לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

צברמלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


8/2011

"אני מחכה שיעופו טילים על תל אביב, רק אז תהיה תזוזה לאומית"


[ נכתב בזמן מלחמת לבנון השנייה ]

 

"תל אביב היא אויבת המדינה. אני מחכה שיעופו טילים על תל אביב, רק אז תהיה תזוזה לאומית" כך סבור פרופ' ארנון סופר, ראש הקתדרה לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטת חיפה אם שאלו אותו, לא חסן נסראללה אלא דווקא תל אביב היא האיום המרכזי שמרחף מעל ראשה של המדינה הסיבה המרכזית, אותה הוא שוטח במחקר חדש, היא שממשלות ישראל לא מפנימות שהמרכז שואב אליו את מירב תשומת הלב על חשבון הפריפריה "העם הזה יושב ושותה קפה ולא מבין שעוד מעט הכל ייגמר" . משנתו של נביא זעם

 

יעל אפטר, עיתון "תל-אביב"    29.07.2006 , 10:58 .

 

"אני רואה בתל אביב אויב. זה יישמע מצחיק, אבל אני מחכה כבר שיעופו עליה טילים ושהיא תיפגע, ואני בטוח שרק אז תהיה תזוזה לאומית" -  כך אומר השבוע פרופ' ארנון סופר, ראש הקתדרה לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטת חיפה.

 

במשך יותר משלושה עשורים מתריע פרופ' סופר בפני כל מי שרק רוצה לשמוע על תרחיש האימים שעלול לבוא על ראשה של מדינת ישראל בגלל מה שהוא מכנה "מדינת תל אביב", או במילים אחרות -  הדמוגרפיה הריכוזית שמפעילה המדינה מאז היווסדה. בימים אלה הוא מחריף את אזהרותיו. "עם ישראל לא יודע מהחיים שלו", הוא זועם. "הוא מבלה בבתי הקפה בתל אביב וחושב שיחיה פה. הוא לא יחיה פה, זו סכנה קיומית".

 

הסכנה הקיומית שמאיימת על מדינת ישראל לפי פרופ' סופר היא עודף המשקל על ערי המרכז על חשבון השוליים של המדינה. כעת, עם פרוץ הלחימה בצפון, הוא חוזה סכנה מוחשית ממשית על תל אביב וסביבתה. "הקטיושות ייפלו פה בתל אביב בקרוב", הוא חוזה. "זה עניין של ימים. תל אביב היא אויבת המדינה".

 

אתה לא קצת נסחף?

 

"תסתכלי מה קורה, כולם מגיעים לכאן".

 

וזו אשמתה של העיר?

 

"המדינה הזו צריכה להבין שאם תל אביב לא תתאחד עם ישראל, אוי לשתיהן. נכון להיום, בלעדי הגליל והנגב אנחנו לא נהיה".

 

אני אבי ההתנתקות

 

מלבד היותו ראש קתדרת חייקין לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטת חיפה ופרופסור בחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה, פרופ' סופר (70) הוא מרצה מבוקש במוסדות ביטחוניים רבים. את חזונו שומעים בקביעות פוליטיקאים רבים שמתייעצים איתו, אנשי המוסד, השב"כ, קציני צה"ל הלומדים במסגרת המכללות הצבאיות (המכללה לפיקוד טקטי, פו"ם ומב"ל, אותן הוא מכנה "ביתי השני") ואפילו הרמטכ"ל, דן חלוץ, איתו תוכננה לו פגישה שהייתה אמורה להתקיים השבוע אך נדחתה מסיבות ברורות.

 

בין הכנסים הבינלאומיים שהוא מוזמן אליהם לבין הרצאות ברחבי הארץ - מים המלח, דרךירושלים ועד לצפון - הוא נפגש מפעם לפעם עם מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, שביקש את סיועו בפיתוח אזור נבטים. בנוסף, הוא נקרא תדיר לשטוח את דעותיו ואת המלצותיו מול אלופים, קציני משטרה וחברי כנסת.

 

בפני כל אלה הוא משמיע את חזונו הסופי: זניחת הפריפריות, השתלטות הערבים על הנגב והגליל, שיעור ילודה גבוה בקרב האוכלוסייה הערבית מול זו היהודית והמשבר הדמוגרפי שיגיע בעקבות זאת, ונטישת הערים שאינן תל אביב וסביבותיה.

