לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זהמלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


2/2011


פרק ראשון- מבוא.

 

מזה זמן רב, אנו עדים להתגברות תופעת האלימות במדינת ישראל בכלל ובקרב ילדים ובני נוער בפרט. אחת הערים הידועות ברמת אלימות גבוה היא אור עקיבא.

ממצאים רבים הוכיחו כי שיעור האלימות הגבוה ביותר קיים בקרב בני הנוער בישראל, אלימות זו יכולה לנבוע ממספר גורמים שונים, כגון, העדר כוחות ביטחון, חוסר סמכות הורית, עוני, חולשה , השפעת התקשורת וכדומה.

לצד משרד החינוך וכוחות הביטחון, פועלים ארגונים שונים למגר את האלימות בקרב הנוער, ניתן לראות זאת בארגון על"ם, S.O.S. , העמותה למניעת אלימות.

על אף פעילותה של הממשלה ועמותות שונות, נמצא כי האלימות בקרב בני נוער הולכת ומתעצמת וניכר כי הדרך לפתרון הבעיה טרם נסללה.

האלימות פוגעת בזכויות האדם והאזרח, עקרון שלטון החוק, רשויות השלטון בישראל, הרשויות המקומיות, פלורליזם וסובלנות.

זה הוא מצב בלתי רצוי בחברה הישראלית וגורם לקשיים רבים אצל קבוצות שונות באוכלוסיה ומפריע לניהול חיים תקינים וחופשיים במדינה.

 

הקושי:

באור עקיבא קיימת בעיה של אלימות בקרב בני הנוער ובקרב תושבי העיר שורר פחד תמידי על בטחון שלמות גופם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרק שני- סקירת ספרות + רפלקציה קבוצתית

 

 

הבעיה הנבדקת: אלימות באור עקיבא.

המצב כיום: לפי נתוני המכון לסטטיסטיקה,   (להשלים כשיהיו נתונים סטטיסטיים).

במהלך השנה האחרונה (2010) התרחשו בעיר לפחות שבעה מקרי דקירה, ירי ורצח .כפי שנאמר בכתבה שפורסמה בבלוג מערכת "מגדלור"[1]: " על רקע מקרי האלימות הרבים ברחבי הארץ והאזור, נדמה כי המגמה לא פוסחת גם על אור עקיבא הקטנה. למרות הניסיונות למגר עד כמה שניתן את מקרי האלימות והתקיפה בעיר, בין עם בעזרת משטרת חדרה, נקודת המשטרה באור עקיבא והקצאת משאבים לנושא המטריד, נדמה כי גורמי האכיפה לא מצליחים לצמצם את התופעה, על אף שמדובר בעיר לא כל כך גדולה."

במדינת ישראל מחויבת המדינה להגן על חיי אזרחיה, על ביטחונם ועל שלמות גופם, בהתאם לאחת מזכויות האדם, שנחשבות לזכות טבעית ובסיסית, שאסור לאדם אחר או למדינה לפגוע בה – הזכות לחיים, בטחון ושלמות הגוף. כפי שאומרת הזכות לחיים, בטחון ושלמות הגוף עפ"י האתר לאזרחות בישראל: "החיים הם התנאי לקיומן של יתר הזכויות ולכן כה חשוב להבטיח את חייו וביטחונו של כל אדם באשר הוא. זכות בסיסית זו המוקיעה נטילת חיי אדם על-ידי אדם אחר מעוגנת בציווי התנ"כי "לא תרצח". הזכות לחיים ולביטחון מעלה על נס גם את זכותו של כל אדם לחיות את חייו ללא פחד ואיום. היא מהווה גם מטריה רחבה לזכויות נוספות כמו הזכות לא להיות רעב, הזכות לבריאות, הזכות לקורת גג, הזכות לשלמות הגוף. במדינות מתוקנות, מוסדות המדינה מופקדים על יישומה של הזכות הבסיסית לחיים ולביטחון. " [2]

 אולם באור עקיבא זכות זו מאוימת ונפגעת פעמים רבות.

בשל המודעות למצב האלימות בעיר,  בשנת 2005 הוקמה "סיירת הורים" בשיתוף עם המוסדות הארגוניים בישוב ותושבי הקהילה, ופועלת למען שיפור היחסים בין המבוגרים לנוער, מטרתה: הגברת נוכחות ההורים באזורים מועדים למניעת וונדליזם, אלימות ושימוש לרעה בסמים ואלכוהול. יצירת דיאלוג עם בני הנוער ושיחה בגובה העיניים. כפי שנאמר באמנה למתנדב בסיירת ההורים:" לפתח איכות חיים קהילתית תוך הצגת דוגמא אישית לשמירה על החוק, אמירת לא לאלימות סמים ואלכוהול ולקיחת חלק בעשייה החברתית העירונית". [3]

למרות הניסיונות לטפל בבעיה, לא ניכר שיפור משמעותי במצב האלימות בעיר בשנים האחרונות.

 

לסיכום: מצאנו שרמת האלימות באור עקיבא גבוהה מהרגיל.  קיימות בישראל זכויות טבעיות ואחת מהן היא הזכות לחיים, בטחון ושלמות הגוף, והמדינה מחויבת להגן עליהן. מצאנו שבעיר אור עקיבא פועלים גופים שונים כדי למגר את האלימות. אולם עבודתם אינה מספיקה, ורמת האלימות נותרת גבוהה בעיר.

יש להפעיל כוחות בטחון(לטווח הקצר) וחינוך (לטווח הארוך)  נוספים בעיר.

