לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

Science


Science and Astronomy in general


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    אוגוסט 2017    >>
אבגדהוש
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

8/2017

Supernova


סופרנובה הוא התוצר של כוכב שמגיע למצב שאין לו מימן המשמש להיתוך גרעיני וזה גורם לחוסר איזון בתוך הכוכב והוא מתחיל לקרוס לתוך עצמו(כוח המשיכה מועך אותו בגלל שאין מה שיתנגד לו מבחינת כוח).


 


סופרנובה בזמן שהכוכב רק מתחיל את התהליך משתנה בבהירות במשך 10 השניות הראשונות ויכול להאיר גלקסיה שלמה אבל הפיצוץ עצמו קורה תוך שלוש שניות מרגע שהקריסה של הכוכב הגיעה לסופה,כאשר זה קורה החומר החיצוני של הכוכב או יותר נכון המעטפת החיצונית של הכוכב נזרקת החוצה כשתוצאה מהלחץ העצום שנוצר בזמן הקריסה,החומר מתפשט בתור גז לכל הכיוונים בזמן שהליבה קורסת והופכת לכוכב נייוטרונים(כוכב שמסתו גדולה מהשמש אבל קוטרו הוא 10 ק"מ כגודלו של האי מנהטן)או חור שחור כוכבי(תלוי במסה).


על מנת שכוכב יתפוצץ בתור סופרנובה בכוחות עצמו(ללא התערבות חיצונית)מסתו צריכה להיות לפחות פי 8 או 10 ממסת השמש.


ישנם 2 סוגים של סופרנובה,סוגים אלה שונים באופן ההתרחשות של הסופרנובה.


סוג I:


סוג זה נוצר במצב שיש מערכת בינארית של שני כוכבים,אחד ננס לבן ואחד כוכב רגיל,הכוכב הרגיל מגיע לשלב של הענק האדום ורדיוסו גדל.


הננס הלבן מתחיל בגלל היותו דחוס יותר(מסתו היא כחצי או קצת יותר מהשמש אבל גודלו ככדוה"א)מתחיל לספוג חומר מהכוכב השכן עד שהוא מגיע למסה קריטית של 44% ממסת השמש(1.44 מסות שמש)שזה הגבול הקריטי שדרוש לסופרנובה,ברגע הזה הננס הלבן מתפוצץ משאיר אחרי ערפילית של גז ואבק.


סוג II:


סוג זה הוא משותף לסופרנובה והיפרנובה כיוון ששניהם מיוחסיים לסוג זה ועל מנת שזה יקרה מסתם של הכוכבים צריכה להיות פי 8 לפחות מהשמש,למרות שלכוכב אזל המימן והוא מתחיל לקרוס,בגלל הלחץ שנוצר ההליום מתחיל לייצר יסודות כבדים יותר עד לברזל וקצת הלאה מה שיותר איזון לזמן קצר אבל בסופו של דבר זה לא עוצר את הבלתי נמנע(תהליך זה משתנה בקצת בתוצאה מבחינת גודל והמסה של הכוכב אבל זה עדיין תקף גם להיפרנובה).


 
 


בתמונה הזו מצולם סופרנובה 1604(הצביעה היא מלכותית אבל הצורה היא זהה לצילום בצבעים רגילים).


 

 


זה סופרנובה 1987A שהתפוצץ בענן המגלני הגדול(גלקסיה גמדית שסובבת סביב שביל החלב)סופרנובה זה הוא מסוג II והא מאופיין בטבעות שהתגלו שהם מייצגים את שרידים שלו.


   


 

נכתב על ידי , 18/8/2017 13:32  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 hypernova


היפרנובה היא סופרנובה בהירה במיוחד כאשר היא פולטת כמויות אנרגיה גבוהות בהרבה מסופרנובה רגילה,פיצוצים כאלה הם נחשבים המקור להתפרצויות קרני גמא ביקום ולייצירת החורים השחורים הכוכבים,אבל ישנם היפרנובה כל כך גדולים מבחינת העוצמה ששום דבר לא נוצר או שורד אפילו חור שחור.


 


היפרנובה מאופיין מבחינת סוגי סופרנובה בסוג II שזה סוג שלא דורש התערבות חיצונית,ההבדל העיקרי בין סופרנובה והיפרנובה הנוסף שקיים הוא גם הבהירות,היפרנובה בהיר בהרבה מסופרנובה בגלל היותו התוצר של מותם של כוכבים גדולים בהרבה מאלה שאחראים לפיצוץ הסופרנובה.


