לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים

once in a while


life is wonderful just believe and live as you want to live

כינוי:  once in a while

בן: 27
קוראים אותי

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    אוגוסט 2018    >>
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

8/2018

סדנת כיצד לנהל את הרגשות במקום שהם ינהלו אותנו


אהלן חברים, שמח שהגעתם אתם מכירים אותי, אבל עדיין אציג את עצמי. 

אני תומר, אני סטודנט פה שבדיוק סיים. למדתי ניהול וסוציולוגיה אנתרופולוגיה. אבל לאורך כל התואר רציתי להמשיך לעסוק במה שלמדתי לפני זה - אימון אישי. אז בתור מאמן אישי החלטתי לעשות גם הרצאות וסדנאות, בעבר הייתי עושה הרבה ועכשיו אני רוצה לחזור לזה. 

 

אז. סדנה של ניהול רגשות. מה הולך להיות לנו.

 

בגדול זו סדנה קצרה, אז אני מתכוון בעיקר לגעת בנושאים שנראים לי כחשובים ואני מקווה שכל אחד מכם יצא מפה עם משהו לחיים שלו. 

אשמח לשמוע קצת מה אתם מצפים שיהיה בסדנה או למה אתם פה. 

נעשה ככה סבב קצר של שם, מה עושה בחיים ולמה אתה פה? לגיטימי לומר כי חבר שלי הביא אותי או סתם לראות מי אני. 

 

מה לדעתכם הרגשות הכי בעיתיים לנהל? (כותב על הלוח המחיק) 

כעס, אשמה, בושה, פחד, שיעמום, לחץ, התרגשות, שמחה, אהבה? .. מעניין מעניין. 

 

טוב אז מה לדעתכם הדרך הכי טובה לנתנהל עם רגשות? 

או שאשאל מה הבעיה המרכזית בנוגע לרגשות אתם יודעים?

* הדרך הכי טובה להתנהל עם רגשות היא קודם כל לאפשר לעצמך להרגיש את הרגש הזה. 

הבעיה המרכזית כרגע של אנשים היא שהם לא מאפשרים לעצמם להרגיש. הם עסוקים במטרה מאוד ספציפית כמו לסיים את התואר. להתגבר על האקס, או לחלופין לגרום לזוגיות לעבוד, ולכן הם דוחקים כל רגש אחר שלא יפריע להם להתנהלות ובכדי לסיים את המטרה שלהם. 

אני שם לב להתנהגות הזאת אצל הרבה בנים, אבל גם לא מעט נשים שפועלות בצורה הזאת. 

* כלומר הבעיה המרכזית היא שאנחנו לא מאפשרים לנו להרגיש ברמה כזאת שאנחנו לא יודעים איך להרגיש רגש.

אז בגדול יש הרבה דרכים להרגיש רגשות יותר, אבל באמת שהכל מתחיל מתוך ההבנה שאנחנו לא מרגישים מספיק, אנחנו לא חיים מספיק.

כמה מכם מרגישים שהם היו רוצים להוסיף עוד מרגש מסוים לחיים שלהם? או להפסיק להרגיש רגש אחר? 

יפה, אז אחרי המודעות לבעיה או ההבנה שיש את הרצון הזה אז יש כל מיני דרכים להתחבר לרגש. או לבטא רגש. 

אחת הדרכים היותר מעמיקות לדעתי היא למשל מדיטציה.

* בגדול כל סוג של תקשורת עם עצמך היא חשובה ומועילה. 

מישהו יכול לומר לי כיצד הוא מתקשר עם עצמו? 

איך אתה, יודע שמה שאתה רוצה זה מה שאתה באמת רוצה? מתי אתה מתכנן תוכניות ומקשיב לעצמך? 

