לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

פוליטיקאים, נביאי שקר ומה שביניהם

על פוליטיקה, כלכלה, דת ושקרים בזויים.


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


1/2011

רשמים מוועידת הכלכלה 2021


לפני כשלושה שבועות נכחתי בוועידת 2021 שארגן עיתון The Marker בבנייני האומה בירושלים.
בוועידה נכחו אלפי משתתפים שביניהם הרבה מאוד אנשי עסקים, אקדמאים, עיתונאים ועסקני פוליטיקה כאלה ואחרים.

הכנס התחלק ל-3 חלקים עיקריים: נאומי מליאה שנישאו מול כל באי הכנס, ועידות שולחן עגול שבהן דנו באי הכנס באופן פעיל עם המנחים (בדיונים אלה לא לקחתי חלק לצערי מפני שהמקומות היו מלאים) וועידות המשך שהתקיימו בצורת פאנל של מספר חברים שיושבים על במה ומשוחחים על עניינים כאלו ואחרים,כאשר הקהל מוזמן להציג להם שאלות.
בין הנואמים במליאות ובוועידות ההמשך היו אנשי מפתח כמו נגיד הבנק, ראש הממשלה, שר האוצר, נעמי חזן, פרופסורים בתחום הכלכלה, אנשי עסקים ומנכ"לים של חברות גדולות במשק.

כשבאתי לכנס, ציפיתי לשמוע אג'נדה כלכלית נאורה של הפרטה מקסימלית של המשק והעברתו לידיים פרטיות. הפרטה כזאת היא היחידה שעשויה להוביל לצמיחה עתידית לטווח ארוך של המשק והיא היא מנוע הצמיחה שלו. מחקרים רבים שנעשו בתחום הכלכלה הראו שגופים בכל תחום שהוא אשר מנוהלים על ידי אנשי מקצוע שמעורים לחלוטין בתחום עיסוקם, הם בדרך כלל גופים ששרדו וצמחו בצורה הכי פנטסטית לאורך זמן.
ניהול עסק, ארגון או כל גוף אחר מצריך בקיאות מצד אלה המנהלים אותו. כלי הכרחי לשמירה על ניהול יעיל, הוא שמירה על גודלו של אותו גוף.  אדם בודד, מוכשר וחכם ככל שיהיה, אינו מסוגל לנהל ביעילות ארגון גדול מאוד; הוא נזקק לעזרתם של אנשים מקצועיים נוספים תחתיו אשר יסייעו לו להגיע למטרות שלו. כך גם פועלת כיום כל חברה בריאה במשק. האצלת סמכויות ומתן אחריות מחד גיסא, ותגמול הולם עבור הישגים מאידך גיסא, מאפשרים לראש הארגון להשיג יעילות מירבית בכל זרועות הארגון. בפועל, אנו עדים תמיד לדוגמאות של ניהול יעיל לעומת ניהול לא יעיל של ארגונים. ניתן לראות זאת בבירור במשטרים טוטאליטריים לעומת משטרים דמוקרטיים. במשטרים טוטאליטריים, כאשר הכל מרוכז בידי מספר מצומצם של בעלי שררה, הכלכלה תמיד תנוהל באופן כושל, העם יסבול מעוני מחפיר וחוסר קידמה ומוצרי צריכה שנחשבים בסיסיים במדינות מערביות, ייחשבו למוצרי מותרות במדינות השמרניות. מדינה אשר מנוהלת בצורה דמוקרטית ושבה הכוח מבוזר למספר מנגנונים שונים, תהיה מדינה שכלכלתה תוכל לצמוח באופן הרבה יותר מהיר ומרשים.

