לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אבו אלמוג


Dum spiro - spero

Avatarכינוי: 

בן: 46פרטים נוספים:  אודות הבלוג

הבלוגים הקבועים שלי
קוראים אותי

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    נובמבר 2014    >>
אבגדהוש
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

11/2014

חוק הלאום


נו, באמת... אני צריך להסביר עד כמה לא צריך את השיקוץ המשומם הזה בספר החוקים שלנו? כל מי שקורא את הבלוג יכול לכתוב פחות או יותר את דעתי, בסגנון שלי, כולל הממתק בסוף. אני לא צריך להסביר איך זה לחיות במדינה שהיא קודם כל משהו אחר ורק אחרי כן דמוקרטית. יש לזה שמות נורא לא יפים במדע המדינה, שחס וחלילה טפו טפו טפו שהמדינה שלנו תהיה כזו.

 

ובכל אופן, דוקטורנט למשפטים. אז נלך לקטע המשפטי. ולו רק בגלל שאני סבור שחברי הכנסת הנכבדים אילטוב, שקד ולוין שהגו (אם נאחד את מוחם של השלושה האלו האם נגיע ליאיר לפיד אחד? כמידת המינימום האפשרית למנת המשכל? האם זה נמדד במיקרו לפיד? נוסח - יש כאן בחור נחמד הבן דוד של המנכ"ל, עם שלושים וחמישה מיקרו לפיד. אני חושב שנשלח אותו למחלקת פירסום ויחסי ציבור, הוא יעשה שם פחות נזק.) את הדבר המזעזע הזה לא כל כך מבינים על מה הם מדברים.

 

אז זה המשפט העברי. ושלא תבינו לא נכון אני ממש חובב. מה זה חובב? מקצוען ומוסמך. כאילו בשנה א' משפטים הכל היה מבואות. ונתנו לבחור מקצועות בחירה לפי ההצלחה במבואות. אני לא ממש הצטיינתי כי הייתי עסוק בלרדוף אחרי ש' ולשבות את ליבה (עבודה של 24 שעות ביממה שאני עובד כבר עשרים ושש שנים ועוד לא סיימתי) ולא היה לי ראש לפיל שבלע כפיפה מצרית והקיאה דרך בית הרעי מהו. מהו באמת? עד היום אני לא יודע. האמת שגם יתר הדברים לא ממש דיברו אלי. הייתי נער פרוע. אז סיימתי פלילי עם 57 הירואי (אז זה היה עובר) וחוזים נדמה לי עם 65 וכל מיני כאלה. לבחינה במשפט עברי שהייתה האחרונה הגעתי עם בקבוק וודקה בתוך בקבוק של מים מינרליים וישבתי ליד חבר שנקרא ע' שהיה אף הוא שותף לחיבתי לוודקה ולמשפט העברי, כשהבקבוק בינינו ומדי פעם מי מאיתנו משיב בו את רוחו, כי פחות או יותר הבנו שנינו שהעניין אבוד. אין לי מושג מה קרה לע' כי לא כל כך ראיתי אותו אחרי כן כי הוא לא המשיך לדעתי ללמוד, אבל איכשהו הוודקה העלתה אצלי באוב את רוחם של זוגות התנאים שמעיה ואבטליון וכאלה וסיימתי עם 85 שהיה בערך עשרים נקודות מעבר לממוצע שלי באותה שנה, ומאז במשך שלוש השנים הבאות נתנו לי ללמוד רק משפט עברי. אז אני מבין על מה אני מדבר וגם ספץ גדול, ומי שרוצה לדעת מה קורה עם ביצה שנולדה ביום טוב, או מה  זה מיגו או למה מרחיקין את הדג ממצודת הדג כדי מלוא ריצת דג מוזמן להרים טלפון. ואני לא סגור שה"ה אילטוב שקד ולוין עברו את אותה חוויה אז נאיר את עיניהם.