אני טוען שצריך דרך לעשות זאת. רוב הדרכים זה זמן לעצמך כמו בנאדם שיוצא לריצה או הליכה ותוך כדי עסוק במחשבות - מן פעילות פיזית שמלווה בחשיבה ובהתעמקות פנימית. יש גם דרך של כתיבה, שזו דרך אגב הדרך המועדפת עלי, יש לי בלוג שאני כותב בו יותר מ10 שנים והפונקציה העיקרית שלו היא תקשורת שלי עם עצמי, להבין את עצמי לבטא את עצמי לתעד את מי שאני את המחשבות שלי באמת שזה הדבר שהכי עשה לי סדר בכל חיי.

עוד דרך מעניינת היא דרך שיחות עם אנשים אחרים, יש אנשים שתוך כדי שיחות הם מבינים מה הם רוצים מי הם וכו' - אני חושב שזאת דרך לא קלה אבל אני בטוח שהיא קיימת ועובדת. 

 

אז אני חוזר, אנחנו לא חזקים בלהרגיש רגשות כיוון שאנחנו עסוקים מידי במטרות שאנחנו רוצים להשיג. אנחנו מדחיקים רגשות במיוחד רגשות שליליים, כמו חולשה, צורך באהבה, צורך בהערכה, אלו רגשות שהרבה פעמים אנחנו מסתירים. במיוחד בנים שלא מאפשרים לעצמם להרגיש. אנחנו בנים, אסור לבכות ולהראות חולשה.

* אז כמו שאמרתי אנחנו חכמים כשזה נוגע לאחרים. אבל כשזה נוגע לנו אין לנו שפץ של מושג. 

אז תנו לי לשאול אתכם, אם אתם רוצים שחבר או בן זוג ירגיש רגש של אהבה למשל, איך אתם גורמים לו להרגיש את זה? שאתם אוהבים אותו? 

יאללה בואו נעשה אותו דבר, אתם רוצים לגרום לו להרגיש רגש של ביטחון איך אתם עושים את זה?

יאללה שוב רגש של הערכה, שהוא מיוחד וואו. בנאדם שווה והרבה יותר ממספיק טוב. 

 

*מי שאוהב את עצמו עושה פעולות שגורמות לו לאהוב את עצמו יותר. 

מי שאוהב את עצמו סימן שהוא עושה פעולות שגורמות לו לאהוב את עצמו. או שבצורה טבעית הוא עושה מעשים שגורמים לו לאהוב את עצמו.

בכללי אדם שאוהב את עצמו לא יאפשר לגוף שלו לאכול מלא חרא של אוכל. לא יאפשר לעצמו להירקב במיטה במשך כל היום. 

אדם שאוהב את עצמו ירצה שיהיה לו הכי טוב שאפשר להיות, הוא ידחוף את עצמו עוד ועוד. הוא יקשיב וינסה להבין ויבוא לקראת. 

הוא לא יהיה במערכת יחסים שעושה לו רע. הקשבה, פינוק מאוזן, שיחרור וסליחה ולא קשה עם עצמו. 

 

אתה אוהב את עצמך? הוא אמר לי מתוך אינסטינקט "לא"... 

"אני רוצה לאהוב את עצמי יותר" אז אמרתי לו "אז תאהב.." והמשכנו לדבר וסיפרתי לו שכשאני אוהב את עצמי אני עושה דברים שגורמים לי להרגיש טוב. ודיברנו על התרגיל הזה של לעמוד מול המראה ולומר לעצמך כשאתה מסתכל לך בעיניים "אני אוהב אותך כמו שאתה ברגע זה" 

- שאלה קצת אישית. מי מפה אוהב את עצמו שירים יד.

* אהבה זאת פעולה, כלומר כל מי שהרים יד זה אומר שהוא עושה פעולות שגורמות לרגש האהבה לעצמך. אתה לא יכול "לדעת" שאתה אוהב את עצמך, אלה אתה חייב להרגיש, אתה חייב לפעול. אתה יכול לדעת רעיונית, אבל יש הבדל בין לדעת לבין לפעול ולהרגיש. 

 

* חוק הרגש יוצר רגש, אם אתם מראים אהבה למישהו מאוד קשה לא להרגיש דבר חזרה. 