אך אל לנו לטעות בכך - צמיחה חיובית במדינות דמוקרטיות אינה מתרחשת בעקבות טוב-לבם של הפוליטיקאים או משום שהם משכילים יותר. מדינות דמוקרטיות צומחות מהר יותר כיוון שבהן התערבות הפוליטיקה והממשל בכלכלה היא פחותה בהרבה לעומת משטרים טוטאליטריים. המדינה הדמוקרטית מאפשרת לבעלי העסקים לנהל את עסקיהם ביד חופשית ומניחה להם להשתמש בידע (שהוא המשאב היקר ביותר) שצברו כדי למקסם את רווחיהם. על אותו עיקרון, המדינה גם מניחה לבעלי עסקים שאינם בקיאים ברזי תחום העיסוק שלהם או שהניהול שלהם אינו תקין - פשוט לקרוס ולהיבלע, וזהו תהליך טבעי בריא לחלוטין. במדינה טוטאליטרית או שהמדיניות הכלכלית שלה שמרנית, המדינה תנהג להתערב בהרבה תחומים כלכליים ולהטיל הגבלים עסקיים על בעלי חברות מתוך אינטרסים פופוליסטיים וכדי לזכות באהדה ציבורית. כך לדוגמה אנו בישראל סובלים במשך שנים מתעריפי שיחה סלולריים מהגבוהים במדינות המערב, וברמת שירות נמוכה. זאת, מפני שבישראל נהוג ששר התקשורת הוא זה שקובע כמעט הכל בתחום, כולל את התחרות. כמו שכולם יודעים, בתחרות או משחק שהוא מכור, אין באמת מנצח וההישגים של המנצח אינם אמיתיים, המשחק אינו מלהיב את הצופים, ומי שקנה כרטיס מאוד רוצה לקבל את כספו בחזרה. נושא זה הוא מורכב וארוך וארחיב עליו כנראה בפוסט אחר.

לצערי, הרוב המוחלט של הפוליטיקאים שנאמו הציגו תמונה דמיונית של המציאות שדמתה במקצת לסרט מצויר של דיסני. נגיד הבנק, ראש הממשלה ושר האוצר דיברו כמקשה אחת בכנס הכלכלי על חזון כלכלי של הלאמה לטווח ארוך, במקום לדבר על הפרטה. ביבי, שטייניץ ואפילו פישר שכחו שמנוע הצמיחה של המשק הוא חלוקה ליחידות עסקיות קטנות ומקצועיות, ולא ריכוז שליטה בידי מספר זעום של אנשים. האם מה שכתבתי נשמע לכם מצחיק ומנותק מהמציאות? לא ולא. נחרדתי לגלות שראש הממשלה ושר האוצר מבשלים לנו תוכנית כלכלית מגוחכת ובדיונית: הם מינו צוות של 2(!) אנשים מאוד מקצועיים אשר לא רק אמורים להכתיב את המדיניות הכלכלית של מדינה עם שוק כלכלי רחב ושל כ-7 מיליון תושבים, אלא גם לתכנן את המדיניות הנ"ל לטווח של 15-20 שנה!
האם ההיגיון הבריא יכול להניח את הדעת כאשר האוזניים שומעות ששני אנשים, מוכשרים ככל שיהיו, יכולים לתכנן אסטרטגיה ברורה של משק כל כך גדול לטווח כל כך רחוק? אפילו צי של מחשבי-על אינו מסוגל למשימה הזאת ואפילו לא אם הם בנויים מננו-טכנולוגיות קוונטיות. המדיניות הכלכלית ששטייניץ גורר אליה את ראש הממשלה מזלזלת ביותר באינטליגנציה של הציבור הכלכלי, ובטח של מי שבאו אז לכנס בירושלים. האם אלה כל ההישגים שיכול שטייניץ להתפאר בהם לאחר תקופה כל כך ממושכת במשרד האוצר? טוב היה עושה שטייניץ אילו פעל בדרכו של ביבי להפרטת המשק, ולא בניסיון לשלוח זרועות שלטון לכל פינה בכלכלה. אני אישית, בספק אם צוות המשימה "כוח המחץ" של שטייניץ יעשה משהו חוץ מלקבל משכורת.

