לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

פרנצ’’סקה פוליטיקהמלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    יולי 2011    >>
אבגדהוש
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

7/2011

דעותיי על המחאה


המחאה לדעתי מוצדקת בהחלט, שלא תבינו לא נכון. אומנם יש לי ביקורת גם על גורמים שתומכים במחאה, אך המחאה הזו היא מוצדקת לחלוטין.

 

נמאס לציבור מהעלייה המסחררת ביוקר המחייה- 12% בארבעת השנים האחרונות, בעוד בשכר העלייה היא פחות מחצי. נמאס לו לראות את החברות והתאגדים הגדולים ה'יעני' ציוניים (אהמ... תנובה... אהמ...) סמלי המדינה, סוחטים אותו עוד ועוד, כמו כביסה רטובה. נמאס לו שהוא צריך לשאת על גבו נטל של 700,000 איש, 10% מהציבור, מכספו שלו. אכן, למימון החרדים יש חלק גדול לדעתי ביציאה של האנשים לרחובות, כשהעם רואה שאנשים אלו מקבלים דירות במחיר מוזל, לימודים בחינם (הפלייה על רקע דתי על ידי הממשלה החילונית שלנו?), וכל המחייה שלהם כולה ממומנת על ידי הציבור החילוני, ועל מה? על כך שהם מאיימים יום אחד להשתלט על המדינה ולהפוכה למדינת הלכה שבה החילוניות מחוץ לחוק?

 

לציבור נמאס לממן את העשירים. לציבור נמאס לממן את הפוליטיקאים. לציבור נמאס לממן את ליברמן ואת בתו. לציבור נמאס ממערכת החינוך השבורה והלא עדכנית. לציבור נמאס שכלכלת ישראל היא הכלכלה הגדלה במהירות הגדולה ביותר בעולם המערבי בעוד הוא לא רואה מכך דבר. נמאס לו מכך שהכל מתמוסס על בירוקרטיה ושכל הכסף הולך לכיסים פרטיים במקום לקדם אותנו, את המדינה ואת איכות החיים. ויותר מכל כנראה, לציבור נמאס מבעיית הדיור- מחירי הדירות עולות במהירות קיצונית וכיום אדם יגיד תודה אם ימצא דירת חדר שנבנתה בשנות ה-50 כדי לשכן במהירות עולים חדשים בכדי שלא יאלצו לגור במעברה עוד כמה שנים במיליון שקל בפינה של גוש דן, כאשר האלטרנטיבה הסבירה ביותר היא לגור באיזה עיר מבודדת שאין אפשרות להגיע ממנה למרכז, ובה יתכן כי תוכל למצוא עבודה, אך אם תעשה אומנות או כל דבר אחר, לעולם לא תזכה להכרה.

 

שתבינו, קופת המדינה היא 300 מיליארד שקל לשנה. אם חצי מהתקציב הזה נטו ילך לפתרון בעיית הדיור בגוש דן בשנה אחת, לפחות לפי החישוב שלי, ואני מודה שאיני מומחה גדול, אנשים בקלות יוכלו למצוא דירה נורמלית, שלא לדבר על איזה דיר מגורים קטן לפחות.

 

אכן יש הרבה דברים שעלינו לשפר במדינתנו, אך מה שהביא אותי לכתוב את הבלוג הזה מלכתחילה הן לאו דווקא הבעיות הללו.

דווקא הפייסטה שעשתה התקשורת , כרגיל, מהעניין, ונאומם של מנהיגי המחאה הביא אותי לכתוב את הבלוג הזה.

 

התקשורת גרמה לציבור הצופה במחאה להבין שהתנאים במדינת ישראל הם בילתי אפשריים כיום, ואיכות החיים בישראל נמוכה בהרבה מבכל העולם המערבי.

 

ובכן, זו שטות.

 

מה שגורם לכך זו רשת סבוכה של חשיבה מוטעית שמורכבת על חשיבה מוטעית שמלכתחילה נעשתה על ידי התקשורת בכדי לסחוט כותרות.

