לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

תביעות ייצוגיות ורשויות

כותב הבלוג הוא עורך דין במשרד פרטי, בין השאר בתחומי התביעות הייצוגיות, המשפט המינהלי והרשויות המקומיות.החומר בבלוג אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.פרטי התקשרות: טל' 04-8712207, 052-3246205 מייל: yahalom@lawyer.com

Avatarכינוי: 

בן: 52

תמונהפרטים נוספים:  אודות הבלוג

קוראים אותי

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


9/2014

גמול ושכר טרחה


תובע ייצוגי וערך דין שמנהל את התביעה, פועלים בסופו של דבר כדי לקבל תשלום בצורת גמול לתובע ושכר טרחה לעורך הדין; מכאן גם ניגוד האינטרסים בינם לבין הקבוצה.  כל מה שיקבלו התובע ועורך הדין אמור להיות מן הנתבע, ורק דרך פסק דין או החלטה שיפוטית.

 

מקובל ששכר הטחה לעורך הדין הינו גבוה פי כמה מהגמול לתובע, לפחות ביחס של 1:3;ף מכאן גם מובן מדוע אומרים שהתובע האמיתי הוא עורך הדין, וגם מדוע לפעמים עורכי דין מחפשים תובע ייצוגי כשהם נתקלים באפשרות לתביעה ייצוגית. הגמול ניתן אם ניתן פסק דין לטובת הקבוצה, גם באופן חלקי, פרט למקרים מיוחדים. בית המשפט רשאי לפסוק גמול לתובע המייצג גם אם לא אושרה התביעה הייצוגית או אם נדחתה, וכן לפסוק גמול לארגון שהשתתף בדיונים, לפי התרומה שתרם לדיונים. במלין אחרות: גם אם נתקבלה התביעה לא תמיד ייפסק גמול, וגם אם נדחתה לפעמים כן ייקבע גמול. 

 

בקביעת הגמול לתובע יש להתחשב בשיקולים האלה:

 

 1. הטרחה של התובע המייצג
 2. הסיכון שלקח על עצמו
 3. התועלת לקבוצה
 4. החשיבות הציבורית של התביעה.

 

שניים משיקולים אלה קשורים בתובע  עצמו, כלומר מעורבותו בתביעה והוצאות שהוצעאיהו מוטלות עליו באם היתה נדחית; האחרים קשורים בתוצאה שהביאה התביעה לכלל.

 

בקביעת שכר לעורך הדין, לעומת זאת, יש להתחשב בשיקולים הבאים:

 

 1. התועלת לקבוצה
 2. מורכבות ההליך
 3. הטרחה שטרח בא הכוח המייצג
 4. הסיכון שנטל על עצמו
 5. ההוצאות שנגרמו לו
 6. החשיבות הציבורית של התביעה
 7. האופן שבו ניהל בא הכוח את ההליך
 8. הפער שבין הסכום הנתבע לבין מה שנפסק בסופו של דבר.

 

מכאן שמעבר לשיקולים שנוגעים גם לתובע עצמו, יש מספר שיקולים שרלוונטיים רק לבא הכוח: מורכבות ההליך, ההוצאות, האופן שבו נוהל ההליך, והפער שבין הסכום הנתבע לבין מה שנפסק בסופו של דבר. מובן שיש שלהתחשב בעבודתו של עורך הדין, אבל יש כאן גם עידוד לניהול ההליך בצורה מסויימת, כולל המנעות מהגשת סכום גדול מדי ובלתי-ריאלי. מכאן גם מובן מדוע שיעור שכר הטרחה בהליך שהסתיים בפסק דין לטובת הקבוצה המייצגת יהא גבוה משיעור שכר הטרחה בהליך שהסתיים בדרך של הסכם פשרה. שיקול חשוב אחר הוא השאלה האם היה צורך להגיש את התובענה הייצוגית, או שניתן היה להגיע לאותה תוצאה בשיטה אחרת.

 

לעניין התועלת לקבוצה, נקבע שבתביעה כספית יש לעשות שימוש בשיטת האחוזים ולא במספר השעות שהושקעו; שכר הטרחה נפסק בשיעור מדורג: ככל שסכום הזכייה גדל, אחוז שכר הטרחה קטן.

 

 

 

נכתב על ידי , 29/9/2014 18:40  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט1,594
הבלוג משוייך לקטגוריות: עבודה , חוק ומשפט , בלוגים ארגוניים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לעופר יהלום, עו"ד אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על עופר יהלום, עו"ד ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