ממאמרי יכול להשתמע שאני מתנגד למדיניות אסטרטגית ושאני משמיץ אותה, אולם לא כך הדבר. מדיניות כלכלית אסטרטגית לטווח ארוך היא דבר טוב ומבורך. עם זאת, יש לזכור שמדיניות אסטרטגית היא דינמית פחות ממדיניות טקטית, ומכאן שהיא תלויה בכך שהארגון יהיה נתון לפחות תנודות ותהפוכות. במצב שבו מדיניות של משק כמו ישראל הינה כל כך הפכפכה ונתונה לשינויים, נקיטת מדיניות אסטרטגית היא אבסורדית וסותרת את המציאות. הדבר היחיד שיכולים לעשות משרד האוצר ונגיד הבנק הוא לתכנן מדיניות טקטית לטווח קצר-בינוני כדי שיהיה לה קשר כלשהו למציאות. קיומה של מדיניות אסטרטגית כלכלית כוללת תלויה במשק שמופרט בצורה מלאה וכשכל אחד מתעסק במה שהוא טוב בו ומבין בו. וכך שוב מצליח שטייניץ להתל בכולם בעזרת מדיניות סותרת שנשמעת טוב להדיוט.

נושא נוסף שהטריד אותי ועליו לא ארחיב יותר מדי הוא ועידת ההמשך בנושא כלכלה ואנרגיה ירוקה. בפאנל זה השתתפו מספר בעלי חברות שנכנסו לתחום הכלכלה הירוקה, ולצידם רגולטורית מטעם המשרד לאיכות הסביבה. בדיון עסקו באפשרויות לקדם את הכלכלה על ידי שימוש בטרנד התעשיה הירוקה שצמחה לה פתאום. הדיון ארך כשעה כאשר בסופו ובמהלכו ניתנה אפשרות לשאול שאלות ע"י שליחת SMS למספר של מנחת הפאנל. לצערי, המנחה הייתה כל כך עסוקה בעצמה עד ששכחה שנושא השאלות הוא חשוב יותר מסתם דיון שטחי; שלחתי אליה SMS מפורט ביותר, אך היא התעלמה מכל השאלות בטענה ש"הזמן עובר כשנהנים ולצערי נגמר לנו הזמן ואין מקום לשאלות". אציג את ה-SMS ששלחתי, במקום סתם להרחיב. אני מקווה שזה ימצה את העניין שרציתי להעביר: אין ספק שהתחום הירוק מהווה פלטפורמה לזינוק כלכלי והזדמנות עסקית מצויינת לצמיחה. האם אתם (=יושבי הפאנל) סבורים שבטווח הארוך זה (=תעשייה ירוקה) יועיל לסביבה בהתחשב בכל הגורמים? אם כן, כיצד? האם זה לא יוביל לתוצאה ההפוכה? הרי תעשיה נוספת רק עשויה להוסיף צריכה, להוסיף הוצאות והכנסות וכנראה גם להוסיף ייצור ובזבוז.

לטעמי, הכנס החמיץ במעט את מטרתו העיקרית שהיא לעורר דיון ציבורי עם אנשים מביני עניין, בין היתר בגלל שבוועידות ההמשך לא ניתנה מספיק במה לשאלות מצד המשתתפים. הכנס גם נטה להתנהל בצורת הרצאות ומונולוגים של הנואמים. ייתכן שבוועידות השולחן העגול היה דיון מעט יותר ערני, אך כאמור לא השתתפתי בחלק הזה.
נכתב על ידי PointofView , 31/1/2011 14:29  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לו הייתי תשובה


הדיונים של ועדת ששינסקי תקועים כמו עצם בגרון של כל מי שיש לו עניין בענף החדש הזה שצץ לו פתאום.
דווקא כשפתאום מתגשם החלום של הפיכת ישראל למעצמת אנרגיה במזרח התיכון, חייב להיות מישהו שיקלקל את החגיגה, ואין מדובר על חזבאללה שרוצה נתח או על כל גורם חיצוני אחר. מדובר על גורם פנימי במימון ממשלתי.