 

נאמר אתמול בתקשורת ש"עוד לא הגענו (כלומר לאיכות החיים) לאירופה או ארצות הברית".

ואניי תוהה האם האנשים שאמרו זאת בכלל יודעים מה הולך כיום בארצות הברית ובאירופה.

 

לא אפרט על איך שמעמד הבניים נשחק במהירות בגרמניה, ועל כך שהשכר הממוצע בקנדה הוא נמוך יותר (אומנם על פחות שעות עבודה במידה משמעותית) ויוקר המחייה גבוהה יותר, על כך שתל-אביב היא רק העיר ה-30 ומשהו מבחינת יוקר המחייה בה, ולפנייה עומדים רוב בירות אירופה המערבית- לונדון, פריז, ואפילו אוסלו בעלות מחייה יקרה יותר מהעיר היקרה ביותר בארץ.

 

אביא רק עוד כמה דוגמאות- בהולנד, שהפכה את הסוציאליזם למותג ועד היום מוגדרת כמדינה סוציאליסטית, מרוויחים פחות על אותם שעות עבודה כמו בישראל, אך יוקר המחייה גבוהה בהרבה.

בבריטניה מרוויחים בממוצע הרבה יותר אך גם יוקר המחייה גבוהה באין שיעור, מה גם שהפערים בין העשירים לעניים שם עצומים.

באיטליה מרוויחים פחות (בין ארבעת הכלכלות הגדולות באירופה), עובדים יותר, מרוויחים פחות, ויוקר המחייה יקר יותר, ואלו נתונים מלפניי המשבר הכלכלי.

 

לסיכום, המצב לא רק חרא פה, אלא גם חרא בשאר העולם. האם זה הופך את זה לבסדר? לא, וחבל שהתקשורת לא מבינה שלא תמיד צריך לגרום לצופה רגשות אנטי-ישראלים בכדי להבין שהמצב צריך להשתנות.

 

באותו נושא ארצה להוסיף תגובה קצרה לאמירתה של דפני ליף שמאפייני הישראליות הבולטים בשנים האחרונות הם חזירות, צר לי שכך היא חושבת. אנשים נפלאים חיים בארץ הזו, בעיר מגוריי מתגוררים עולים אתיופים עניים שגרים במרכז קליטה למשל, ומרוב תרומות שהם מקבלים הם הציבו שלט היכן שמשאירים את התרומות שמבקש לא לתרום יותר.

ישראלים תמיד עוזרים זה לזה, ולא רק לישראלים, לא משנה מתי, על זה יעידו גם תיירים מחו"ל.

 

אך נשוב לנושא, ולשאלה החשובה ביותר מן הסתם: איך פותרים את העניין?

 

ראש הממשלה ושר האוצר מצאו שרשימת הדרישות של יוזמי המחאה עולה 60 מליארד שקל. נניח וזה אכן כך, סכום זה כ-20% מהתקציב השנתי של מדינת ישראל. רק להבהיר את העניין, ההטבות שניתנות לעשירים במדינתנו לשנה לפי הערכות של מומחים הן בסך 30 מיליארד שקל. כלומר בשביל העשירים המסכנים יש בנמצא כסף להוציא כל שנה כחצי מהסכום המדובר, אך למעמד הביניים בארצנו אין. מה גם שהסכום מנופח בצורה קיצונית לפי מומחי ערוץ 10, לסמוך עליהם או לא זו שאלה אחרת.

 

בכל מקרה, הפתרונות שלי מקיפים עוד כמה תחומים.

יש לשלב את הציבור החרדי והערבי במעגל העבודה, ולהפחית בקיצוניות את הסכומים שהם מקבלים כתוצאה משיעורי הילודה הגבוהה שלהם. כוונתי היא ליטול כל תשלום על לידה ממשפחה שעוברת את הילודה הממוצעת במדינה, גם על הילדים שכבר נולדו. למדינה זכות מלאה לעשות זאת, ובכך גם תשמר את אופיה וגם תעודד את האנשים האלה לעבוד.

