לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זהכינוי: 

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


4/2011

ממדינה חשמונאית עצמאית לכיבוש רומי וחורבן בית המקדש


תוצאות המרד

הרס דמוגרפי –  ישנה מחלוקת לגבי מספר החללים שנהרגו במלחמה אך ההשערות אומרות שכרבע מיהודי ארץ ישראל מתו במלחמה או בעקבותיה. מספר החללים עמד בין שש מאות אלף למיליון ומאה אלף, היו קרוב למאה אלף שבויים שגורלם היה לשמש כעבדים. למרות זאת רוב עם המשיך לחיות בארץ, אך במקום ירושלים עבר לגליל.

הרס כלכלי – נגרם נזק עצום בעיקר בחקלאות, הרומים שרפו שדות, גדעו יערות (למטרות מלחמה) הפקיעו אדמות לצרכיו הפרטיים והצבאיים של הקיסר. אדמות חולקו לרומאים (חיילים משוחררים קיבלו פיסת אדמה בחינם, וכך גם מקורבי המלך). נמכרו אדמות גם ליהודים משתפי פעולה.

על הקרקעות שלא הופקעו נדרשו היהודים לשלם מיסים כבדים בנוסף, חוייבו במיסי עבודה ובעבודות כפייה (סללו דרכים, שיפצו דברים שונים)

"מס יהודים" בסך שני דרכמונים (=המטבע המקומי באותו הזמן) הוטל על כל יהודי בארץ ובתפוצות (ברחבי האימפריה הרומית). מס זה בא לבטא  את ניצחון אלוהי רומא על אלוהי היהודים ויהודים נאלצו לשלמו רק בשל היותם יהודים. המס היה משפיל.

הרס המרכזים היהודיים הדתיים– החורבן הביא לחיסול ארבעת היסודות שהניחו את הבסיס לחייה של האומה והיהדות.

ירושלים, הרס ירושלים היה כהרס ההוויה הלאומית של העם היהודי. העיר הקדושה לעם היהודי – כולל העם שישב בתפוצות. העיר אליה הגיעו בתקופות העלייה לרגל והחגים. העיר בעלת העבר ההסטורי שאיחד את העם.

הסנהדרין, בית הדין העליון בו ישבו 71 מחכמי ישראל. הסנהדרין הייתה הסמכות העליונה בענייני דת ומשפט, חלק מההנהגה המדינית של האומה. הסנהדרין היתה הסמכות השיפוטית העליונה (רק היא יכלה לדון אדם להורג), אך היתה גם הסמכות הרוחנית – תורנית העליונה שפירשה את התורה ובפסקי הדין שלה היא התאימה את התורה, את חוקי התורה למציאות של זמנה. הסנהדרין קיבלה את סמכותה מעצם היותה סמוכה להר הבית ולעבודות הקורבנות ועם חורבן בית המקדש, היא איבדה את מקור סמכותה

חיסולה סימן את סיומה של האוטונומיה המשפטית, ממנה נהנה העם מאות שנים.

הכהונה הגדולה, למרות הדרדרותה המוסרית של הכהונה הגדולה בסוף תקופת בית שני, היא סימלה חלק חשוב מאוטונומיה הדתית הלאומית של העם וריכזה בידיה סמכות רוחנית. מאז השלטון הפרסי נחשב הכהן הגדול כראש האומה, וחיסול הכהונה הגדולה היה כחיסול מנהיגות האומה.

בית המקדש, הרס המקדש נתפס כהוכחה שה' מאס בעמו בשל חטאיו. המקדש היה מרכז חייו של עם ישראל- עם המקדש. במקדש שירת הכהן הגדול, שם ישבה הסנהדרין ולשם נשלחו התרומות של יהודי התפוצות, לשם הביאו איכרים את ביכוריהם ולשם עלו לרגל 3 פעמים בשנה.

 

השינויים במצבה המדיני של פרובינקיה יודיאה - לאחר המרד הגדול, הבינו הרומאים כי הם צריכים לשלוט בצורה יותר ישירה וצמודה ביודיאה [א"י]. לכן, הם ערכו שינויים בהרכב הצבאי שהוצב בארץ ודאגו שהחיילים יהיו מהאליטה של הצבא ולא מחיילים רגילים [דוגמה לכך היא הלגיון העשירי, חטיבה מיוחדת שהוצבה בארץ ישראל]. המטרה הייתה למנוע מרידות נוספות וגם אם תתפרצנה כאלה – להצליח ולדכאן במהירות.

רומא גם דאגה שאת פרובינקיה יודיאה ינהלו נציגים מסוג אחר – נציבים הוגנים, עולים, שלא ידכאו את האוכלוסייה ויגרמו לה למרוד. הנציבים הללו היו במעמד גבוה יותר מהנציבים השניים.

בירתה של פרובינקיה יודיאה הייתה קיסריה. גם טרם החורבן קיסריה הייתה הבירה, אך רק בעיני הרומאים, שכן היהודים ראו את ירושלים כבירה של א"י. כעת, משחרבה ירושלים וביהמ"ק איתה, עלה מאד מעמדה של קיסריה והבליט את החוסר של ירושלים.

 

הרס חברתי – בנוסף להעלמותן של שכבות האליטה הרוחנית של העם (משפחת הכוהן הגדול ומפחות הכוהנים העשירות שישבו בירושלים) , נעלמו גם שכבות האליטה הכלכלית – המשפחות העשירות בעלות הקרקעות והרכוש, הסוחרים הגדולים. רבים מהעשירים ברחו לחו"ל (הייתה להם אפשרות) או שהם נהרגו ויחד איתם אבד (הוחרם, נמכר על ידי השלטון הרומי למקורבים, חיילים רומאים משוחררים).  גם המעמד המוביל של החברה היהודית – צאצאי החשמונאים (הורדוס, אגריפס) נעלמו מהארץ (רובם ברחו לחו"ל).                                       בחברה היהודית, מתקופת החשמונאים והילך, נוצרו  כתות שנודעו בשמות- הצדוקים, הפרושים, והאיסיים.  כתות אלה הפסיקו להתקיים אחרי החורבן. למעשה, נותרה רק שכבת הנהגה רוחנית שנקראה "החכמים" -> אלה הם המורים ויודעי התורה שחיו בתוך העם, לימדו אותו תורה, חיו חיים צנועים ולקחו על עצמם להנהיג את העם לאחר החורבן. הדוגמה הבולטת לחכם כזה היה רבן יוחנן בן-זכאי.

נכתב על ידי , 18/4/2011 12:19  
הצג תגובות    הוסף תגובה   1 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטהבלוג משוייך לקטגוריות: חטיבה ותיכון , מגיל 14 עד 18 , ציונות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לSicumim אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על Sicumim ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