 

מקורות:

[1] "מגדלור" -http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=706261&blogcode=11960195

[2] זכויות האדם - http://lib.civics.cet.ac.il/pages/item.asp?item=16480

[3]סיירת הורים- http://www.shorim.co.il/

 

רפלקציה-

יאן- ניסחתי את סקירת הספרות, הצעתי את הרעיונות, שילבתי מקורות ביחד עם ענת. הרגשתי שהעבודה מתקדמת ביעילות וללא קשיים רבים.

ספיר- שלחתי בקשה למכון הסטטיסטיקה הישראלי שיעלו נתונים לגבי אחוז האלימות באור עקיבא לעומת ערים אחרות בארץ אך הם לא נענו לבקשתי. בהמשך חליתי ולכן לא הייתי נוכחת במהלך העבודה על הסקירה הספרותית ולקחתי על עצמי חלק אחר בעבודה. התעצבנתי על זה שלא נענו לבקשתי במכון לסטטיסטיקה.

מריה- חיפשתי מקורות שונים באינטרנט,ולקחתי חלק אחר על עצמי בעבודה.(בניית השאלון של הפרק השלישי)

דורי-חיפשתי מקורות באינטרנט.

ענת- ניסחתי את סקירת הספרות, הצעתי רעיונות, שילבתי מקורות ביחד עם יאן. היה מעצבן להוציא את המידע שאנו צריכים מהמקורות. אבל כעיקרון, העבודה התקדמה ביעילות.

 

כקבוצה-

כעיקרון, הרגשנו שהעבודה מתקדמת ביעילות רבה ושאור עקיבא היא לא עוד נקודה על המפה אלא שניתן לשנות דברים באיכות החיים שלנו. כקבוצה של חמישה אנשים חילקנו את העבודה בנינו כדי שתהיה כמה שיותר יעילה, עבדנו בזוגות או יחידים כדי שהעבודה תתפתח בכל המישורים באותו קצב. אולם, למרות שעבדנו כקבוצות קטנות, שיתפנו פעולה בנינו והתייעצנו בכל נושא שנכתב. היינו ממוקדי מטרה ורצינו לעשות את העבודה בצורה הטובה ביותר.

הרגשנו שאנחנו עובדים בקבוצה בצורה יעילה ובשיתוף פעולה ושהעבודה מתקדמת לנו במהירות ובקלות. שיתפנו הרגשות ומחשבות לגבי העבודה וניסינו להעלות רעיונות מגוונים לגבי פרק זה.

שיתוף הפעולה בנינו תרם לאיכות העבודה שלנו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרק שלישי  -

הסקר הועבר בקרב 17 אנשים שונים אשר גרים בעיר אור עקיבא בגילאים שונים, בעלי עיסוקים שונים ומרקעים שונים, אך למרות השוני הרב מצאנו כי בעיית האלימות בעיר נוגעת בכולם והם היו רוצים שהבעיה תיפתר בדרך כלשהי.

 

 

כן

לא

אולי

האם הופעלה נגדך ו\או היית מעורב באלימות פיזית או מילולית בשנה האחרונה בעיר

52.95%

47.05%

האם בן משפחתך ו\או חבריך היו מעורבים באירוע כלשהו של אלימות בשנה האחרונה

64%

17.64%

17.64%

האם אתה פוחד להסתובב בעיר בשעות החשיכה ... או בכלל

58.82%

41.17%

האם לדעתך שינויים בצורת החינוך או שיפור ברמת החינוך בבתי הספר יביל לתוצאות יעילות

41.17%

47.05%

11.76%

האם לדעתך צריך להגביר את כוחות הביטחון בעיר

94.11%

5.88%

-

האם מפריע לך המצב הנוכחי של האלימות בעיר

58.82%

41.17%

-

האם לדעתך המצב בעיר עשוי להשתפר בעתיד

41.17%

47.05%

11.76%

 

בנוסף לשאלות שנשאלו לעיל, שאלנו את המרואיינים שאלה פתוחה.

השאלה היא – האם יש לך הצעות לפתרון בעיית האלימות בעיר?

רוב המרואיינים הסכימו בטענה שככל שיהיו יותר כוחות ביטחון וניידות בכל עבר המצב הביטחוני של קורבנות האלימות ילך וישתפר. בנוסף, היו כאלה שאמרו שיש להשקיע יותר במשאבי החינוך, להקים מרכזי נוער שיעסיקו את הנערים אחר הצהריים, חוגים ואף יחס אישי של מורה לכל תלמיד בבית הספר. אך למרות השאיפה להפחתה באחוז האלימות, חלק מהמרואיינים היו מציאותיים כלפי המצב בו הם חיים ואמרו שיש להצטייד באמצעי הגנה כמו ספריי וסכינים. במהלך הדיון נכחנו לדעת שכל המרואיינים תמכו ברעיון האומר שיש להחמיר את העונשים ולפעול ביד קשה, ניתן לשער שהתמיכה שלהם נובעת מהמחשבה שאם העונש יהיה יותר חמור, כך בעצם הפשע והאלימות יצטמצמו.

 

כמו כן, ערכנו ראיון עם קצין משטרת ישראל האחראי על בטחון העיר אור עקיבא.

בחרנו לראיין קצין המשטרה בתקווה שנוכל להבין את דרכי פעילות המשטרה בעיר וכך נוכל להסיק האם חיזוק כוחות הביטחון בעיר יהווה פתרון אפשרי שיוביל לאיכות חיים טובה יותר.

