לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זהכינוי: 

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


4/2011

נקודות דימיון ושוני בין התנועה הציונית לתנועות לאומיות נוספות באירופה


נקודות דמיון

1.       התנועה הציונית פיתחה תודעה לאומית על רקע ההשכלה ותהליכי החילון שארעו במאה ה-19. תודעה זו באה  במקומה של הדת בחייהם.  במאה ה-19 מעמד הדת ירד גם בקרב היהודים וגם בקרב דתות אחרות. לנוכח עלית ההשכלה  והתפיסה המדעית הבשילו התנאים  שאפשרו את התפתחותן של התנועות הלאומיות (היו זקוקים למשהו להזדהות איתו).

 

2.       היעד הפוליטי של התנועות הלאומיות, כמו של התנועה הציונית, היה הקמת מדינה ריבונית עצמאית, בה יוכלו בני הלאום, לחיות על פי זכות ההגדרה העצמית ולפתח בה את ייחודם.

 

3.       כל התנועות הלאומיות יחסו חשיבות גדולה לטיפוח התודעה הלאומית בקרב עמיהן. הן הבינו שהתודעה הלאומית היא גורם חשוב לליכוד העם הנותן לו מוטיבציה להלחם לעצמאותו.  טיפוח התודעה הלאומית היה כרוך בחיפוש לגיטימציה בעבר הרחוק של הלאום. הציונות התבססה על בר כוכבא ומרד החשמונאים.

 

4.       בכל התנועות הלאומיות צמחה מנהיגות לאומית, נכתבו כתבי יסוד המגדירים מטרות על בסיס מושגי הלאומיות המודרנית ונוצרו סמלים לאומיים (דגל, המנון ועוד).

המנהיגים היו אישים בעלי כריזמה והצליחו בכח אישיותם ללכד מאחוריהם את העמים.

 

5.       מנהיגי התנועות הלאומיות נעזרו בדרך כלל בכוחות מדיניים חזקים, כדי להשיג את מטרתם הפוליטית באמצעות בריתות, ניצול אינטרס משותף ו/או מאבק נגד אויב משותף.  (הציונות הייתה תלויה לאורך כל הדרך בהסכמה של מדינות לזכותם של היהודים לעלות לא"י).

 

6.       כל התנועות הציוניות הושפעו מהשינויים הכלכליים והחברתיים של המהפתע"ש שהביאה שינויים גדולים בכלכלה [הפכה להיות חופשית במקום פיאודלית, חיזקה את הבורגנות, את התיעוש והצמיחה את הערים הגדולות]. כל זה עזר לשבור את המציאות הקודמת וליצור דפוסי התנהגות חברתית חדשים ואפשר ללאומים לדהור אל עבר עצמאותם.

 

נקודות שוני

1.       שלא כמו בתנועות הלאומיות האחרות, הציונות נאבקה, כבר מראשיתה במתנגדים משני קצוות חברתיים ואידיאולוגיים, שראו ביהדות עניין דתי בלבד (ולא לאומי):

בקצה האחד – הדתיים האורתודוכסים, שהתנגדו למהפכה התרבותית שחוללה ההשכלה בחברה היהודית, ובקצה האחר – הדוגלים באמנציפציה, שהאמינו כי אפשר להיות להשתלב ולחיות בין העמים "כבני דת משה".

כמו כן התמודדה הציונות עם גישות לאומיות אחרות שעלו בקרב היהודים והתנגדו לציונות, כמו גישתם של האוֹ­טוֹנומיסטים (זרם לאומי יהודי שקרא להענקת עצמאות תרבותית והתארגנות פוליטית ליהודים במקומות מושבם בתפוצה וראו ביהודים עם, שייחודו הוא ביכולת להתקיים תוך כדי פיזור, לכן לא ראו צורך בריכוז היהודים במדינה משלהם). וגישתו של הבונד (ברית הפועלים היהודים. מפלגה סוציאליסטית יהודית שדגלה באוטונומיה תרבותית ליהודים – על בסיס שפת היידיש – יחד עם מהפכה סוציאליסטית.  התנגדו לציונות).

מול כל אלה העמידה הציונות את הגישה הלאומית הרואה בהקמת מדינה יהודית מודרנית פתרון כולל לקיומו של העם היהודי.

 

2.       היהודים , שלא כמו הלאומים שפעלו באירופה, נאבקו להקמת מדינה עצמאית בטריטוריה שלא חיו בה והוגלו ממנה לפני אלפיים שנה. הם היו מפוזרים בין ארצות רבות, חלקן רחוקות מאד, דבר שהיקשה מאד על ליכוד הכוחות ועל שיכנוע מדינות העולם שמגיע להם לחזור לארצם.

התנועה הציונית נאלצה גם לשכנע יהודים לחזור לטריטוריה זו – מה שהיקשה עוד יותר על מאבקה כי חלק מהיהודים ראו בטריטוריה (ארץ ישראל) רק זיכרון היסטורי. שאר העמים נאבקו לעצמאות על אדמתם.

 

3.       האנטישמיות התגלתה ככוח מניע רב עוצמה לעיצוב התודעה הלאומית היהודית.  למרכיב הדחייה והאלימות כלפי היהודים הייתה תרומה רבה להקמתה של התנועה הלאומית היהודית ששאפה להיפרד מהעמים בתוכם ישבה ולממש עצמה. בתנועות לאומיות אחרות לא היה קיים מניע זה.

 

4.       הלאומיות המודרנית לוותה בהחייאת השפות המקומיות של כל עם. התנועות הלאומיות התאמצו להעשיר את שפתם ולהתאמתה למציאות החדשה. כולם הכירו בעובדה שהשפה היא כלי ביטוי ללאומיות. פותחו מילונים, אנציקלופדיות ומחקרים בשפות שונות. העברית עברה מהפכה גדולה מכל השפות – הפכה משפת הקודש, שפה "מתה", לשפה מדוברת ויום-יומית. היא באה במקום היידיש ולהדינו ושפות נוספות בהן דיברו יהודים ברחבי תבל. היא השפה היחידה שעברה מהפכה כה גדולה.

נכתב על ידי , 18/4/2011 12:14  
הצג תגובות    הוסף תגובה   1 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטהבלוג משוייך לקטגוריות: חטיבה ותיכון , מגיל 14 עד 18 , ציונות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לSicumim אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על Sicumim ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