 

כיום, במבט לאחור, הוא יכול להצביע גם על כמה קבלות שאסף במהלך השנים ב-2001, עם כניסתו לתפקיד ראש ממשלת ישראל, קרא לו אריאל שרון וביקש ממנו להשמיע בפניו את דעתו בנושאים פוליטיים ודמוגרפיים. "צריך לעזוב את עזה ולהתחיל לטפל ביישוב ישראל", אמר לו פרופ' סופר, שכיום מציין בגאווה שהוא למעשה "אבי ההתנתקות".

 

היחסים עם ראש הממשלה הנוכחי, אהוד אולמרט, לעומת זאת, החלו ברגל שמאל, כשאולמרט היה ראש עיריית ירושלים. "אמרתי לו 'תשים את ירושלים המזרחית בצד, עזוב אותה, צריך להציל את ירושלים היהודית', והוא לא כל כך אהב את זה. אחר כך הוא התחיל להבין ואמר שאני צודק ושחייבים ליישב חזרה את ירושלים".

 

במחקרו האחרון, שפורסם לפני שלושה חודשים, מחדד פרופ' סופר (יחד עם עוזרתו למחקר יבגניה ביסטרוב) את התיאוריה שפיתח -  והפעם כלפי תל אביב. במחקר, שקיבל בהתאם את השם "מדינת תל אביב - איום על ישראל", הוא מדבר על הנהירה ההמונית אל תל אביב, על הצמיחה של העיר, שהובילה להתרוקנות השוליים של מדינת ישראל, וחוזר שוב ושוב על הפתרון העיקרי שהוא מציב לבעיה: פיזור האוכלוסין.

 

"תל אביב היא איום על מדינת ישראל", הוא מכריז. "תל אביב וישראל לא יכולות להתפשר ולחיות האחת עם השנייה אלא אם יהיה ביניהן דו שיח. אם כל תושבי צרפת יתכנסו בפריז, אין לצרפת כל סכנה כי אף אחד לא ייקח להם את ביאריץ, את נורמנדי או את שאמוני, ולכן אין חשש לקיומה של צרפת. אבל אצלנו, אם כל תושבי ישראל יגורו בתל אביב, אנחנו נאבד את כל הגליל, ששם כמדומני לא כולם מתים על ההמנון שלך ועל הדגל הכחול-לבן שלך גם ככה, וכך נאבד את הנגב ובסוף את המדינה"

 

שרון ואולמרט שמעו בעצתו

 

את חזון האימים שלו הוא מתאר במחקר במילים הבאות: "יהודי השוליים נוהרים אל מרחב תל אביב, והשוליים הלאומיים (גליל, נגב צפוני, ירושלים) מאבדים בהדרגה את סממני הריבונות היהודית והישראלית ומקבלים אופי של ריבונות פלסטינית. קשרי השוליים הפלסטיניים עם העולם הערבי מחדירים מבחוץ גם שורה של אלמנטים פליליים וחבלניים... שילוב של שוליים עניים, זרים ומנוכרים עם הידרדרות באיכות החיים במרחב תל אביב יוצר את כל התנאים לקריסת הישות הציונית ואובדנה בטווחי זמן קצרים מאוד".

 

את ירושלים, אומר פרופ' סופר במחקרו, יש להציל. "200 אלף יהודים כבר ברחו מירושלים", הוא מוחה. "אז אתם אומרים לי שאתם אוהבים אותה? שקרנים. כולם שקרנים. אני רוצה שהמטכ"ל יעזוב את תל אביב, שהמכללות יעזבו את גלילות ושכולם יעברו לירושלים".

גם ירושלים, כמו תל אביב, היא עיר גדולה ומרכזית - דבר שאתה רואה בו איום.

 

"רק בירושלים אפשר לעשות זאת כי זו בירת ישראל. מי זוכר היום את העיר הזו שחוברה לה יחדיו או משהו? אף אחד לא רוצה להיות בה. הצעירים עוברים לתל אביב, אנשי גוש אמונים להתנחלויות והחרדים למבוא בית"ר. ירושלים היא בירת ישראל ובואו נשמור עליה כבירה, כי אין לנו מדינה בלעדיה. היא סמל, הרי דורות מדברים עליה.