בנוסף לראיון ערכנו סקר בקרב תושבי העיר בטווחי גילאים שונים.  בסקר תושבי העיר נשאלו לגבי הרגשתם בעיר ועל אירועים שהתרחשו בעבר לגביהם ולגבי מכריהם. כך ניסינו להבין את מחשבותיהם של התושבים בטווח גילאים רחב.

 

 

 

 

 

 

 

 

ראיון עם לאון נחום, מפקד משטרת אור עקיבא.

 

 1. האם אתם סוקרים את המצב באור עקיבא באופן קבוע? מה הוא אחוז האלימות השנה לעומת שנים קודמות?

כן, כל שבוע יש סקירה, יש ישיבה ששם מעלים את מה שקרה בשבוע האחרון. בישבה הנ"ל לוקחים החלטות להבא. יש ניתוח פשיעה. אחוז האלימות לעומת שנים קודמות ירד מ12% ל8%.

 1. כמה עובדים יש אצלכם במפקדה באור עקיבא?

           במפקדה באור עקיבא יש 14 שוטרים.     

 1.  לפי הנתונים של משטרת ישראל, אצל איזו שכבת גיל מקרי האלימות שכיחים ביותר?

במיוחד בשנים האחרונות הנוער הוא הגורם המרכזי למקרי האלימות בעיר. ישנה גם אלימות בקרב גילאים יותר מבוגרים, אך בני הנוער הם הרוב המוחץ בגרימת מקרי האלימות.

 1. מה לדעתך הגורם המרכזי למקרי האלימות הרבים באור עקיבא (ובארץ בכלל)?

התרבות והחינוך שמקנים לאנשים. יש אנטגוניזם בין התושבים למשטרה, ולכן יש הרבה חיכוכים בין שני הצדדים. הרבה אנשים גם פוחדים לדווח ולדבר עם המשטרה, בגלל שלא רוצים להסתבך עם עבריינים.

 1. האם לדעתך ניתן לשנות את המצב הקיים?

כן, יש לערב את משרד החינוך ובכך לשפר את המצב. יש תכנית בשם "עיר ללא אלימות" במטרה לשפר את המצב. עושים הרבה פעולות בבתי ספר על סמים ועבירות אינטרנט, יש מגמה לקרב את הקהילה באור עקיבא למשטרה, ולהסיר את האנטגוניזם בין שני הצדדים.

 1. מה לדעתך צריך לעשות בנוגע למצב הנוכחי?

צריך להקנות יותר תרבות, הרצאות , לקחת את בוגרי התיכונים ולהביא אותם להתנדב במשטרה, כדי לקדם את הקהילה למשטרה ולהסיר את הסטיגמה שנוצרה בקרב תושבי העיר נגד המשטרה. יש ימי ילק"ם, שהם ימים שבהם המשטרה עושה פעילויות לתושבים במטרה לקרב אותם.

 1. האם אתם עובדים בשיתוף עם סיירת ההורים? אם כן, תאר את שיתוף הפעולה ביניכם. אם לא, הסבר מדוע.

כן, יש לנו ישיבה כל שבוע איתם, הם מסיירים בגנים ומדווחים על שתיית אלכוהול וונדליזם, ואנחנו מודעים ומבצעים סריקה על האיזורים המדווחים בקפידה.

 1. האם לדעתך מרכזים לנוער והגברת כוחות הביטחון בעיר יכולים לשפר את המצב השורר בעיר?

כן, אחת הבעיות באור עקיבא היא שאין מתנדבים במשמר האזרחי. אף אחד לא רוצה להתנדב. זהו אחד הביטויים לתרבות של חוסר התנדבות וחוסר מעש ששוררת בקרב צעירים ותושבים בכלל. אנחנו מציעים להם לעבור קורסים והכשרות למשמר האזרחי, אך אף אחד לא רוצה לבוא ולהתנדב.

הייתי מפקד בנקודת "הדר" ושם היו לי 120 מתנדבים! ככה רואים את ההבדל בין התרבות פה לתרבות שם.

 1. באיזה ימים מהשבוע יש מקרי אלימות רבים יותר ואיך אתם נערכים למצב [הצבת גורמי ביטחון רבים יותר, הצבת סמויים וכדומה.. ]

 

בסופי-שבוע כשיש מסיבות ומועדונים, ובחופש בכל יום. אנו נערכים מאוד חזק, ההעירכות בין עונת הלימודים לעונת החופשים, במיוחד בקיץ, היא שונה מאוד וההערכות מסיבית יותר בחופשים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרק רביעי –

 

לפי תוצאות הסקר הנראות לעיל ניתן לראות שקיימת אלימות בעיר, האחוזים לא מטעים אותנו, ואכן יותר מ50% מתושבי העיר היו מעורבים באלימות או קורבנות לאלימות.

כמו כן גם הפחד של התושבים להסתובב בעיר בזמן החשיכה ניכר מאוד. רוב מוחץ של המרואיינים טוען שיש להגביר את פעילות כוחות הביטחון וזה לדעתם למעשה הפתרון הטוב ביותר למניעת אלימות בעיר.

קרוב ל60% מהמרואיינים מפריע המצב הקיים אך למרות זאת הם סבורים כי המצב לא עומד להשתנות בקרוב.