 

אז ככה. המשפט העברי, תאמינו או לא, נכנס בדלת הראשית של המשפט הישראלי בשנת 1981 כשנחקק חוק יסודות המשפט שאומר משהו כמו "ראה בית המשפט שאלה משפטית הטעונה הכרעה, ולא מצא לה תשובה בדבר חקיקה, בהלכה פסוקה או בדרך של היקש, יכריע בה לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל."

 

אז זה פחות או יותר סבבה, כי אני אגלה לכם סוד קטן (שברק כבר גילה לעולם כולו בפסקי הדין הנדלס, קניג וז'רז'בסקי) שאשקרה אין שאלה משפטית הטעונה הכרעה שאין לה תשובה בדבר חקיקה, בהלכה פסוקה או בדרך של היקש. אז באמת אם נתקלתם בכזו חיה מוזרה, אפשר להטיל מטבע או לפנות למשפט העברי ומה שיוצא אני מרוצה.

 

כמובן שלשלושת האילטוב שקד לוין זה לא מספיק. הם צריכים שההיקש יהיה 'מובהק'. אז בחוק שלהם הם כתבו - "ראה בית המשפט שאלה משפטית הטעונה הכרעה, ולא מצא לה תשובה בדבר חקיקה, בהלכה פסוקה או בדרך של היקש מובהק, יכריע בה לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל." אז כאן אין לי ממש ויכוח איתם, כי מיום שנוסד המשפט, מחמורבי ועד חכמי העולמאא ועד השופט ברק ועד בכלל לא קם המשפטן שיבחין בין היקש 'מובהק' לבין היקש 'לא מובהק'. מובהק זה מילה שיש לה משמעות מובהקת רק בנושא של סטטיסטיקה ומתאמים. אז אם זה מה שעושה להם טוב, נלך על זה. נעשה להם קצת נעים בגב, שלא יקומו ויכתבו איזה חוק שריפת מסגדים שמשמיעים מואזין בניגוד לחוק או משהו.

 

אבל הם לא מסתפקים בזה, ורוצים גם ש"המשפט העברי ישמש מקור השראה למחוקקים ולשופטים בישראל." זה כבר פחות סבבה.

 

לא ניכנס כאן להוראות מהותיות של המשפט העברי שהוא קזואיסטי - מין שיטה כזו שהפסיקו להשתמש בה בערך בתקופה הניאוליתית המאוחרת כי כשגילו את הברונזה גם גילו שזה לא עובד, ויש בו כל מיני דיני עבדות וכאלה, וממש לא מסכים שאישה, חרש שוטה וקטן יעידו (כמה משלישיית אילטוב לוין שקד זה פוסל לעדות? צריך בדיקת שמיעה?) או חושב שהאישה היא חמת מלאת דם ופיה מלא צואה. 

 

אי אפשר להשתמש בו להשראה (מה זה בדיוק? ההשראה שלי זה עראק. אז אני יכול לחוקק שלכל שופט יהיה בקבוק במגירה?) כי זה משהו נורא לא מובן, שכתוב בארמית, אי אפשר להכריע בו, יש תשע מאות דעות על כל סוגיה, אין ערכאת ערעור, והעניין של 'עשה לך רב' אומר שאם הרב שלי חושב שאפשר ושלך חושב שאי אפשר אז שלי תופס.

 

אתם יודעים מה - מישאל חשין כתב את זה לפני. הוא גם מוכשר יותר ממני בכתיבה אז תקראו ותתענגו - 

 

