לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

פוליטיקאים, נביאי שקר ומה שביניהם

על פוליטיקה, כלכלה, דת ושקרים בזויים.


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


1/2011

רשמים מוועידת הכלכלה 2021


לפני כשלושה שבועות נכחתי בוועידת 2021 שארגן עיתון The Marker בבנייני האומה בירושלים.
בוועידה נכחו אלפי משתתפים שביניהם הרבה מאוד אנשי עסקים, אקדמאים, עיתונאים ועסקני פוליטיקה כאלה ואחרים.

הכנס התחלק ל-3 חלקים עיקריים: נאומי מליאה שנישאו מול כל באי הכנס, ועידות שולחן עגול שבהן דנו באי הכנס באופן פעיל עם המנחים (בדיונים אלה לא לקחתי חלק לצערי מפני שהמקומות היו מלאים) וועידות המשך שהתקיימו בצורת פאנל של מספר חברים שיושבים על במה ומשוחחים על עניינים כאלו ואחרים,כאשר הקהל מוזמן להציג להם שאלות.
בין הנואמים במליאות ובוועידות ההמשך היו אנשי מפתח כמו נגיד הבנק, ראש הממשלה, שר האוצר, נעמי חזן, פרופסורים בתחום הכלכלה, אנשי עסקים ומנכ"לים של חברות גדולות במשק.

כשבאתי לכנס, ציפיתי לשמוע אג'נדה כלכלית נאורה של הפרטה מקסימלית של המשק והעברתו לידיים פרטיות. הפרטה כזאת היא היחידה שעשויה להוביל לצמיחה עתידית לטווח ארוך של המשק והיא היא מנוע הצמיחה שלו. מחקרים רבים שנעשו בתחום הכלכלה הראו שגופים בכל תחום שהוא אשר מנוהלים על ידי אנשי מקצוע שמעורים לחלוטין בתחום עיסוקם, הם בדרך כלל גופים ששרדו וצמחו בצורה הכי פנטסטית לאורך זמן.
ניהול עסק, ארגון או כל גוף אחר מצריך בקיאות מצד אלה המנהלים אותו. כלי הכרחי לשמירה על ניהול יעיל, הוא שמירה על גודלו של אותו גוף.  אדם בודד, מוכשר וחכם ככל שיהיה, אינו מסוגל לנהל ביעילות ארגון גדול מאוד; הוא נזקק לעזרתם של אנשים מקצועיים נוספים תחתיו אשר יסייעו לו להגיע למטרות שלו. כך גם פועלת כיום כל חברה בריאה במשק. האצלת סמכויות ומתן אחריות מחד גיסא, ותגמול הולם עבור הישגים מאידך גיסא, מאפשרים לראש הארגון להשיג יעילות מירבית בכל זרועות הארגון. בפועל, אנו עדים תמיד לדוגמאות של ניהול יעיל לעומת ניהול לא יעיל של ארגונים. ניתן לראות זאת בבירור במשטרים טוטאליטריים לעומת משטרים דמוקרטיים. במשטרים טוטאליטריים, כאשר הכל מרוכז בידי מספר מצומצם של בעלי שררה, הכלכלה תמיד תנוהל באופן כושל, העם יסבול מעוני מחפיר וחוסר קידמה ומוצרי צריכה שנחשבים בסיסיים במדינות מערביות, ייחשבו למוצרי מותרות במדינות השמרניות. מדינה אשר מנוהלת בצורה דמוקרטית ושבה הכוח מבוזר למספר מנגנונים שונים, תהיה מדינה שכלכלתה תוכל לצמוח באופן הרבה יותר מהיר ומרשים.

אך אל לנו לטעות בכך - צמיחה חיובית במדינות דמוקרטיות אינה מתרחשת בעקבות טוב-לבם של הפוליטיקאים או משום שהם משכילים יותר. מדינות דמוקרטיות צומחות מהר יותר כיוון שבהן התערבות הפוליטיקה והממשל בכלכלה היא פחותה בהרבה לעומת משטרים טוטאליטריים. המדינה הדמוקרטית מאפשרת לבעלי העסקים לנהל את עסקיהם ביד חופשית ומניחה להם להשתמש בידע (שהוא המשאב היקר ביותר) שצברו כדי למקסם את רווחיהם. על אותו עיקרון, המדינה גם מניחה לבעלי עסקים שאינם בקיאים ברזי תחום העיסוק שלהם או שהניהול שלהם אינו תקין - פשוט לקרוס ולהיבלע, וזהו תהליך טבעי בריא לחלוטין. במדינה טוטאליטרית או שהמדיניות הכלכלית שלה שמרנית, המדינה תנהג להתערב בהרבה תחומים כלכליים ולהטיל הגבלים עסקיים על בעלי חברות מתוך אינטרסים פופוליסטיים וכדי לזכות באהדה ציבורית. כך לדוגמה אנו בישראל סובלים במשך שנים מתעריפי שיחה סלולריים מהגבוהים במדינות המערב, וברמת שירות נמוכה. זאת, מפני שבישראל נהוג ששר התקשורת הוא זה שקובע כמעט הכל בתחום, כולל את התחרות. כמו שכולם יודעים, בתחרות או משחק שהוא מכור, אין באמת מנצח וההישגים של המנצח אינם אמיתיים, המשחק אינו מלהיב את הצופים, ומי שקנה כרטיס מאוד רוצה לקבל את כספו בחזרה. נושא זה הוא מורכב וארוך וארחיב עליו כנראה בפוסט אחר.