 

"אני בא להרצאות בפני אנשי המוסד, שרובו בנוי מאנשים מאזור תל אביב, והם אומרים לי 'למה באת להרגיז אותנו? תראה איזה יופי פה, כמה גלריות יש פה, כמה מסעדות'. הרי העיר הזו יש בה כוח אדיר, היא מתחרה בפריז, והם אומרים לי 'עזוב אותנו', הם לא מבינים. היחידים שכן מבינים מה קורה הם אלה שגרים בשוליים. מי שגר בתל אביב עוסק בקוסמופוליטיות, מי שגר בשוליים עוסק בלאומיות".

 

חלק מהאשמה הוא מטיל על התקשורת, שלדבריו מתמקדת במרכז על חשבון הפריפריה. "אם העם היהודי יקים בעתיד ועדת חקירה לבירור סיבות קריסתה של ישראל, תשב התקשורת במקום כבוד על ספסלי הנאשמים", הוא מזהיר במחקרו. בנוסף לכך שיש להעביר לירושלים, כבירת ישראל, את כל הפעילות הממשלתית והביטחונית, טוען פרופ' סופר כי יש להעביר אליה גם גופים כמו גלי צה"ל ודובר צה"ל, מהלך שיאלץ את התקשורת לעזוב את תל אביב ולשהות ימים רבים במקומות "קשים".

 

"רוב התקשורת הישראלית ממוקמת במרכז תל אביב", הוא כותב במחקר. "מדובר בערוצי הטלוויזיה, הרדיו, העיתונות היומית, דוברי המשרדים, אנשי אקדמיה ומומחים לתקשורת. צוותי העבודה של כל המערכת הזאת... רובם מעולם לא ביקרו בין כפר סבא לקלקיליה, ואם ביקרו, ספק אם הבינו את הנעשה סביבם, משום שתשומת ליבם הייתה נתונה ליקב סמוך, לבקתת גבינות או למסעדה מקורית".

 

 

איך לדעתך התקשורת צריכה להתנהג?

 

"התקשורת צריכה ללכת לשוליים. אם ערוץ 2 היה מקדיש זמן לכתבה על הנוער בקרית שמונה ועל ההצלחות של מערכת החינוך אז היו גאים במקום הזה, היו רוצים להגיע אליו. אם הכתבת שעוסקת בחתולים של תל אביב הייתה כותבת על החתולים של עפולה, זה היה נראה אחרת".

 

אז גם בזה התקשורת אשמה?

 

"ודאי, אבל לא רק. אני רוצה שרב-אלוף דן חלוץ לא ידבר אל התקשורת מבית סוקולוב בתל אביב. שידבר מירושלים, ואז כל התקשורת תצטרך לנסוע לירושלים. אבל זה גם הכוח של תל אביב".

 

עוד אסון למועד

 

את התזה שלו על האיום הגדול שטומנת בחובה העיר שהרצל הזה, שביאליק התגאה בה ושאלתרמן חרז לה, מגבה פרופ' סופר בנתונים רבים שאסף במהלך ארבע השנים האחרונות. בכל פעם שהוא עובר עליהם הוא מתחלחל מחדש. "את זה כתבתי לא בדיו אלא בדם", הוא אומר ברעד.

 

והנה מספר דוגמאות לנתונים שמבחינתו מהווים לא פחות מאשר סכנה קיומית למדינה: בין השנים 2003-1995 גדל מספר הצעירים בני 34-25 העוברים לתל אביב ב-30 אחוז בעיר מרוכזים 80 אחוז מתעשיות התוכנה 86 אחוז ממשרדי הפרסום הארציים וכן 18 מתוך 32 משרדי התקשורת בארץ.

 

מבחינת פרופ' סופר מספרים אלה ואחרים אינם משקפים נתונים בלבד אלא אסון לאומי. "יהושע חנקין לא היה מאמין למה שאני אומר היום, שחייבים ליישב את עמק יזרעאל", הוא אומר. "הוא, שקנה אדמות בעמק, לא היה מתאר לעצמו שנוצרת בין הגליל לג'נין חבירה מפחידה. שמבירנית ועד חדרה יש רצף פלסטיני. בדרום החבירה של עזה והבדואים היא נוראית, ואם היום המצב בשדרות נשמע בעייתי, אז עוד מעט בכל האזור הזה -     אשקלון, באר שבע, שדרות -     לא יהיה שם טריז יהודי ולא נוכל להגיע לחצרים. כבר היום אזור נבטים נמצא במצור, הכל סביב זה בדואים".