"על היקפו האדיר של המשפט העברי ידענו כולנו: מקרא ומפרשיו, משנה וגמרא, ראשונים ואחרונים, רמב'ם וטור, שולחן ערוך ונושאי כלים, ספרות אדירה של שאלות ותשובות - וכל אלה שולחים את פארתיהם ומתפרשים על פני מאות בשנים ומלוא ארץ כבודם, מקצה עולם ועד קצהו. אחר שמענו דברים אלה, חיל ורעדה יאחזו בנו, נעתקו מלים מלב, היינו לאבן. אכן, כחוק הנסתר הוא המשפט העברי, לא ידענו מבואותיו ומוצאיו, קשה הוא בהשגה תרתי משמע, ובחלקים ניכרים בו אף שפתו - שפת שנער - לא ידענו. 'ואולם, אין בכל אלה אלא תנאי מהותי מוקדם והכרחי לעסוק בו, ואין הוא תנאי מספיק להשלטתו של המשפט העברי עלינו. עד שכך נעשה, עלינו להעבירו בכור מצרף משלנו, לבדוק אותו, לחוש אותו, למשש אותו, ללמוד אותו. אם טוב ומיטיב הוא לנו – נעשה בחוכמתנו. ונזכור שהדרך להחייאתו של משפט עברי צורכת אף היא בדיקה: אם בלימוד נעשה, אם בחקיקה ואם בכל דרך אחרת. ואולם לא נקבל עלינו עול משפט עברי קודם שנדע מהו. זה המבדיל והמבחין בין המאמין – שכפו עליו 'הר כגיגית' וקיבל עליו – לבין אחרים'

 

בקיצור - זה עניין נורא מסובך, אף אחד לא מבין אותו, ואם אתה לא מבין אותו אל תתעסק איתו, כי אז אתה כופה את דעתך (לא דעת המשפט העברי הכתוב בלשון שנער שכאמור אתה לא מבין) הר כגיגית על מישהו אחר.

 

הבנתם, אילטוב, לוין ושקד? די בטוח שלא. לא יותר ממאה מיקרו לפיד בין שלושתכם וזה עוד הערכת יתר. 

 

אז כשהדבר הזה יהיה בספר החוקים, ואיזה שופט שבחיים לא פתח דף גמרא יזרוק מישהו לכלא כי הוא לא הבין נכון מה שכתוב בחושן משפט אל תבואו אלי בטענות. אני את שלי אמרתי.

 

ערב טוב. אין ממתק. ביום שבו לוקחים את הדמוקרטיה לגרדום לא מחלקים ממתקים.

נכתב על ידי , 23/11/2014 19:02  
21 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של nachum ב-25/11/2014 12:14
 האמן ומרגריטה - ולדימיר בורטקו - ערוץ 9.


מי שלא עוקב אחרי הבלוג הזה משנת 2009 (אתם לא חייבים להזדהות. או להתוודות. רק לשבת בפינה ולהתבייש ומייד להשלים את הקריאה) ודאי יופתע לשמוע ששלושת הפוסטים הראשונים הוקדשו לניתוח של הסידרה הנהדרת 'האמן ומרגריטה' ששודרה אז בערוץ נישה רוסי נידח ששמו 'יס ראדוגה'. ב-2009 השידור היה ללא תרגום, כך שראיתי כשהספר פתוח וכך עקבתי אחר הדיאלוגים. היה נהדר, ולא הרגשתי בחסרונו של התרגום. היום זה משודר בערוץ 9 עם תרגום, והחוויה עדיין נהדרת, אולי אפילו יותר, כי המאמץ בצפיה הוא פחות בהרבה.

 

מי שעדיין לא ראה צפוי לחוויה נהדרת. הם משדרים שני פרקים ברצף ושעתיים בולגקוב ביום שישי זה בדיוק מה שאני צריך בשביל לגמור את השבוע כמו שצריך. אנחנו כבר אחרי שישה פרקים, אבל לא להתייאש. בשבוע הבא צפוי הנשף של השטן, שזה השיא של הסידרה, והסצינות הכי טובות שאי פעם שודרו בטלוויזיה לדעתי, כולל פרק ה'סופ נאצי' של סיינפלד, וחיים יבין אומר 'ובכן, רבותי, מהפך'.