על פי הראיון שנערך עם מפקד משטרת אור עקיבא  עולה כי הנוער הוא המוקד העיקרי לבעיית האלימות בעיר, לכן כל שבוע יש סקירה משטרתית בעיר ביחס לפשע והאלימות. כמו כן, במפקדת אור עקיבא פועלים 14 שוטרים העובדים בעיקר בסופי שבוע וחגים. כמו כן, ניתן להבין מהמפקד שאחוז הפשיעה ירד מ12% ל8%. לפי מפקד המשטרה יש לערב את משרד החינוך במטרה שיתקבל המצב הרצוי, כמו כן, אם יקנו יותר הרצאות, מופעי תרבות, ופעילויות חינוכיות בקרב בני נוער בבית הספר המצב עשוי להשתפר. קיים שיתוף פעולה בין המשטרה לסיירת ההורים באור עקיבא שבעצם מדווחת על שתיית האלכוהול והוונדליזם בגנים.

בעיה נוספת שעלתה מתוך הראיון היא המחסור במתנדבים למשמר האזרחי באור עקיבא.

 

כתוצאה מהראיון והסקר אנו מסיקים כי יש מספר פתרונות הניתנים ליישום בעיר במטרה להוריד את אחוז האלימות בה. את הפתרונות האפשריים נציע בפרק החמישי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרק חמישי-

 

מסקנות:

 

עפ"י הנתונים שנמצאו בסקירת הספרות, מצב האלימות באור עקיבא בשנים האחרונות מדרדר, מצב זה גורם לפגיעה בזכות בסיסית של האדם, הזכות לחיים, בטחון ושלמות הגוף, ידוע לנו כי המשטרה עושה מאמצים רבים בכדי להפחית את רמת האלימות אולם אין זה מספיק.

באור עקיבא קיימת סיירת הורים שפועלת במטרה להפחית את הפער בין מבוגרים לנוער, ובכדי להפחית אלימות בקרב בני הנוער, אולם אין לנוער מספיק מוטיבציה להשתתף בפעילויות המאורגנות ע"י סיירת ההורים ולכן אין לה השפעה משמעותית.

 

לפי הבדיקה המעשית שערכנו, עולה כי רבים חושבים כי הדרכים לשפר את המצב הביטחוני בעיר הן בעיקר הגברה של פעילות משטרתית והפעלת מרכזי חינוך, חוגים ופעולות תרבות וחינוך שונות בעיקר בקרב בני הנוער.

 

פיתרון אפשרי לבעיית האלימות באור-עקיבא :

 

לאחר שיחה שנערכה בקבוצה, עלה בדעתנו כי הפתרון האפשרי לכך שהבעיה תיפטר היא הצבה מוגברת יותר של כוחות הביטחון בעיר, זאת אומרת – לגרום לכך שבעקבות האלימות הרבה והתחושה העוינת בעיר, יוצבו יותר כוחות ביטחון בעיר , ניידות בגנים שבהם יושבים באופן קבוע נערים, ניידות ליד קיוסקים ואף להציב "סמויים" בעיר בכדי לגרום לכך שהמשטרה תראה מקרוב את מה שמתחולל במחשבות הנוער בעיר.

, אולם בהצבת שוטרים ו"סמויים" בעיר עלולה לגרום לאווירה מאיימת גם מצד השוטרים, פעולה מסוג זה היא מצד אחד עשויה להשרות בטחון בעיר ומצד שני להשרות אווירה של "עיר משטרה", מקום שבו המשטרה נמצאת בכל מקום ובודקת את כולם.

פתרון זה עשוי לפתור את הבעיה לטווח הקצר אך אין לדעת אם לטווח הארוך יהיה רלוונטי.

 

פתרון נוסף עליו חשבנו כאפשרי, הוא שימוש בכוחות התנדבותיים דוגמת סיירת ההורים, אליהם יתנדבו ההורים, יעשו פעילויות לנוער שנמצא ברחובות. ובנוסף יפטרלו ברחובות שלהם בשעות הערב.

בדקנו רעיון זה וגילינו שקיימת סיירת הורים אך אין מענה מספק מצד ההורים ואין מוטיבציה של הנוער להשתתף בפעילויות אותן מארגנת הסיירת, ובכך פתרון זה נשלל.

 

ניתן להקים מועדוני נוער שיהיו פתוחים בשעות אחר הצהריים, במועדונים אלו ניתן יהיה לשים שולחני סנוקר, פינת מחשבים ופינת שיעורי בית בתקווה שאכן יגיעו למועדון בכדי לנסות להשתפר מבחינה לימודים והן מבחינה התנהגותית. יהיה ניתן להקים מועדוני נוער אלו אם העיר תגבה מחיר פעוט מהתושבים וכך יהיה ניתן להקים את מועדון הנוער, בנוסף ראשות העיר יכולה ליצור קשרים עם עמותות נוער בסיכון שונות אשר יחשבו שיש לטפל בבעיית הנוער בעיר, וצריך לשפר מצב זה.

כמו כן, ניתן לערוך שיחה רצינית עם אנשי החינוך הפועלים בעיר ולומר להם שיש להתייחס לכל נער כ"עולם ומלואו" כדי שירגישו מיוחדים עם ביטחון עצמי וכך האלימות יכולה לפחות. [רעיון זה הוצע בעקבות המחשבה שבעיית האלימות יכולה לנבוע מהיעדר יחס אישי, ביטחון עצמי ועוד תכונות אישיות אשר גורמות לנער לחשוב שהוא "לא שווה" ] .