 

יש שיראו בזה התפתחות טבעית של מטרופולין, בדיוק כפי שקורה בפריז, בלונדון ובניו יורק.

"כן, זה נורמאלי בפריז ובלונדון, אבל אם זה יהיה בישראל זה סופנו".

 

אז מה לדעתך צריך לעשות?

 

"צריך לטפל בזה. לשלוח לבאר שבע חצי מיליון יהודים, להעביר לירושלים את המטכ"ל וחלק מהבסיסים, לתת עידוד לצעירים לעבור לפריפריה כדי שנציל את הנגב והגליל. מה עשינו עד עכשיו? ניסינו לכבוש את עזה, את יהודה ושומרון? זה לא הלך. צריך לטפל בדברים החשובים, מה שלצערי לא נעשה".

 

מי אלה אותם אנשים "תל אביבים" שאתה מאשים כל הזמן?

 

"אני קורא להם 'תל אביב הנבזית', אבל אין לי טענה ל-2.5 מיליון התושבים שחיים את השגרה והם לא חכמים אסטרטגיים. זה חייב להגיע למנהיגים, למטכ"ל. צריך שהמיליונרים ילכו לשוליים.

 

"עכשיו לראשונה פניתי ל-100 המיליונרים של ישראל וביקשתי מהם שיעשו מעשה, יהיו כמו סטף ורטהיימר ויבואו לשוליים. כתבתי להם 'רבותי, המדינה נגמרת, תעשו משהו'. אני רוצה שכל מי שמגיע לכנס הרצלייה יתבייש שהוא מגיע לשם ולא לירושלים. שיתביישו בהרצלייה".

 

אז מה הפתרון, לחזור לתקופה שהמדינה שלחה את העולים החדשים לאופקים ולירוחם?

 

"אני לא יכול להגיד יותר לעולה לאן ללכת כמו שהיה לעולים ממרוקו לפני 50 שנה. זה נגמר. אבל אני מדבר אל אנשים כמוך, ואני אומר שאם נותנים היום דירות לזוגות צעירים, לרווקים, להומואים, לא חשוב למי, נותנים להם דירת-קוטג' עם חצר ומנגל באלף דולר בבאר שבע, חצי מהתל אביבים יבואו לשם.

 

"אני חוזר עכשיו מכנס ביפן, ואני לא מבין מה הבעיה שמישהו יגור בבאר שבע ויעלה על הרכבת ויהיה אחרי 25 דקות בתל אביב ויחזור הביתה להתקלח ויחזור שוב לתל אביב לבלות בערב. בכנס הזה היינו בעיר בקצה יפן ואנשים לקחו כל יום את הרכבת המהירה ונסעו בערב לטוקיו, וכל הזמן אמרתי לאשתי 'זה מה שאני רוצה!' ואני גם אגיד לך עוד משהו, אם את וחצי מהתל אביבים תהיו שם, אז גם כל המסעדות הפלצניות שלכם יהיו שם".

 

היה גם ניסיון להקים ערים חדשות, כמו למשל קציר-חריש.

"זה נגמר, נכשל, Never Again. אבל בואו ונציל את כרמיאל, את הנגב, אחר כך יבואו גם השאר, כי באופן טבעי אנשים יתפזרו מסביב".

 

איפה אילת בסיפור הזה?

 

"תתפלאי, אילת היא תל אביב. אילת בתל אביב. היא שעה מתל אביב, כי כל התרבות וכל המסעדות וכל הנסיעות זה הכל במטוס. נתתי הרצאה לא מזמן בבית אריאלה ונכנסו פתאום ארבע נשים שאיחרו ואמרו שהן מצטערות, הן באו מאילת והטיסה איחרה. אם הן צריכות מסעדה, קניות, הן באות לתל אביב.

 

"אילת אמנם מנותקת, אבל אם היא שייכת למשהו היא לתל אביב, לא לבאר שבע".

ויש גם זווית אופטימית

ללא צל של ספק יודע פרופ' סופר שבעתיד יהיה כאן רע. רע מאוד. אם לא עכשיו אז בעוד חמש שנים, עשר, אולי 20. אבל טוב זה לא ייגמר. לפחות לא עד שיבינו שהאסון מתקרב.