 

מה שכן זה כמובן גרם לי לקחת שוב את הספר ליד. את 'השטן במוסקבה' בתרגום סערוני (העדיף בכל פרמטר על 'האמן ומרגריטה בתרגום קריקסונוב) השאלתי לפני מספר שנים לידיד (איני זוכר מיהו. נדמה לי שהיה גבוה מעט, לבוש בז'קט משובץ, חבוש בכובע מצחיה של פרש מרוצים ובמשקפי מצבט) ושוב לא ראיתיו, כך שנותר בידי רק התרגום הארוך יותר והפחות טוב, ועדיין -

 

"החושך שבא מן הים התיכון כיסה את העיר השנואה על הפרוקורטור. נעלמו הגשרים התלויים שחיבור את בית המקדש עם מגדל אנטוניוס המפחיד, ירדה מן השמים תהום רבה והציפה את האלים המכונפים מעל להיפודרום, את ארמון החשמונאים עם חרכי הירי שלו, את השווקים, הפונדקים, הסמטאות והבריכות. אבדה עירשלם, העיר הגדולה, כאילו לא הייתה קיימת בעולם."

 

הסנטימנט הזה של טינה לירושלים, המשותף לבולגקוב ולגדעון לוי, לא פסח גם עלי בימים האחרונים, ואני דור עשירי בערך לירושלמים, וגרתי ארבע שנים בירושלים. מה היה אומר פילאטוס - זה הבולגקובי, הפילוסוף העגמומי, אכול רגשי האשמה, איש העט והספר - לו היה מקבל את תפקיד נציב יהודה בירושלים של היום? האם היה יושב כוולנד בתיאטרון הווראיטה ואומר לעצמו - "מה לעשות, הם בסך הכל בני אדם... אוהבים כסף... אבל הלא כך היה תמיד... בני אדם כבני אדם. באופן כללי הם מזכירים את אלה שקדמו להם... ורק בעיית הדיור קלקלה אותם."

 

ויש עוד סיכוי. שמישהו יבוא ויאמר לי שזה באמת לא קרה, וסתם דמיינתי את זה, כפי שמספר האמן לפילאטוס בסוף הספר. ומישהי, רחומה, תגיע ותאמר 'ודאי שכך, הכל נגמר והכל מסתיים, ואני אנשק אותך במצח והכל אצלך יהיה כמו שצריך."

 

ממתק?

 

למי שלא יראה את הסידרה (רוב קוראי פוסט זה, אני חושד) הנה טעימה - המנגינה המלווה את הקטעים בהם מופיע וולנד (השטן) שכתב גאון אחד בשם קורנליוק.

 

נכתב על ידי , 22/11/2014 11:12  
13 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של PK ב-24/11/2014 00:10
 אל תתנו להם רובים


פעם, כשהייתי עול בימים, בשנת 2002, עשיתי מילואים במקום שנקרא נבי מוסא. זה מין חור כזה באמצע המדבר שבנאדם שעשה מילואים במה שאני עשיתי בדרך כלל היה נמצא בו שבוע בתיז א נבי בלי מים זורמים. כתוצאה מכך מצאתי את עצמי אחרי המילואים במרכז מסחרי בשכונה צפון מזרחית יהודית של ירושלים, כשאני לא מגולח, לא התרחצתי מזה שבוע, אני לובש שעטנז של בגדים אזרחיים ומדים, ונושא תיק ענק.

 

יש לי דודה שגרה בקרבת מקום, והשארתי אצלה את הרכב, אז רק עמדתי שם על המדרכה וחיכיתי לה. פתאום הופיעו מאף מקום שני יסמניקים לבושי שחורים על אופנוע. האחד מהם קפץ מהאופנוע וכיוון אלי איזה מיקרו עוזי ישר אל האף כשהשני מחפה עליו ממרחק בטוח.

 

"תוריד את התיק!" הורדתי.

"מי אתה?"

"מילואימניק"

"תוכיח"

"הניירות שלי בתיק"

"אז תפתח את התיק לאט לאט ותוציא אותם!"

 

הדקה הבאה הייתה הארוכה ביותר בחיים שלי בערך. במהירות מאוד מאוד נמוכה, פתחתי את התיק לאט לאט והוצאתי את הארנק שבתוכו היה הפס הצהוב הזה שמקבלים אחרי מילואים וצריך להעביר לביטוח לאומי. הוא רק עיין בזה ובלי לומר מילה קפץ על האופנוע ושניהם טסו משם.