אם רשות העיר תשקיע קצת פחות מבחינה כספית בפיתוח העיר מבחינה מבנית [למרות שזה גם חשוב מכיוון שהעיר תתפתח] ותשקיע יותר כסף בחינוך ובהתייחסות לנוער, הנוער יכול להוקיר תודה וכך האלימות תפחת.

 

למרות כל הפתרונות שהצענו, אנו מודעים לכך שקיים פער גדול בין הרצוי וידוע לנו שהמשטרה עושה כמיטב יכולתה לכך שהאלימות תפחת, אך אין מספיק אנשים שמתנדבים למלחמה באלימות, כך גם ראשות העיר – היא עושה כמיטב יכולה, תולה שלטים "אור עקיבא עיר ללא אלימות" אך זה לא באמת עוזר

 

 

זהו הפתרון האפשרי שלפי דעתנו הכי מתאים לבעיה זו, והוא עשוי לפעול גם לטווח הארוך.

השקעה נוספת בחינוך והקמת מועדונים של אחה"צ, ופעילויות (לדוגמא חוגים) שימשכו את הנוער והילדים להצטרף ולעסוק בפעילויות שהם אוהבים, הקשורות לתחביבים שלהם, כגון הזמנת אישיות מפורסמת שמתמחה בתחום להעברת פעילות זו,  לטווח הארוך במקום "לבלות" בזמנם הפנוי אחה"צ ובערב בשוטטות ברחובות וישיבות בשכונה, אשר גורמות לצריכת אלכוהול וסמים, ולהתקוטטויות בשל חוסר המעש והשעמום.

 

פתרון זה ניתן ליישם ע"י התקשרות עם אישים מפורסמים המתמחים בתחומים שונים בהם מתעסקים בני נוער, כגון ספורט, מוזיקה, ריקוד ויצירה ותוספת השקעה מבחינה תקציבית של העירייה ורשות החינוך בעיר במימון המפגשים עם אנשים אלה, בכדי שלנוער יהיה נוח ומהנה להשתתף בפעילויות מסוג זה. במקום לממן הרצאות רבות על כמה שאלכוהול וסמים זה רע, לממן פעילויות שיביאו הנאה לנוער,בכך יפסיקו השוטטויות הרבות והחיפוש אחר "הרפתקאות" (שבאות בצורת קטטות, אלכוהול וסמים לרוב), ובמקומן יהיה לנוער מה לעשות.

 

. אנו פונים למחלקת ראשות החינוך בעיר ומבקשים שאכן יעשו כך שהאלימות תפחת על ידי כך שישימו לב לכל תלמיד ותלמיד, ידברו איתם באופן אישי וינסו להלחם באלימות- כי הרי ידוע לכולם, אלימות נובעת מכאב של אנשים וחוסר יחס אישי לכן אם נגיב לבעיה משורשה- יהיה ניתן לפתור אותה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרק שישי-

 

בחרנו לכתוב מכתב לאגף החינוך באור עקיבא ולעיתון המקומי "הגפן" .

ברצוננו להעביר מסר לגופים מרכזיים בעלי סמכות באזור ולהראות להם שגם לבני הנוער יש מוטיבציה לשנות את המציאות ולשפר את המצב בעיר.

בחרנו לשלוח את המכתב למנהל המתנ"ס , ראש מנהל החינוך והתרבות ולעיתון המקומי "הגפן" מפני שאלו הם הגורמים הישירים לפיתרון בעיית האלימות מכיוון שראש מנהל החינוך והתרבות בעיר יכול לשנות את המצב הקיים ולשפר אותו מבחינה חינוכית ותרבותית. הכוח נמצא אצלו בידיים.

כמו גם תפקיד המתנ"ס הוא להפעיל את הנוער ולהעביר חוגים ופעילויות חינוכיות כפי שהצענו בפרק הקודם. בנוסף לכך, אנו חושבים שאם ברצוננו באמת לשפר את המצב, אנו חייבים לשלוח את המכתב גם לכלי תקשורת מסוים כדי להפגין רצינות ורצון לפרסום הבעיה והגדלת המודעות אליה.

 

המכתב : 

א.נ.

         הנדון: השקעה מרובה יותר בפעילות חינוכית-חברתית בקרב בני הנוער. 

עיריית אור עקיבא שלום רב,

בעקבות פרויקט שאנו מבצעים במסגרת "מטלת הביצוע" במקצוע האזרחות בבית ספרנו, החלטנו לעסוק בבעיית האלימות באור עקיבא ולמצוא פתרון הולם לבעיה זו.במהלך הפרויקט נפגשנו עם קורבנות לאלימות בעיר, דיברנו עם אנשי חינוך וביטחון, וערכנו סקר בקרב תושבי העיר.בזמן הסקת המסקנות נכחנו לדעת שההתנהגות האלימה בקרב בני הנוער נובעת בעיקר מחוסר יחס,רצון לתשומת לב  וחוסר מעש.בנוסף לכך, הצענו פתרונות אפשריים לבעיה והפתרון שחשבנו לנכון להציע לכם הוא השקעת זמן וחשיבה בנושא גיוון פעילויות בתחום החינוכי והחברתי.פתרון זה יכול לבוא לידי ביטוי בכך שניתן "לשדרג" את המתנ"ס, לפתוח בו קורסים וחוגים המהווים גורם מושך לבני הנוער. לדוגמא, חוג כדורגל בחסות שחקן מפורסם כלשהו, קורס אפייה עם ביקור שפים מפורסמים מדי פעם. ידוע לנו על פרויקטים מסוג זה שמתקיימים בערים שונות ברחבי הארץ.בנוסף לכך חשבנו להביא קואצ'רים (מאמנים אישיים) אשר יוכלו לדבר אל בני הנוער בגובה העיניים ולהציע להם פתרונות לבעיותיהם בחיים ולהראות להם איך אפשר לבוא בגישה אחרת בחיים.