אם אתם מראים משיכה למישהו מאוד קשה לא להימשך חזרה. 

- אשאל אתכם, כאשר אתה מרגיש שמישהי מתעניינת בכם, אולי מפלרטטת אתכם - לא מצהירה על אהבתה הרבה, איך זה גורם לכם להרגיש? 

יפה אז כשזה קורה, אני מדבר פה כמובן על תקשורת, 

אז איך משיכה נראת? מישהו רוצה להדגים לי? 

טוב זה סתם כי אני אוהב לראות איך משיכה נראת, זה מקרב בין אנשים XD. בפועל אני חושב שזה מאוד קשה לראות בקלות משיכה. משיכה זה במעשים הקטנים ואולי ברמה של התתמודע והלא מודע. זה לדבר עם מישהו קצת יותר מהרגיל, זה להחזיק את היד קצת יותר כשאף אחד לא רואה. להחזיק קשר עין יותר ארוך, לחייך ולהביט בשובבות. 

 

* הרגשות מנהלים אותנו ואנחנו לא מודעים לאיך. 

 

* הרגשות ההרסניים ביותר הם בושה ואשמה. מתוך הספר של לואיז ל.היי. 

לכל מיני רגשות יש רבה מסוימת נקרה לזה של בריאות, כל רגש חשוב שנרגיש אותו אבל אני אישית הייתי מעדיף להרגיש רגש שאנחנו מחשיבים אותו שלילי כמו כעס מאשר רגש של אשמה או בושה. כי בכעס יש הרבה אנרגיה של עשיה. מכירים את זה שאתם מאוד ממוקדים ואפילו תחרותיים? 

 

* כשאנחנו לא נאמנים לערכים שלנו אנחנו נרגיש אשמה, אני לא אפרט אבל לכן חשוב שנהיה מודעים לערכים שלנו.

למשל ערך מאוד חשוב אצלי זה כבוד. בדרך כלל אני תמיד מתייחס לרצונות של אנשים אחרים ומקשיב להם ומכבד. - בקטע רע אפילו לפעמים. 

וקורה גם מקרים שאני לא מכבד כשיש ערכים אחרים שמתנגשים יחד עם הערך הזה. כמו ערך האמיתיות שחשוב לי להיות אמיתי וכנה עם מישהו גם אם זה אולי פחות יכבד אותו או כאשר אני מכבד בנאדם אחר זה אומר שאני מקדיש לו יותר זמן וזה יכול לבוא על חשבון המימוש העצמי שלי שזה גם ערך שנהיה חשוב לי בתקופה האחרונה.  - אילו ערכים חשובים לכם ומנחים אתכם בחיים האלה? 

 

* ככל שאנחנו יותר רוצים אנחנו יותר מפחדים לכן הרבה אנשים מוותרים על הרצון שלהם בכדי להימנע מהפחד. 

אני חלק גדול של חיי חייתי ככה. היה חשוב לי להרגיש ודאות, להרגיש בטוח. ידעתי שמהמקום הזה שאני מרגיש בטוח ושאני בשליטה על הרצונות שלי אז אני לעולם לא אכשל, לא אפגע, כי אני עושה דברים בצורה בטוחה. ואחרי שאתה בטוח אתה יכול להחליט כמה סיכון אתה לוקח. מתוך הודאות לצמוח. נשמע מאוד אסטרטגי אבל מבלי ששמתי לב אני הדחקתי המון מהרצונות שהיו לי. ערך הפשטות הופיע לו ואמר, לא צריך להתעסק עם כסף, גם ככה אין הרבה למשפחה, הרי אנשים היו מאושרים גם כשלא היה להם שום רכוש, ואם אפשר להיות מאושרים בלי רכוש בלי ההתעסקות בכסף, למה לא? זה יותר בטוח וודאי.. אז ערך הפשטות צמח לו. והעיקרון שלו היה "אם אתה לא *צריך* אז אתה לא לוקח, אתה רוצה או צריך?.. רק אם אתה באמת צריך אז תקנה תיקח תבקש. אם אתה יכול להסתדר בלי אז לא צריך" ומצד אחד באמת זה גרם לי ללמוד להנות מהדברים הפשוטים כמו ריצה בחוף הים, לטפס על עצים, לשחק כדורסל עם חברים בשכונה, לאכול אוכל ביתי מהנה. 

