לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זהכינוי: 

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


4/2011

סוגי לאומיות


לאומיות אתנית

המילה "אתנית" מגיעה מהמילה היוונית אתנוס = עם. בהגדרה [בטבלה המצורפת], נאמר כי לאומיות אתנית היא קבוצה של אנשים שמתלכדת סביב מקור משותף. הכוונה היא אבות משותפים – האבות שמהם יצאה האומה [למשל, לעם היהודי יש את אברהם, יצחק ויעקב]. בנוסף למקור הדם המשותף, יש ללאומיות האתנית גם היסטוריה משותפת, שטח, שפה וכולי וכולי. בלאומיות האתנית הקבוצה נותנת משמעות גדולה לקשר הדם ולשאר המאפיינים.

 

מאפייני הלאומיות:

1.       זהות הלאום: מתבססת על עבר, על מה שקרה לקבוצה פעם. הקבוצה או העם חי וקיים כעת בגלל חוויות שקרו לו בעבר. בזכות חוויות מתלכד העם ומרגיש תחושת שייכות [לדוגמה, היהודים נזכרים ביציאת מצרים, בית המקדש ובשואה]. העבר נותן ללאום האתני את הכח, הרצון לחיות ביחד גם בעתיד.

2.       הדרך שבה מצטרפים ללאום: בלאומיות האתנית, הדרך להצטרף ללאום היא מלידה. נולדים לעם! לכן ההצטרפות היא מתוך כפייה, בכח. קשה להצטרף ללאום האתני.

3.       מי יכול להיות אזרח במדינת הלאום? מי שישתייך ללאום הוא שיכול להיות אזרח. זכויות האזרח מוענקות אך ורק למי שחבר בלאום. זכויות אזרח = בחור ולהיבחר, לקבל משפט הוגן, לחיות במדינה בלי להיות מגורש ממנה. יש לאומים אתניים שנותנים אזרחות למי שמצטרף ללאום.

4.       היחס ללאומים אחרים: לאום אתני לא מצטרף בקלות ללאומים אחרים. קשה להפוך להיות חלק מלאום אתני, והיחס ללאומים אחרים לפעמים הוא שנאה, בוז אדישות.

5.       מה צריך לעשות כדי להרגיש חלק מן הלאום? הפגנות מחויבות לתרבות ולהכירה, לשמור על המסורת של הלאום, לדחות יסודות זרים ולהיות נאמן למולדת.

 

לאומיות אזרחית-פוליטית

לאום המבוסס על עקרונות משותפים [חירות, שוויון, ריבונות וכדומה]. הקבוצה מעניקה משמעות לערכים.

 

מאפייני הלאומיות:

1.       זהות הלאום: הזהות מבוססת על ההווה והעתיד של הלאום יחד, השאיפה לעתיד טוב יותר.

2.       הדרך שבה מצטרפים ללאום: א. התאזרחות; ב. הפגנת פעילות ושותפות ציבורית. אדם המצטרף ללאום פוליטי חייב להראות את רצונו האמתי להצטרף ללאום – כדוגמת למידה ההיסטוריה, השפה, החוקים, להשבע לדגל ולחוקה וכדומה.

3.       מי יכול להיות אזרח במדינת הלאום? כל אדם, למעט כאלה בעלי עבר פלילי. זכויות אזרח מוענקות למי שמצטרף ללאום.

4.       היחס ללאומים אחרים: קבלה של בני מוצא אתני על בסיס נאמנות למדינה: הם לא דוחים אף אחד. לאום פוליטי מקבל אליו בני כל לאום שהוא.

5.       מה צריך לעשות כדי להרגיש חלק מן הלאום? א. השתתפות במוסדות הפוליטיים: לבחור ולהיבחר; אדם צריך לציית לחוקי המדינה. בלאום הפוליטי, המכנה המשותף בין כולם הוא החוק והציות לחוק הוא מעל לכל; ג'. לשרת את המדינה בשדה הקרב ואף להקריב את החיים למענה. ד. לנאמנות לסמלים ולמיתוסים של הלאום.

 

שני צדדים ללאומיות – לאומנות [לאומיות אינטרגלית] ולאומיות ליברלית

לאומנות היא הקצנה של הלאומיות האתנית. הלאומיות האתנית היא קבוצה שיש לה מאפיינים שמבוססים על מוצא משותף – הלאום הם בני המשפחה שלך במקור. למה לאומיות הופכת לכה קיצונית ושלילית? כיוון שלאומיות אתנית זה עניין חיובי: קבוצת אנשים (=לאום) מתגבשת סביב מוצא ומנהגים ומקימה לעצמה מדינת לאום, כשאותה הקבוצה לא מסתפקת בחופש ובמדינה שהשיגה לעצמה, אלא פוגעת במדינות, בחופש ובזכויות של לאומים אחרים זו לאומנות.

 

מאפייני הלאומיות:

1.       מהי אומה: השתייכות מלידה. נולדים ללאום והתכונות שלו הן מולדות!

2.       ההשתייכות ללאום:  בכפייה, מכוח ההשתייכות הביולוגית~תורשתית.

3.       היחס בין הפרט לאומה: לפרט אין חשיבות, הוא רק חלק מן האומה. תהיה לו חשיבות כשהוא יתרום לה.

4.       היחס ללאומים אחרים [מיעוטים]: המדינה היא מדינת הלאום והיא מצדיקה אפליה וקיפוח של מיעוטים.

5.       היחס ללאומים אחרים [לא מיעוטים]: צרכי הלאום שלך קודמים לזכויותיהם של עמים אחרים. יש הצדקה לנקוט בתוקפנות ואף לכבוש ולהשתלט.

המדינה: ערך עליון ומטרה. האדם: אמצעי ל"מימוש" המדינה.

 

ביחד עם מאבקה לעצמאות במאה ה-19, מקבלת הלאומיות הגרמנית גוון ואופי גרמני – הופכת ללאומנות גרמנית. איך זה קורה ולמה דווקא בגרמניה?

בגרמניה מתפתח רעיון ה"פולק" – האומר כי רק אנשים השייכים לגזע הגרמני ויש להם דם גרמני יכולים להשתייך לעם הגרמני ולהיות חלק ממנו. רק מי שיש לו דם גרמני יכול להבין ולאמץ את התרבות והמסורת הגרמנית. העם הגרמני נחשב לבעל תכונות נעלות, הוא עם שצריך לשלוט עם עמים נחותים ממנו. לכן, כדי לשמור על התכונות הללו אסור לו להתערבב עם שום עם אחר כי אם זה יקרה והדמים יתערבבו – התכונות הטובות יתקלקלו. הם צריכים לשמור על "טוהר הפולק". רעיונות אלו שמתפתחים בגרמניה במאה ה-19 הם עיוות של תורת האבולוציה של דרווין.

דרווין היה זואולוג ובוטניקאי שחקר את עולם בעלי החיים והמציא תורה שאומרת כי יש מלחמה בטבע בין מינים חלשים לבין חזקים ומי ששורד את המלחמה ומנצח בקרב על המזון הוא בעצם המין שמתרגל לסביבה. החלשים, הפגומים, הם מתים ואלו שנותרים חיים הם מולידים את הצאצאים, שיותר טובים מהדור הקודם – וכך הם עוברים אבולוציה. דרווין לא דיבר על בני האדם, רק בהמשך הוא כתב ספר בו הוא טען כי בני האדם הם המוצא של הקוף.

במאה ה-19 בגרמניה, אנשים לוקחים את הרעיונות של דרווין והשליכו אותם על בני האדם – באומרם שגם אצל בני האדם יש מלחמה בין סוגים יותר טובים ואיכותיים לבין אנשים נחותים – כשהאיכותיים ישלטו וינצלו את הנחותים. אסור לגזע האיכותי [הארי] להתערבב עם הנחות [היהודי וכדומה]. הרעיונות הללו הפכו את הלאומיות הגרמנית [הרצון של הגרמנים להיות עצמאיים] ללומנות. הם לא הסתפקו בלהשיג לעצמם חופש, אלא רצו אותו על חשבון אחרים.

תורת הגזע מתפשטת גם בארה"ב, שם בצורה אחרת: W.A.S.P – White Anglo-Saxon Protestant. התפתח שם רעיון של "מי נחשב אמריקאי טוב ומוצלח?" – מי יכול לנהל את אמריקה? נוצרו שלושה תנאים: מישהו לבן אנגלי, בעל תרבות אנגלית שהוא נוצרו פרוטסטנטי. רק אדם בעל שלושת התנאים הללו יכול להיבחר למשרות השלטון. לביות מחוץ לשלושת התנאים זה אומר שלא תמיד אפשר להתקבל לכל עבודה, לכל מלון, לכל מסעדה, לכל קאנטרי-קלאב ולכל אוניברסיטה.

 

~

 

לאומיות ליברלית היא לאומיות בה בני האדם שווים וחופשיים וזכאים לזכויות טבעיות. כפי שבני האדם זכאים לחירות כך גם העמים ואין לאף לאום זכות לפגוע בלאום אחר.

 

מאפייני הלאומיות:

6.       מהי אומה: לא השתייכות מלידה. קהילה של אנשים המתאגדת לשותפות בכל תחומי החיים, על בסיס חוקים.

7.       ההשתייכות ללאום:  תוצר של החלטת הפרט ובחירתו.

8.       היחס בין הפרט לאומה: המדינה היא כלי המאפשרת לפרט לחיות בהתאם לזכויותיו וערכיו.

9.       היחס ללאומים אחרים [מיעוטים]: "מדינת כל אזרחיה", וכולם שווים בחובות ובזכויות.

10.   היחס ללאומים אחרים [לא מיעוטים]: כיבוד זכויותיהם ועצמאותם של כל העמים ולחתור ליחסים של שיווין, אחווה ושיתוף פעולה. השאיפה לשלום היא קו מנחה ביחסים בין עמים.

המדינה: אמצעי להשיג אושרו של אדם. האדם: ערך עליון ומטרה.

נכתב על ידי , 18/4/2011 11:51  
הצג תגובות    הוסף תגובה   1 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטהבלוג משוייך לקטגוריות: חטיבה ותיכון , מגיל 14 עד 18 , ציונות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לSicumim אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על Sicumim ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