דבר זה עשוי להביא לירידה באחוזי האלימות ואף לשיפור אורח החיים של בני הנוער והתושבים ככלל.

נשמח אם תחזירו תשובה, ואף יותר אם תקבלו את הצעתנו.

 

                                                                                       בכבוד רב, מריה וסילייב, יאן רובני, ענת עמנואל, דורי סנדלר, ספיר קריגר

העתקים: עיתון "הגפן"

ראש מנהל החינוך והתרבות אור עקיבא איציק לוי

מנהל מתנ"ס אור עקיבא משה נקש.

נכתב על ידי , 25/2/2011 09:28  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 חמודות שלי, הנה הראיון


ראיון עם לאון נחום, מפקד משטרת אור עקיבא.

 

 1. האם אתם סוקרים את המצב באור עקיבא באופן קבוע? מה הוא אחוז האלימות השנה לעומת שנים קודמות?

כן, כל שבוע יש סקירה, יש ישיבה ששם מעלים את מה שקרה בשבוע האחרון. בישבה הנ"ל לוקחים החלטות להבא. יש ניתוח פשיעה. אחוז האלימות לעומת שנים קודמות ירד מ12% ל8%.

 1. כמה עובדים יש אצלכם במפקדה באור עקיבא?

           במפקדה באור עקיבא יש 14 שוטרים.     

 1.  לפי הנתונים של משטרת ישראל, אצל איזו שכבת גיל מקרי האלימות שכיחים ביותר?

במיוחד בשנים האחרונות הנוער הוא הגורם המרכזי למקרי האלימות בעיר. ישנה גם אלימות בקרב גילאים יותר מבוגרים, אך בני הנוער הם הרוב המוחץ בגרימת מקרי האלימות.

 1. מה לדעתך הגורם המרכזי למקרי האלימות הרבים באור עקיבא (ובארץ בכלל)?

התרבות והחינוך שמקנים לאנשים. יש אנטגוניזם בין התושבים למשטרה, ולכן יש הרבה חיכוכים בין שני הצדדים. הרבה אנשים גם פוחדים לדווח ולדבר עם המשטרה, בגלל שלא רוצים להסתבך עם עבריינים.

 1. האם לדעתך ניתן לשנות את המצב הקיים?

כן, יש לערב את משרד החינוך ובכך לשפר את המצב. יש תכנית בשם "עיר ללא אלימות" במטרה לשפר את המצב. עושים הרבה פעולות בבתי ספר על סמים ועבירות אינטרנט, יש מגמה לקרב את הקהילה באור עקיבא למשטרה, ולהסיר את האנטגוניזם בין שני הצדדים.

 1. מה לדעתך צריך לעשות בנוגע למצב הנוכחי?

צריך להקנות יותר תרבות, הרצאות , לקחת את בוגרי התיכונים ולהביא אותם להתנדב במשטרה, כדי לקדם את הקהילה למשטרה ולהסיר את הסטיגמה שנוצרה בקרב תושבי העיר נגד המשטרה. יש ימי ילק"ם, שהם ימים שבהם המשטרה עושה פעילויות לתושבים במטרה לקרב אותם.

 1. האם אתם עובדים בשיתוף עם סיירת ההורים? אם כן, תאר את שיתוף הפעולה ביניכם. אם לא, הסבר מדוע.

כן, יש לנו ישיבה כל שבוע איתם, הם מסיירים בגנים ומדווחים על שתיית אלכוהול וונדליזם, ואנחנו מודעים ומבצעים סריקה על האיזורים המדווחים בקפידה.

 1. האם לדעתך מרכזים לנוער והגברת כוחות הביטחון בעיר יכולים לשפר את המצב השורר בעיר?

כן, אחת הבעיות באור עקיבא היא שאין מתנדבים במשמר האזרחי. אף אחד לא רוצה להתנדב. זהו אחד הביטויים לתרבות של חוסר התנדבות וחוסר מעש ששוררת בקרב צעירים ותושבים בכלל. אנחנו מציעים להם לעבור קורסים והכשרות למשמר האזרחי, אך אף אחד לא רוצה לבוא ולהתנדב.

הייתי מפקד בנקודת "הדר" ושם היו לי 120 מתנדבים! ככה רואים את ההבדל בין התרבות פה לתרבות שם.

 1. באיזה ימים מהשבוע יש מקרי אלימות רבים יותר ואיך אתם נערכים למצב [הצבת גורמי ביטחון רבים יותר, הצבת סמויים וכדומה.. ]

 

בסופי-שבוע כשיש מסיבות ומועדונים, ובחופש בכל יום. אנו נערכים מאוד חזק, ההעירכות בין עונת הלימודים לעונת החופשים, במיוחד בקיץ, היא שונה מאוד וההערכות מסיבית יותר בחופשים.

 

נכתב על ידי , 24/2/2011 20:21  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
פרק ראשון- מבוא.

 

מזה זמן רב, אנו עדים להתגברות תופעת האלימות במדינת ישראל בכלל ובקרב ילדים ובני נוער בפרט. אחת הערים הידועות ברמת אלימות גבוה היא אור עקיבא.