יש לאכוף את תשלום שכר המינימום באדיקות.

יש לפקח על מוצרי מזון רבים, ולא לתת לחברות לסחוט את הציבור.

כמובן להשמיד את הבירוקרטיה לחלוטין, מה שיגרום לפוליטיקאים לגנוב פחות בקלות.

יש להגדיר בבירור ובשקיפות סדר עדיפויות בממשלה, שלא ילכו מיליונים לאיזה עמותה שמקדמת את המחול האוזבקי כי מקורב של זה וזה עובד שם.

 

ולעניות דעתי, יש לחדש את כל הבניינים שנבנו לפניי שנות ה-90 בארץ. חלקם הגדול אינו ראוי למגורים, מה גם שניתן להוסיף לכולם קומה או שניים ובכך לחסוך הקמת ביניינים נוספים, ויחד עם השיפוץ הזה, כבר להוסיף ערכים אדריכליים אומנותיים לאותם הבניינים, כלומר בגוש דן הבתים אינם צרכים להראות כמו גושי בטון אלא יותר כמו הבתים הישנים של תל אביב וגבעתיים, רק גדולים יותר וגבוהים יותר- כיוון שאני מאמין גדול באומנות ותיירות גם כדרך חיים וגם כדרך לחזק את כלכלת ישראל ומעמדה בעולם. דוגמא לעיר שמשלבת היטב את השניים- יופי אדריכלי וגובה, היא כמובן פריז, והולך להם לא רע, תאמינו לי, מבחינת תיירות.

 

אך יותר מכל, פיתוח ערי הפריפריה והתחבורה הציבורית הם הפתרונות לדעתי. כשכל העשייה האומנותית, מרכזי הבילוי, ומקומות העבודה מרוכזים במקום אחד, אין פלא שכל צעירי ארצנו רוצים לגור שם, מה שגורם למחירים לגבוהה ולגבוהה. אם יהיו כמה ערים שיוכלו לתת קרב הוגן לתל אביב מהבחינות האלו, אין ספק שמחרי הדירות ירדו וכתוצאה מכך גם מחיר המחייה.

בנוסף לכך, לא יתכן שבמדינה כל כך מפותחת יהיה כל כך קשה לנוע בתוך העיר עצמה, שלא לדבר על נסיעה בין-עירונית.  

 

באשר לחינוך, מערכת החינוך הישראלית נכשלת יחסית למערכות החינוך בשאר העולם כי היא דוגלת בשיוויוניות, ערך שבעיני מבין החשובים כמובן, אך אין די בזה לשנות את העובדה שכיום בכל אירופה בתי הספר הפרטיים שולטים, ורק התלמידים הנכשלים ביותר מהשכבות הסוציו-אקנומיות הנמוכות ביותר לומדים בביתי הספר הציבוריים- כך העשירים מצליחים והעניים נכשלים.

לעניות דעתי, אין שום דרך אחרת בכדי לגרום לפחות לחלק מן הציבור להצליח בלימודים במערכת הלימוד הנוכחית, זאת שרווחת כיום בכל ארצות העולם.

לעומת זאת, אני אציע מהפכה של ממש בתחום זה. שיטה שונה לחלוטין שעל מומחים לתכנן ולבנות. גם לי עצמי יש כמה רעיונות, אך אשמורם לעצמי לעת עתה.

מלבד זאת, בכל מערכת שלא תהיה, חשוב מאוד ללמד את כל הציבור על דמוקרטיה ושיוויוניות, וחשיבותן האדירה של שתי תכונות אלו. וכן, גם אין בושה לחנך לציונות.

 

נכתב על ידי , 31/7/2011 19:16  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטכינוי: 

מין: זכר
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , ציונות , התנדבות ומעורבות חברתית
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לאיש אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על איש ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