 

אחרי שזה נגמר נכנסתי למכולת סמוכה לקנות שתייה קלה ולהירגע. 

 

"זה אני שקראתי להם," אמר המכולתניק.

"אני באמת נראה לך חשוד?" שאלתי.

"בטח! ותראה, יש לי אקדח כאן. הייתי יורה בך בעצמי, אבל האישה אמרה לי - למה להסתבך? תקרא למשטרה."

 

אז היזמה הזו לתת נשק לאזרחים - אז זה זה. 

 

זה רעין לא חכם. קראתי את הפוסט של קימן, שמניח שנשק בידי אדם שביצע שירות צבאי תקין ואין לו היסטוריה רפואית נפשית זה דבר טוב. אז מי יותר צבאי ותקין מהמאבטח של הרמטכ"ל. הבחור הזה נגנב קצת במסיבת רווקים ובילה את כל הלילה בלתקוף ולאנוס מישהי אקראית שראה ברחוב. כל אדם, גם זה שעשה שירות צבאי תקין ואין לו היסטוריה נפשית יכול להיגנב ממשהו, עם או בלי אלכוהול, עם או בלי סמים. אם יהיה נשק זמין - בסבבה.

 

אז אני לא יודע מה בדיוק רואים האנשים האלה לנגד עיניהם, כשכמויות של אנשים לא מאומנים (לוחמה בטרור דורשת אימון מדוקדק. שמעתי בכיר בשב"כ לשעבר ברדיו אומר שלו היה מגיע למקום אדם לא מאומן עם נשק ופשוט מנסה לנטרל את המחבלים בירי לתוך המתפללים היה נגרם אסון גדול בהרבה). הרעיון של המון אנשים לא מאומנים עם אקדחים שיורים במה שהם חושדים בו שהוא מחבל נשמע לי מתכון לאסון.

 

אז אני לא יודע כמה חיים הדבר הזה יציל, אבל יש לנו כבר היסטוריה לא רעה עם נשקים של מאבטחים שמשמשים לרצח בנות זוגם. סתם כמה דוגמאות ככה שמצאתי בלי מאמץ רב יש עוד הרבה.

 

אז מי שמגביר את המספר של האקדחים ברחוב נותן איזה סיכוי סטטיסטי למנוע אולי פיגוע, ואולי להחריף את התוצאה השלילית שלו. אבל הוא גוזר גזר דין מוות בטוח על כמה וכמה נשים מוכות במערכות יחסים מתעללות.

 

בסיפור שלי מי שהצילה את חיי מגזר דין המוות שגזר עלי המכולתניק הייתה האישה. וזה רעיון לא רע. לתת את הנשק לנשים. בלבד. אני גם חושב שבסיטואציה של מערכת יחסים מתעללת נשק בידי האישה ולא בידי הגבר זה חידוש מרענן, אבל אף אחד לא יישם את זה.

 

מה שכן, זה עוד סממן לאובדן הדרך של הממשלה הזו. הקטע של עוד כוח ועוד כוח ועוד אקדחים, הריסות בתים, מעצרים, סך הכל אף פעם לא עבד, תמיד הביא להחרפה, והסתיים במפח נפש. תנו לנו משהו שעובד. זה רק יביא נזק. כמו הממשלה הזו בעצם. הגיע הזמן להחליף אותה.

 

ממתק? זה אחד הטובים של הביטלס, אם לא הטוב ביותר. באמת! הקטע שהוא מחקה מבטא אמריקאי שחור זה משהו מאמם. ותחשבו כמה שירים הוא היה כותב אם מישהו היה מקפיד קצת יותר על רשיונות לאקדחים בניו יורק.

 

נכתב על ידי , 20/11/2014 06:57  
56 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של culture vulture ב-25/11/2014 09:27
 לדף הבא
דפים:  

106,462
הבלוג משוייך לקטגוריות: תרשו לי להעיר , אקטואליה ופוליטיקה , פילוסופיית חיים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לאבו אלמוג אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על אבו אלמוג ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2014 © נענע 10 בע"מ