יצחק תשובה הוא בסך הכל חייל, או יותר נכון מתווך בכל הפרשייה הזאת. הוא גורם מתווך בין משקיעים ישראליים וזרים שהניחו כסף במטרה לזכות בתשואה בבוא הזמן. מדינת ישראל, מסיבותיה שלה, בחרה להעניק לתשובה זכיינות על שדות האנרגיה במחירים מצחיקים בזמנו. אבל אל לנו לטעות במחיר ששילם תשובה - מדובר בהמון המון כסף שהושקע במשך הרבה מאוד שנים בפרוייקטים הללו, כך שהסכומים הזעומים ששילם תשובה למדינה בהחלט היו הולמים. כיום, אחרי שהתברר שההשקעה משתלמת, המדינה דורשת להגדיל את אחוז הדיבידנד שלה מהקידוחים בטענה שלאזרח מגיע ליהנות מפירות הנפט והגז שנתברכה בהם ארץ ישראל.

בחברה פרטית, כאשר הבעלים מעוניין לגייס תקציב, הוא פונה למשקיעים מבחוץ כדי שיתנו לו כסף בתמורה לחלקו בבעלות. אותם משקיעים עשויים לעתים ובבוא העת, לקבל גם אחוז מסויים מרווחי החברה. ככל שאחוז האחזקות של המשקיע בחברה גדול יותר, כך גדלים סכומי הכסף שהוא מקבל מהרווחים. במקרה דנן, מדינת ישראל שהייתה אחרון המשקיעים בשוק האנרגיה בארץ, מתנהגת כראשון המשקיעים ובצעדי רגולציה כוחנית מנסה להגדיל את נתח הפרוסה שמגיע לה ברווחים. ומדוע היא עושה כן? כי היא יכולה. אבל מדוע בכלל פנה תשובה למדינת ישראל כדי לבקש סיוע? כי הוא חייב...

לרוע המזל, למדינת ישראל יש שר אוצר שהוא פילוסוף במקצועו, ולכן גם חי בנדמה לי. שטייניץ מנסה לגייס תמיכה לרעיונותיו המופרכים על-ידי דמגוגיות עלובות כמו דאגה לכיסו ולשלומו של הציבור. אבל האם מישהו מאיתנו מאמין באמת שאם יגדילו את תמלוגי האנרגיה למדינה, אז כולנו ניסע ברכבים חדשים ונוצצים ונגור במגדלי אקירוב?

אם תרחיש האימים יתגשם, והמדינה תפר את התחייבויותיה, עשויות להיות למהלך השלכות שליליות בהכרח. כבר עכשיו המשקיעים מרגישים שרימו אותם, וברגע שדבר כזה קורה, אנשים נרתעים מלשים שם את כספם. להבדיל ממוסדות המדינה שגובים מאיתנו מסים, בהשקעות בשוק הפרטי אין חובה, ולא ניתן להכריח איש להשקיע במה שלא רווחי לו.

להערכתי, לפחות אחד מהתרחישים הבאים עשוי להתקיים באופן כלשהו:

1. תשובה ינסה להרוויח בכל זאת ויפעיל לחץ על הרגולטור להעלות את מחירי הנפט או הגז. הממשלה תעלה את מחירי המשאבים והאזרח ישלם יותר. זאת, לאחר שכספים מקופת המדינה יבוזבזו על ועדות, הליכים וכוח אדם ביורוקרטי. בשורה התחתונה, האזרח ישלם גם עבור הביורוקרטיה וגם עבור דלק יקר יותר.

2. תשובה יבקש העלאה של תעריפי הנפט והגז והרגולטור יסרב לבקשה כדי לא לפגוע ביכולת של האזרח למלא דלק. תשובה יעלה באופן חד צדדי את מחירי התוצרת שלו בצורה כזאת שלאף גורם בישראל לא ישתלם לקנות את הדלק של תשובה והוא ימכור את המשאבים לגורמים זרים. המדינה תפנה למדינות זרות ותקנה מהם נפט וגז. גם במצב הזה כנראה נשלם יותר על דלק.