לצערי, הרוב המוחלט של הפוליטיקאים שנאמו הציגו תמונה דמיונית של המציאות שדמתה במקצת לסרט מצויר של דיסני. נגיד הבנק, ראש הממשלה ושר האוצר דיברו כמקשה אחת בכנס הכלכלי על חזון כלכלי של הלאמה לטווח ארוך, במקום לדבר על הפרטה. ביבי, שטייניץ ואפילו פישר שכחו שמנוע הצמיחה של המשק הוא חלוקה ליחידות עסקיות קטנות ומקצועיות, ולא ריכוז שליטה בידי מספר זעום של אנשים. האם מה שכתבתי נשמע לכם מצחיק ומנותק מהמציאות? לא ולא. נחרדתי לגלות שראש הממשלה ושר האוצר מבשלים לנו תוכנית כלכלית מגוחכת ובדיונית: הם מינו צוות של 2(!) אנשים מאוד מקצועיים אשר לא רק אמורים להכתיב את המדיניות הכלכלית של מדינה עם שוק כלכלי רחב ושל כ-7 מיליון תושבים, אלא גם לתכנן את המדיניות הנ"ל לטווח של 15-20 שנה!
האם ההיגיון הבריא יכול להניח את הדעת כאשר האוזניים שומעות ששני אנשים, מוכשרים ככל שיהיו, יכולים לתכנן אסטרטגיה ברורה של משק כל כך גדול לטווח כל כך רחוק? אפילו צי של מחשבי-על אינו מסוגל למשימה הזאת ואפילו לא אם הם בנויים מננו-טכנולוגיות קוונטיות. המדיניות הכלכלית ששטייניץ גורר אליה את ראש הממשלה מזלזלת ביותר באינטליגנציה של הציבור הכלכלי, ובטח של מי שבאו אז לכנס בירושלים. האם אלה כל ההישגים שיכול שטייניץ להתפאר בהם לאחר תקופה כל כך ממושכת במשרד האוצר? טוב היה עושה שטייניץ אילו פעל בדרכו של ביבי להפרטת המשק, ולא בניסיון לשלוח זרועות שלטון לכל פינה בכלכלה. אני אישית, בספק אם צוות המשימה "כוח המחץ" של שטייניץ יעשה משהו חוץ מלקבל משכורת.

ממאמרי יכול להשתמע שאני מתנגד למדיניות אסטרטגית ושאני משמיץ אותה, אולם לא כך הדבר. מדיניות כלכלית אסטרטגית לטווח ארוך היא דבר טוב ומבורך. עם זאת, יש לזכור שמדיניות אסטרטגית היא דינמית פחות ממדיניות טקטית, ומכאן שהיא תלויה בכך שהארגון יהיה נתון לפחות תנודות ותהפוכות. במצב שבו מדיניות של משק כמו ישראל הינה כל כך הפכפכה ונתונה לשינויים, נקיטת מדיניות אסטרטגית היא אבסורדית וסותרת את המציאות. הדבר היחיד שיכולים לעשות משרד האוצר ונגיד הבנק הוא לתכנן מדיניות טקטית לטווח קצר-בינוני כדי שיהיה לה קשר כלשהו למציאות. קיומה של מדיניות אסטרטגית כלכלית כוללת תלויה במשק שמופרט בצורה מלאה וכשכל אחד מתעסק במה שהוא טוב בו ומבין בו. וכך שוב מצליח שטייניץ להתל בכולם בעזרת מדיניות סותרת שנשמעת טוב להדיוט.

נושא נוסף שהטריד אותי ועליו לא ארחיב יותר מדי הוא ועידת ההמשך בנושא כלכלה ואנרגיה ירוקה. בפאנל זה השתתפו מספר בעלי חברות שנכנסו לתחום הכלכלה הירוקה, ולצידם רגולטורית מטעם המשרד לאיכות הסביבה. בדיון עסקו באפשרויות לקדם את הכלכלה על ידי שימוש בטרנד התעשיה הירוקה שצמחה לה פתאום. הדיון ארך כשעה כאשר בסופו ובמהלכו ניתנה אפשרות לשאול שאלות ע"י שליחת SMS למספר של מנחת הפאנל. לצערי, המנחה הייתה כל כך עסוקה בעצמה עד ששכחה שנושא השאלות הוא חשוב יותר מסתם דיון שטחי; שלחתי אליה SMS מפורט ביותר, אך היא התעלמה מכל השאלות בטענה ש"הזמן עובר כשנהנים ולצערי נגמר לנו הזמן ואין מקום לשאלות". אציג את ה-SMS ששלחתי, במקום סתם להרחיב. אני מקווה שזה ימצה את העניין שרציתי להעביר: אין ספק שהתחום הירוק מהווה פלטפורמה לזינוק כלכלי והזדמנות עסקית מצויינת לצמיחה. האם אתם (=יושבי הפאנל) סבורים שבטווח הארוך זה (=תעשייה ירוקה) יועיל לסביבה בהתחשב בכל הגורמים? אם כן, כיצד? האם זה לא יוביל לתוצאה ההפוכה? הרי תעשיה נוספת רק עשויה להוסיף צריכה, להוסיף הוצאות והכנסות וכנראה גם להוסיף ייצור ובזבוז.

לטעמי, הכנס החמיץ במעט את מטרתו העיקרית שהיא לעורר דיון ציבורי עם אנשים מביני עניין, בין היתר בגלל שבוועידות ההמשך לא ניתנה מספיק במה לשאלות מצד המשתתפים. הכנס גם נטה להתנהל בצורת הרצאות ומונולוגים של הנואמים. ייתכן שבוועידות השולחן העגול היה דיון מעט יותר ערני, אך כאמור לא השתתפתי בחלק הזה.
נכתב על ידי PointofView , 31/1/2011 14:29  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטכינוי:  PointofView
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , תקשורת ומדיה , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לPointofView אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על PointofView ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