 

 

"אם העם היהודי יקים בעתיד ועדת חקירה לבירור סיבות קריסתה של ישראל, תשב התקשורת במקום כבוד על ספסלי הנאשמים"

"הנה המפה הכי נוראה שאני יכול להציע לך", הוא מחזיק טבלה בידו ורעד קל עובר בו. לפי הנתונים שאסף ההכנסה הממוצעת לנפש ביישובי המרכז היא 3,877 שקל לחודש מול 2,936 ביישובי הפריפריה. אחוז הסטודנטים בקרב בני ה-29-20 הוא 18.7 במרכז לעומת 12 בשוליים, ואחוז הזכאים לבגרות הוא 52.5 מול 45.8.

 

ביישובים הערביים המצב קשה עוד יותר. שם ההכנסה הממוצעת לנפש היא 1,446 שקל בחודש, אחוז הסטודנטים הוא 5.9 והזכאים לבגרות 29.2 אחוז.

 

"כשהם עניים אז הם גונבים והבעיות מתחילות, ואז מי שיכול עובר לתל אביב והחלשים נשארים שם", הוא מרים את קולו. "והעם הזה יושב ושותה קפה ולא מבין שזה פשוט ייגמר. כל הנוער הולך לתל אביב, כל מי שיכול בורח מהפריפריה".

 

מצבה של ישראל לעומת מדינות אחרות בעולם חריג, טוען פרופ' סופר, משום שהליבה הישראלית היא יהודית ציונית ובשוליה נמצאת אוכלוסיה ערבית גדולה, שאינה מזדהה עם הליבה מבחינה פוליטית-לאומית, דתית-חברתית-תרבותית וכלכלית, ואף רואה במדינה הציונית אויב.

 

"הייתי שותף פעם עם יצחק רבין לניסיון להעביר את התעשייה הצבאית מרמת השרון לנגב, וכבר חישבנו עלויות ושטחים, ואז בא ועד העובדים ואמר 'תשכחו מזה'. היום הייתי לוקח ועד כזה ומכניס אותו לבית סוהר. הם מאיימים על בטחונה של מדינת ישראל, בפירוש".

 

אבל הפריפריות שורדות. הנה, שדרות, קריית שמונה ושלומי עדיין קיימות. אפילו עם איומים כמו קטיושות וקסאמים.

"עם נתונים כאלה זה נקרא שורדות? למה שאימא תרצה להישאר בפריפריה כשהשכנים שלה כאלה? למה לגור בכרמיאל עם אוכלוסיה כזו ענייה מעבר לכביש? אז כולם מתכנסים לתל אביב והתהליך מוביל לאסון. מי נשאר בפריפריה? המקופחים, המרוגזים, העניים".

 

המצב הקשה הנוכחי בצפון יחמיר לדעתך את העזיבה?

 

"בוודאי. אחרי כל בריחה יש חלק שלא חוזר. ככה הגיעו שיעים לביירות, ככה הגיעו יהודים לניו יורק. חוץ מזה שהם רואים שהתל אביבים חוגגים, אז למה לשבת בצפון ולחטוף קטיושות? יש תחושה שהם בגדו בנו, אנחנו במקלטים והם עושים חיים, אז אני הולך לשם ושהמדינה תישרף".

 

אבל אתה יכול להבין את אלה שעוזבים עד יעבור זעם?

 

"זה נובע מטיפשות. אבל אנשים מפחדים מכל מיני דברים, גם מנחש מפחדים. אבל אני דווקא אופטימי בסיפור הזה עם החיזבאללה".

 

דווקא פה אתה פתאום אופטימי?

 

"כן, חיכיתי כבר שסוף סוף יעשו שם סדר. בקרוב לא יהיה יותר חיזבאללה ויהיה כוח בינלאומי".

 

למרות משנתו החד משמעית פרופ' ארנון חי בחיפה. "הגעתי לחיפה לפני 40 שנה להקים את החוג לגיאוגרפיה באוניברסיטה, ואחר כך כשרציתי לעבור אשתי הטילה וטו", הוא אומר. "היא אמרה שבאנו לשם ושכל הילדים נולדו שם והיא מורה בריאלי ולא רוצה לעזוב, כך שאין לי מה לעשות".

 

אתה מגיע הרבה לתל אביב?

 

"ודאי, איזו ברירה יש לי?".

 

ואתה לא מתרגז מזה?

 

"עוד יותר ועוד יותר ועוד יותר".

 

 

 

נכתב על ידי atlantik , 15/8/2011 21:31  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטכינוי:  atlantik

מין: זכר
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , ציונות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לatlantik אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על atlantik ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