3. המדינה החמדנית תרצה לנגוס עוד במה ששייך לתשובה, עד כדי כך שלא ישתלם לו בכלל להתעסק בכל עניין ההפקה והקידוחים והוא יפנה לחברות בין-לאומיות ענקיות כגון BP ואחרות ויציע להן זכיינות על אתרי הקידוח שלו בתמורה לאחוז נאה מהרווחים. ענקיות נפט כדוגמת BP הן בעלות עוצמה פוליטית אדירה והן מושכות בחוטים של מנהיגי ארה"ב. במקרה כזה, למדינת ישראל יהיה למעשה עסק עם ממשלת ארה"ב, כך שהאינטרסים הלאומיים שלה יתנגשו עם אינטרסים לאומיים אמריקאיים. כמו שאנו יודעים מהעבר, ארה"ב בדרך כלל מנצחת בוויכוח וישראל נסוגה. זהו למעשה מצב אידאלי שבו תשובה מרוויח בה בשעה שכל העניינים המקצועיים מתבצעים במומחיות רבה ויעילה. המשאבים שיופקו כנראה יועברו לעיבוד במדינות שזול לעבד בהן את הנפט (כל זה, כמובן, יבוצע על ידי מתווך נוסף) ולאחר מכן יועבר למכירה במדינות שיקר לקנות בהן דלק כדוגמת ישראל. במקרה כזה, ישראל תקנה את הדלק של תשובה דרך מספר מתווכים זרים ועד שיגיע לאזרח, הוא כנראה כבר יכפיל את מחירו או ישלש אותו.

4. במקרה קיצון שסיכוייו קטנים, המשקיעים העיקריים ימשכו את כספם ויותירו את תשובה במצב לא נעים שבו הוא יפנה בתחנונים למדינת ישראל בבקשה לסיוע כדי שלא יפשוט את הרגל. המדינה תראה את ההשקעה כהשקעה נכונה וכדאית, שכן יש הרבה מאוד מה לשאוב שם. או אז, המדינה למעשה תלאים את משק האנרגיה של ישראל, תזרים סכומי כסף דמיוניים לטובת העניין על חשבון קופת המדינה. המדינה תחליט שיקר לה מדי להחזיק את הפרוייקט, ותעלה את מחירי הדלק והגז לאזרח.

כך או כך, הפופולאריות של ראש הממשלה ושר האוצר תהיה בשמיים, העם יברך את מושיעם ויוכל סוף סוף להגיד בקול רם "הנה ביבי שבו בחרנו קם לעזרתנו". סביר להניח שצעדים כאלה מצד הממשלה סוללים את הדרך לקדנציה הבאה של הליכוד. הבעיה היחידה היא שעד שנתחיל לראות את ההשפעות השליליות בשטח, הציבור בישראל כבר ישכח מזמן מי היו האחראים למחדלים, ויהיו עסוקים בהטחת האשמות במנהיג הנוכחי.

אגב, במצב הפוך בו המיסוי לא יגדל באופן פוגעני, סביר להניח שרק אז יוכל הציבור בישראל ליהנות באופן ישיר מפירות הגז והנפט מבלי לעבור דרך מתווכים זרים בדרך. במצב כזה, הגיוני שמחירי הדלק יירדו. מה שיקרה במצב כזה, הוא שישראל לא תהיה תלויה בייבוא של גז ונפט ותסתפק במשאבים שלה עצמה. מציאות כזאת תוביל לעליה בערכו של השקל לעומת מטבעות אחרים, ועקב כך לפגיעה ישירה בהיקף הייצוא של מדינת ישראל.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות כדי להרוויח מכל הסיפור תוך צמצום הנזק? באמת ייתכן שעצמאות בענף האנרגיה לא תועיל למדינה כלל? מתברר שיש פתרון והוא היעיל והחכם ביותר. הפתרון הוא הסרת פיקוח ורגולציות שונות ומעיקות. כאשר יוסר הפיקוח לחלוטין ושוק האנרגיה יהיה חופשי לחלוטין מהגבלים אינטרסנטיים, יוכל תשובה לעבוד בשקט ולקצור את הפירות של העץ שגידל במשך שנים. אבל איך ירוויח הציבור מכל העניין? הציבור יוכל לרכוש דלק זול בהרבה ממה שהיה נהוג עד היום, וכן יוכל להשקיע במניות של תשובה ולהרוויח הרבה מאוד בעזרתן.

