לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים

החלסטרה של שוקו

כינוי:  jazz bear

בן: 29

ICQ: 262153543 

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
4/2018

שירים שהכותבים שלהם מפנים את הביקורת כלפי עצמם


פרח השכונות -טיפקס


 


אני במקרה אמרגן צמרת 
ותיק ותיק, תשאלי כל זמרת 
את יודעת מה תשאלי את קלאצ'קין 
הכרתי אותו טוב טוב 
ופעם החזקתי את היד של זוהר ארגוב 
היה לו חוב ונסעתי הלוך ושוב 
עם גידי גוב בבוגרשוב. 


 
בשיר פרח השכונות (מילים ולחן: קובי אוז) מתוארת שיחה בין אמרגן מפוקפק למלצרית. האמרגן אשר רואה בה פוטנציאל לכוכבות מציג את עצמו כמארגן צמרת שיכול להפוך אותה לכוכבת. כרגע היא רק פרח שגדל באמצע גוש בניינים, אך אם קצת שיקום, צילום, פרסום וטיפוח הם יכולים לעשות הרבה כסף ביחד.


 


את תמיד תהיי 
פרח השכונות 
המלכה של העולם 
פרח השכונות 


 


אמנם קובי אוז איננו אמרגן, אבל הוא לחלוטין איש שיווק מוסיקלי שלקח תחת חסותו זמרות צעירות (כגון דניאל קריף שאיתו בסיבוב ההופעות הנוכחי) ושיתף פעולה עם שרית חדד בצעירותה. הייתי פעם בהרצאה של אוז. הוא מציד את עצמו כמעין "איש שיווק זן" שכזה. הוא לא רוצה למקסם באזז למשל, אלא הולך הפוך. כשמשהו מצליח לו הוא עושה פרסה. לטענתו, כשמצאת משהו- איבדת אותו. אז אמנם זה נחמד להציג את עצמך ככה, אבל אין ספק שהתוצאות מדברות בעד עצמן, ואוז נושא תחת כנפיו להקה מצליחה מעל שני עשורים. הוא לא יכל לעשות זאת ללא אסטרטגיה, כושר מנהיגות, וגם יכולת חברתית וכנראה גם משפטית כדי להגן על הלהקה מפני סכסוכים כאלה או אחרים. אני בטוח שכשדניאל קריף הצטרפה להרכב, ברור לכולם שזה לא שמעכשיו היא מתחלקת בתמלוגים של טיפקס. בין אמנים יש הסכמים. יש חוזים. גם אם זה חלק לא נעים בעשייה, הוא חלק בילתי נפרד, ולהערכתי אין סיכוי שאוז בעצמו לא מודע לכך שעליו לבטח את עצמו. כמו כן אוז הוא מפיק מוסיקלי שעבד עם אמנים מתחילים רבים.


 


אז בואי נעבוד על חוזה 
ארוך, קרוב 
תחתמי כאן וכאן וכאן וכאן וכאן וכאן וכאן וכאן ו... 
עכשיו הכל מוכן, 
אז יאללה בלאגן 
טכנאי תריץ ת'פלייבק 
יש לנו כוכבת 


 


השיר נשמע כמעין דיאלוג פנימי של אוז עם עצמו. אני מניח שלא פעם הוא שמע מישהי עם כישרון וחשב שאולי הוא יכול לעשות אותה כוכבת. אולי במקום לדרוש ממנה כסף על ההתחלה הוא יכול להאמין בה ולצעוד איתה אל התהילה. אבל אז, בהמשך הדיאלוג הפנימי שלו, הוא מבין שברגע שההצלחה מגיעה, אך אחד לא זוכר את הטובות שעשו לו בהתחלה. גם אם הוא יעלה מישהי לכוכבות, היא לא תזכור לו חסד שיגיע הזמן להחזיר לו טובה. גם בשיר, כשאותה מלצרית נהית סוף סוף "דיווה", כל מה שהיא רוצה זה להשתחרר מהחוזה עליו חתמה עם האמרגן.


 


עכשיו אני כוכבת שחבל על הזמן 
ואתה נשארת כזה קטן 
הייתי חניכה צנועה בבני עקיבא 
ועכשיו כולם קוראים לי דיווה 
אז אל תנסה לקחת קרדיט 
זו אני על הבמה 
זו אני הלהיט 
מי אתה בכלל 
מי שמע בכלל עלייך 
שחרר את החוזה שלי 
בחייאת אימך 


 


עם זאת, למי ששומע את השיר מהצד, האמרגן גם הוא מצטייר כדמות נכלולית . דמות השואפת לנצל זמרים בתחילת דרכם ולהחתים אותם על חוזים דרקוניים. דמות שאיננה שם בשביל המוסיקה אלא בשביל הכסף. למרות שקובי אוז איננו טיפוס כזה- הדמות היא הקצנה של איש העסקים הקטן שיש בתוך כל מוסיקאי ומפיק שבתעשיה- גם באוז. לכן כשקובי כתב את השיר, בצורה מודעת או לא הוא כתב אותו גם על עצמו.