אבל נפלה עלי ההבנה שערך הזה מייצג פשוט לחיות בעוני. תירוץ לחיות בעוני. כשעברתי לבאר שבע עם ידידה ישר היא התחילה לעצב את החדר ולהנות מזה ואני? אני.. הסתכלתי על החדר ואמרתי שולחן יש, מיטה יש, ארון יש. יופי לא צריך עוד משהו וככה החדר נשאר. ללא עיצוב ללא תומר בתוך החדר, כי לא היה צריך יותר ערך הפשטות. הפשטות או ערך העוני?

אני פשוט לא הייתי רוצה. 

ומערכות יחסים, אם הייתי יכול לעזור, והיא הייתה רוצה אז הייתה לי חברה. אבל אני לא התחלתי עם בחורה. לא ידעתי מה אני רוצה. הייתי רחוק שנות אור מלהבין מה אני רוצה, מלהימשך בצורה נורמאלית כמו גבר ממוצע. 

++ תרגיל בכדי להבין עד כמה אנחנו מוותרים על הרצון שלנו? ++ -> אולי התרגיל של גלגל החיים. האם אתם איפה שאתם רוצים להיות? 

 

* חלק מן האנשים הרגישים משתמשים במנגנונים בכדי לדכא את הרגשות שלהם. כי אם הם יראו את מי שהם באמת. אם הם יתנו להם להרגיש עד הסוף אז יקרה משהו נורא, הם יפגעו, יצחקו עליהם, לא יאהבו אותם .

____________________________________________________-

 

מכמה השבועות האחרונים הרגשתי שינוי בחיי ובדרך החשיבה שלי, ואולי אפילו בכמה הימים האחרונים. בחיים האלה יש הרבה שפע וזה תלוי בצורת החשיבה שלך אם אתה הולך לקחת את השפע הזה או לא. למדתי שפעולה של הוכרה - לומר תודה על מה שיש לך היא פעולה חזקה מאוד מאוד, למה זה? הפעולה הזאת גורמת לך להתייחס לעולם באופן חיובי יותר ויש לה קשר ישיר לאמונה טובה נוספת. "אני בר מזל" אזם שמתרגל הוכרה, קל לו להרגיש שהוא בר מזל. הוא מרגיש שיש לו מזל טוב כי הוא רואה בברור את כל מה שהחיים האלה נתנו לו ועדיין נותנים לו. אם זה דברים בסיסיים או פשוטים כמו מים בברז, גוף בריא, השכלה בסיסית, זמן וחברים."אני בר מזל" מזל זה לא משנה אם האמונה היא אמת או לא, במיוחד כשאנחנו מדברים על מילה נטויה למחלוקת כמו מזל. מה שמשנה זה איך האמונה הזאת משפיעה עליך בחיים, ובמקרה הזה אתם יודעים איך האמונה הזאת יכולה להשפיע על האדם? 