הפתרון הנ"ל עובד על עיקרון של ויסות השוק על ידי מחירים; מחירים אשר משתנים באופן דינמי בהתאם להיצע ולביקוש שלהם. מהלך כזה יחייב את פתיחת שוק האנרגיה כליל ולא רק הקלה בתנאים של יצחק תשובה או של שאר השחקנים. אם חברות שמספקות דלק בישראל יוכלו לבחור באופן חופשי לחלוטין ממי הן קונות, אז תיווצר תחרות בין תשובה לבין שאר החברות בעולם, וזה ימנע למעשה מונופול בשוק האנרגיה.

לראייתי, מה שיקרה הוא ששוק האנרגיה יעבור לתפקד בצורה דומה לשוק התקשורת בישראל. תהיינה מספר חברות שיתנו תחושה כאילו יש תחרות בענף, אולם הן יפעלו באופן קרטלי בגיבוי של רגולטורים מטעם הממסד. 
נכתב על ידי PointofView , 12/1/2011 20:48   בקטגוריות אקטואליה  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 שירת הברבור של נתניהו, או במלים אחרות - הטקס שגרם לנתניהו להתבלבל במלים


לו הייתי נדרש להגדיר את הטקס שנערך אמש לזכרם של הנספים באסון הכרמל, המילה ביזיון הייתה מבזה את עצמה.
ספק אם ממגדל השן שלהם, הצליחו הפוליטיקאים לחזות את הטרגדיה שעתידה להתרחש באותו ערב.
המון זועם התפרץ על קברניטי המדינה מתוך שנאה וכאב טהורים, עד כדי כך שברור היה לעין שהפעולה לא אורגנה ע"י האופוזיציה או גורם אינטרסנטי אחר.

אותי דווקא מעניינת עובדה מאוד ספציפית - ראש הממשלה, ביבי נתניהו, לראשונה מזה זמן, הצליח לאבד את עשתונותיו ולשאת נאום שתוקפו פג כעשר דקות לפני שהוא נישא.
ביבי ידוע ביותר ביכולות הוורבאליות שלו במזל הטוב שיש לו להתחמק מרטוריקה מביכה כשידו על העליונה. אפילו ברק אובמה לא הצליח לבלבל את ביבי עד כדי כך.

להלן כשליו של נתניהו בנאום כפי שאני רואה אותם מנקודת מבטי:

1. למרות כל ההמולה שהייתה לפני כן, החליט ביבי לשאת את הנאום שלו בדיוק כפי שהוא נכתב מלכתחילה. ביבי פתח בפניה אל נשיא המדינה, אל נשיאת בית המשפט העליון, אל השרים, אל יו"ר הכנסת, אל חברי הכנסת ורק לבסוף פנה אל המשפחות השכולות. לדעתי, היה ראוי ביותר שלאחר כל מה שקרה, ביבי יפנה בראש ובראשונה אל אלה שדם קרוביהם באמת נשפך לשווא ויזנח את כללי הטקס שהוא כל כך דבק בהם. באופן כללי, ציפיתי שביבי יתחיל במספר מלים ספונטניות בהתאם לרוח הדברים שהוטחו בו קודם לכן. במקום זאת, קיבלנו רטוריקן שבמקרה הטוב היה יכול להיות תלמיד בבית ספר למשחק בשנה א', ובמקרה הרע להיות שחקן גרוע שמנסה לחקות את נאום האונס של משה קצב.