 


 


עינב - ג'יין בורדו


 


לכל אחת ישנה אחת שלא נותנת לה מנוח 
לכל אחת ישנה אחת שמוציאה לה את הכוח 
בוא נאמר שלשלי קוראים עינב 
בוא נאמר ששערה גוון זהב 
בוא נאמר שזו לא הוצאת דיבה 
אם אגיד שהיא אפילו די כלבה 


 


בשיר עינב של ג'יין בורדו (מילים ולחן: דורון טלמון) מתוארת מישהי כל כך מושלמת שאי אפשר שלא לשנוא אותה. המתחרה האולטימטיבית של כל אישה, כזאת שלא משחקת את המשחק אלא מגיעה מהמושב עם מראה אחר, קצב ונשמה אחרים, ופשוט עושה לכל השאר בית ספר. הבחורה איננה מהעיר, היא באה מהמושב, היא בלונדינית, היא כשרונית והיא יפה.


 


באמת צריך לומר יותר מזה?


זה ברור כשמש שהבחורה שמתוארת בשיר היא טלמון עצמה. השיר הרי מתאר אותה במדויק: דורון היא בלונדינית, היא באה מהמושב, והיום יש הסכמה די גורפת שהיא גם כשרונית ויפה. אז האם דורון כתבה את השיר על עצמה?


 


עינב עינב לכי תחזרי אל המושב עכשיו 
אני לא מקנאה כן זה לא המצב 
העיר הזאת קטנה מדי לשתינו 
עינב עינב לכי תחזרי אל המושב עכשיו 
אני לא מקנאה כן זה לא המצב 
העיר הזאת קטנה מדי לשתינו 


 


באין ספור ראיונות, טענה דורון כי בתקופה שלה ברימון היא היתה ביישנית וחסרת ביטחון. השיר נכתב במסגרת תקופת הלימודים של דורון ברימון. האם יתכן שבחורה חסרת ביטחון תכתוב על עצמה שיר בתור אחד שכולן מקנאות בה במקום לפרגן לה? בוודאי שכן.


אינני מכיר את דורון, אבל כל הקטע בעיני היא שהיא תמיד היתה בלונדינית ויפה, וגם כשרון לא חסר לה, אבל היא (כנראה) לא הייתה ממש מודעת לזה. את הפידבק לזה שהיא כזאת היא קיבלה מהסביבה, כמו הברווזון המכוער, לרוב אולי בצורה של קנאה. היא ככל הרגישה בחושיה המחודדים מעין מיאוס מבחורות אחרות, שהיא פירשה את הסיבה אליו (כנראה בצדק) מצרות עין.


 


בוא נאמר שעינב היא כישרונית וגם יפה 
בוא נאמר שהזונה גם בחורף שזופה 
היא כמו מכה בזרת מרגל הכיסא 
כמו חצץ בסוליה שאף פעם לא יוצא 
צריך לזרוק לים 
את ה"עינביות" שבעולם 
ואז בטוח ישתפר מצב הרוח של כולם 


 


בשיר דורון, כמו קובי אוז, מגשימה לכולם את הפנטזיה: צריך לזרוק את כל ה"עינביות" לים. נפטר מהן, ואז יהיה יותר טוב. ממש נאום של טראמפ... לא משנה.

מה שדורון עשתה פה הוא מהלך מבריק- היא לקחה את כל הפנטזיות של אלו שרצו ברעתה, ובמקום להתלונן או לכתוב שיר כועס בחזרה, היא כתבה שיר פופ שהם עצמם יוכלו להזדהות איתו, למעשה נגד עצמה. היא נתנה להם תחושה מזוייפת של "תראו, גם אני מקנאה כביכול", למרות שהיא סבלה מהקנאה (להערכתי) בעיקר מן הקצה השני.

השיר הפך ללהיט, וכיום כשמישהי מקנאה בטלמון, אין לה מה לעשות חוץ מלשיר עם דורון את הפזמון שהיא כתבה בעצמה על עצמה. שח, מט.

נכתב על ידי jazz bear , 9/4/2018 15:44  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

הבלוג משוייך לקטגוריות: החיים כמשל , יצירתיות , אהבה למוזיקה
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לjazz bear אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על jazz bear ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