ממצאים רבים הוכיחו כי שיעור האלימות הגבוה ביותר קיים בקרב בני הנוער בישראל, אלימות זו יכולה לנבוע ממספר גורמים שונים, כגון, העדר כוחות ביטחון, חוסר סמכות הורית, עוני, חולשה , השפעת התקשורת וכדומה.

לצד משרד החינוך וכוחות הביטחון, פועלים ארגונים שונים למגר את האלימות בקרב הנוער, ניתן לראות זאת בארגון על"ם, S.O.S. , העמותה למניעת אלימות.

על אף פעילותה של הממשלה ועמותות שונות, נמצא כי האלימות בקרב בני נוער הולכת ומתעצמת וניכר כי הדרך לפתרון הבעיה טרם נסללה.

האלימות פוגעת בזכויות האדם והאזרח, עקרון שלטון החוק, רשויות השלטון בישראל, הרשויות המקומיות, פלורליזם וסובלנות.

זה הוא מצב בלתי רצוי בחברה הישראלית וגורם לקשיים רבים אצל קבוצות שונות באוכלוסיה ומפריע לניהול חיים תקינים וחופשיים במדינה.

 

הקושי:

באור עקיבא קיימת בעיה של אלימות בקרב בני הנוער ובקרב תושבי העיר שורר פחד תמידי על בטחון שלמות גופם.

 

 

פרק שני- סקירת ספרות + רפלקציה קבוצתית

 

 

הבעיה הנבדקת: אלימות באור עקיבא.

המצב כיום: לפי נתוני המכון לסטטיסטיקה,   (להשלים כשיהיו נתונים סטטיסטיים).

במהלך השנה האחרונה (2010) התרחשו בעיר לפחות שבעה מקרי דקירה, ירי ורצח .כפי שנאמר בכתבה שפורסמה בבלוג מערכת "מגדלור"[1]: " על רקע מקרי האלימות הרבים ברחבי הארץ והאזור, נדמה כי המגמה לא פוסחת גם על אור עקיבא הקטנה. למרות הניסיונות למגר עד כמה שניתן את מקרי האלימות והתקיפה בעיר, בין עם בעזרת משטרת חדרה, נקודת המשטרה באור עקיבא והקצאת משאבים לנושא המטריד, נדמה כי גורמי האכיפה לא מצליחים לצמצם את התופעה, על אף שמדובר בעיר לא כל כך גדולה."

במדינת ישראל מחויבת המדינה להגן על חיי אזרחיה, על ביטחונם ועל שלמות גופם, בהתאם לאחת מזכויות האדם, שנחשבות לזכות טבעית ובסיסית, שאסור לאדם אחר או למדינה לפגוע בה – הזכות לחיים, בטחון ושלמות הגוף. כפי שאומרת הזכות לחיים, בטחון ושלמות הגוף עפ"י האתר לאזרחות בישראל: "החיים הם התנאי לקיומן של יתר הזכויות ולכן כה חשוב להבטיח את חייו וביטחונו של כל אדם באשר הוא. זכות בסיסית זו המוקיעה נטילת חיי אדם על-ידי אדם אחר מעוגנת בציווי התנ"כי "לא תרצח". הזכות לחיים ולביטחון מעלה על נס גם את זכותו של כל אדם לחיות את חייו ללא פחד ואיום. היא מהווה גם מטריה רחבה לזכויות נוספות כמו הזכות לא להיות רעב, הזכות לבריאות, הזכות לקורת גג, הזכות לשלמות הגוף. במדינות מתוקנות, מוסדות המדינה מופקדים על יישומה של הזכות הבסיסית לחיים ולביטחון. " [2]

 אולם באור עקיבא זכות זו מאוימת ונפגעת פעמים רבות.

בשל המודעות למצב האלימות בעיר,  בשנת 2005 הוקמה "סיירת הורים" בשיתוף עם המוסדות הארגוניים בישוב ותושבי הקהילה, ופועלת למען שיפור היחסים בין המבוגרים לנוער, מטרתה: הגברת נוכחות ההורים באזורים מועדים למניעת וונדליזם, אלימות ושימוש לרעה בסמים ואלכוהול. יצירת דיאלוג עם בני הנוער ושיחה בגובה העיניים. כפי שנאמר באמנה למתנדב בסיירת ההורים:" לפתח איכות חיים קהילתית תוך הצגת דוגמא אישית לשמירה על החוק, אמירת לא לאלימות סמים ואלכוהול ולקיחת חלק בעשייה החברתית העירונית". [3]

למרות הניסיונות לטפל בבעיה, לא ניכר שיפור משמעותי במצב האלימות בעיר בשנים האחרונות.

 

לסיכום: מצאנו שרמת האלימות באור עקיבא גבוהה מהרגיל.  קיימות בישראל זכויות טבעיות ואחת מהן היא הזכות לחיים, בטחון ושלמות הגוף, והמדינה מחויבת להגן עליהן. מצאנו שבעיר אור עקיבא פועלים גופים שונים כדי למגר את האלימות. אולם עבודתם אינה מספיקה, ורמת האלימות נותרת גבוהה בעיר.

יש להפעיל כוחות בטחון(לטווח הקצר) וחינוך (לטווח הארוך)  נוספים בעיר.

 

מקורות:

[1] "מגדלור" -http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=706261&blogcode=11960195

[2] זכויות האדם - http://lib.civics.cet.ac.il/pages/item.asp?item=16480

[3]סיירת הורים- http://www.shorim.co.il/

 

רפלקציה-

יאן- ניסחתי את סקירת הספרות, הצעתי את הרעיונות, שילבתי מקורות ביחד עם ענת. הרגשתי שהעבודה מתקדמת ביעילות וללא קשיים רבים.