היא גורמת לי לקבל את מה שקורה בחיי כמשהו שקרה בשביל ללמד אותי משהו, משהו ללמוד ממנו, משהו שקורה עבורי, בשבילי. זה א'. ב' היא גורמת לי לנצל הזדמנויות ולראות הזדמנויות בשטח. בעוד שבנאדם שרואה את עצמו כחסר מזל, (בעל מזל ביש) לא יראה את ההזדמנויות הללו. אתן דוגמה קצרה, למנטור שלי אלי שחף יש "שעת קבלה" כזאת לפני שאנחנו נכנסים לפגישה עם תכנים משמעותיים, בפגישה הזאת ניתן לשאול אותו כל דבר אך יש עדיפות לאנשים שקבעו איתו מראש. אני הגעתי אך לא קבעתי דבר מראש, גם כשהייתי שם לא ידעתי במה אני רוצה שיעזור לי, אבל כשהייתי שם והאדם שקבע איתו שישאל אותו שאלה עדיין לא הגיע, ואמרתי לעצמי "תומר יש לך פה הזדמנות טובה לדבר" ופשוט דיברתי על הדבר הראשון שחשבתי לשאול, הוא לא היה באמת קשור אלי מאוד, אבל מה שזה עשה, זה פתח פתח לדיון ומשם הגענו לדברים עמוקים יותר ויותר שכן אני ממש שמח שדיברתי. לא אכנס לזה לעומק אבל באותה מידה הייתי יכול לומר "אין לי מה לשאול" ולא לעשות כלום. בשביל הדגשה של ההשפעה של אמונה של מזל אני אצטט פירוט של מחקר שכבר חלקתי פה בעבר.

"מחקר שלו כלל למעלה מ-400 אנשים, מגילאי 18 עד 48, ממגוון מקצועות ותחומים – ממזכירות, דרך פועלי בניין, אנליסטים ויזמים ואנשי עסקים.

השאלה הראשונה שכולם היו צריכים לענות עליה היתה "האם אתה מגדיר את עצמך כבר מזל?". 
מסתבר ש50% חשבו שהם ברי מזל, 36% חשבו שהם לא ברי מזל ולא חסרי מזל, ואילו 14% היו בטוחים שהם מנחוסים, חסרי מזל.

מישהי בת מזל, הסבירה שיש לה עבודה שהיא אוהבת (זיהוי פלילי, כמו החבר'ה של CSI), יש לה נישואין לגבר שהיא אוהבת ושני ילדים נפלאים.
מישהי אחרת, הסבירה שהיא מנחוסה. כל הזמן קורים לה דברים רעים: תאונות מטופשות עם הרכב, היא מעקמת את הקרסול שלה, משקאות נשפכים עליה, וכו'. היא סיכמה את חייה עד כה בתור "במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון".

אחד המחקרים המפורסמים של ווייזמן, היה לתת לאנשים לקרוא עיתון, ולספור את מספר התמונות שיש בו. 
באופן מדהים, האנשים חסרי המזל היו זקוקים ל2 דקות בממוצע, בעוד אלו עם המזל הסתפקו בשניות ספורות. איך זה יכול להיות?
בעמוד השני של העיתון, באותיות בגודל של 5 סנטימטר, הודפסו המילים "הפסק לספור, יש 43 תמונות". למעשה, כמעט היה בלתי אפשרי לפספס את הכיתוב.

בהמשך, באמצע העיתון, היתה הודעה דומה "הפסק לספור, אמור לבוחן שראית את ההודעה זו, וקבל במתנה 250 ליש"ט (כ 1,250 שקל)." 
ומה אתם חושבים? 
ניחשתם נכון. המנחוסים פספסו גם את המודעה הזאת."

זו דוגמה אומנם ניסואית ומחקרית, אבל אני ממש לא חושב שהיא רחוקה ממה שקורה מהמציאות. אין לי שמץ של ספק שהאמונה שאתה בר מזל תגרום לך לראות ולנצל יותר הזדמנויות לטובתך מאשר אם תהיה חסר מזל. באמת כמו הדוגמה שנתתי על עצמי למעלה. 

בכל מקרה, האמונה שאני בר מזל, היא לא היחידה שמתעצמת אצלי, ישנן עוד אמונות נוספות שמתעצמות ואני רואה איך הן משתלבות יחד ומשפיעות עלי לטובה. אז תודה. ומקווה שתקחו מהפוסט הזה משהו. בהצלחה!

 

 

 

נכתב על ידי once in a while , 19/8/2018 13:23  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט21,766
הבלוג משוייך לקטגוריות: 20 פלוס , המתמודדים , חינוך
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לonce in a while אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על once in a while ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