2. על מנת להסתיר את הכיעור של מעשיו, ביבי מצא לנכון לייפות את הנאום שלו בשלל קלישאות נדושות ונבובות שאבד עליהן כלח. אך כל זה מתגמד לעומת המחדל הגדול ביותר - ביבי התרגל מאז תחילת הקדנציה שלו להתחנף כל כך אל הציבור הדתי/חרדי עד כדי כך שדרך החיים הזו דבקה בו. בנאומו הוא תיאר את מעשיהם ההירואיים (בעל כורחם) של הנספים בהשוואתם לעלייתו של אליהו הנביא בסערה השמימה. מסתבר שמרוב הצנעת נושאים מדיניים בוערים והתעלמות מהם, לראש הממשלה נשאר כל כך הרבה אוויר לנשימה עד כדי כך שמוחו התחיל להתחמצן. ביבי המהולל שלנו פשוט שכח שבקהל יושבות משפחות של דרוזים ומוסלמים שאני לא כל כך מבין איך אליהו הנביא קשור אליהן.

3. אדם עם רקורד כל כך עשיר של אי עמידה בהבטחות ואדם שהמילה שלו שווה כקליפת השום צריך להימנע בתכלית משימוש במלים שמשמען אמון.
ביבי השתמש לפחות פעמיים בביטוי "אני מבטיח". אני חושב שבאותו רגע ממש, לקהל באמת נגמרה הסובלנות להצגה המשעממת של ביבי, אבל הם בכל זאת נשארו דוממים בכסאותיהם בנימוס.


מיד עם סיום הנאום, התחדשה המהומה באולם ונציגי משפחות התחילו לגדף את ראש הממשלה ואת הממשלה.
אחת הנשים האומללות התראיינה ומסרה שמי שעושה מהומה בטקס מהסוג הזה צריך להתבייש ושזה לא המקום ולא הזמן לעשות מעשה כזה.
אני חושב שזה בדיוק המקום ובדיוק הזמן הנכונים למשפט שדה בפוליטיקאים הלא משכנעים שלנו. אותה אישה שהתלוננה על המהומה, תהיה הראשונה להידפק על דלתות הממסד לאחר האירוע כדי לדרוש צדק. אך אז כבר לא יהיה בכך טעם, מפני שכבר חצי שעה לאחר העצרת, עניין האסון נחתם וננעל. ביבי מצידו סימן V ליד המשבצת הזאת ולדעתי, אין בכוונתו להמשיך להתעמק בנושא. אלי ישי, אגב, סימן את ה-V עוד בתחילת העצרת, כשבחר לעזוב את המקום בבושת פנים.


דבר נוסף שמאוד צרם לי אינו קשור באופן ישיר לעצרת או לאסון הכרמל: לאחרונה אני חש בעוינות של הממסד כלפי גורמים שמתנגדים לו. כן כן, ממש כמו במשטרים אפלים של תחילת המאה ה-20.
במהומה הראשונה שהתרחשה בתחילת האירוע, המוני אנשים פרצו בקריאות זעם. אחד האנשים שקרא קריאות שבר והפנה אצבעות מאשימות כלפי ביבי וישי, לפתע "הותקף" במיקרופון שהופנה לעבר פיו. האיש התבלבל מעט מהבמה הספונטנית שניתנה לו והחל לצעוק את תלונותיו לתוך המיקרופון של חברת החדשות. אותו איש סיים את דבריו במשפט "אני מכבד את ראש הממשלה ומכבד את שר הפנים...".
הסתייגויות מהסוג הזה מוכיחות לנו שהרבה אנשים בציבור חוששים להביע את התנגדותם לממסד או למנהיגים מחשש להתנכלויות כאלו ואחרות.
משהו מאוד מאוד רע עובר על המדינה שלנו, ואנחנו עדים מדי יום להידרדרות מעמדה של הדמוקטטורה בישראל אל עבר הדיקטטורה.


זהו להפעם. אני מקווה שלא חידשתי לכם כלום.

שלכם,
אני
נכתב על ידי PointofView , 6/1/2011 14:57   בקטגוריות אקטואליה  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

כינוי:  PointofView
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , תקשורת ומדיה , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לPointofView אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על PointofView ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