ספיר- שלחתי בקשה למכון הסטטיסטיקה הישראלי שיעלו נתונים לגבי אחוז האלימות באור עקיבא לעומת ערים אחרות בארץ אך הם לא נענו לבקשתי. בהמשך חליתי ולכן לא הייתי נוכחת במהלך העבודה על הסקירה הספרותית ולקחתי על עצמי חלק אחר בעבודה. התעצבנתי על זה שלא נענו לבקשתי במכון לסטטיסטיקה.

מריה- חיפשתי מקורות שונים באינטרנט,ולקחתי חלק אחר על עצמי בעבודה.(בניית השאלון של הפרק השלישי)

דורי-חיפשתי מקורות באינטרנט.

ענת- ניסחתי את סקירת הספרות, הצעתי רעיונות, שילבתי מקורות ביחד עם יאן. היה מעצבן להוציא את המידע שאנו צריכים מהמקורות. אבל כעיקרון, העבודה התקדמה ביעילות.

 

כקבוצה-

כעיקרון, הרגשנו שהעבודה מתקדמת ביעילות רבה ושאור עקיבא היא לא עוד נקודה על המפה אלא שניתן לשנות דברים באיכות החיים שלנו. כקבוצה של חמישה אנשים חילקנו את העבודה בנינו כדי שתהיה כמה שיותר יעילה, עבדנו בזוגות או יחידים כדי שהעבודה תתפתח בכל המישורים באותו קצב. אולם, למרות שעבדנו כקבוצות קטנות, שיתפנו פעולה בנינו והתייעצנו בכל נושא שנכתב. היינו ממוקדי מטרה ורצינו לעשות את העבודה בצורה הטובה ביותר.

הרגשנו שאנחנו עובדים בקבוצה בצורה יעילה ובשיתוף פעולה ושהעבודה מתקדמת לנו במהירות ובקלות. שיתפנו הרגשות ומחשבות לגבי העבודה וניסינו להעלות רעיונות מגוונים לגבי פרק זה.

שיתוף הפעולה בנינו תרם לאיכות העבודה שלנו.

 

 

פרק שלישי  -

הסקר הועבר בקרב 17 אנשים שונים אשר גרים בעיר אור עקיבא בגילאים שונים, בעלי עיסוקים שונים ומרקעים שונים, אך למרות השוני הרב מצאנו כי בעיית האלימות בעיר נוגעת בכולם והם היו רוצים שהבעיה תיפתר בדרך כלשהי.

כמו כן, ערכנו ראיון עם קצין משטרת ישראל האחראי על בטחון העיר אור עקיבא.

בנוסף לכך, ערכנו ראיון עם קורבן לאלימות בן 18 אשר שיתף אותנו בחוויות שעבר.

 

בחרנו לראיין קצין המשטרה בתקווה שנוכל להבין את דרכי פעילות המשטרה בעיר וכך נוכל להסיק האם חיזוק כוחות הביטחון בעיר יהווה פתרון אפשרי שיוביל לאיכות חיים טובה יותר.

בנוסף לראיון ערכנו סקר בקרב תושבי העיר בטווחי גילאים שונים.  בסקר תושבי העיר נשאלו לגבי הרגשתם בעיר ועל אירועים שהתרחשו בעבר לגביהם ולגבי מכריהם. כך ניסינו להבין את מחשבותיהם של התושבים בטווח גילאים רחב.

את הראיון עם הקורבן לאלימות ערכנו בכדי לחוות רגשות מנקודת מבט אישית יותר ובכדי להדגים ולהוכיח שהאלימות היא איננה בתיאוריה בלבד אלא שזוהי המציאות.

 

(להוסיף "סקר בין בני העיר אור עקיבא", ראיון משטרה, ראיון קורבן)

 

פרק רביעי –

לפי תוצאות הסקר הנראות לעיל ניתן לראות שקיימת אלימות בעיר, האחוזים לא מטעים אותנו, ואכן יותר מ50% מתושבי העיר היו מעורבים באלימות או קורבנות לאלימות.

כמו כן גם הפחד של התושבים להסתובב בעיר בזמן החשיכה ניכר מאוד. רוב מוחץ של המרואיינים טוען שיש להגביר את פעילות כוחות הביטחון וזה לדעתם למעשה הפתרון הטוב ביותר למניעת אלימות בעיר.

קרוב ל60% מהמרואיינים מפריע המצב הקיים אך למרות זאת הם סבורים כי המצב לא עומד להשתנות בקרוב.

בעקבות ראיון עם קורבן לאלימות נוכחנו לדעת כי יש נערים שמעדיפים לשתוק ולא לפנות למשטרה כל עוד יש להם ברירה אולם הם מרגישים שאם היו כוחות בטחון בסביבה בשעת המקרה היה ניתן להימנע מפגיעה.

בנוסף לכך, כמו מרואייני הסקר, כך גם הנער סבור כי הגברת כוחות הביטחון בעיר תביא לירידה ברמת האלימות בעיר ולעליה בתחושת הביטחון בעיר.

 

[להוסיף ממצאים מהמשטרה]

 

המסקנות העולות כתוצאה מאיסוף הנתונים בשטח ובתיאוריה הן שראשית

 

פרק חמישי

נכתב על ידי , 24/2/2011 14:49  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

כינוי: 

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לmasdy אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על masdy ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