היפרנובה מתחיל כמו סופרנובה רגיל,הכוכב מגיע למצב שאין יותר מימן שישמש להיתוך גרעיני וזה גורם לאי איזון שמאפשר לכוח הכבידה להתחיל ללחוץ על הכוכב כלפי פנים,תהליך זה של מעיכה גורם לכוכב בגלל גודלו ומסתו להתיך יסודות כבדים יותר כל הדרך עד לברזל וממש לקראת הסוף אפילו למצב של ייצור בכמויות קטנות של זהב ופלטינה.


הליבה בדרך כלל בפיצוץ זה קורסת לחור שחור(במקרה של היפרנובה אבל גם בחלק מהסופרנובה)


בגלל שכוכבים נורא גדולים מבחינת מסה וגודל לא נפוצים כמו כוכבים קטנים יותר ולכן היפרנובה וסופרנובה קורים אחת לכמה זמן ובדרך כלל לא כזה קרוב למערכת השמש.


היפרנובה גם נקרא בשם אחר(Superluminous supernova).


 

 


זו הדמיה שנעשתה ע"י נאס"א בגלל שהיפרנובה נדיר במיוחד אבל התהליך הוא זהה לסופרנובה חוץ מהבהירות והקרינה,הבדל נוסף שהיפרנובה משחרר קרני גמא תמיד(סופרנובה זה תלוי בעיקר במסה של הכוכב). 

נכתב על ידי , 18/8/2017 13:14  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 Elliptical Galaxy


גלקסיה אליפטית היא גלקסיה שנוצרת בדרך כלל כתוצאה מהתנגשות של שני גלקסיות ספירליות,גלקסיות אלה מאבדות את הדיסק שלהם ומה שנוצר בסוף אחרי מיליוני שנים זה מין אליפסה כזאת שבמרכזה שני החורים השחורים של שני הגלקסיות שהתנגשו מסתובבים זה סביב זה עד שהם מתמזגים לאחד(זה גם תהליך די ארוך).


 


מעריכים שבין 10% ל-15% מהגלקסיות ביקום הם גלקסיות אליפטיות והן מצויות בדר"כ במרכזם של צבירי גלקסיות גדולים צבעם של גלקסיות אלה הוא לרוב צהוב-אדום לעומת זרועותיהם של גלקסיות ספירליות שהם כחולות כי תהליך יצירת כוכבים חדשים הוא נמוך מאוד בגלקסיות אלה,הן כמעט ולא מייצרות כוכבים חדשים בגלל שכאשר הגלקסיות שיצרו את הגלקסיה האליפטית התנגשו,הרבה כוכבים נוצרו ורוב עם לא כל הגז כבר נוצל על מנת ליצור כוכבים חדשים.


ישנם 2 סוגים של גלקסיות אליפטיות מבחינת גודל:גמדיות שקוטרן מגיע ל-6,500 והם נוצרו בדרך טבעית יותר ופשוטה יותר וישנם את האלה שמרכזי צבירי(קבוצת)גלקסיות שקוטרן יכול להגיע לכ-325,000 שנות אור שזה פי 3 לפחות מגלקסיית שביל החלב שקוטרה 100,000 שנות אור.


בגלקסיה זו ישנם טריליוני כוכבים והם נעים בצורה נורא אקראית סביב גרעין הגלקסיה(מרכז)ללא כיוונים ברורים,זה שונה בגלקסיה ספירלית ששמה כל הכוכבים נעים במהירויות שונות אבל כל הכוכבים מסתובבים סביב מרכז הגלקסיה בכיוון מוגדר.


 

 


זאת גלקסיית M87,גלקסיה אליפטית שממוקמת בקבוצת הכוכבים בתולה ובמרחק של 55 מיליון שנות אור מכדוה"א,כפי שאפשר לראות בתמונה היא נראת כמו כוכב ענק אבל למעשה מה שרואים זה הגרעין שלה ויש בתמונה מין סילון כזה כחול,זה נובע מהחור השחור במרכז שחלר מהחומר שנופל פנימה נפלט במהירות גבוהה בצורה של סילון,תמונה זו צולמה ע"י טלסקופ החלל האבל.


 

 


בתמונה הזו שגם צולמה ע"י האבל רואים את הסילון יותר בבירור.


 

 


תמונה זו צולמה ממצפה הכוכבים בהר למון,חלק מהכוכבים בתמונה הם גלקסיות וחלק הם כוכבים ברקע.


 
 

נכתב על ידי , 18/8/2017 12:50  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

Avatarכינוי: 

בן: 25
הבלוג משוייך לקטגוריות: נוער נוער נוער , חטיבה ותיכון , מדע וטכנולוגיה
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לalex128966 אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על alex128966 ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