לזוטות ומתעלמים מהעיקר - משום שהתייחסות לעיקר המחדלים תוביל בהכרח לעריפת ראשים של בכירים במערכת. אז מתעלמים.

 

אומר לכם שקיימים לכאורה גם צוותים שאמורים לסכן את חייהם בטיפול חירום במצבים כאלה שמסכנים את חיי תושבי המדינה. אבל כדאי שתדעו שצוותים כאלה לא יוכלו בהכרח לעשות הרבה במגה אסון שכזה. אמנם יש תוכניות פעולה לרוב במגירה למקרי חרום שכאלה. חלקן לא תורגלו מעולם או תורגלו דימיקולו ודווחו למעלה כ'הצלחה רבה'. גם בכלל לא בטוח שאנשי צוות שכזה לא יברחו בזמן אמת מהמקום. האמינו לי - שמעתי דיבורים על כך מאנשים שמעורבים בדבר. תגידו, האם אתם הייתם מוכנים להכנס לגוב אריות אפילו תמורת משכורת? הרי אף אחד מהם לא יהפוך לשאהיד ויקבלו את פניו שבע בתולות בגן עדן. 

 

גבירותי ורבותי, האסון שהתרחש בקו צינור הנפט הגולמי קצא"א צריך להדליק נורה אדומה ולעורר דאגה רבה בציבור. זהו רק קצה הקרחון בשורת סיכונים לא מטופלים על ידי המדינה (מסיבות כלכליות ומטמטום) שיובילו בהכרח לאסונות הבאים, עם 'סמוך' או בלי. השאלה היא רק מתי ומה יהיה גודל האסון. זוכרים את גודל אסון הכרמל שבנימין נתניהו מתגאה על טיפולו המוצלח בנושא? נתניהו שהשקיע הון בכיבוי השריפה על אבידות חיי אדם בה, בעוד שהוא זה יחד עם שר הפנים בזמנו אלי ישי אחראיים למצב הכבאות העלוב דאז במדינה. מקורבי אלי ישי האשימו את החילוניים באסון הכרמל בשל אי שמירת שבת, ונתניהו טפח על שכמו בשל שבזבז על הכיבוי את מה שחסך במניעת גורמי האסון. רק לאחר האסון נזכר שאין לנו במדינה אפילו מטוס אזרחי אחד לכיבוי שריפות גדולות, מלבד חסדי חלטורות צבאיות.

 

אני מאוד מודאג וכדאי שגם אתם. כי יושבים למעלה אנשים שדואגים להסתיר מאיתנו את גודל המחדלים. וכשהם קורים הם אף פעם לא יוצאים אשמים.

 ככה אוטמים דליפות בצנרת של מתקנים מסוכנים

 

הפוסט נכתב כשרות לציבור. כדי שבבוא האסון הקטלני לא יטענו הנוגעים בדבר שלא ידעו. כי יש אנשים שיודעים כי הם יודעים ומתעלמים. אנשים שלא מוכנים לשתוק. אנשים שחושבים שיש דברים שזכות הציבור לדעת גוברת על שיקולים פוליטיים, כלכליים ואפילו על שיקולי בטחון המדינה כביכול.

 

ולידיעת הפודל של ביבי, יובל שטייניץ - השר לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין: מוטב שתעסוק בעניינים אלו שתחת סמכותך במקום לבקר את שר האוצר שהחליף אותך לאחר כשלונך אתה כשר אוצר. שסיימת את הקדנציה שלך עם גרעון מדינה של ארבעים מיליארד שבוזבזו בין השאר על הכנה לקראת מלחמה דמיונית כנגד איראן הגרעינית. וכשיקרה אסון קטלני בעתיד לא תוכל להאשים את הבא אחריך, כי יש כאלו שיודעים את האמת כאן ועכשיו ויחשפו אותה.

 

 

תוספת עריכה

 

בעיה חמורה שמצריכה דיון ציבורי ומשפטי דחוף. מה מידת חוקיות הדרישה שעובדים במקומות ציבוריים ופרטיים יחתמו על הסכמי סודיות המונעים מהם לדווח לציבור על מחדלים מסכני חיים. ולא מדובר רק במפעלי תעשייה וכדומה, אפילו בבתי חולים. מדוע מותרת בכלל הדרישה הזו לעובדים? ומדוע הם אינם מוגנים מפני פיטורין?


 

נכתב על ידי קנקן התה , 6/12/2014 08:40   בקטגוריות סיכון תושבי המדינה, מפעלים אסטרטגיים, שיטת הסמוך, דליפות צנרת, משרד הגנת הסביבה, איכות הסביבה, המשרד לעניינים אסטרטגיים, משרד התשתיות, בטחון המדינה, איזולירבנד, חומר למחשבה, נפט גולמי, דליפה בקו קצא"א  
הקטע משוייך לנושא החם: בדרך לבחירות
54 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של קנקן התה ב-13/12/2014 21:56
 לדף הבא
דפים:  

73,086
הבלוג משוייך לקטגוריות: תרשו לי להעיר , מדע וטכנולוגיה , שונות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לקנקן התה אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על קנקן התה ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2014 © נענע 10 בע"מ